Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TespolTespol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącza różnicówkę na oświetleniu

01 Mar 2013 17:39 6504 22
  • Poziom 2  
    Mam problem tego typu, w mojej firmie wyrzuca mi różnicówkę na obwodzie oświetleniowym. Włącznik dwu przyciskowy, jeden włączam ok, drugi i pach różnicówka wyrzucona, na obwodzie jest po jakieś 6 lamp (Świetlówki po 2 rury). Pomocy czy to jest przegrzanie różnicówki, za duży pobór, dokładnie to nie wiem ale jeszcze więcej może być odbiorników na tym obwodzie podłączonych bo firma ta co robiła instalacje to wszystko skopała.

Dodano po 1 [minuty]:

dodam jeszcze, że lampy zaczynają migać tak jak przy normalnym włączaniu a potem pach i wywalona
  • TespolTespol
  • Specjalista elektryk
    A czym Kolega zajmuje się w tej firmie? Czy może Jest elektrykiem? Czy tak pyta z ciekawości.
  • TespolTespol
  • Poziom 29  
    Różnicówka "wywala" jak jest słaby stan izolacji, szukaj upływności w kablach oprawach itp.
  • Poziom 27  
    mam pytanie:
    - czy jeżeli najpierw włączysz ten drugi wyłącznik to od razu różnicówka "wywala"?
    Jeżeli tak, to trzeba szukać upływności w tej gałęzi. Odłączać po kolei lampy i co tam jeszcze i włączać zasilanie, aż się okaże co powoduje "wywalanie".
    Jeżeli nie, to być może za duża upływność w filtrach przeciwzakłóceniowych w lampach (za dużo ich jest, albo niektóre uszkodzone).
  • Poziom 2  
    w firmie robię różne rzeczy ale też i naprawy a co do tematu to odrazu nie wywala, jak włączę drugi przycisk to lampy startują zaczynają migać i po chwili wywala
  • Specjalista elektryk
    Wojciech114 napisał:
    w firmie robię różne rzeczy ale też i naprawy a co do tematu to odrazu nie wywala, jak włączę drugi przycisk to lampy startują zaczynają migać i po chwili wywala

Odpowiem niezbyt kulturalnie:
    RCD + świetlówki = kłopoty. Zawodowcy wiedzą jak sobie z tym poradzić, amatorzy muszą się trochę pomęczyć.
  • Specjalista elektryk
    No i przy okazji zaopatrzyć się w pewne mierniki do pomiarów prądu upływu,
    o TRUE RMS nie wspomnę.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Mnie kilka razy zdarzyło się, że statecznik dostał przebicia do oprawy. Wynik był taki, że podczas zapalania (startu) lampy wyłączał RCD. Gdy lampa świeciła to wszystko było już ok. Akurat w takim przypadku miernik prądu upływu by raczej nic nie pomógł - co nie oznacza, że takiego miernika warto nie mieć. Chociaż kol. Paweł chyba niepotrzebnie podniósł poprzeczkę, że ma być trueRMS.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 1  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    Griszka0001 napisał:
    Fakt ,że sie człowiek po drabinie nałazi jak durny ,ale bez miernika opanuje problem.
    Później się klient pyta, ile to kosztuje i dlaczego tak drogo ?
    Z miernikiem pewnie będzie taniej, bo już nie musi się nałazić, prawda, kolego Griszka0001 ?
  • Poziom 26  
    Cytat:
    Mnie kilka razy zdarzyło się, że statecznik dostał przebicia do oprawy.

Najczęściej siadają kondensatory w metalowej obudowie przykręcone śrubą fi 8 do obudowy.I to nie ma znaczenia czy włączone równolegle do zasilania , czy szeregowo z jednym z dławików.
  • Poziom 26  
    Cytat:
    To ma kolego kolosalne znaczenie, gdyż sposób wpięcia kondensatora przypisuje mu różne role.

Nie miałem na myśli jaką rolę pełni kondensator tylko jego trwałość .
  • Poziom 2  
    W tych lampach kondensatorów nie ma, ani starterów tylko transformator długi. Ja bym się tego nie czepiał ale ile można prosić górę o reakcje a brak oświetlenia tam troszke nam przeszkadza. Z góry dziękuje za wszystkie podpowiedzi, jutro spróbuję to zrobić
  • Moderator sekcji Technicznej
    Wojciech114 napisał:
    W tych lampach kondensatorów nie ma, ani starterów tylko transformator długi. Ja bym się tego nie czepiał ale ile można prosić górę o reakcje a brak oświetlenia tam troszke nam przeszkadza. Z góry dziękuje za wszystkie podpowiedzi, jutro spróbuję to zrobić

Prawidłową odpowiedź dostałeś już w poście #6:

sq9jjh napisał:

Odpowiem niezbyt kulturalnie:
    RCD + świetlówki = kłopoty. Zawodowcy wiedzą jak sobie z tym poradzić, amatorzy muszą się trochę pomęczyć.

Zastanów się nad nią.
  • Warunkowo odblokowany
    jeżeli nie ma starterów to świetlówki są zasilane przez przetwornice,szukaj tu upływności,a czy naprawdę potrzebne są RCD przy tych świetlówkach? Jak wysoko są zawieszone, pomieszczenia wilgotne , etc
  • Poziom 2  
    Zawieszone są dosyć wysoko, wilgotność spora, w zimie temp. ok 20 stopni w lecie duchota
  • Warunkowo odblokowany
    Ale czy faktycznie RCD są niezbędne?

Instalację w firmie jak sądzę wykonano wg projektu, a oprawy zainstalowano w pomieszczeniu o szczególnym zagrożeniu- w pomieszczeniu wilgotnym, więc jak sądzę nie bez powodu zastosowano RCD. Nie jest dokładnie znane przeznaczenie obiektu, więc należy bardzo ostrożnie rozważać ewentualne wyeliminowanie RCD- przypominam, że mowa o pomieszczeniach o sporej wilgotności!
    [Akrzy]