Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra/Tonsil Altus 140 Strojenie Po Modernizacji

drewniak93 28 Lut 2013 20:20 2595 11
  • #1 28 Lut 2013 20:20
    drewniak93
    Poziom 13  

Witam. Znajomy kupił nie dawno kolumny "znaczy" (obudowy z pierścieniami, potencjometrami, pseudo br, komorami GDM bez zwrotnic, i głośnikiem GDM 18/80) Unitra/Tonsil Altus 140. W kolumnach zostały zamontowane zwrotnice z kolumn New Mildton 200, GDN 30/120/1 z membraną od 30/100 żeby zachować w miarę oryginalny wygląd i GDWK 9/80/1. I teraz przyszła pora zestroić te kolumny by grały głębokim basem. Wyczytałem gdzieś na forum że ten GDN najlepiej sprawuje się w zestrojeniu 36-38Hz. i w tych okolicach chciałbym je wystroić. Próbowałem w Winisd ale wychodzi mi że na strojenie 37Hz dwie rurki o średnicy 5cm powinny mieć długość po 7cm. Wydaje mi się że trochę krótkie. Co wy o tym myślicie. Chcieli byśmy zachować pełną oryginalność wyglądu tych kolumn (nie przenosić br np: na tylną ściankę, chcemy wkleić rurki w te oryginalne pseudo br z przodu.

• #2 28 Lut 2013 20:58
    Marshal666
    Poziom 14  

Poczytaj sobie na temat przeróbek altusów. Jest tego pełno w google. Zaglądnij również do tematów o dobieraniu głośników do obudowy (wszędzie jest to krytykowane poczytaj dlaczego) oraz o zwrotnicach.

drewniak93 napisał:
    Próbowałem w Winisd ale wychodzi mi że na strojenie 37Hz dwie rurki o średnicy 5cm powinny mieć długość po 7cm. Wydaje mi się że trochę krótkie.

Jeśli ci się wydają nie odpowiednie wymiary to po co je w ogóle liczyłeś?

• #3 01 Mar 2013 08:11
    drewniak93
    Poziom 13  

Czemu twierdzisz że głośniki są źle dobrane do obudowy. Obudowa ma 70L w środku, więc nie można powiedzieć że ten GDN ma np: za mały litraż, ludzie budują mniejsze subwoofery na tym głośniku i jakoś dobrze grają. Czy mógłby ktoś sprawdzić te moje obliczenia w Winisd. Rurka nie może mieć większej średnicy jak 5cm bo nie wejdzie w te pseudo br.
    I jakie strojenie dać czy w granicach 36-38Hz czy może coś około 40Hz. Bo żeby czegoś nie spierniczyć.
    Kolumny mają od czasu do czasu nagłośnić salę wraz z New Mildton 200 około 70m2.

• #4 01 Mar 2013 17:06
    gondoljerzy
    Poziom 23  

Skąd wziąłeś te 70l w środku? Mam na stole rozebrane Altusy 140. Na pusto mają 61l, a od tego trzeba jeszcze odjąć objętość komory GDM-a i objętość zajmowaną przez GDN. Jak zostanie z tego z 55-56l to będzie wszystko.

• #5 01 Mar 2013 17:15
    Marshal666
    Poziom 14  

gondoljerzy napisał:
    Skąd wziąłeś te 70l w środku?

pewnie policzył objętość z wysokości zewnętrznych ścianek...

Do drewniak93
    Wpisz sobie w google "GDN 30/120/1 strojenie" i poczytaj w jakich obudowach ludzie mają takie głośniki.
    Do altusów kup oryginalne GDN i najlepiej oryginalną zwrotnice-swoimi pomysłami jedynie pogarszasz tą konstrukcje.

• #6 01 Mar 2013 17:23
    drewniak93
    Poziom 13  

Na jakimś forum tak pisali że mają 70L ale teraz wyliczyłem i rzeczywiście wychodzi 60L.

Dodano po 5 [minuty]:

Tych kolumn nie da się już pogorszyć jak wychodziły oryginalnie, zmień na oryginalne GDN 30/60/1 pffffff żeby stukały cewką o magnes, zmień zwrotnice na oryginalne hahaha dobre facet, jak bym je przywrócił do oryginału to nie dało by się tego słuchać. Bass by był puch puch rdzeniem o magnes, wysokie tony wrzeszczące. Oryginalne zwrotnice od A140 to szajs jest, mają zły podział pasma.

• #7 01 Mar 2013 19:42
    Marshal666
    Poziom 14  

Według mnie twoja konstrukcja to jest kompromis pomiędzy złym a gorszym...

• #8 02 Mar 2013 00:01
    dawid_d4
    Poziom 12  

Jak chcesz to mogę ci policzyć w bassboxie te rurki, tylko podaj mi t/s i czy ma to być liczone w 60l czy w 55-56 l ? I czy masz tam jakieś wygłuszenie, bo program to tez uwzględnia.

• #9 02 Mar 2013 10:17
    drewniak93
    Poziom 13  

Wygłuszona jest cała tylna ścianka wełną owczą, grubość około 3cm trzeba liczyć tak na 55L po odjęciu BR, kosza od gdn, wygłuszenia, wzmocnień, garnka od gdm.

• #10 02 Mar 2013 12:44
    dawid_d4
    Poziom 12  

Licząc dla parametrów gdn30/120/1 w 55l i strojenia 38Hz dwie rurki średnicy 5cm wychodzą po 95mm, a dla strojenia 36Hz po 113mm. Z drugiej strony i tak raczej będziesz musiał stroić na słuch, bo po wymianie membran zmieniły się parametry.

• #11 02 Mar 2013 13:51
    drewniak93
    Poziom 13  

Ok dzięki za wyliczenie, w tygodniu pokombinuję z tymi rurkami i zobaczymy najpierw dam tą 113mm, później tą 95mm i może jeszcze dam coś o koło 20cm i będę obcinał po centymetrze i się zobaczy co mi odpowiada. Mam 3m rurki 50mm to się pokombinuje. Dam znać co i jak

• #12 03 Mar 2013 14:39
    Arkadyo
    Poziom 29  

dawid_d4 napisał:
    Licząc dla parametrów gdn30/120/1 w 55l i strojenia 38Hz dwie rurki średnicy 5cm wychodzą po 95mm, a dla strojenia 36Hz po 113mm. Z drugiej strony i tak raczej będziesz musiał stroić na słuch, bo po wymianie membran zmieniły się parametry.

Tak ale to nie ma wpływu na strojenie obudowy. Dwie rurki o określonych wymiarach zestroją obudowę o określonych wymiarach na tą samą częstotliwość bez względu na zastosowany tam przetwornik tym bardziej zmiana membrany nie ma na to wpływu. Ale już na group delay owszem :)
    Mała trochę ta obudowa dla tego gdna. Impuls w niej będzie świetny jak na br ale raczej wyżej będziesz musiał stroić bo w tak małym litrażu efektywność rezonatora będzie sporo w tyle do przetwornika. Myślę, że będziesz musiał się pogodzić z graniem rezonatora około 40hz.
    No i te porty po 5 cm mogą świszczeć - niby razy 2 jest to 1/3 membrany ale... może zrób je dłuższe i na gorąco wyprofiluj wlot powietrza tzn od wewnątrz.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME