Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja instalacji w bloku z lat 80tych

28 Lut 2013 17:13 8379 30
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie

Z racji tego, że przeperowadzam mały remont w mieszkaniu mam możliwość poprowadzenia nowej instalacji elektrycznej.

Na chwilę obecną do mieszkania od licznika dochodzą dwa przewody miedziane 2,5mm (faza i 0).
    Przed licznikiem jest zabezpieczenie 25A, moc umowna 3kW (według umowy z ZE).
    W mieszkaniu jest 6 obwodów dwużyłowych na oświetlenie oraz gniazdka (przewody miedziane 1 mm) podłączonych do trzech bezpieczników.

Myślałem o tym aby:

1. Zamontować nową rozdzielnice i porozdzielać każdy obwód na osobne zabezpieczenie.
    2. Poprowadzić nową instalację 3x2,5mm do kuchni do przyłączenia w przyszłości kuchenki elektrycznej.
    3. Poprowadzić nową instalację 3x2,5mm do łazienki do podłączenia pralki.
    4. Poprowadzić nową instalację 3x2,5 mm do pokoju gdzie mam podłączony TV oraz sprzęt audio i komputer.

Nie chcę wymieniać całej instalacji elektrycznej tylko założyć nową w miejsca gdzie uważam, że powinno być to wskazane (czyli kuchnia, łazienka i dodatkowo duży pokój)

Pytanie moje jest jakie zabezpieczenia oprócz wyłączników nadmiarowo-prądowych zastosować?

Czy mogę rozdzielić przewód zerowy i podłączyć do niego trzecią żyłę z nowych instalacji ?

Pozdrawiam

Darek
  • e-miernikie-mierniki

• Poziom 26  
    Witam. Jak rozumiem poprowadzisz nową instalację do gniazda gdzie masz podłączony TV w pokoju ale tam gdzie masz lampkę nocną to już instalacji zmieniać nie będziesz.Rozumiem że to z oszczędności:).Kolego jeśli masz okazję wymiany instalacji /bo i tak zamierasz w większości to zrobić/to już lepiej wymień całość .Koszty będą prawie takie same ,a całość instalacji będzie nowa i bezpieczniejsza.
  • Poziom 10  
    qadam12 napisał:
    Witam. Jak rozumiem poprowadzisz nową instalację do gniazda gdzie masz podłączony TV w pokoju ale tam gdzie masz lampkę nocną to już instalacji zmieniać nie będziesz.Rozumiem że to z oszczędności:).Kolego jeśli masz okazję wymiany instalacji /bo i tak zamierasz w większości to zrobić/to już lepiej wymień całość .Koszty będą prawie takie same ,a całość instalacji będzie nowa i bezpieczniejsza.

Kolego Qadam12, sądzę, że lampka podłączona do istniejącej instalacji będzie funkcjonować bez szkody dla instalacji spokojnie przez kolejne kilkanaście lat.
    Gdybym miał instalację aluminiową nie zastanawiałbym się ale z racji tego, że jest to miedź i nie mam ochoty i czasu kuć wszystkich ścian w całym mieszkaniu chcę zrobić tylko częściową modernizację.
  • Specjalista elektryk
    Czyli kolega chce się zabierać za coś o czym nie ma pojęcia, w sposób który budzi niemałe wątpliwości. No cóż w tym kraju to norma.
    Zacznijmy od tego jaki układ sieci?
  • e-miernikie-mierniki

• Poziom 26  
    Miniax napisał:
    Czyli kolega chce się zabierać za coś o czym nie ma pojęcia, w sposób który budzi niemałe wątpliwości. No cóż w tym kraju to norma.

A ja jeszcze bym dodał,/tak bez urazy/zostaw kolego tą modernizację elektrykowi bo robisz krzywdę sobie lub innym
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    Bronek22 napisał:
    Jeżeli blok to musi być TN-C bo blok musieliby wysiedlić.
    TN-C robiono powszechnie już w latach 70-tych.

