Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik energii elektrycznej a regulator mocy tyrystorowy. Pytanie.

ankowalik 28 Lut 2013 23:06 9558 34
  • #1 28 Lut 2013 23:06
    ankowalik
    Poziom 24  

Cześć
    Proszę osobę zorientowaną w temacie o odpowiedź.
    Pytanie: czy współczesny licznik energii elektrycznej (taryfa G12W) zlicza dokładnie,
    czy myli się na szkodę moją lub dostawcy, w przypadku poboru energii z udziałem
    regulatora tyrystorowego?
    salut
    a.

0 29
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 28 Lut 2013 23:31
    BILGO
    Poziom 38  

ankowalik napisał:
    w przypadku poboru energii z udziałem
    regulatora tyrystorowego?

Jeśli chcesz regulować moc prądu przemiennego, to chyba chodzi Ci o TRIAK.

A co obchodzi licznik, co się dzieje z energią która przepłynęła przez licznik ??
    ankowalik napisał:
    zlicza dokładnie, czy myli się na szkodę moją lub dostawcy

Współczesne liczniki elektroniczne są bardzo dokładne...
    A jeśli przekłamuje taki licznik to raczej jest uszkodzony...

0
  • #3 28 Lut 2013 23:55
    ankowalik
    Poziom 24  

"Współczesne liczniki elektroniczne są bardzo dokładne..." Nie do końca. Ostatnio gość przestawiał mi zegar, we wspomnianym liczniku, bo się spóźniał 12min.
    Potrzebuję zmniejszyć moc grzałki czterokrotnie.
    Można to zrobić też na triaku, ale jestem "bogaty" w tyrystory, a grzałce to doprawdy obojętne czy dostaje sto czy pięćdziesiąt szpilek na sekundę.
    Jeśli licznik będzie mnie "kiwał", to trzeba, niestety, kombinować z autotransformatorem, bo
    grzałki nie mogę zmienić :cry:
    a.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #4 01 Mar 2013 00:10
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Pytanie zasadnicze, jakiej mocy jest ta grzałka i na jakie napięcie?

0
  • #5 01 Mar 2013 00:17
    ankowalik
    Poziom 24  

2kW / 230V

0
  • #6 01 Mar 2013 00:27
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Rozumiem, że zachodzi konieczność zmniejszenia mocy do 500W, czy tak?

0
  • #7 01 Mar 2013 03:44
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Jeśli czterokrotnie to wystarczy dioda, jedna. :D

0
  • #8 01 Mar 2013 09:16
    Kuba_eM
    Poziom 24  

ankowalik napisał:
    "Współczesne liczniki elektroniczne są bardzo dokładne..." Nie do końca. Ostatnio gość przestawiał mi zegar, we wspomnianym liczniku, bo się spóźniał 12min.

Zegary czasem mają niedokładne, ale co do pomiarów nie będzie problemów.
    W przypadku liczników elektronicznych (cyfrowych) będziesz miał dokładny pomiar uwzględniający przebiegi odkształcone, nadający się do tego zastosowania.

0
  • #9 01 Mar 2013 11:15
    ankowalik
    Poziom 24  

sq9jjh napisał:
    Rozumiem, że zachodzi konieczność zmniejszenia mocy do 500W, czy tak?

Tak. Realizuję to w ten sposób: jedna połowa sinusoidy jest wycinana, a druga
    przycięta do połowy.
    Koledzy piszą, że liczniki są wspaniałe i b. dokladne.
    Ja niestety mam wątpliwości. Obcykany koleś z NOT podczas kursu na uprawnienia
    SEP uczulił mnie na właśnie takie sprawy jak np niedokładny zegar. Jego zdaniem świadczy to o uszkodzeniu licznika!
    W klasycznym dwutaryfowym liczniku po uszk. zegara strzałka ZAWSZE była do góry.
    Gdybym w porę nie zauważył, dostawca, w majestacie swej techniki kantował by mnie w nieskończoność.
    Zatem jeśli Sz. Audytorium pozwoli, przypomnę pytanie: Mamy uczciwą sprzedaż, czy ktoś kogoś oszukuje :?: :!:
    Może wyjaśnię dokładnie.
    Pobieram 0,5 kWh i chcę za to płacić dokłanie jak za 0,5 kWh a nie 0,46 albo
    0,66
    salut
    a.

