Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka prototypowa Miszczo test board.

miszczo997 01 Mar 2013 12:57 16011 21
 • Płytka prototypowa Miszczo test board.
  Witam.


  Chciałem zaprezentować wykonaną przeze mnie płytkę testową dla procesorów atmel rodziny atmega w obudowach czterdziestopinowych.

  Założenia
  Głównym celem było zaprojektowanie płytki pod mikrokontroler atmega32 w programie Cadsoft Eagle na licencji freeware, czyli 10cm x 8cm z jak największą możliwą liczbą modułów ułożonych na tej powierzchni, a wszystkie użyte elementy miały być w technologii tht.

  Projekt
  Projekt powstawał jak już wspomniałem w programie Eagle. Tworzyłem go około 12h, wraz z projektowaniem warstwy opisowej w programie Inkscape.

  Zasoby
  - wyświetlacz ciekłokrystaliczny(LCD) zgody ze sterownikiem hd44780, z wyprowadzeniami w jednym rzędzie, pracujący w trybie 4 bitowym, oraz wyprowadzonym złączem r/w (możliwość ustawienia zworką
  połączenia do gnd),
  - poczwórny wyświetlacz LED 7seg wspólna anoda, sterowany tranzystorami pnp(czyli całość załączana stanem niskim),
  - 8 diod elektroluminescencyjnych (LED) dla odzwierciedlenia pełnego portu mikrokontrolera (anody podłączone na stałe do vcc),
  - 5 przycisków (tact switch) podłączonych do gnd,
  - 2 potencjometry, jeden tworzy dzielnik napięcia pomiędzy gnd, a vcc(pełna regulacja między 0V - 5V, do drugiego natomiast podłączany rezystor, co pozwala utworzyć dowolny zekres napięć z przedział gnd-vcc,
  - DS18B20 - termometr na 1Wire,
  - dioda trójkolorowa (LED RGB),
  - magistrala RS485 na układzie MAX485 (może być SN75176) z wyprowadzeniem poprzez złącze ark 2,5 i terminatorem,
  - odbiornik podczerwieni TSOP1736 (bądź inny podobny),
  - dioda IR,
  - zewnętrzna pamięć EEPROM 24C16 I2C (bądź podobna),
  - zegar czasu rzeczywistego I2C DS1307,
  - buzer z generatorem sterowany przez tranzystor pnp,
  - zasilanie poprzez złącze dc i stabilizator 78S05(może być zwykły 7805), z zabezpieczeniem przeciw odwrotnemu podłączeniu zasilania, oraz przeciw zbyt dużemu napięciu(dioda zenera 5V1),
  - wyprowadzony kwarc(możliwość wymiany), kilka pinów zasilania, AREF, a także złącze programatora ISP(możliwość zasilania z programatora), LED sygnalizująca zasilanie, przycisk reset.

  Budowa i uruchomienie
  Płytka została wykonana metodą termotransferu i pokryta kalafonią rozpuszczoną w izopropanolu. Rozmieszczenie elementów zostało wydrukowane na kartce i przyklejone do górnej warstwy płytki, na co zostały nalutowane elementy. Uruchomienie nie wymaga jakichś większych objaśnień, ponieważ układ jest bardzo prosty. Najlepiej jednak na początku wlutować część zasilania, i po stwierdzeniu poprawności działania montować resztę elementów. Oczywiście nie obyło się bez kilku błędów projektowych między innymi brak rezystorów podciągających szynę I2C, zbyt bliskiego ietlacz LED 7seg wspólna anoda, sterowany tranzystorami pnp(czyli całość załączaumieszczenia max485 przy wyświetlaczu i kilku drobniejszych. Wszystkie zostały już poprawione.

  Uwagi
  W załączniku pliki - pcb oraz sch eagle w jednym folderze, uporządkowany schemat w innym pliku, strona top z opisami w formacie pdf, płytki 4 na stronie w formacie pdf gotowe do termontransferu, lista części. W płytkach do wydruku zastosowałem skrypt centdrill.


