Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens - Transformator z zasilacza (projekt stacji)

fasset 01 Mar 2013 11:37 930 6
  • #1 01 Mar 2013 11:37
    fasset
    Poziom 13  

Chciałbym w projekcie stacji lutowniczej (kolba Solomon SL10 na 24V) zastosować transformator z zasilacza fujitsu siemens adp-90sb ad.
    Na wyjściu zasilacz ma 4.5A 20V - w praktyce bez obciążenia lekko ponad 24V. Kolba jest na max. 24V/48W więc teoretycznie powinien się nadać.
    Czy można zastosować taki transformator?

• #2 22 Maj 2013 11:36
    waldinhopl
    Poziom 19  

Kolba chyba jest na prąd zmienny a nie stały?.

• #3 22 Maj 2013 11:41
    Quarz
    Poziom 43  

waldinhopl napisał:
    Kolba chyba jest na prąd zmienny a nie stały?.
    A jakie to ma znaczenie, skoro jest to oporowa grzalka, pytam retorycznie?

Dodano po 1 [minuty]:

fasset napisał:
    Chciałbym w projekcie stacji lutowniczej (kolba Solomon SL10 na 24V) zastosować transformator z zasilacza fujitsu siemens adp-90sb ad.
    Na wyjściu zasilacz ma 4.5A 20V - w praktyce bez obciążenia lekko ponad 24V. Kolba jest na max. 24V/48W więc teoretycznie powinien się nadać.
    Czy można zastosować taki transformator?
    Mozesz, tym bardziej, ze ma ona zapas mocy oraz regulacje - ustawiana w/w stacji - temperatury.

• #4 22 Maj 2013 11:45
    waldinhopl
    Poziom 19  

No właśnie, sam się zastanawiam, ale producent w specyfikacji podaje, że na prąd zmienny. I tutaj mam problem, mam tafo 17V AC co dałoby po zastosowaniu mostka 24DC. Mógłbym takie zastosować?.

• #5 22 Maj 2013 11:50
    Quarz
    Poziom 43  

waldinhopl napisał:
    No właśnie, sam się zastanawiam, ale producent w specyfikacji podaje, że na prąd zmienny. I tutaj mam problem, mam tafo 17V AC co dałoby po zastosowaniu mostka 24DC. Mógłbym takie zastosować?.
    A dobre pytanie, ale policz sobie - ja nie mam na czym, poniewaz pisze tu z przygodnego komputra, a "odpalonego" z plytki CD (napisalem o tym w temacie obok) - ile to jest 17V/0,88= ? I ocen - podaj tez wartosc mocy przenoszoej przez ow transformator (zobacz jak poprawnie nalezy to pisac).

• #6 22 Maj 2013 11:53
    waldinhopl
    Poziom 19  

Poprawcie mnie jeżeli się mylę, 17V pomnożone przez pierwiastek z dwóch , czyli ok. 1.41 daje ok.24V ??.

• #7 22 Maj 2013 12:28
    Quarz
    Poziom 43  

waldinhopl napisał:
    Poprawcie mnie jeżeli się mylę, 17V pomnożone przez pierwiastek z dwóch , czyli ok. 1.41 daje ok.24V ??.
    Zle to policzyles, tak jest, ale na biegu jalowym po prostowniku z filtrem pojemnosciowym.
    Natomiast pod obciazeniem wartosc srednia tego napiecia DC - patrz moj post wyzej - spada do wartosci jak tam podalem.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson