Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczenie prawidłowe Prądu transformatora

01 Mar 2013 18:19 1593 6
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Projektowanie
    A to zależy jak będzie odbierany prąd - czyli przez co. jeśli odbiornikiem będzie np. żarówka (na to napięcie) albo inny odbiornik o charakterze rezystancyjnym - to chciałeś liczyć dobrze.
    Ale jeśli chcesz użyć go do budowy zasilacza to obciążenie będzie mieć charakter pojemnościowy i wtedy trzeba liczyć inaczej
    Dla zasilacza z prostownikiem mostkowym obowiązuje sposób który podał Ci kolega, dla innych prostowników jest jeszcze inaczej.
  • Poziom 28  
    Cześć.Zasilacz na LM317 z radiatorem może pracować do 1,5A myślę że więcej i tak byś nie uzyskał z tego transformatora,możesz go z powodzeniem użyć.
    daduszeryf napisał:
    Cześć.Zasilacz na LM317 z radiatorem może pracować do 1,5A myślę że więcej i tak byś nie uzyskał z tego transformatora,możesz go z powodzeniem użyć.

Kolego, przeczytaj dane z postu tytułowego:
    25VA/18,5V=1,36A.
    Dla prostownika mostkowego prąd zasilacza nie większy niż 0,9A.
    A Ty piszesz o 1,5A. 8-O
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    trymer01 napisał:
    A to zależy jak będzie odbierany prąd - czyli przez co. jeśli odbiornikiem będzie np. żarówka (na to napięcie) albo inny odbiornik o charakterze rezystancyjnym - to chciałeś liczyć dobrze.
    Ale jeśli chcesz użyć go do budowy zasilacza to obciążenie będzie mieć charakter pojemnościowy i wtedy trzeba liczyć inaczej
    Dla zasilacza z prostownikiem mostkowym obowiązuje sposób który podał Ci kolega
    Niestety - dla prostownika mostkowego z filtrem pojemnościowym - nie jest to prawda, polecam mój post TAM oraz TU.

trymer01 napisał:
    dla innych prostowników jest jeszcze inaczej.
    A to jest prawda ...
    TechnikTesk napisał:
    OK

Dziękuje teraz wiem jaki maksymalny prąd mogę z niego pobierać. Mam pytanie odnośnie temperatury transformatora przy obciążeniu go przez mój zasilacz na LM317. Dwoma wentylatorami 0,1A i 0,14A przy napięciu +12V rdzeń transformatora jest ciepły czy przy taki prądzie ma on prawo się grzać ?

Ma prawo, gdyż to ok. 30% jego mocy maksymalnej.