  To by było chyba na tyle. Planuję wykonać do tego kilka kolejnych modułów, tj wyświetlacz graficzny, wyjścia mocy, sterownik silników, matryca led, konwerter rs232 TTL, przekaźniki oraz triaki, karta SD, wyjścia audio, złącze ps2, i jak się uda to zmieścić to również na powierzchni 10x8cm.
  Opis trochę lakoniczny, ale mam nadzieję, że wystarczający.
  Pozdrawiam


  Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board.
  Załączniki:

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  miszczo997
  Poziom 28  
  Offline 
  Specjalizuje się w: pontony, kajaki
  miszczo997 napisał 1011 postów o ocenie 125, pomógł 125 razy. Mieszka w mieście Lubartów. Jest z nami od 2009 roku.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  dominik24
  Poziom 17  
  No projekcik fajny, ale niedokładnie wyczyściłeś toner od strony ścieżek i wygląda to trochę jakby były poprzerywane,
  Luty ładnie siadają na tej powierzchni- ja próbuje różne metody i nie wychodzi mi zbyt dobrze (cynowałem albo kalafonie rozpuszczoną w spirytusie),
  Czy mi się wydaje czy od strony elementów jest poprostu przyklejona kartka z wydrukowanymi elementami ?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #3
  pier
  Poziom 23  
  Przyczyną takiego kiepskiego trawienia jest niedokładne oczyszczenie warstwy miedzi przed naklejeniem wydruku ze ścieżkami.
 • #4
  M. S.
  Poziom 34  
  PCB MASAKRA!!!

  Do czyszczenia płytek używam lekko ściernego proszku do wanien. Jawoks czy jakoś tam. Można trzeć paluchem lub przez szmatkę albo gąbkę. Powierzchnia jest gładka i odtłuszczona. Papier ścierny, nawet drobny, rysuje.
 • #5
  Freddy
  Poziom 43  
  Pomysł niezły, wykonanie PCB, niestety fatalne.
  Mozna było jeszcze "wewnątrz" tej podstawki 40 pin, dodać ew. 28 pin dla ATMega8.
 • #6
  poorchava
  Poziom 18  
  Płytka nie jest może faktycznie dziełem sztuki, ale działa. Przy na tyle małej gęstości upakowania i grubych ścieżkach wystarczy. Ja do czyszczenia laminatu używam papieru ściernego 1200, proszku bodajże Ajax albo waty stalowej - co akurat mam. Potem odtłuszczam izopropanolem, acetonem albo nitro. Do transferu obowiązkowo zhackowany laminator. Papier odmaczam w occie albo kwasku cytrynowym.
 • #8
  manekinen
  Poziom 29  
  Duży plus za zmieszczenie tego w eagle light i rozmieszczenie elementów z głową. Niestety tej przyklejonej kartki jeszcze kolego pożałujesz. Szybko zabrudzi się i zniszczy i zostaniesz ze skrawkami papieru pod elementami. Było trzeba ją zalaminować lub wydrukować na śliskim / sztywnym papierze samoprzylepnym. Trawienie... cóż przemilczę, ale jeśli działa to ok :)
 • #9
  Dawid523
  Poziom 14  
  Płytka fajna, jednak jak dla mnie praca z tak "upchanymi" modułami jest uciążliwa, są też inne programy do projektowania ;)

  Trawienie fatalne, tak jak wcześniej koledzy napisali, warstwa miedzi nie była oczyszczona. Jeśli chodzi o opisy, to ja wykonuje je analogicznie jak ścieżki - termotransferem, później warstwa lub dwie lakieru bezbarwnego w sprayu, i mamy trwałe i ładnie wyglądające napisy ;]
 • #10
  miszczo997
  Poziom 28  
  szymon122 napisał:
  Znalazłem przynajmniej 5 przerwanych ścieżek. Świetnie wygląda to z tą kartką. Czemu obowiązkowo THT?

  Jeżeli chodzi o płytkę, to wyszła ona idealnie i nie ma żadnych przerwanych ścieżek. Została ona pokryta kalafonią, ale podczas lutowania przy dotykaniu ciepłymi palcami, kalafonia została usunięta i miedź uległa utlenieniu. Proszę zaznaczyć dowolną przerwaną scieżkę, a przeczyszczę ją papierem ściernym i udowodnię, że jest połączenie. Miałem zdjęcie pcb przed lutowaniem, ale niestety nie zgrałem z telefonu przed formatowaniem. Do reszty pytań i komentarzy ustosunkuję się jutro.
  Pozdrawim
  Paweł
 • #11
  elektryku5
  Poziom 38  
  Może i ścieżki nie są najgorsze, jednak ta korozja psuje cały efekt.