Niekoniecznie. U nas dość powszechne są dwuprzewodowe instalacje w blokach/kamienicach, z przyłączem w układzie TT.
  • Specjalista elektryk
    Miniax napisał:

Przecież autor tematu wyraźnie napisał:
    Myson80 napisał:
    (faza i 0).

Czyli można spodziewać się starej instalacji elektrycznej z zerowaniem ochronnym.
    A kto w latach 70,80-tych montował uziemienie ochronne ?
    Myson80 napisał:
    Na chwilę obecną do mieszkania od licznika dochodzą dwa przewody miedziane 2,5mm

To też będzie je trzeba wymienić jeżeli kolega zamierza podłączyć urządzenia dużej mocy które wymienił.
    Myson80 napisał:
    Nie chcę wymieniać całej instalacji elektrycznej tylko założyć nową w miejsca gdzie uważam, że powinno być to wskazane (czyli kuchnia, łazienka i dodatkowo duży pokój)

A to dlaczego, jedną połowę mieszkania zrobić a reszty nie ?
    Owszem można wykonać remont instalacji częściowo, pamiętając aby w jednym pomieszczeniu, wszystkie gniazda montować wyłącznie ze stykiem ochronnym.

Należy także pamiętać przy przebudowie instalacji elektrycznej aby dostosować ją do aktualnie wymaganych przepisów i norm, które między innymi nakładają obowiązek montażu wyłączników ochronnych różnicowo-prądowych.
  • Specjalista elektryk
    Kolego Bronek:
    Cytat:
    Rzeczywistość to bankowo zerowanie w TT.

Nie ma czegoś takiego jak zerowanie w TT.
    Albo jest system sieci z zerowaniem ochronnym albo z uziemienem ochronnym.
  • Specjalista elektryk
    jack2com napisał:

Przecież autor tematu wyraźnie napisał:
    Myson80 napisał:
    (faza i 0).

.

Dla znacznej części społeczeństwa ( w tym wielu elektryków i to nie tylko starej daty) każdy przewód, który nie jest przewodem fazowym, jest przewodem zerowym.
    Dlatego sugerowałbym nie wyrokować za szybko, zwłaszcza że widać iż autor ma nikłe pojęcie w tej dziedzinie.
  • Specjalista elektryk
    Miniax napisał:
    Dlatego sugerowałbym nie wyrokować za szybko, zwłaszcza że widać iż autor ma nikłe pojęcie w tej dziedzinie.

No dobrze, to niech autor tematu zapoda jak jest podłączony styk ochronny w gnieździe 230V. Czy jest zmostkowany czy też nie. Ten styk ochronny nazywany jest przez laików bolec. Czy do gniazda przychodzą dwa czy trzy przewody i sprawa się rozjaśni. Autor napisał że instalacja jest dwuprzewodowa.
  • Poziom 10  
    Miniax napisał:

Układ sieci TNC-S.

Panowie, nie chcę nic robić sam na wariata, bardziej zależy mi na oszacowaniu kosztów i sensu modernizacji jeżeli mam do tego okazję. Wydaje mi się (choć mogę być w błędzie, jeśli tak to proszę o sprostowanie), że obecna instalacja (czyli dwużyłowa, miedziana) może zostać. Najbardziej zależy mi na poprowadzeniu kabla do kuchenki indukcyjnej, którą będę chciał zamontować w przyszłości, a przy okazji pomyślałem o osobnym obwodzie na pralkę (po drodze do kuchni) i bezpiecznym podłączeniu sprzętu audio w pokoju (kwestia przewiercenia się przez ścianę 5 cm i puszczenia na dół wzdłuż ściany). Nie mam zamiaru wymieniać całej instalacji bo nie widzę takiej konieczności. Nie chcę też omijać usług Pana elektryka bo i tak będę go potrzebował do puszczenia kabla od licznika do rozdzielnicy.

