Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SD Semia Condens F25 - Czy opłaca się zakładc kocioł kondensacyjny?

niedzwiedź 01 Mar 2013 13:00 4704 10
  • #1 01 Mar 2013 13:00
    niedzwiedź
    Poziom 7  

Witam. Potrzebuje porady czy opłaca się zakładać kocioł kondensacyjny w mieszkaniu 46 m kw?

Na wiosnę planuje moim starszym rodzicom założyć centralne ogrzewanie na gaz. jest to mieszkanie bloku o pow. 46 m kw. Mieszkanie jest na ostatnim piętrze, posiada dwa pokoje, kuchnie i łazienkę. Blok jest postawiony z cegły, zewnętrzne ściany ocieplone, ale strop(dach) bez ocieplenia. W związku z powyższym planuje założyć kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komora spalania i zastanawiam się nad założeniem kotła kondensacyjnego firmy Saunier Duval Semia Condens F25. Proszę o podpowiedź czy to jest dobry wybór kotła, czy morze jakiś inny polecacie i czy kondensat w ogóle będzie się sprawdzał i opłacał w takim mieszkaniu. Nadmieniam, iż grzejniki planuje założyć w łazience, kuchni dwóch pokojach, bez przedpokoju. Grzejniki o parametrach 75/65/20 czy może jakieś inne?
    Z góry dziękuję za doradzenie?

0 10
  • #2 01 Mar 2013 22:42
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Jeżeli myślisz o kotle kondensacyjnym, to parametry grzejników nie takie. Powinieneś "pojechać" do dołu, czyli 50/30
    Co do kotła, to z jak najmniejszą mocą minimalną. Może taki? http://pl.immergas.com/kotly_gazowe/kotly_kon...jne/2f_p/victrix_2_2011/victrix_26_2_2011.htm lub http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_k...wbudowanym_zasobnikiem/Ecocondens_Integra_20/

0
  • #3 02 Mar 2013 02:42
    MaMik
    Poziom 15  

niedzwiedź napisał:
    czy kondensat w ogóle będzie się sprawdzał i opłaca
    Kotły kondensacyjne to nowoczesne urządzenia gdzie proces spalania gazu kontrolowany jest mikroprocesorowo, przez co zapewniony jest w całym zakresie mocy właściwy skład mieszanki paliwowo powietrznej. Skutkuje to wysoką sprawnością powiększoną jeszcze o odzysk ciepła ze spalin. Kwota dopłaty przy zakupie w porównaniu do klasycznego kotła z zamkniętą komorą spalania powinna zwrócić się po kilku latach. Należy jednak wiedzieć, że musi on być zamontowany w pomieszczeniu z kanalizacją w celu odprowadzania wody kondensacyjnej.

0
  • #4 02 Mar 2013 18:51
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze

Moim zdaniem koszt kotła kondensacyjnego nie zwróci się za szybko i raczej na takim metrażu poszedł bym w kocioł z zamkniętą komorą spalania. Ale może nie Semie jeżeli chodzi o Saunier Duval bo to są kotły bardziej inwestycyjne ale np Theme z zamkniętą komorą spalania. Ale zawsze wybór ostateczny zostaje dla inwestora :)

0
  • #5 02 Mar 2013 21:51
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Zauważ, że kondensaty startują już od 1,9 kW, a zamknięta komora od 7 kW To mówi samo za siebie. Różnica zakupu zniweluje się po max 3-4 latach, bo im droższy gaz, tym szybciej się to odbędzie.

0
  • #6 02 Mar 2013 23:15
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze

mirrzo napisał:
    Zauważ, że kondensaty startują już od 1,9 kW, a zamknięta komora od 7 kW To mówi samo za siebie. Różnica zakupu zniweluje się po max 3-4 latach, bo im droższy gaz, tym szybciej się to odbędzie.

Kolego, zauważ też, że nie wszystkie kondensaty startują od 1,9KW i o tym powinieneś poinformować inwestora. Następną rzeczą jest koszt przeglądów kotłów kondensacyjnych w porównaniu do atmosferycznych, czy też zamkniętej komory. A to, że różnica w zakupie kotła ok. 2000 zł plus (zakładając okres zwrotu 4 lat) koszty przeglądu większe o 40% zwrócą się po 4 latach to nie wierzę.

0
  • #7 03 Mar 2013 02:13
    saskia
    Poziom 38  

Ja teraz troche "z innej beczki".
    Jak sadze to jesli sa to ludzie starsi i nie znajacy sie na dzisiejszej technologi, to ciezko bedzie im wytlumaczyc, a tym bardziej zrozumiec, ze jesli grzejniki beda takie sobie cieple, a nie gorace, to zaoszczedza na ogrzewaniu.
    Dodatkowa sprawa to to ze ludzie w starszym wieku potrzebuja troszke wyzszych temperatur w mieszkaniu, bo starszy organizm nie potrafi juz tak dokladnie regulowac temperatury ciala, co w polaczeniu z oszczednoscia ludzi starszej daty prowadzi do wyziebiania organizmu i czestych przewleklych przeziebien i roznych chorob.
    W zwiazku z powyzszym uwazam ze kociol kondensacyjny nie zda egzaminu, bo bedzie zbyt czesto wylaczany, aby oszczedzac, co spowoduje niedogrzewanie mieszkania.
    Dla starszych osob, ciagla praca kotla rowna sie z olbrzymim zuzyciem energiiv i nikt nie bedzie w stanie im tego zmienic. Wiec kociol nie kondensacyjny z zamknieta komora bedzie dla takich starszych osob idealnym rozwiazaniem.
    Wlaczy sie raz na jakis czas dajac wyzsza temperature na grzejnikach, a uzytkownicy beda szczesliwi ze maja cieplutko i oszczedzaja energie. :-)
    Pewnie mnie tez kiedys ciezko bedzie przerobic na nowsze tachnologie. :-)

