Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szczegółowe objaśnienie znaczenia symboli na schemacie.

18 Lut 2005 07:27 14682 16
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 28  
    Panowie koledzy... Nikt nie zna takich znaczków? Jak się postaramm, to sam dojdę po schemacie i maszynie na żywi, ale przecież nie po to zostało zmajstrowane to forum, żeby walczyć z wiatrakami... Chyba, że są to sprawy tak podstawowe, że nie warto o tym pisać i robię z siebie wariata, albo jakiegoś..... Nikt nie ma pomysłu ? ! ! !
    pozdro
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    kleki napisał:
    Panowie koledzy... Nikt nie zna takich znaczków? Jak się postaramm, to sam dojdę po schemacie i maszynie na żywi, ale przecież nie po to zostało zmajstrowane to forum, żeby walczyć z wiatrakami... Chyba, że są to sprawy tak podstawowe, że nie warto o tym pisać i robię z siebie wariata, albo jakiegoś..... Nikt nie ma pomysłu ? ! ! !
    pozdro

Wiesz co?
    za wyjątkiem 1, 3, 6, 7 i częściowo 12, to są oznaczenia niestandardowe. Więc trudno powiedzieć, "co autor miał na myśli"...

1. styk NO zwykły (np. w przekaźniku itd.)
    2. nie wiem (bezpiecznik topikowy??? łącznik izolacyjny???)
    3. część "pomiarowa" wyłącznika nadprądowego 3f.
    4. wyłącznik 3f (różnicowoprądowy?)
    5. styk NO (przycisk?)
    6. czujnik ciśnienia 2 stanowy progowy
    7. cewka elektrozaworu
    8. zasilacz DC? przetwornik U~/f?
    9. jw, z niechlujnie narysowanym przyłączem (rozumiem, że do niego kabel dochodzi, a żyły są rozpisane "poniżej" kabla...)
    10. ? (cewka przekaźnika? siłownika? przetwornik piezolelektryczny?)
    11. ??? (bezpieczniki topikowe "stacyjne"?)
    12. styk wyłacznika bezpieczeństwa (tzw. "grzyba")
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    polecam ksiazke
    czytam rysunek elektryczny (Karol Michel Tadeusz Sapiński) cena ponizej 10 zeta
    albo starsza (wiecej materiału) jeszcze mozna spotkac na allegro :
    Rysunek techniczny elektryczny tego samego autorstwa
    i znikaja problemy typu "co to to jest za dziwo na schemacie " ;)
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    8 wyglada mi na ściemniasz w EIB
    a 7 na wentylator zreszta wszystko mona znaleść w necie
    duzą biblitekę ma program PCschematic
    pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Jacur, to nie jest takie proste.
    Po pierwsze dlatego, że z różnych powodów - np. maszyny importowane, upowszechnienie programów CAD dla elektryków (np. EPLAN), masa nowych elementów z pogranicza elektryki i elektroniki, odejście od schematów rysowanych na 1 kartce A0 na rzecz 400 stron A4 - istnieją rozbieżności w oznaczaniu rysunkowym elementów. A wiekopomna praca panów Michela i Sapińskiego stała się nieco przestarzała.
    Po drugie dlatego, że zawsze można trafić na rysunek niechlujnego projektanta, który zaczął stosować swoją symbolikę, albo istniejącą narysował niedokładnie.
    Swoją drogą - jak masz tą książkę pod ręką, to bądź tak dobry, zerknij i "wyprostuj" nasze pomysły tam, gdzie są wątpliwości.

grzeg27,
    7 NA PEWNO nie jest wentylatorem. To ELEKTROZAWÓR.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    OK to niech wam bedzie ze tą ksiazką mozna zapchac kosz na smieci .
    Ja narazie kozystam z nich i obyło sie bez pudła
    a teraz według oznaczen z ksiazki (tej starszej)
    5-łacznik krancowy pozycyjny wg(IEC) zwierny
    4-wylacznik trujbiegunowy z modułem pradowym
    3-zwykły termik
    2-zestyk rozwierny dwu przerwowy
    8 i 9 to przekształtniki najprawdopodobniej sygnał zmienny na impulsy prostokatne
    6- wylacznik cisnieniowy zwany presostatem
    7- elektrozawor
    1-zestyk wyłacznika
    12- to wylacznik bezpieczenstwa z blokada wsisniecia
    ewentualnie jak by sie dało zapodac kawalek skanu ze schematem (o ile to nie tajne przez poufne) to mozna by jeszcze cos pogdybac
  • Poziom 28  
    Spoxxx. Jak będę miał postój na wydziale, to spróbuję poszukać po maszynach i będziemy kombinować dalej. Temat otwarty - nikt ze znjomych nie określił jednoznacznie niektórych oznaczeń.
    pozdro
  • Poziom 11  
    To standardowy symbol przycisku bez zatrzasku - uruchamianego ręcznie. Oczywiście NO. Jednak w wielu schematach ten symbol błędnie figuruje jako przełącznik.
  • Poziom 11  
    Prawdopodobnie w tym schemacie chodzi o przełącznik. Chociaż to już zależy od przeznaczenia układu.
  • Spec od Falowników
    generalnie wszystkie oznaczenia z zakresu rysunku elektrycznego i część z symboliki automatyki, dziwię się że osoba zatrudniona w jakiejkolwiek firmie NIE zna sybmboliki i nie umie (co za tym idzie) czytać dokumentacji...
    moja propozycja.. zamieśćmy pdf-y z oznaczeniami symboliki dla elektryki i automatyki...
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Niektóre z symboli podanych w pierwszych postach nie są zgodne z IEC więc mogą budzić wątpliwości a osoba zakładająca temat jest, z tego co można wyczytać, studentem.

Podstawowe symbole używane w automatyce zgodne z DIN EN i NEMA ICS można znaleźć w 'Poradniku Fachowca' Moellera:
    Link
  • Poziom 10  
    Dziekuje za odpowiedz!

Pierwszy raz spotkałem się z takim symbolem przełącznika, więc postanowiłem się upewnić i zapytać.

Kto pyta nie błądzi prawda?