Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus U004-24 - letnia woda zamiast ciepłej

28 Lut 2013 21:47 2454 11
  • Poziom 9  
    Proszę o pomoc. Od kilku dni piec Buderus U004-24 zachowuje się dziwnie:
    instalacja grzewcza CO działa poprawnie, ale CWU nie daje ciepłej wody, tylko letnią (dla małżonki = chłodna). Uruchomienie kranu z ciepłą wodą załącza piec, ale rura wylotowa cwu nie jest najcieplejsza.
    Wykonałem już kilka czynności i nie pomogło:
    1) oczyściłem z kamienia i osadów wymiennik (ten z 4 otworami) - nie pomogło,
    2) wymieniłem czujnik wody ciepłej, potem drugi czujnik wody zasilającej - nie pomogło (mam części z drugiego egzemplarza pieca).

Co mogę jeszcze zrobić?
  • Poziom 15  
    1. Ustawić regulator temp. CW na maksimum.
    2. Sprawdzić czy kocioł pracuje na pełnej mocy.
    3. Sprawdzić przepływ wody ciepłej; jeśli za duży zmniejszyć do ok 10 l/min.
  • Poziom 9  
    MaMik napisał:
    1. Ustawić regulator temp. CW na maksimum.
    2. Sprawdzić czy kocioł pracuje na pełnej mocy.
    3. Sprawdzić przepływ wody ciepłej; jeśli za duży zmniejszyć do ok 10 l/min.

1. ustawiłem MAX 60C
    2. obserwacje: po czasie ok. 3 minuty temperatura na piecu doszła do 60C (więc chyba pracuje pełną mocą), ale temperatura wody wzrosła do 38C.
    3. zmniejszyłem dodatkowo przepływ wody i efekty podobne, choć woda miała na wylocie z kranu już 42C.

Wcześniej (przed obecnym zachowaniem) temperatura dochodziłaby do 60C :(

Trochę obawiam się przegrzania rura z paleniska osiąga 60C (instalacja raczej nie wychładza tej wody, gdyż rura wylotowa CWU z pieca osiąga około 40C).
  • Poziom 15  
    politechnika napisał:
    temperatura na piecu doszła do 60C (więc chyba pracuje pełną mocą
    Niekoniecznie. Moc kotła dokładnie możemy sprawdzić odczytując wskazania gazomierza. Przy mocy nominalnej tego kotła 24 kW, godzinowy pobór gazu ziemnego wynosi 2,71 m³. Wykonując próbę 1 minutową wyniesie to 45 l (dwie ostatnie cyfry licznika). Temperatura w kotle w tym czasie może osiągnąć 90°C.
    Jeśli testy dadzą wyniki prawidłowe i wymiennik odkamieniony jest poprawnie, to pozostaje jeszcze możliwość pracy kotła jednocześnie na CW i ogrzewanie; trzeba sprawdzić czy w czasie poboru wody ciepłej nie podgrzewają się również grzejniki.
  • Poziom 36  
    Jeśli ten kocioł ma zawór 3-drog. To kolega MaMik może mieć rację. Wymiennik też może być winny.. Ale sondy na CWU też bym nie wykluczył..
  • Poziom 15  
    W0jtek92 napisał:
    Ale sondy na CWU też bym nie wykluczył..
    Jeżeli kocioł pracuje na pełnej mocy przy pracy na CW, to znaczy, ze czujnik NTC na CW nie ogranicza go.
  • Poziom 36  
    Racja. Ale nie wziołeś pod uwagę iż sonda może pokazywać na płycie głównej odpowiednią temperaturę mimo iż temperatura wody nie jest z nią zgodna. Bo sondy "fiksują" i mają dziwne objawy. Miałem kiedyś sytuację w kotle w którym nastawiłem temp. CWU na 45 st C a z kranu leciało ponad 65 (pomiar pirometru) a piec ładnie i pięknie modulował. Dlaczego tutaj nie może być podobnie tyle że na odwrót??
  • Poziom 15  
    W0jtek92 napisał:
    Dlaczego tutaj nie może być podobnie tyle że na odwrót??
    Dlatego, że jeśli 'płyta główna elektroniki' miałaby informację, że temp. CW jest wyższa niż ustawiona, to wtedy palnik zostałby zmodulowany w dół i nie pracowałby na pełnej mocy.
  • Poziom 36  
    Jak wyżej napisałem sondy lubią fiksować. Mnie przy kotle nic raczej nie zdziwi specjalnie bo miałem już różne dziwne sytuacje. A z kąd wiesz jak ten piec jest wyrególowany? I dlaczego sądzisz że napewno chodzi na pełnej mocy? Widziałeś jego płomień? Dochodzi szybko do 60 st C bo może być zakamieniony..??

Proszę poprawić błędy pisowni.
    mod - mirrzo
  • Poziom 15  
    W0jtek92 napisał:
    A z kąd wiesz jak ten piec jest wyregulowany? I dlaczego sądzisz że napewno chodzi na pełnej mocy?
    Mam wrażenie, że nie czytałeś poprzednich postów.
    Nie wiem czy jest wyregulowany, jak jest wyregulowany i czy pracuje na pełnej mocy i nie będę wiedział dopóki nie otrzymamy odpowiedzi na postawione pytania autorowi tematu. Nasze dotychczasowe rozważania są hipotetyczne.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedzi...

....jak pisałem wcześniej, wykręciłem ten wymiennik z 4 otworami,
    wlałem odkamieniacz na 30 minut, później wytrząsałem osady (było tego trochę)
    potem wypłukałem i zamontowałem.

Czy można jeszcze coś odkamienić co mogłoby być przeszkodą?

Uzmysłowiłem sobie też że ta sytuacja z piecem wystąpiła po tygodniowym niekorzystaniu z CWU (ferie - C.O. pracowało na 40C) i po powrocie zaczęło się tak dziać.

Dodano po 3 [minuty]:

MaMik napisał:
    politechnika napisał:
    temperatura na piecu doszła do 60C (więc chyba pracuje pełną mocą
    Niekoniecznie. Moc kotła dokładnie możemy sprawdzić odczytując wskazania gazomierza. Przy mocy nominalnej tego kotła 24 kW, godzinowy pobór gazu ziemnego wynosi 2,71 m³. Wykonując próbę 1 minutową wyniesie to 45 l (dwie ostatnie cyfry licznika). Temperatura w kotle w tym czasie może osiągnąć 90°C.
    Jeśli testy dadzą wyniki prawidłowe i wymiennik odkamieniony jest poprawnie, to pozostaje jeszcze możliwość pracy kotła jednocześnie na CW i ogrzewanie; trzeba sprawdzić czy w czasie poboru wody ciepłej nie podgrzewają się również grzejniki.

jeszcze tego nie sprawdzałem, ale spróbuję...
    ....pracuje na pełnej mocy

wyczyściłem zawór trójdrożny - teraz jest OK