Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

32LH7000-ZA - Linia w środku ekranu, kolory odwrócone

zbyszekskibinski 01 Mar 2013 11:25 4275 8
 • #1 01 Mar 2013 11:25
  zbyszekskibinski
  Poziom 33  

  Ten telewizor czasem można włączyć i działa poprawnie przez długi czas. Ale po ponownym włączeniu pojawia się obraz w negatywie (kolory sygnału video oraz kolory tła są przekłamane i odwrócone, co widać na załączonych obrazkach tła trybu testowego kolorów matrycy z SM). Czyli po włączeniu pojawia się od razu białe tło i jest czarna linia dokładnie w środku ekranu.
  Sprawdziłem wszystkie napięcia na T-con, Vgh, Vgl, Vcom, Vcc, są poprawne.
  Układ, który generuje te napięcia (LCD BIAS IC) nagrzewa się mocniej podczas wystepowania usterki, a chłodzenie go nic nie wnosi.

  Najwyraźniej jest to wada matrycy. Pytanie mam,( ponieważ wygląda to na problem elektroniki matrycy), czy borykał się ktoś już z takim czymś w matrycach:
  LC320WUD i czy było to naprawialne.
  Dziekuję.

  32LH7000-ZA - Linia w środku ekranu, kolory odwrócone

  32LH7000-ZA - Linia w środku ekranu, kolory odwrócone

  32LH7000-ZA - Linia w środku ekranu, kolory odwrócone

  0 8
 • Mitronik
 • Pomocny post
  #2 01 Mar 2013 12:32
  satgal
  Poziom 40  

  Matrycę samą można testować zasilając ją 12V i z wyjętymi kablami LVDS, podając 3,3V na pin 44. (AGM) Te matryce WUD mają wymienny tcon wersja 100/120Hz lub 200/240Hz. Ważne jest aby po typie matrycy było oznaczenie w nawiasie (S....) zgodne z wersją tcona.

  0
 • Mitronik
 • #3 01 Mar 2013 16:34
  zbyszekskibinski
  Poziom 33  

  Witaj Andrzej,

  To jest wersja SB A3, na PDFie nie widzę aby pin 44 był oznaczony jako testowy, jedynie co to to, ze ma być złączony do GND.

  Kreska w środku ekranu pojawia się już w ułamku sekundy przed startem podświetlenia, zanim ruszy płyta AV z jej tłem obrazowym, następnie treścią i OSD więc nie może być to nic innego jak panel. T-con mozna wyluczyć, gdy są napięcia na nim oraz gdy układ TPS65162 pracuje na nim ale na 100% pewności nie mam.

  Rozbieram matrycę i będe meldował dalej później, na razie dziękuję za odzew.

  0
 • #4 01 Mar 2013 18:05
  satgal
  Poziom 40  

  Ja trochę ćwiczyłem z LC470WUD (SB) (A1) bo próbowałem ją zamontować do tv który ma wyjście do matrycy na jeden kabel LVDS 51pin. Ktoś podobno jakieś wersje tych matryc WUD po wymianie tcona wstawiał do takich tv 50Hz. Pewnie tcon w niej masz na dwa wtyki 51 i 41 pin czyli 100 lub 200Hz.

  0
 • #5 02 Mar 2013 01:46
  zbyszekskibinski
  Poziom 33  

  Tak T-con ma 2 wtyki, 51 i 41 pin był to b.drogi telewizor z dobrą jakością obrazu. Wyposażony jest w Bluetooth oraz USB.
  Ta matryca może być wykorzystywana w opcji dziesięcio oraz ośmiobitowej gdzie różnica polega na podanie sygnałów na dwie pary LVDS.

  Dodano po 2 [godziny] 17 [minuty]:

  Wypiałem wtyki LVDS, uruchomiłem podświetlenie i podałem 12V z zasilacza zewnętrznego. Ekran zapala się na biało z czarną linią w środku (czyli kolory dalej odwrócone), pobór prądu 0.71A. Uprzednio rozebrałem całą matrycę i sprawdziłem wszystkie elementy pasywne na listwie kolumn oraz napięcia, żadnych podejrzanych rzeczy...? No ale dalej nie wiadomo czy nie jest to spowodowane wewnętrznym defektem szyby...Warto byłoby podstawić dobry T-con aby się dowiedzieć. Matryca owszem, bo kreska w pionie, ale dlaczego odwrócone kolory? To wskazuje na t-con.

  Dodano po 4 [godziny] 22 [minuty]:

  Niestety T-con niedostępny. Zakładam, że to wina szyby, ponieważ gdy podaje 12V włączają się jedynie same przetwornice na t-con i brak sygnałów video RGB. Więc skoro obraz obrócony, jest to wina tła emitowanego przez sam wyświetlacz. Te matryce FHD były budowane z dwóch identycznych połówek szyb, czyli linia na środku panela to jakaś wada konstrukcyjna.