  Jeśli coś z założenia polutowane ma być tylko raz, to lakierem izolacyjnym należy zabezpieczyć, a jeśli przewidywane są liczne poprawki, to grubo kalafonią, no i gołej miedzi nie dotykać spoconymi palcami.
 • #12
  Jackziom
  Poziom 23  
  PCB- "Rany Boskie", toż to woła o pomstę do nieba. Polecam przetrzeć delikatnie płytkę papierem 500`ką, później szczotka+ parę kropel płynu do naczyń i myjemy. Wtedy nie będzie takich d-efektów. Od strony elementów płytka prezentuje się schludnie i przy tym jest uporządkowana. Niestety ale na "fajne" to to nie zasługuje, właśnie przez PCB.
 • #13
  offca358
  Poziom 17  
  Mam nadzieję, że płytka działa i jest w 100% sprawna, bo obraz od strony druku wygląda okropnie. Ja do czyszczenia laminatu używam papieru wodnego 2000, po minucie miedź staje się jak lustro. Odtłuszczam, myjąc zwykłym mydłem. A toner zmywam jak koledzy wyżej już powiedzieli w occie albo w kwasie mlekowym.
  Może następne płytki wyjdą ładniej, powodzenia.
 • #14
  seba_x
  Poziom 31  
  Przydałoby się jeszcze gniazdo na karty SD.
 • #15
  Modecom601
  Poziom 13  
  W tym wypadku Autorowi należą się brawa za odwagę wstawienia swojego projektu, krótki opis, udostępnienie brd/sch, no ale nie można zostawić na kimś suchej nitki i dokładając od siebie po raz n-ty, że płytka jest badziewnie wykonana i wszyscy robią 100x lepiej - pokażcie te płytki + opis trawienia ;)
  Jest brd w załączniku, można wytrawić swoją.

  Zdraviam
 • #16
  Komar91
  Poziom 18  
  Projekt jest genialny. Czy w niedługim czasie planujesz utworzyć ten drugi model? bo taka płytka zrobiona cała samemu to na pewno koszt niższy niż kupno gotowej.
 • #17
  gdkj
  Poziom 26  
  Przed prasowaniem tonera płytkę wystarczy przetrzeć cifem i już jest na prawdę extra. Tym drukiem trochę zepsułeś wrażenie.
  Pozdrawiam.
 • #18
  adass
  Poziom 25  
  Jakie czyszczenie jak cif poprostu jest mało tonera (proszku) na ścieżce i przeżera podczas trawienia miałem to samo .


  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  (dj-MatyAS)
 • #19
  elektryku5
  Poziom 38  
  Autor twierdzi, że to tylko utleniona ścieżka...

  A jak już ktoś chce, by płytka fajnie wyglądała, to najpierw drobnym papierem ściernym, potem benzyną ekstrakcyjną, nie dotykając miedzi odbić ścieżki, po wytrawieniu rozpuszczalnikiem i delikatnie papierem, zabezpieczyć kalafonią w izopropanolu, płytka gotowa. Nawet jeśli przez dłuższy czas poleży, to nic jej nie będzie, jeśli ktoś ma wątpliwości, to mogę wrzucić płytkę, która tą metodą była zrobiona może 2 miesiące temu.
  No i wbrew pozorom metoda "żelazko u góry, płytka pod nim" nie jest zła, przynajmniej mi wychodzi.
 • #20
  kozak 22
  Poziom 13  
  A ja chętnie się dowiem jak został dodany obrazek do eagle na warstwie bottom (coś podobnego do wtyczki z kawałkiem przewodu).
  Pozdrawiam ;)
 • #21
  miszczo997
  Poziom 28  
  dominik24 napisał:
  No projekcik fajny, ale niedokładnie wyczyściłeś toner od strony ścieżek i wygląda to trochę jakby były poprzerywane,
  Luty ładnie siadają na tej powierzchni- ja próbuje różne metody i nie wychodzi mi zbyt dobrze (cynowałem albo kalafonie rozpuszczoną w spirytusie),
  M. S. napisał:
  PCB MASAKRA!!!