0
  • Pomocny post
    #10 01 Mar 2013 11:24
    serwisor
    Poziom 29  

W takim razie musiałbyś mieć układ pomiarowy z licznikiem sprawdzającym o takiej samej, lub wyższej dokładności.
    Wtedy będziesz w stanie stwierdzić, kiedy i co dzieje się z jednym z liczników.

W warunkach domowych, nie do zrealizowania, bo dla ZE ważny będzie ICH licznik, a nie twój, a 2 napewno Ci nie dadzą.

0
  • #11 01 Mar 2013 12:10
    WojcikW
    Poziom 38  

mar_cik napisał:
    Będzie nie czterokrotnie tylko dwukrotnie. Po zastosowaniu diody prąd skuteczny się zmniejszy √2 razy, napięcie skuteczne zasilające grzałkę również √2 razy.

serwisor napisał:
    ...bo dla ZE ważny będzie ICH licznik, a nie twój, a 2 napewno Ci nie dadzą.
    Ale może mieć swój prywatny licznik kontrolny.

Ankowalik najlepiej zrób regulację grupową. Nie będziesz miał dylematów z licznikiem i lepiej będzie dla sieci.

0
  • #12 01 Mar 2013 14:15
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 01 Mar 2013 14:38
    mar_cik
    Specjalista elektryk

WojcikW napisał:
    mar_cik napisał:
    Będzie nie czterokrotnie tylko dwukrotnie. Po zastosowaniu diody prąd skuteczny się zmniejszy √2 razy, napięcie skuteczne zasilające grzałkę również √2 razy.

Ohoho... Zagalopowałem się, moc rzeczywiście zmaleje dwukrotnie. :cry:

0
  • #14 01 Mar 2013 19:11
    retrofood
    Moderator

ankowalik napisał:

Pobieram 0,5 kWh i chcę za to płacić dokłanie jak za 0,5 kWh a nie 0,46 albo
    0,66

Tak z ciekawości zapytam. A skąd wiesz, że pobierasz 0,5 kWh a nie 0,46 czy też 0,66?

0
  • #15 01 Mar 2013 21:26
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 01 Mar 2013 21:32
    WojcikW
    Poziom 38  

cKKqa napisał:
    ... Kiedy napięcie jest sinusoidalne to licznik ma małe błędy jak wiadomo, przy przebiegach odkształconych napięcie jest dalekie sinusoidzie, a to wpływa na pomiar mocy czynnej. Ale przy jednym triaku to raczej nic się dziać nie powinno.
    Ale nie dajemy tyrystorów przed licznikiem, więc napięcie będzie sinusoidalne.

0
  • #17 01 Mar 2013 21:47
    ankowalik
    Poziom 24  

cKKqa napisał:
    BILGO napisał:
    Jeśli chcesz regulować moc prądu przemiennego, to chyba chodzi Ci o TRIAK.

Kiedy napięcie jest sinusoidalne to licznik ma małe błędy jak wiadomo, przy przebiegach odkształconych napięcie jest dalekie sinusoidzie, a to wpływa na pomiar mocy czynnej.

No, ale jak wpływa???
    Czy licznik oszukuje moją, czy raczej ZE kieszeń :?:
    B. proszę o zapoznanie się z pierwszym moim postem i ewentualną odpowiedź :wink:

0
  • #18 01 Mar 2013 22:19
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 02 Mar 2013 12:59
    WojcikW
    Poziom 38  