  0
 • Pomocny post
  #6 02 Mar 2013 08:12
  satgal
  Poziom 40  

  Tcon ma za zadanie poprawnie adresować sygnały do poszczególnych komórek pamięci na ekranie. Matryca LCD to nic innego jak pamięć z tą różnicą od ic, że widać co zapisuje i jak kasuje. Chyba ze znalezieniem tcona nie powinno być kłopotów należy pamiętać że ma być wersja (SB). Można spróbować tcon od WUN (SB) na takim moja też działa choć nie do końca poprawnie, podobno w LC420WUD to takim tconem można sterować ją tylko jednym kablem. Wiem że nie działa tylko tcon na nich od 37 cali. Być może że na listwie matrycy są do tego odpowiednie kombinacje wlutowanych tam oporników które można przestawiać. To że 44 pin uruchamia AGM to musisz znależć dokładniejszy PDF do niej. Specific pin No44 If should be GND NSB (no signal black). If this pin is H LCD module displays AGP (auto generation patern).

  0
 • #7 02 Mar 2013 15:56
  zbyszekskibinski
  Poziom 33  

  Dzięki satgal. Myślę, że na tym etapie nie ma co sobie zaprzatać głowy AGMem (juz podawałem 12V i jest dalej kreska z obróconymi kolorami). Istotne było moje pytanie, czy matryca jest w sama w stanie wyświetlić swoje tło tylko po podaniu zasilania 12V do t-con( przez przetwornice DC/DC bez udziału procesora time-control) jeśli odpowiedz jest: 'tak', to wniosek jest jednoznaczny, że winna jest szyba, bo przecież sygnały video (RGB 8/10bit) nie są podawane do niej przez procesor a kolory są nadal przekłamywane.

  Dodano po 4 [godziny] 15 [minuty]:

  Oto zakończenie sprawy:

  Postanowiłem z ciekawości dowiedzieć się czy to wina szkła w 100%, podałem podświetlenie i 12V. Linia w środku, kolory obrócone. Wypiąłem lewą taśmę od matrycy, linia znika. Gdy wypinam prawą, dalej pozostaje. Procesor T-con na lewej wpiętej taśmie nie wystawia żadnych sygnałów logicznych do matrycy na, jedynie napięcia DC 1,25 oraz 3.3V (sprawdziłem wszystkie pary) Przetwornice pracują i wystawiają resztę napięć na elektronikę matrycy. Pobór prądu T-con 0.75A.

  Ten sam fakt, że są tylko napięcia stałe i tło LCD jest odwrócone już świadczy o wadzie samego szkła, bo napięcia DC kolorów obrócić nie mogą.
  Wyłaczyłem dostawę 12V i załączyłem ponownie...
  I tu niespodzianka:
  Pobór prądu spada do 250mA i obraz jest prawidłowy, bez linii, tło jest ciemne.
  T-con sam z wypiętym taśmami od listwy source driverów zawsze mierzy ok 100mA.
  Jest to więc w 100% wina szyby, temat do zamknięcia.
  Dziękuję koledze Satgal za udział i ciekawe informacje...

  Dobrze, że ma się przyrządy, bo tak człowiek przynajmniej płyt podstawiać nie musi. :D

  0
 • #8 02 Mar 2013 21:46
  lamer.
  Poziom 33  

  A co z zamianą kabelków, próbowałeś?:D
  A może zmiana softu coś da?  zbyszekskibinski napisał:
  Dobrze, że ma się przyrządy, bo tak człowiek przynajmniej płyt podstawiać nie musi. :D

  Bardziej doświadczenie pomoże, no ale walcz, walcz. Kiedyś je zdobędziesz.  zbyszekskibinski napisał:
  Pobór prądu spada do 250mA i obraz jest prawidłowy, bez linii, tło jest ciemne.
  T-con sam z wypiętym taśmami od listwy source driverów zawsze mierzy ok 100mA.

  Jak zwykle wspaniałe podejście do zagadnienia, oby tak dalej.

  0
 • #9 02 Mar 2013 22:17
  zbyszekskibinski
  Poziom 33  

  Pobór prądu spada do 0.25 A, ponieważ piksele matrycy są sterowane ciemnym, prawidłowym tłem, a nie na biało, to jest logiczne ale mi w tym zdaniu o to akurat nie chodziło, ale jakbyś byś był ciut bardziej inteligentny, to wychwyciłbyś o co dokładnie tam chodziło.

  Z' kabelkami', owszem, próbowałem, z tym, że jakbyś znał się choć ciut więcej na telewizorach, wiedziałbyś, że tam kabeleków nie ma, bo to nie CRT, na których 'zeby zjadłeś' lecz nowy TV z dwoma taśmami idącymi do płyty LVDS? I jakie więc ty masz to doświadczenie??

  Zamiast kabelków, natomiast można wyciągnąć opornik 1k umieszczony na T-con i podłączony do jego pinu 7 (Jeida/Vesa) co daje odłączenie tego pinu od masy. Podaje tam 3.3V i kolory nie obracają się,lecz zmieniają na inne (też zafałszowane), co w 100% potwierdza samego wyświetlacza, i to chciałem tylko dodać, więc teraz mogę zamknąć temat.

  0