0
  • #8 03 Mar 2013 21:38
    mirrzo

Moderator na urlopie...

grzesiek234 napisał:
    mirrzo napisał:

Kolego, zauważ też, że nie wszystkie kondensaty startują od 1,9KW i o tym powinieneś poinformować inwestora. Następną rzeczą jest koszt przeglądów kotłów kondensacyjnych w porównaniu do atmosferycznych, czy też zamkniętej komory. A to, że różnica w zakupie kotła ok. 2000 zł plus (zakładając okres zwrotu 4 lat) koszty przeglądu większe o 40% zwrócą się po 4 latach to nie wierzę.

Wpisałem w google: koszt serwisu kotłów gazowych
    Możesz porównać wyniki ze swoimi stawkami.
    Oczywiście wiem, że nie wszystkie startują z takiej mocy, ale takie są.
    Porachuj teraz.
    Co do temperatur? Namawiałem znajomych na ogrzewanie gazowe. Węglem, z reguły utrzymywana była temperatura ok 50-55 C , czyli tyle, ile najlepsza dla kotła kondensacyjnego. Wytłumaczyłem co i jak. Teraz są zadowoleni i nie wyobrażają sobie grzania węglem.

0
  • #9 03 Mar 2013 22:10
    MaMik
    Poziom 15  

saskia napisał:
    Jak sadze to
    Jakie sadze ? W pierwszej chwili pomyślałem o sadzach, ale chyba nie o to chodzi w tej "innej beczce". W całej Twojej wypowiedzi nie ma ani jednego polskiego znaku diakrytycznego. Czy ma to ułatwić zrozumienie, czy ma być śmieszniej ?
    Wracając do meritum, to mam starszych wiekiem klientów, którzy udzielają mi reprymendy za niewłaściwe ustawienie (wyregulowanie) ogrzewania, ponieważ po wyłączeniu termostatu pomieszczenia, mimo że oczekiwana temp. została osiągnięta, grzejniki stygną.
    Dla nich jest to niedopuszczalne, z uwagi na to, że jest zima i grzejniki mają być ciepłe, chociażby dlatego, że chcą sobie usiąść przy grzejniku i wygrzać plecy.
    saskia napisał:
    Dla starszych osob, ciagla praca kotla rowna sie z olbrzymim zuzyciem energiiv i nikt nie bedzie w stanie im tego zmienic
    Sami będą to zmieniać, jak napisałeś poniżej.
    saskia napisał:
    kociol kondensacyjny nie zda egzaminu, bo bedzie zbyt czesto wylaczany, aby oszczedzac

Poza tym starsi ludzie często niedosłyszą wobec czego nie zawsze wiedzą kiedy nowy, cichy kocioł pracuje, a kiedy nie -płomienia ne widać.
    Reasumując, nie mogę do końca zgodzić się z Tobą, ale szanuję Twoje prawo do własnego zdania.

0
  • #10 04 Mar 2013 18:11
    niedzwiedź
    Poziom 7  

To w końcu jak, lepszy i tańszy w użytkowaniu będzie kocioł kondensacyjny czy zwykły 2 funkcyjny z nie zamkniętą komorą spalania. Ponadto dlaczego parametry grzejników przy kondensacie 50/30, czy po to aby uzyskać lepszą sprawność, a co w takim razie z temperaturą pomieszczenia? Ponadto słyszałem od jednego z instalatorów, że i tak kotły są ustawiane na 75 % swojej mocy, to w takim razie czy ten kondensat będzie w pełni wykorzystany?
    I Jeszcze jedno pytanie co myślicie o kotle jaki polecił "mirrzo" tzn. Victrix 26 firmy Immergas?

0
  • #11 04 Mar 2013 23:28
    saskia
    Poziom 38  

MaMik napisał:
    saskia napisał:
    Jak sadze to
    Jakie sadze ? W pierwszej chwili pomyślałem o sadzach, ale chyba nie o to chodzi w tej "innej beczce". W całej Twojej wypowiedzi nie ma ani jednego polskiego znaku diakrytycznego. Czy ma to ułatwić zrozumienie, czy ma być śmieszniej ?

Dobrze ze zwrociles na to uwage, bo dopiero po twoim poscie to zauwazylem i przy okazji usmialem sie.
    Wierz mi, ze sporo musze sie nagimnastykowac szukajac wyrazow bliskoznacznych ukladajac zdania, aby nie robic podobnych wieloznacznosci i wypowiedziec sie w miare zrozumiale.
    Gdyby mozna bylo po napisaniu tekstu wymienic watpliwe literki na Polskie to chetnie bym to zrobil, ale mozna to jedynie robic w momencie kiedy dana literka jest potrzebna. Pozniej to trzeba by wykasowac tekst az do tej wymienianej literki.
    Nie wiem dlaczego to tak dziala, moze to tylko u mnie, ale przydalo by sie aby moderatorzy to sprawdzili. Ulatwilo by mi to pisanie i nie bylo by podobnych wieloznacznosci. :-)
    Mysle ze nie odbieglem za daleko od tematu.

Dodano po 7 [minuty]:

Ten kociol bedzie dobry, ale pod warunkiem ze rodzice nie beda podwyzszac temperatur lub wylaczac go, tak jak to robi moja malzonka. :-)

0