Generalnie nawet jeżeli dla przebiegów odkształconych licznik ma większy uchyb, to ten uchyb musi się zmieścić w klasie licznika. Ilość urządzeń pobierających tzw. moc bierną i moc odkształcenia gwałtownie rośnie. Nowe źródła światła - diody LED mają najczęściej współczynnik mocy ok. 0,65 (przynajmniej te marketowe, najczęściej kupowane). Popularne ściemniacze zwykłych żarówek są dopuszczone do sprzedaży i nie słyszałem by wskazania licznika na tym ucierpiały. Problem niskiego współczynnika mocy to głównie problem energetyki, niestety koszy tego problemu i tak spadną na odbiorcę energii elektrycznej. Dla ciekawostki napiszę, że prawo w UE nakazuje by zasilacze komputerowe o mocy powyżej 300W (produkowane seryjnie) miały współczynnik mocy nie gorszy od 0,9. Dlatego stosuje się w nich PFC http://pl.wikipedia.org/wiki/Poprawa_wsp%C3%B3%C5%82czynnika_mocy
    Bez PFC zasilacz komputerowy z mostkiem Graetza na wejściu ma współczynnik mocy 0,65÷0,75 w zależności od konstrukcji i obciążenia. Piszę o tym mostku Graetza, ponieważ niektórzy moderatorzy nie znają podstaw elektrotechniki i twierdzą, że zasilacze z mostkiem Graetza na wejściu zawsze mają współczynnik mocy 1.

0
  • #20 02 Mar 2013 13:29
    jekab
    Poziom 23  

Bronek22 napisał:
    Licznik nie powinien oszukiwać.
    Oszukiwanie,to nie błędy pomiarowe. Ile % błędu ?
    Jak jest naprawdę musisz pomierzyć.
    Przypuszczam, że nikt na forum nie zna się na konstrukcji licznika.
    Konstrukcja też nic nie da. Bo program może policzyć wszystko.
    Program ma nieograniczone możliwości.

Kiedyś podłączyłem szeregowo cztery liczniki "Actaris", pod halogen ok 300 W.
    Po 11,4 godz uchyb narastający liniowo wyszedł 0,011 kWh

Wyszło że liczniki na własne potrzeby pobierają 0,965 W

Tak liczą elektroniki.Uchyb między tymi samymi modelami praktycznie 0 %.

Podkładałem te "Actarisy" w trzech mieszkaniach ,za licznikami tarczowymi.

Uchyb dochodził do 1% ,ale zawsze na korzyść energetyki.

Dodano po 22 [minuty]:

Cytat:
    Bez PFC zasilacz komputerowy z mostkiem Graetza na wejściu ma współczynnik mocy 0,65÷0,75 w zależności od konstrukcji i obciążenia. Piszę o tym mostku Graetza, ponieważ niektórzy moderatorzy nie znają podstaw elektrotechniki i twierdzą, że zasilacze z mostkiem Graetza na wejściu zawsze mają współczynnik mocy 1.

Coś może mieć współczynnik mocy mniejszy od 1 a brak tam typowego zjawiska
    cos Φ ,o jakim uczą w szkołach.

0
  • #21 02 Mar 2013 13:35
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 03 Mar 2013 09:41
    WojcikW
    Poziom 38  

Poniżej moja propozycja sterowania grupowego w najprostrzym wydaniu. Ze względu na to, że założeniem było zrobić najprostrzy układ (bez transformatora) MOC3041 nie spełnia swojej podstawowej funkcji - izolacji galwanicznej od sieci. Dlatego ośka potencometru P1 powinna być wykonana z tworzywa sztucznego. Diak na schemacie jest KR106 firmy Tesla, ale może być inny. Diody 1A o napięciu conajmniej 400V. Gdyby częstotliwość łączen była za mała to można dać mniejszą pojemność C1 np. 4,7µF/50V.
    Licznik energii elektrycznej a regulator mocy tyrystorowy. Pytanie.

2
  • #23 03 Mar 2013 10:10
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 03 Mar 2013 10:25
    WojcikW
    Poziom 38  

Bronek22 napisał:
    ... Całość urządzenia ma byś zrobiona w 2 klasie...
    Rozumiem, że jesteś dopiero w 1 klasie, więc poczekaj aż skończysz edukację bo 230V może być groźne dla Twojego życia. Zresztą ten schemat jest dla ankowalik, a on już będzie wiedział jak zrobić go by był bezpieczny.
    Moderowany przez kkas12:

Ostrzeżenie nr 3 Za złośliwości i kpiny pod adresem adwersarza.

