Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie.Nie wiem od czego zaczac i jak to ma wygladac.

gutekbiskupice 28 Lut 2013 18:25 2391 18
  • #1 28 Lut 2013 18:25
    gutekbiskupice
    Poziom 6  

Witam.Chce zalozyc w domu ogrzewanie centralne,chcialbym zwykle grawitacyjne,bo w mojej miejscowowsci dosyc czesto nie ma pradu.Dom ma okolo 60m2 na parterze i na strychu sa dwa pokoje o mniej wiecej po 17m2 kazdy.Chcialbym prosic o porade jakie centralne zalozyc,jaki piec(podobno 12kw),pompki,bojler i wogole cos w tym temacie.Chcialbym zeby bylo ogrzewanie i ciepla woda w kuchni.Nie mam zielonego pojecia o tym,a chcialbym jak najtaniej,bo z pieniedzmi krucho i w miare solidnie.Nie wiem od czego zaczac nawet.Dziekuje z gory za informacje.Bede bardzo wdzieczny.

Proszę poprawić błędy pisowni.
    mod - mirrzo

0 18
  • #2 28 Lut 2013 21:45
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Ogrzewanie grawitacyjne ma nieco inne wymogi niż pompowe. Po pierwsze, w przypadku grawitacyjnego kocioł musi być na najniższej kondygnacji (czyli w piwnicy). Po drugie, średnice rur (w tym gałązek doprowadzających wodę do grzejników) muszą być większe, niż w przypadku ogrzewania pompowego (zwykle gałązki są 3/4 cala). Układ rur też jest nieco inny. Grzejniki też nie mogą mieć zbyt dużego oporu wewnętrznego (cyrkulacja wody w ogrzewaniu grawitacyjnym jest znacznie słabsza niż w pompowym), czyli mogą być albo żeliwne, albo Faviera. Panelowe dają zbyt duży opór i nie chodzą na grawitacji, natomiast są bardzo dobre gdy jest ogrzewanie pompowe.

0
  • #3 01 Mar 2013 20:13
    gutekbiskupice
    Poziom 6  

Dziękuje za informacje.A jakie ogrzewanie Pan poleca?Pompowe czy grawitacyjne?A do grawitacyjnego nie można założyć pompki?Kurcze myslalem ze kupie kilka rurek i bedzie po sprawie,a tu widze że będę mosiałkogos wynająć...

mod - mirrzo

0
  • #4 01 Mar 2013 20:56
    marcin273
    Poziom 17  

Jeśli tylko dwa, trzy grzejniki to zrób ogrzewanie typu górnego nie będziesz musiał kotła pchać do piwnicy. Rur też ci za dużo nie wyjdzie, jeśli dobrze wszystko rozplanujesz. Jak nie nie stać cię na pompę to zostaw trójniki w odpowiedniej odległości przed i za zaworem różnicowym zakończone zaworami jak sie namyślisz na pompkę to ją sobie założysz. Ostatnio takie ogrzewanie robiłem z 3 lata temu też bez pompki i do tej pory pompki tam nie ma. Kawałek rury stalowej 1" nad strop z trójnikiem do naczynia otwartego, potem rozejścia na stropie zgrzewem stabilizowanym fi 25 do każdego z grzejników. Powroty z grzejników już zgrzewem w podłodze, a z ostatniego powrotu wejście do kotła fi32. Na zasilaniu i powrocie dodatkowo trójniki do podłączenia bojlera. Grzejniki panelowe typu Purmo.
    Wiem zaraz wszyscy powiedzą, że co zgrzew na CO i do kotła węglowego... ale Inwestor się uparł, bo „szwagrowi zostało” i za darmo dał i trzeba robić tym, co przywiózł.

Na zasilaniu grzejników zawory kulowe aby uzyskać maksymalny przepływ i aby je zamknąć by latem grzać wodę Drabinka bez zaworów bo łazienka ciemna i chłodna i nawet latem ciepła w niej potrzeba, dodatkowo zabezpiecza te malutkie czterogrzejnikowe co przed przegrzaniem.

