Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnice - znam paramerty elementów i jakie cięcie z tego wynika

01 Mar 2013 11:35 2277 9
 • Poziom 7  
  Witam. Mam zwrotnicę 2waw ( 12dB/12dB ) i znam parametry elementów składowych. Chciał bym obliczyć cięcia jakie daje ta zwrotnica, ale ze wzorów różnie to wychodzi, a nie mogę znaleźć odpowiedzi czemu tak jest i jak to dalej ugryźć.


  Korzystam ze wzorów, które można znaleźć na forum:
  Zwrotnice - znam paramerty elementów i jakie cięcie z tego wynika


  Przekształcając wzory i podstawiając dane ( po przeliczeniu na odpowiednie jednostki ) wychodzą mi różne cięcia.
  Pomijając typ zwrotnicy i np. jak liczę tor wysokotonowy ze wzoru na kondensator ( Linkwitz-Riley ), to wychodzi mi cięcie ~3344Hz
  Natomiast jak liczę tor wysokotonowy ze wzoru na cewkę ( Linkwitz-Riley ), to uzyskuję już ~3713Hz
  Czy cięcie nie powinno się jakoś pokrywać, skoro liczone są elementy w tym samym torze głośnika ?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Witam,

  proponuję zapoznać się z tym (i nie tylko tym):

  http://diyaudio.pl/content.php/41-Zwrotnice-czestotliwosciowe-w-ujeciu-praktycznym

  Znajdziesz tu wyjaśnienie dlaczego tak jest oraz wiele innych cennych rzeczy związanych z projektowaniem zwrotnic do zestawów głosnikowych. Polecam. No i to co pisze nasz Moderator: najpierw teoria i obliczenia a potem dużo pomiarów i testów odsłuchowych.

  Pozdrawiam,
  Jacek Zieliński
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 7  
  Pomijając testy itp. bo mowa o gotowej już zwrotnicy zrobionej przez producenta, chodzi o samo jej ciecie, w którym miejscu wypada.
  Skoro tak wychodzi ze wzorów, to jak obliczyć cięcie zwrotnicy znając impedancję głośników ( tutaj liczone z 3,5Ohm ) i resztę parametrów zwrotnicy, bo to co mi wyszło ma rozbieżność ~400Hz, a to nie mało.

  Czyli najlepiej było by to "wsadzić" na mikrofon pomiarowy i zobaczyć gdzie "urywa" się padmo dla każdego głośnika, a liczenie ze wzorów sobie odpuścić ? - cały czas mowa o gotowej zwrotnicy, a nie o robieniu zwrotnicy na nowo.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 23  
  Witam,

  a skąd pewność, że to akurat Linkwitz? Tak napisał producent? Przeczytaj jescze to:

  http://diyaudio.pl/content.php/45-Teoria-filtrow

  a zrozumiesz, że taka zwrotnica liczona z samej rezystancji to teoria żadko zgodna z założeniani konstruktora. Na piechotę z wzoru raczej tego nie policzysz. A poza tym nie napisałeś nigdzie o co chodzi i dlaczego drążysz co producent miał na myśli produkując tą zwrotnicę. Nawet jeśli będziesz chciał coś pomierzyć to nie jest to takie proste i działa w innej kolejności. Najpierw liczysz i symulujesz, najlepiej na podstawie realnie zmierzonych charakterystyk przetworników w docelowej obudowie. Potem robisz wyliczoną zwrotnicę i pomiarami badasz czy to co zaprojektowałeś jest zgodne z założeniami a najważniejsze, czy ten dźwięk Ci w ogóle odpowiada.
  Analiza pomiarów to naprawdę wyższa szkoła jazdy i naprawdę trzeba mieć dużą wiedzę i jeszcze większe doświadczenie aby z tego co zobaczysz na ekranie komputera wyciągnąć właściwe wnioski.

  Pozdrawiam,
  Jacek Zieliński
 • Poziom 38  
  Cytat:
  Pomijając testy itp. bo mowa o gotowej już zwrotnicy zrobionej przez producenta, chodzi o samo jej ciecie, w którym miejscu wypada.
  Skoro tak wychodzi ze wzorów, to jak obliczyć cięcie zwrotnicy znając impedancję głośników ( tutaj liczone z 3,5Ohm ) i resztę parametrów zwrotnicy, bo to co mi wyszło ma rozbieżność ~400Hz, a to nie mało.

