Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rainbow SE power nozzle SE - Wirnik szczotki nie kręci, bezpiecznik wyskakuje

mlodysproket 01 Mar 2013 12:57 6690 11
  • #1 01 Mar 2013 12:57
    mlodysproket
    Poziom 2  

Witam,

Przeszukałem internet w celu znalezienia ewentualnego problemu mojej elektroszczotki od odkurzacza Rainbow SE.

Kilkakrotnie elektroszczotka była w serwisie (wymiana wałka, szczotek od wałka, szczotek silnika, wymiany paska napędowego).

Od kilku lat nie używałem odkurzacza bo przestała chodzić elektroszczotka.
    Odkurzacz odstawiłem do piwnicy aż do teraz, rozkręciłem elektroszczotkę i okazuje się, że bezpiecznik wyskakuje po wciśnięciu włącznika silnika elektroszczotki, w tym czasie troszkę iskrzy przy szczotkach silnika i tak jakby silnik próbuje ruszyć, ale nie ma siły czy też coś może go blokuje.
    Nie da rady ruszyć wirnika gołymi rękoma, tzn. można ruszyć go dosłownie o pół cm. Właśnie te pół cm ruszają się przy próbie włączenia elektroszczotki, po czym bezpiecznik wyskakuje ( przeciążenie ).

I teraz jest pytanie, czy da radę jakoś rozruszać ten wirnik? Czy może coś tam się przytopiło i dlatego nie rusza się?

Do serwisu nie bardzo chcę oddawać bo pytałem telefonicznie o koszt, to serwisant od razu powiedział, że nic innego nie zrobi jak wymiana całego wirnika (koszt 400-500 zł) + ewentualne inne rzeczy, które znajdzie, bo nie będzie regnerował tak starego wirnika, chyba że bez żadnej gwarancji.
    Bez gwarancji to wole spróbować sam zrobić coś z tym wirnikiem lub po prostu go wyrzucić i w razie przypływu gotówki kupić nowy.

Jeśli potrzebne będą dodatkowe informacje to proszę piszcie a na pewno dodam to co widzę podczas rozruchu itp.

Proszę o pomoc i dziękuję !

0 11
  • #2 01 Mar 2013 21:06
    movzx
    Poziom 39  

Niezbyt dokładnie to opisałeś. Jeśli wirnik silnika po odłączeniu przekładni nie daje się lekko obrócić to masz zatarte łożyska lub jakiś element utkwił w środku.

0
  • #3 04 Mar 2013 11:19
    mlodysproket
    Poziom 2  

Kiedy odkręcę całkowicie silnik wraz z wirnikiem od całości to sprawdzę, czy coś tam nie utkwiło (kawałek plastiku czy czegoś twardszego).

Jeśli nic nie znajdę to jak Pan mówi, zatarte łożyska mogą być powodem ciężkiego obracania się wirnika?

Czym mogło być spowodowane takie zatarcie? Bo łożyska chyba nie mogły tak ot wyschnąć w środku czy wylać się?

Nie jestem żadnym ekspertem w elektronice czy mechanice więc przepraszam jeśli to głupie pytania.

0
  • #4 06 Mar 2013 12:27
    mlodysproket
    Poziom 2  

No to sprawa wygląda następująco.
    Opiszę co już udało mi się zrobić i dodam zdjęcia.

1. Tak wygląda silnik z wirnikiem i problemem łożyska, którego nie da rady wyjąć bez wyłamania plastiku zaznaczonego na zdjęciu , jednak skoro łożysko jest do wywalenia to rozebrałem je i w ten sposób udało się zdjąć plastik.

Odkręcamy śruby (takie długie- widać je już lekko wykręcone na zdjęciu wyżej)

I tu zaczyna się nasz problem, jak zdjąć zatarte łożysko? Oczywiście bez uszkodzenia plastiku, który go otacza i w pewnym sensie stabilizuje/trzyma.

Zdejmujemy tą część z wypustkami ( ona przytrzymuje plastik przy łożysku - dociska ). Zdjąłem to malutkim śrubokrętem podważając kolejno "wypustki".

Po zdjęciu tego elementu odkrywa nam się łożysko (śrubokrętem zdemontowałem blaszkę osłaniającą. Odsłoniłem w ten sposób kulki i koszyczki, w których były kulki. Koszyk był cały powyginany i wręcz w jednym miejscu był zwinięty w harmonijkę (stąd taki dźwięk zatartego łożyska). Niestety nie mam dokładnych zdjęć po kolei jak to wyglądało. Ale troszkę siły i da się wszystko usunąć.

