Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary PC - sens modernizacji

lollicropp 28 Feb 2013 21:54 4230 53
    lollicropp
    Level 12  
    EDIT : Aktualizacja po 2 latach. Proszę patrzeć na ostatni post :)

Witam. Niestety muszę się "pochwalić" swoim PC. Chciałbym prosić o rady co do dość taniej modernizacji. Od razu mówię, że kupno nowego sprzętu na razie nie wchodzi w mój budżet :) Zdaje sobie sprawę, że nie pogram sobie nawet w średnie produkcje, ale jednak chciałbym troszkę rozrywki z niego wyciągnąć.
    Oto i on :
    Procesor : Intel Celeron D, 3333 MHz
    Płyta główna : FUJITSU SIEMENS D2312-A2
    Pamięć : 2x Hyundai DDR2, 512 MB, PC2-5300 (333 MHz) ( dokładnie HYMP564U64CP8-Y5 )
    Karta graficzna : ASUS GeForce GT 430 (1024 MB)
    Zasilacz : (zgrozo :P) Fujitsu Siemens NPS-230EB B (230W)

Prosiłbym o tanie propozycje, które najbardziej polepszyłyby tempo pracy komputera. Najlepiej od najbardziej efektywnego i potrzebnego do coraz mniej ważnego.
    lollicropp
    Level 12  
    Bardzo mały. Myślę, że na razie do 200 zł. Nie wiem czy jest sens wkładania w niego więcej.
    Kasek21
    Level 43  
    Można wymienić procesor na jakiegoś C2D E4400/4500 i kupić 2x1GB DDR2.

Najlepiej to się jeszcze pomęcz na tym sprzęcie i odkładaj $.
    lollicropp
    Level 12  
    a mógłbyś podać jakieś dokładne propozycje co do RAMu? Dałoby radę zrobić tak, aby dokupić nowy i nie odpinać aktualnych kości? Mam jeszcze 2 wolne sloty.

EDIT. Znalazłem taką : GoodRam DDR2 1GB 800MHz CL5
    Tylko mam pytanie. Czy mógłbym kupić jedną sztukę do 2 aktualnych kości? Czyli 2x512MB 667Mhz i 1x1GB 800Mhz. Nie będzie żadnych problemów z odpaleniem?

Jeszcze pytanie. Czy lepiej kupić 2x1GB czy 1x2GB po mniejszej cenie? Chciałbym, żeby w sumie wyszło 3 GB razem z moimi.
    Edward321
    Level 26  
    lollicropp wrote:
    Czy mógłbym kupić jedną sztukę do 2 aktualnych kości? Czyli 2x512MB 667Mhz i 1x1GB 800Mhz. Nie będzie żadnych problemów z odpaleniem?

Nowe pamięci prawdopodobnie zwolnią do 667MHz.

lollicropp wrote:
    Jeszcze pytanie. Czy lepiej kupić 2x1GB czy 1x2GB po mniejszej cenie? Chciałbym, żeby w sumie wyszło 3 GB razem z moimi.

Rób jak uważasz.
    lollicropp
    Level 12  
    Edward321 wrote:
    Nowe pamięci prawdopodobnie zwolnią do 667MHz.

Czyli jeśli zwolnią nowe do 667 to lepsza wydajność będzie mieć 3GB po 667Mhz czy 2GB po 800Mhz?

Edward321 wrote:
    Rób jak uważasz.

Tylko chodzi o to, że zależy mi na najlepszej wydajności i dlatego pytam, bo sam nie wiem.
    Kasek21
    Level 43  
    Lepiej 3GB.

lollicropp wrote:
    Tylko chodzi o to, że zależy mi na najlepszej wydajności

To nie dokładaj do tego komputera już nic - dozbieraj pieniędzy - wtedy sprzedaż co masz i kupisz jakiś zestaw nowy/używany.
    User removed account
    User removed account  
    lollicropp
    Level 12  
    oj coś mi się pomieszało. nie mam 667 tylko 333 :( nie wiem czy to dobry pomysł kupować takie same tylko z większą pamięcią, bo jednak 333Mhz nie są za bardzo wydajne. w takim razie chyba lepszą opcją będzie zaryzykowanie, że pamięci się nie pogodzą i dokupić 2x1GB GoodRam 800Mhz do tych aktualnych i gdyby pojawiły się problemy to wyjąć te stare i siedzieć tylko na 2GB 800Mhz niż 3GB 333Mhz. Dobrze myślę ?

Co do odkładania na nowy komputer to RAM moge dokupić jeszcze w tym tygodniu, a męczyć się będe z aktualnym kompem jeszcze przez conajmniej 2 lata, bo pragne uświadomić niektórych użytkowników, że nie każdego stać na wydanie conajmniej 1000zł na nowy komputer.
    wariato
    Level 43  
    Nie ma pamięci DDR2 333MHz, ty masz 667. A różnica pomiędzy 667 a 800 to procenty, więc lepiej mieć więcej dostępnej pamięci niż mniej ale troszeczkę wyżej taktowanej.
    lollicropp
    Level 12  
    Okej. Czyli dokupić 2x1GB Hyundai DDR2, PC2-5300 (667Mhz) ? Ale musi być Hyundai?
    Edward321
    Level 26  
    Dobrze, jakby były takie same, ale nie muszą.
    wariato
    Level 43  
    Nie muszą być hjundaja ale i inne oby 667MHz CL5.
    User removed account
    User removed account  
    Kasek21
    Level 43  
    Lt_Ado wrote:
    Wogole na jakim systemie smigasz? Bo na xp na twojej konfiguracji nic nie ma sie prawa zacinac ani zwieszac.