  Do czyszczenia płytek używam lekko ściernego proszku do wanien. Jawoks czy jakoś tam. Można trzeć paluchem lub przez szmatkę albo gąbkę. Powierzchnia jest gładka i odtłuszczona. Papier ścierny, nawet drobny, rysuje.

  i dalsze na temat płytki
  Samo pcb zostało wykonane już dawno i przeleżało prawi pół roku. Przed przyprasowaniem miedź została wyczyszczona papierem ściernym 2000, na następnie oczyszczona izopropanolem. Po odbiciu żelazkiem i wyczyszczeniu octem przerwana została tylko jedna ścieżka która została poprawiona markerem. Fotki umieszczone na dole postu. Jak już wspomniałem sama płytka uległa utlenieniu z powodu usunięciu warstwy ochronnej. Podobnie jak ta na zdjęciach zamieszczonych niżej od innego projektu(niestety do tego przez przypadek usunąłem fotkę z telefonu).
  dominik24 napisał:
  Czy mi się wydaje czy od strony elementów jest poprostu przyklejona kartka z wydrukowanymi elementami ?

  Tak, warstwa opisowa została wykonana na zwykłym papierze i przyklejona do pcb.
  Freddy napisał:
  Mozna było jeszcze "wewnątrz" tej podstawki 40 pin, dodać ew. 28 pin dla ATMega8.

  Rozważałem to, ale przy jednostronnym pcb nie ma szansy, żeby sensownie opisać port
  szymon122 napisał:
  Czemu obowiązkowo THT?

  Miała być prosta w wykonaniu dla początkujących. Zresztą przy wykorzystaniu smd nie zyskalibyśmy wiele miejsca, gdyż wyprowadzenia i tak muszą być wyprowadzone na goldpinach.
  manekinen napisał:
  Szybko zabrudzi się i zniszczy i zostaniesz ze skrawkami papieru pod elementami. Było trzeba ją zalaminować lub wydrukować na śliskim / sztywnym papierze samoprzylepnym.

  Rozważałem takie rozwiązanie, ale konia z rzędem temu komu uda się poprzebijać przez zalaminowaną kartkę. Trzeba by najpierw przyczepić warstwę opisową i dopiero później nawiercić otwory w płytce, a ja zrobiłem na odwrót.
  Dawid523 napisał:
  Płytka fajna, jednak jak dla mnie praca z tak "upchanymi" modułami jest uciążliwa, są też inne programy do projektowania

  Tutaj musze się zgodzić, używanie jest trochę problematyczne.
  seba_x napisał:
  Przydałoby się jeszcze gniazdo na karty SD.

  Nie ma szansy żeby upchnąć jeszcze gniazdo sd w tht(ewentualnie można kombinować z mniejszym wyświetlaczem led, ale też wątpię).
  Komar91 napisał:
  Czy w niedługim czasie planujesz utworzyć ten drugi model?

  Pewnie zejdzie się z pół roku, zanim projekt zostanie sfinalizowany.
  kozak 22 napisał:
  A ja chętnie się dowiem jak został dodany obrazek do eagle na warstwie bottom (coś podobnego do wtyczki z kawałkiem przewodu).

  Pobrałem kilka logo do starych telefonów nokia i zrobiłem bibliotekę przy użyciu skryptu import-bmp.ulp

  Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board.
  To jedna i ta sama płytka
  Płytka prototypowa Miszczo test board. Płytka prototypowa Miszczo test board.Płytka prototypowa Miszczo test board.
  A tutaj przed wytrawieniem.
 • #22
  miszczo997
  Poziom 28  
  Aktualizacja
  -zworka umożliwiająca odłączeniw vcc z programatora.

  Same pliki sch i brd, resztę trzeba sobie wygenerować samemu. Znalazłem też błąd w warstwie opisowej - tranzystory do sterowania wyświetlaczem wyprowadzone na złącza D1 D2 D3 i D4 powinny być przesunięte w lewo o jeden(coś w rodzaju rotacji bitowej).
  Załączniki: