Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Format pliku po zgraniu z kamery cyfrowej do obróbki dalszej

pcxelja 18 Feb 2005 09:27 3964 7
    pcxelja
    Level 12  
    Chcę zgrać film z kamery cyfrowej na twardy dysk. Pozniej bede chciał wykonać odpowiednie efekty i wypalić na dvd.
    Do jakiego najlepiej formatu zgrać (avi, mpeg, dv)?

Dziękuję za pomoc ;-)
  • Helpful post
    noel79
    Level 21  
    to bedzie zalezało od tego na czym pózniej bedziesz to odtwarzałja na DVD to musi byc to format dv jak na kompie to kazdy inny dowolny np avi i bedzie to zalezało od kompresji jaka bedziesz te filmy obrabiał
  • Helpful post
    Hiryoki
    Level 15  
    Zrzucasz to do avi (najłatwiej będzie manipulować materiałem) potem VirtualDub, DVD2SVCD, TMPGenc , a authoring DVD-lab, oczywiście są i inne programy kwestia gustu i kasy.
    ps. na DVD to mpeg2.
    pcxelja
    Level 12  
    Wielkie dzieki za szybką odpowiedz.
    Chodzi mi o to, aby teraz zgrac obraz (kiedys dokonam odpowiednich przeróbek) i wypalić go jako dvd-video.
    Będę później musiał przerabiać z tego formatu przed wypaleniem na dvd-video?
  • Helpful post
    Hiryoki
    Level 15  
    Zrzucić można to na wiele sposobów (Firewire, tuner telewizyjny, karta grafiki Vivo) ja zrzucam przez tuner, musisz podczas zrzucania od razu kompresować materiał jakimś kodekiem przynajmniej wstępnie bo bez kompresji materiał będzie miał olbrzymii rozmiar i bez kompresji najprawdopodobniej nie zmieści się na dysk.
    pcxelja
    Level 12  
    Ja wykorzystuję firewire i program Ulead VideoStudio 7.
    W jaki sposób mogę już podczas zrzucania wstępnie kompresować?
    W grę wchodziłoby oprogramowanie free. Niestety to komp firmowy.
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Zacznijmy od podstaw, bo niektórzy tu bzdury wypisują...
    DV - natywny format kamery miniDV/Digital8, nie ma nic wspólnego z DVD, może być natomiast zawarty w pliku .AVI

MPEG2 - natywny format płyty DVD-Video

AVI - Audio Video Interleave - jest tylko "kontenerem", zarówno strumień audio jak i wideo może być w praktycznie dowolnym formacie kompresji, z DV włącznie.

Aby zapewnić jak najwyższą jakość materiału należy go zrzucać do AVI w formaci DV, czyli bez rekompresji lub kompresować jakimś bezstratnym kodekiem, np. huffyuv a dźwięk do MP3 (ten już jest stratny), niestety zazwyczaj mamy do wyboru jedynie DV lub MPEG (którego nie polecam, bo będzie potem problem z obróbką, no i jakość też nie będzie najlepsza). Oczywiście zrzucamy po scenie a nie całą taśmę do jednego pliku. W przypadku formatu DV potrzeba naprawdę duuuuużo miejsca na dysku, 40-60GB to minimum i to najlepiej na partycji NTFS, bo FAT32 ma limit objętości pliku do 4GB, co starczy na 18 minut (choć scena trawająca 18 minut była by "przydfługawa").
    Gdy na dysku mamy już wszystkie interesujące nas sceny w postaci odrębnych plików AVI możemy przystąpić do obróbki - przeciągamy pliki na storyboard w jakiej kolejności chemy i dodajemuy do nich efekty, przycinamy je i. tp. między nie możemy wstawiać efekty przejścia. Teraz należy nasz projekt wyeksportować do pliku .MPG w formacie MPEG2/DVD. Wszystkie w/w kroki możemy przeprowaczić za pomocą programu CyberLink Power Director lub Pinnacle Studio (polecam ten pierwszy). Jeśli nie zadowala nas jakość kodeka MPEG wbudowanego w w/w program możemy zapisać materiał wynikowy w formacie DV lub bez-/nisko stratnym kodeku i posłużyć się osobnym enkoderem - TMPGEnc+.
    Gdy mamy już plik .MPG w formacie MPEG2/DVD możemy przejść do tworzenia dysku wideo DVD, w pakiecie PowerDirector znajduje się odpowiedni program, który umożliwia stworzenie rozdziałów oraz podziału na sceny i menu, można też skorzystać z dodatku do Nero. Jeśli skorzystamy z pierwszego programu w ostatnim kroku zdecydujemy, czy od razu nagrawamy płytę DVD czy zapisujemy strukturę płyty DVD na dysku, jeśli wybierzemy drugą opcję do nagrania dysku musimy się posłużyć programem do narywania płyt DVD obsługującym format DVD Video, np. Nero (i takie rozwiązanie polecam).

Na jednej płycie DVD możemy nagrać kilka osobno zmontowanych filmów (plików .MPG), wtedy jednak trzeba dodać koniecznie menu...

pcxelja wrote:
    Ja wykorzystuję firewire i program Ulead VideoStudio 7.
    W jaki sposób mogę już podczas zrzucania wstępnie kompresować?
    W grę wchodziłoby oprogramowanie free. Niestety to komp firmowy.

Nie spotkałem się z darmowym programem, który umożliwiał by rekompresję w locie z DV na jakikolwiek inny foramat... tzn. Windows Movie Maker może kompresować do WMV tylko czy można go nazwać darmowym programem (jest w Win Me i XP).
    PowerDirector umożliwia rekompresję do MPEG-1/2 ale żeby myśleć o MPEG 2 trzeba mieć 2GHz procesor a jakość i tak będzie kiepska. Rekompresja z DV na MPEG2/DVD na Celeronie 1.7 zajmuje ok 2.5 minuty na 1 minutę materiału źródłowego.
    PowerDirector co prawda nie jest darmowy ale pełna wersja (chyba 1.2) była kiedyś na Cover CD chyba Enter'a.