Jak widać plastik zdjęty. Części łożyska leżą na chusteczce. Troszkę pokiereszowane przeze mnie, ale ważne, że udało mi się to usunąć bez uszkodzenia plastiku.

I na zdjęciu ostatnim widać, że na wałku został element z łożyska tzw. pierścień wewnętrzny łożyska. Dopiero teraz da radę jakoś wymienić nasze łożysko (bo wcześniej plastik uniemożliwiał jakikolwiek chwyt łożyska za pomocą ściągacza).

I co teraz. Nie posiadam ściągacza ani prasy żeby później założyć nowe łożysko.

Dziś idę do pobliskiego mechanika zapytać czy ma może ściągacz i mi to zdejmie, ale co potem? Jeden kolega napisał mi PW, że pod żadnym pozorem nie używać młotka i rurki żeby wbić łożysko w tego typu urządzeniu (kumutator).

0
  • #5 07 Mar 2013 20:42
    eeban
    Specjalista AGD

zeszlifuj na szlifierce z jednej strony aż do osi i wtedy ściągniesz

0
  • #6 08 Mar 2013 11:40
    mlodysproket
    Poziom 2  

faktycznie, dobry pomysł, tylko żebym nie naruszył wałka :P

większy problem będzie z założeniem łożyska.

mam taki pomysł, żeby samemu zrobić prasę z lewarka lub podnośnika hydraulicznego, posiadam podnośnik hydrauliczny do 2 ton.

Średnica wałka to 8 mm, nie mam pojęcia jak oblicza się nacisk potrzebny do założenia łożyska zależnie od średnicy wałka i grubości łożyska.

Raczej przyda się taka informacja bo jeśli ten mój podnośnik jest za słaby to muszę myśleć o czymś innym :)

0
  • #7 08 Mar 2013 21:24
    movzx
    Poziom 39  

mlodysproket napisał:
    większy problem będzie z założeniem łożyska.
    Poszukaj zakładu zajmującego się naprawą silników (jeszcze nieliczne istnieją) - jak pogadasz i trafisz na kogoś sensownego to Ci zrobią w rozsądnej cenie.

0
  • #8 08 Mar 2013 21:53
    eeban
    Specjalista AGD

Do założenia wystarczy imadło, delikatny młotek i kawałek drewienka.szczeki imadła rozsuwasz na srednicę wałka .Kladziesz łozysko na szczękach i nabijasz delikatnie wałek poprzez kawałek drewienka .Wałek posmaruj olejem.To najprostszy sposób ale można prasą wtedy łatwiej coś zepsuć.

0
  • #9 17 Lis 2014 10:09
    markok1
    Poziom 9  

Witam,

mam prośbę o poinstruowanie jak rozkręcić elektroszczotkę rainbow power nozzle eseries. Zdemontowałem wałek ze szczotkami i wyjąłem kółka. Jednak nie mogę otworzyć pokrywy żeby się dostać do silnika. Chciałem ją otworzyć ale plastiki trzymają a nie chciałbym ich połamać. Śrub żadnych nie widzę
    Z góry dziękuję za pomoc

1
  • #10 17 Lis 2014 10:48
    stalker1995
    Poziom 16  

Znając życie to pewnie jest to złożone na spinki,spróbuj delikatnie śrubokrętem wcisnąć spinkę może w ten sposób.

-1
  • #11 24 Lut 2015 11:33
    RafalKwiat
    Poziom 6  

Witam

co może być przyczyną gdy podczas odkurzania w szczotce wyskakuje bezpiecznik, a wirnik kręci się bez oporów, nie widać iskrzenia. Bezpiecznik wyskakuje wtedy jakby szczotka miała ciężko, tylko że na dywanie wyskakuje zawsze, a są przypadki gdy wyskakuje na glazurze, terakocie czy parkiecie czyli gładkich powierzchniach, gdzie nie ma ciężko.

Jak sprawdzić co się dzieje w szczotce. Mogę wstawić zdjęcia jak pomogą.

2
  • #12 21 Sty 2016 09:24
    Art13
    Poziom 10  

Witaj , obstawiam szczotki silnika miałem ten sam objaw .
    Po wymianie szczotek oraz łożyska silnik działa jak należy .
    Oczywiście ważne by wyczyścić dokładnie cały silnik z kurzu (przedmuchać uzwojenie) bo to też bywa przyczyna przegrzewania się silnika.
    Pozdrawiam

0