0
  • #5 01 Mar 2013 21:17
    gutekbiskupice
    Poziom 6  

Grzejnikow to bedzie cztery na dole i dwa na gorze,wczesniej wlasnie nie napisalem liczby.Nie no kupie pompke,tylko wlasnie nie jestem pewien czy grzejniki panelowe(bo takie wole)dadzą rade w razie jakby nie bylo pradu.W tej chwili mam piece kaflowe i przydalo by sie,w koncu je rozebrac.Jeden i tak zostawie:)Miejsca w piwnicy mam,tak ze moge tam pchac wszystko jak leci.Wiem ze piec bedzie 12 kw z regulatorem ciagu(takie cos z łańcuchem) i grzejniki panelowe,bede musial pompe kupic tez napewno.jaki przekroj rur zastosowac,w razie jakby pradu nie bylo a chcialbym zeby grzejniki choc troche sie nagrzaly?

mod - mirrzo

0
  • #6 01 Mar 2013 21:36
    marcin273
    Poziom 17  

Średnica rur zależna od tego jak daleko od głównego pionu masz grzejniki, czy z jednego czy kilku pionów podłączone oraz czym będziesz robił czy stalowa czarną spawaną, miedzią, plastikiem. Czarna 40 myślę ze przy górnym powinna wystarczyć, miedz pion minimum 28, plastyk zgrzew 40-50. Ciężko mi powiedzieć jak to by wyglądało u Ciebie, zwykle jedzie się patrzy na robotę budynek i wiadomo, jaką średnicą rozjechać, aby zagrzało.

0
  • #7 01 Mar 2013 21:56
    gutekbiskupice
    Poziom 6  

Aha...bedzie jeden pion.grzejniki beda w odleglosci:na dole dwa grzejniki beda w odleglosci 6,5m a,dwa beda w odleglosci gora dwoch metrow o pionu,a na gorze dwa grzejniki w odleglosci trzech metrow od pionu.Naczynie wzbiorcze o jakiej pojemnosci?A jaka polecacie pompke?Jakie zawory czy cos?

mod - mirrzo

0
  • #8 01 Mar 2013 22:36
    W0jtek92
    Poziom 36  

Pojemność naczynia wynosić powinna 5-7% zładu wody w instalacji. Jeśli będzie to np 100 L. To naczynie powinno mieć około 5 litrów. A co do typu rur to zgrzewane PP glass fi 40 da rade na grawitacji;) bojler w zależności ile Osób będzie używać ciepłej wody.. Grzejniki panelowe dadzą rade na grawitacji przy tak małej instalacji.

0
  • #9 01 Mar 2013 22:50
    gutekbiskupice
    Poziom 6  

A miedz moge uzyc zamiast PP?Osoby sa dwie,ja i dziewczyna no i jakies dzieci tez sa w planach:)bojler mysle ze jakies 120 litrow.Taki z wezownica zeby tez grzal wode do kuchni i lazienki.jak zamowie wieksze naczynie to nic sie chyba nie stanie?pompe tez moge zalozyc?zeby czasem wlaczyc zeby rozgonilo szybciej ciepla wode?

mod - mirrzo

0
  • #10 01 Mar 2013 22:54
    W0jtek92
    Poziom 36  

Miedź jest nawet lepsza. Ale pisałeś że chcesz tanio. Dlatego napisałem o PP. Bojler widzę masz już wybrany, lepsze są bojlery z płaszczem wodnym, szybciej nagrzewają wodę ale są za to droższe. Co do naczynia to gdy będzie wynosić nawet te 10% zładu wody to tragedi nie będzie. A co do pompy to dobrze jest ją mieć..

0
  • #11 01 Mar 2013 23:09
    gutekbiskupice
    Poziom 6  

Chcem tanio,chcem.Te remonty naszego domu juz nas tak zżarły ze szkoda gadac,ale juz mysle ze wezme miedz skoro lepsza.Wszystko sam robie w domu ale z centralnym nigdy nie mialem do czynienia,a kaflaki juz powoli żucaja palenie.To juz wiem jaki bojler,naczynie,piec i rury,no i te grzejnikijeszcze tylko dowiem sie mniej wiecej jak to zrobic,gdzies jakichs schematow poszukam i sprobuje cos wykombinowac.dziekuje bardzo za pomoc panowie.Jeszcze jedno...jaki rodzaj tej pompki ma byc,jakas marka czy cos?Zebym nie musial za rok wymieniac.

mod - mirrzo

0
  • #12 01 Mar 2013 23:22
    W0jtek92
    Poziom 36  

Powiem tak. Nie polecam kupowac taniej pompy za około 100 zł. Marki "castorama" bo nie pożyje ona długo. Lepiej jest zakupić droższą firmy Leszno za około 260 zł. Są to dobre i w miare tanie pompy. No i wytrzymałe. A typ jaki potrzebujesz to zależy od wysokości słupa wody. Ale myśle że wystarczy Ci pompa za przyłącze 1" z wyrzutem 4-6 metrów w górę.