  Niepotrzebnie zakładasz, że częstotliwości podziałów muszą się pokrywać. Licząc ze wzorów zobaczysz jakąś abstrakcyjną liczbę która niewiele Ci powie. Robiąc pomiar zobaczysz jak wygląda pasmo głośników, jak głośniki zgrywają się przy danych filtrach. I wtedy czasem zobaczysz, że będzie równiejsza charakterystyka lub będą się lepiej zgrywać fazowo gdy rozsuniesz częstotliwości podziału.

  Co więcej, jeśli przyjrzysz się różnym schematom zwrotnic rzadko znajdziesz "książkowe" filtry. Tłumacząc na przykładzie - jeśli wzór dla filtru II rzędu dla 2 khz Butterwortha podaje cewkę 0,9 mH i kondensator 7 uF to projektując zwrotnice i robiąc pomiary być może zauważysz, że musisz odejść od tych wartości i dać np większy kondensator (czyli filtr będzie wyglądał tak - 0,9mH i 12uF) lub większą cewkę (1,1mH i 7uF). W ten sposób zmieniasz nachylenie charakterystyki filtrowania, a co za tym idzie także charakterystykę fazową. Ogólnie temat-rzeka, a więcej znajdziesz tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html i tu http://diyaudio.pl/showthread.php/20454-Faza-w-projektowaniu-zwrotnic?p=330041#post330041

  Przy okazji można jeszcze wspomnieć o konieczności skompensowania wpływu efektu baffle-step i być może okaże się, że będziesz musiał zastosować o wiele większą cewkę (np 1,7mH) dla podziału 2 khz. Robi się to po to, żeby większa indukcyjność zmniejszyła głośność podbitego pasma, poziom głośności tweetra wyrównuje się do woofera i charakterystyka wychodzi równiejsza. Również temat-rzeka.


  Cytat:

  Czyli najlepiej było by to "wsadzić" na mikrofon pomiarowy i zobaczyć gdzie "urywa" się padmo dla każdego głośnika, a liczenie ze wzorów sobie odpuścić ?

  Dokładnie, tak powinieneś zrobić, żeby zrozumieć o co chodzi. Zmierzyć całość i poszczególne głośniki osobno.
 • Poziom 1  
  Witam. Chciałbym się podłączyć do tematu. Potrzebuję osoby która wykona dla mnie zwrotnice lub pomoże mi w konstrukcji i sprawdzi moje wypociny.Z góry dziękuję.
 • Poziom 11  
  Od razu powiem odnosząc sie do twoich obliczeń ze wartość punktowa podziału miała by sens przy idealnej zwrotnicy i idealnych głośnikach. A ze mamy to co mamy, to aby uniknąć podbicia tonów w punkcie stosuje sie rozsunięcie częstotliwości podziału do Ok 500 Hz. Poza tym mam jedno ale. Tak wysoki punkt podziału może skotkowac rezonansami sredniotoniwego i wysoko tonowego głośnika. Zalecałbym zejście do 2500-3000Hz.
 • Poziom 38  
  Ale żeś kotleta odsmażył :)

  lborewicz napisał:
  aby uniknąć podbicia tonów w punkcie stosuje sie rozsunięcie częstotliwości podziału do Ok 500 Hz.


  To zależy od topologi filtrów.

  lborewicz napisał:
  Tak wysoki punkt podziału może skotkowac rezonansami sredniotoniwego i wysoko tonowego głośnika.


  Tylko średniotonowego, a dokładnie nisko-średniotonowego.
  Jeśli zejdziemy niżej z podziałem to sytuacja się odwróci.
  Oczywiście wszystko zależy od częstotliwości podziału, topologi filtrów oraz samych głośników.

  Zwrotnice "liczyło się" kiedyś, teraz projektuje się zwrotnice za pomocą sprzętu pomiarowego, a wcześniej dobiera się do siebie głośniki, takie które dadzą się bezproblemowo ze sobą połączyć.
 • Poziom 11  
  Zgadzam sie z Toba w 100%.
  A może i odsmażyłem, cieżko czegoś nie przeoczyć w gąszczu odpowiedzi.
  Fakt, trzeba dobrać do siebie głośniki. Do każdego zestawu bedą rożne częstotliwości podziału. To wynika z charakterystyki i przebiegów.
  Jak ktoś kiedyś powiedział teraz to jest Sztuka projektowania a nie masowe liczenie😊