Pozdrawiam - Darek
  • Moderator
    Myson80 napisał:
    Wydaje mi się (choć mogę być w błędzie, jeśli tak to proszę o sprostowanie), że obecna instalacja (czyli dwużyłowa, miedziana) może zostać.

Masz zupełną rację. Wydaje Ci się.
  • Poziom 10  
    Ok. sokro nie ma sensu przy modernizacji instalacji zostawianie starej tylko całkowita wymiana, to czy możecie mi napisać ile orientacyjnie może wynosić koszt przygotowania projektu instalacji oraz późniejszy jej odbiór? Chciałbym sam wykonać całą instalację na podstawie projektu przygotowanego przez elektryka.
    Na co zwrócić uwagę szukając elektryka? Czy musi mieć jakieś konkretne uprawnienia?
    Kwestia, która mnie również zastanawia to jaką moc będę potrzebował bo z tym będę musiał się udać do ZE? Na chwilę obecną według umowy mam moc umowną 3kW, zabezpieczenie 20A. Jeżeli pod koniec roku będę myślał o zamontowaniu kuchenki indukcyjnej, to czy już teraz zamawiać większą moc czy dopiero jak będę miał wszystko podłączone? Czy warto ubiegać się o podłączenie 3 faz?
  • Specjalista elektryk
    cKKqa napisał:
    Takich remontów w domu to się nie zgłasza.
    Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem.
  • Poziom 32  
    Takich remontów się nie zgłasza tylko w "wyjątkowych sytuacjach".
  • Specjalista elektryk
    cKKqa napisał:
    Chodziło mi do o zgłoszenie ZE ale jeśli mieszkanie jest nasze to po co komuś to zgłaszać. Dlaczego kolega się nie zgadza to już nie napisał.
    Nie spotkałem jeszcze spółdzielni, w której regulamin użytkowania lokali nie wymagałby powiadomienia/uzyskania zgody spółdzielni na prowadzenie remontu mieszkania.

Pomijam, że przy takim remoncie warto też zmodernizować linię od WLZ do licznika i z licznika do rozdzielnicy mieszkaniowej. Wtedy zgoda ZE jest niezbędna. A jak dochodzi kuchenka indukcyjna, to liczba zgód i innych dokumentów lawinowo rośnie.
  • Poziom 21  
    1. Ile orientacyjnie może wynosić koszt przygotowania projektu instalacji oraz późniejszy jej odbiór?
    Odp: Ciężko powiedzieć bo uzależnione jest to od kilkunastu czynników a my nieznany żadnego.
    2. Na co zwrócić uwagę szukając elektryka? Czy musi mieć jakieś konkretne uprawnienia?
    Odp: Najlepiej jak by miał UB + sep E + D + pomiary. Zależy też czego twój ZE od instalatora wymaga, tzn. jakich uprawnień podczas zgłoszenia, oraz czy będzie robiony tylko remont w mieszkaniu czy zmiana na 3f i zgłoszenie również. Oprócz uprawnień zdrowego rozsądku i pojecie o tym co robi.
    3.Jeżeli pod koniec roku będę myślał o zamontowaniu kuchenki indukcyjnej, to czy już teraz zamawiać większą moc czy dopiero jak będę miał wszystko podłączone? Czy warto ubiegać się o podłączenie 3 faz?
    Odp: Musisz sobie policzyć ile mocy będziesz zużywał i czy starczy 1f czy potrzebne 3f. Jeśli zwiększenie mocy i 3f to za nim położysz przewody zainteresuj się czy ZE i administracja da ci zwiększyć moc a jeśli tak to na jakich warunkach. Żeby się nie okazało że musisz nowy przyłącz np. z klatki obok albo z piwnicy ciągnąć co szarpnie cię finansowo.