0
  • #13 03 Mar 2013 11:52
    pablowp1
    Poziom 22  

W0jtek92 napisał:
    . Nie polecam kupowac taniej pompy za około 100 zł. Marki "castorama"
    W0jtek92 napisał:
    Ale myśle że wystarczy Ci pompa za przyłącze 1" z wyrzutem 4-6 metrów w górę.

bo nie pożyje ona długo.

Kiedyś postawiony pod ścianą zmuszony sostałem do zamontowania pompy made in castorama najtańczą jaka była. 6 lat czy 7, już niepamiętam, działa do dziś. Kilkanaście razy zagotowana woda przez mojego teścia, nie miał pojęcia o paleniu w kotle (palacz z zawodu) a pompa jego przeżyła bo on ma juz święta 1 listopada.
    W0jtek92 napisał:
    Ale myśle że wystarczy Ci pompa za przyłącze 1" z wyrzutem 4-6 metrów w górę.

4-6 metrów to wystarcza na cały domek na pierwszym biegu. Sprawdzone empirycznie.

0
  • #14 03 Mar 2013 13:47
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 03 Mar 2013 14:30
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Firmowe tez padaja, (zwłaszcza jak nie ma filtra przed pompą...) a czasem mozna kupic dobra i niedroga pompe ( weberman, wita, wats, urlich). Problem z tymi tańszymi pompami jest taki, że ( niektóre) na 3 biegu dają mniejszą wydajność niż dobre wilo na 1 biegu.

0
  • #16 03 Mar 2013 17:29
    gutekbiskupice
    Poziom 6  

To czyli na pompe nie ma za bardzo reguly.Dam kilka zlotych wiecej i jakaś z wymienionych marek.Mam okazje kupic grzejniki żeliwne dosłownie za kilka groszy.Nie bede żałował?Panelowe są lepsze podobno,a z drugiej strony żeliwne dłużej trzymaja cieplo.Jakiej wielkości grzejnik żeliwny jest potrzebny na ogrzanie pokoju 16m kw?

Proszę poprawić błędy pisowni. OSTRZEŻENIE.
    mod - mirrzo

0
  • #17 03 Mar 2013 18:31
    W0jtek92
    Poziom 36  

Co do pomp to możliwe że takie tańszego typu wytrzymują długo. Z moich doświadczeń wiem iż często się one psuły. Dlatego stawiam na lepsze marki pomp. Co do tych grzejników to zależy jakiej są one wysokości? Bo od tego zależy moc żeberek. A poza tym to jak stare są te grzejniki które możesz kupić za grosze?

0
  • #18 03 Mar 2013 18:55
    marcin273
    Poziom 17  

Kiedyś, aby klient nie narzekał dawało się średnio żeberko na 1metr/kw. w domku jednorodzinnym. A teraz ocieplenia, okna lepsze, więc może można mniej, ale z drugiej strony grzejniki pewnie używane kupisz, więc już trochę zakamienione mogą być i mogą nie oddawać tak ciepła jak nowe. Poza tym nie wiadomo, jaki to typ żeberka. Sądzę, ze żeberko na metr to w twoim przypadku niezbędne minimum.

0
  • #19 03 Mar 2013 20:16
    gutekbiskupice
    Poziom 6  

No grzejniki podejrzewam ze maja cos koło dwudziestu lat.Są wysykości 80 cm.Czyli żeberko ma 1m kw.ok dziekuje za informacje.To juz wiem wszystko:)Podejżewam ze jeszcze nie raz będę sie zwracał do was z prośbą o pomoc..Ale póki co to sobie pomaluje grzejniki i po szykuje wszystko do montażu.

Proszę poprawić błędy pisowni. OSTRZEŻENIE.
    mod - mirrzo

0