0
  • #25 03 Mar 2013 14:10
    WojcikW
    Poziom 38  

Bronek22 napisał:
    WojcikW napisał:
    Poniżej moja propozycja sterowania grupowego w najprostrzym wydaniu. Ze względu na to, że założeniem było zrobić najprostrzy układ (bez transformatora) MOC3041 nie spełnia swojej podstawowej funkcji - izolacji galwanicznej od sieci.
    Tutaj kolego, wciskasz kit. Nie jest istotna galwaniczna izolacja. Całość urządzenia ma byś zrobiona w 2 klasie.
    Szkoda, że jako elektryk nie widzisz różnicy pomiędzy tymi pojęciami.

Wcale nie dotyczy to tylko ośki potencjometru. Ale całości urządzenia.

A jak inaczej potraktować wypowiedź Bronka? Niby dlaczego urządzenie ma być wykonane w 2 klasie ochronności? Niedawno kupiłem żyrandol i kinkiet i nie były wykonane w 2 klasie ochronności. Wszystkie urządzenia AGD w moim domu zawierające grzałkę elektryczną nie są wykonane w 2 klasie ochronności, tj. czajnik, pralka, piekarnik, żelazko. Co to znaczy, że urządzenie jest wykonane w 2 klasie ochronności? Nie chodzi mi o regułkę, że ma izolację podwójną lub wzmocnioną tylko o praktykę. Czy np. jak Bronek22 złoży układ elektroniczny i wykona obudowę to może umieścić na niej oznaczenie że jest 2 klasy ochronności? Wg. mojej wiedzy nawet elektryk z "uprawnieniami" SEP może conajwyżej sprawdzić urządzenie, które jest już wykonane w 2 klasie ochronności i ewentualnie wycofać z eksploatacji. To samo dotyczy stopnia ochrony IP, kompatybilności elektromagnetycznej itd. To już są kompetencje uprawnionych laboratoriów. Z uwagi na to, że badania są drogie, dotyczą one jedynie urządzeń dopuszczonych do obrotu. Urządzenie wykonane samodzielnie na własny użytek nie musi posiadać takich badań.

0
  • #26 03 Mar 2013 19:32
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 03 Mar 2013 21:46
    WojcikW
    Poziom 38  

Bronek22 napisał:
    ...Konstruktor sam musi umieć wykonać badania i pomiary...
    Potrafisz zrobić takie badania i pomiary? :D
    Bronek22 napisał:
    ...Wg. twojej rady, to kolega ma zrobić płytkę na pająku (albo na płytce uniwersalnej) i w coś tam wsadzić. Taką dałeś radę. Dla ciebie jedynym kryterium niebezpieczeństwa była ośka potencjometru.
    Ty zalecileś amatorowi robienie urządzenia „na wariackich papierach”. Nie wspominając nawet o kryteriach bezpieczeństwa.
    Ja tylko dałem propozycję układu elektronicznego. Podobnych schematów jest na Elektrodzie tysiące. Nie wiem kto będzie wykonywał urządzenie i nie dawałem żadnych rad o których piszesz. Nawet nie wiem co to za urządzenie, wiem tylko, że ma grzałkę. Moje uwagi dotyczyły wyłącznie schematu, który podałem a nie urządzenia jako całości. Pierwsza uwaga, że element optoizolacyjny nie zapewnia izolacji galwanicznej w tym układzie i druga, by zastosować potencjometr z ośką wykonaną z materiału izolacyjnego. Uważam, że tylko laik i amator mógł napisać, że urządzenie ma być wykonane w 2 klasie ochronności nie wiedząc co to za urządzenie, do czego służy, jak i skąd będzie zasilane.

0
  • #28 03 Mar 2013 23:23
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 04 Mar 2013 07:21
    WojcikW
    Poziom 38  

Jeżeli elektrownia daje napięcie sinusoidalne to takie napięcie będzie na liczniku. Może wyjaśnisz dlaczego wg. Ciebie napięcie na liczniku nie będzie sinusoidalne i od którego momentu sieci lub instalacji przestanie być sinusoidalne?

0
  • #30 04 Mar 2013 11:30
    1044571
    Użytkownik usunął konto