Jak to nie?

Jego komputer to staruszek, nawet ten nie tak stary GT430 to porażka, 1GB pamięci RAM to może ale było wystarczające ale dobrych parę lat temu i to do pisania w Wordzie i przeglądania internetu.
    kasiunia7777
    Level 39  
    Jak masz około 200zł to kupi jakiegoś core 2 duo, pamięci ram i zasilacz przydałoby się zmienić. Zobaczysz wielką różnicę podczas zwykłych prac jak przeglądanie internetu.
    I odkładaj na coś nowego po tej modernizacji starczy ci to na jakiś czas do podstawowych czynności a i odpalisz jakieś inne gry niż dotychczas.
    Kasek21
    Level 43  
    Nie pchaj się w moduły 2GB bo na tej płycie mogą być problemy.
    Pio drugie moduły RAM kupuj na allegro używane bo tak to nie ma żadnego sensu.

lollicropp wrote:
    A ten zasilacz musi być wymieniany?

Niech zostanie jak komputer działa.

Jaką posiadasz obudowę? jakiś zdjęcie?
    kasiunia7777
    Level 39  
    A tak na miejscu u znajomych, w komisach, serwisach nie możesz znaleźć pamięci ram i zobaczyć w jakiej cenie będą? Ja np wolę części kupować na miejscu :)
    W good rama też bym się nie pakowała, bo często sprawiają problemy szukała bym kingstona.
    lollicropp wrote:
    A ten zasilacz musi być wymieniany?

Jak zmienisz procesor to już koniecznie.
    Z tanich to Fortron 350W, popatrz na allegro.
    Kasek21
    Level 43  
    kasiunia7777 wrote:
    Jak najbardziej, a jak zmienisz procesor to już koniecznie.

To dlaczego?
    kasiunia7777
    Level 39  
    A w sumie może wystarczy z tego co udało mi się wyczytać to na linii +12V ma 17A co daje 204W więc nie jest źle. Trzeba tylko zajrzeć do środka czy nie ma jakiś kondensatorów do wymiany i na wszelki wypadek zmierzyć napięcia bo zasilacz już swoje lata ma.
    lollicropp
    Level 12  
    Moge na miejscu popatrzeć za tymi pamięciami. Tylko chodziło mi czy ten model może być :) Czyli podsumowując : 2x Kingston 1GB 667Mhz, najlepiej używane na allegro, albo nowe na miejscu.

A ten procek to można jakiś dokładniejszy model ? Najlepiej taki, żeby można było go dostać. Rozumiem, że procek ma być używany?

EDIT. Obudowa taka jak w Fujitsu Siemens Esprimo P5600. Dokładnego modelu nie podam, bo jestem w pracy. Kondensatory obejrzę, jak wróce do domu.

A jak mam zmierzyć napięcie? Raczej nie mam w domu żadnego przyrządu do tego. Nie znam się na tym :P Nie jestem elektrykiem :D
    kasiunia7777
    Level 39  
    A ten model płyty głównej to dobrze podałeś? bo z tego co szukam na google to jest to jakiś notebook.

Dodano po 2 [minuty]:

A dobrze już mam :)

Dodano po 4 [minuty]:

lollicropp wrote:
    Rozumiem, że procek ma być używany?

Tak, nowych już nie dostaniesz chyba że jakiś sklep ma pozostałości, lecz wątpie.
    Szukaj na allegro(czy w swojej okolicy) jakiegoś core 2 duo pod socket 775 w odpowiadającej dla ciebie cenie.
    Kasek21
    Level 43  
    kasiunia7777 wrote:
    Szukaj na allegro(czy w swojej okolicy) jakiegoś core 2 duo pod socket 775 w odpowiadającej dla ciebie cenie.

Nie jakiegoś bo ta płyta nie obsłuży większości.

W rozsądnej cenie C2D E4500/E4600 czy C2D E6400/E6600
    lollicropp
    Level 12  
    a ta rozsądna cena to ile? ;)
    Kasek21
    Level 43  
    lollicropp wrote:
    a ta rozsądna cena to ile? :wink:

Skorzystaj np.: z allegro i przejrzyj jakie są ceny.
    middaysky
    Level 15  
    Ja polecam kupić dysk ssd i zainstalować na nim system. Będziesz przecierał oczy ze zdumienia.
    np. Adata SP900 64GB - 260 PLN
    Kasek21
    Level 43  
    middaysky wrote:
    Ja polecam kupić dysk ssd i zainstalować na nim system. Będziesz przecierał oczy ze zdumienia.

Gry przez to szybciej nie będą działać, po drugie budżet to 200zł.

Kupować dysk SSD o wartości całego komputera? Do Celerona i 1GB pamięci?

Teraz ja przecieram oczy jak to czytam ;)