„Chciałbym sam wykonać całą instalację na podstawie projektu przygotowanego przez elektryka.”
    Jeśli masz uprawnienia i trochę praktyki to czemu nie, gorzej jak nie masz ani praktyki ani uprawnień to różnie to może wyjść niekoniecznie dobrze dla ciebie i zdrowia ludzi mieszkających w tym mieszkaniu co może nieść za sobą dalsze konsekwencje prawne.
  • Użytkownik obserwowany
    TWK napisał:
    cKKqa napisał:
    Chodziło mi do o zgłoszenie ZE ale jeśli mieszkanie jest nasze to po co komuś to zgłaszać. Dlaczego kolega się nie zgadza to już nie napisał.
    Nie spotkałem jeszcze spółdzielni, w której regulamin użytkowania lokali nie wymagałby powiadomienia/uzyskania zgody spółdzielni na prowadzenie remontu mieszkania.

Pomijam, że przy takim remoncie warto też zmodernizować linię od WLZ do licznika i z licznika do rozdzielnicy mieszkaniowej. Wtedy zgoda ZE jest niezbędna. A jak dochodzi kuchenka indukcyjna, to liczba zgód i innych dokumentów lawinowo rośnie.

Tutaj to kolega pomieszał. Autor pyta o instalację a nie o WLZ. Przecież w bloku mieszkalnym wymiana WLZ to nie jest prosta sprawa i zapewne WLZ ma przekrój wystarczający. Chyba, że WLZ traktujemy jako przewód od licznika do rozdzielnicy w budynku. Wtedy nie jest wymagane zgłoszenie do ZE. Nie wiem o jakim mieszkaniu autor mówi.
    Robiliśmy instalacje w mieszkaniach w bloku i nic nie trzeba było zgłaszać. Protokoły i rachunek za instalację i się rozstawaliśmy z inwestorem.
    Kolego spółdzielnię mało co obchodzi twoja instalacja. Pomiary przeprowadzi bo musi ale, że Ci się przewody upalają bo nie wytrzymuję to twój problem. Kiedyś elektryk z spółdzielni robił pomiary i w jednym pokoju było wyrwane gniazdko. Myślisz, że poprawił? Zmierzył i poszedł dalej wcale się tym nie przejmując.
  • Użytkownik obserwowany
    Bronek22 napisał:
    SkromnyPatryk napisał:
    Tutaj to kolega pomieszał. Autor pyta o instalację a nie o WLZ. Przecież w bloku mieszkalnym wymiana WLZ to nie jest prosta sprawa i zapewne WLZ ma przekrój wystarczający. Chyba, że WLZ traktujemy jako przewód od licznika do rozdzielnicy w budynku.

Kolega nie pomylił się. Elektrycy nazywają to WLZ. Z klatki do rozdzielnicy mieszkaniowej,

To tym bardziej nic nie trzeba zgłaszać. Zadzwonić do nich, że będzie wymiana WLZ i licznik będzie rozblombowany np. na 1 dzień, zrobić a oni przyjadą i zaplombują.
  • Specjalista elektryk
    SkromnyPatryk napisał:
    Tutaj to kolega pomieszał.

Nic nie pomieszałem. 2 pierwsze przykłady regulaminów z google:
    http://www.ksm.pl/pdf/reguzyt.pdf
    http://www.wsm.wejher.pl/files/reg-pozadek%20domowy.pdf
    Jasno z nich wynika wynika, że prace przy instalacji wewnątrz lokalu wymagają zgody Spółdzielni. Inne spółdzielnie też mają takie wymagania.

SkromnyPatryk napisał:
    Chyba, że WLZ traktujemy jako przewód od licznika do rozdzielnicy w budynku. Wtedy nie jest wymagane zgłoszenie do ZE.
    Porada jest szkodliwa. A jak bez zgłoszenia zdjąć plomby z licznika?

SkromnyPatryk napisał:
    To tym bardziej nic nie trzeba zgłaszać. Zadzwonić do nich, że będzie wymiana WLZ i licznik będzie rozblombowany np. na 1 dzień, zrobić a oni przyjadą i zaplombują.
    Zgłasza się to do ZE. Pisemnie, są nawet stosowne druki np. http://www.rwe.pl/web/cms/mediablob/pl/156057...e-dotyczace-licznika-energii-elektrycznej.pdf