Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux ERB40233W - Jak wymienić termostat w lodówce Electrolux ERB40233W?

michb8 01 Mar 2013 19:44 13269 6
  • #1 01 Mar 2013 19:44
    michb8
    Poziom 8  

Mam problem z lodówką Electrolux model: ERB40233W

Otóż kilka dni temu lodówka przestała chłodzić. W lodówce ciepło, w zamrażalniku również. Pogrzebałem trochę przy złączu z tyłu przy sprężarce, odkręciłem osłonę termostatu poruszałem nim trochę i lodówka ruszyła. Radość w sercu. Jednak coś mnie tknęło, więc zanim wrzuciłem do niej z powrotem mięso i inne spożywki zostawiłem w zamrażalniku na noc butelkę z wodą. Na drugi dzień butelka nie była w całości zamarznięta. Znów lodówka nie włącza się. Pokręciłem termostatem ostukałem go i znów zaczęła chodzić. Jednak włączy się schłodzi do żądanej temperatury po czym kolejny raz nie włączy się.

Znalazłem w sieci pasujący do niej termostat. Na przykład tutaj:
    http://www.klinikaagd.pl/termostaty-do-lodowek/2426350183;7714/
    lub tu:
    http://agdczesci.com.pl/cat,37_cz%C4%99%C5%9B...RMOSTAT_DO_LOD%C3%93WKI_ELECTROLUX__ERB29003W

Jednak pojawia się moje pytanie.
    Jak go wymienić? W szczególności jak wyjąć rurki z gazem, jak założyć nowe? Czy trzeba zdjąć wewnętrzną obudowę?

I jeszcze jedna moja wątpliwość. Lodówka stoi w domu letniskowym. W domu raczej rzadko się ostatnio grzeje w centralnym, bo nie ma takiej potrzeby. W pomieszczeniu gdzie stoi lodówka jest około 4-8 stopni Celsjusza. Czy może mieć to wpływ na pracę lodówki-termostatu?
    Dodam jeszcze, że lodówka jest nieotwierana zbyt często. Właściwie ostatnio wcale nie była.

Będę wdzięczny za okazaną pomoc.

0 6
  • Pomocny post
    #2 01 Mar 2013 20:58
    peter falk
    Specjalista AGD

michb8 napisał:
    W pomieszczeniu gdzie stoi lodówka jest około 4-8 stopni Celsjusza. Czy może mieć to wpływ na pracę lodówki-termostatu?

Zdecydowanie. W tej sytuacji nawet "nie zaczepiaj" termostatu!

0
  • #3 01 Mar 2013 21:55
    michb8
    Poziom 8  

Ok, ale dlaczego?

Przecież termostat odpowiada za temperaturę wewnątrz lodówki, a nie w jej otoczeniu?

0
  • Pomocny post
    #4 01 Mar 2013 22:48
    zibi1971
    Specjalista AGD

witam
    jeśli temperatura pomieszczenia gdzie stoi lodówka jest zbyt niska to termostat może nie załączyć kompresora, bo w zależności od termostatu załączenie następuje przy plus 3,5 lub 5 st. Celsiusza( temp. w chłodziarce)

0
  • Pomocny post
    #5 01 Mar 2013 23:33
    bagrowski59
    Poziom 15  

Jeśli lodówka stoi w pomieszczeniu nieogrzewanym to cała obudowa wraz z izolacją i częściami metalowymi jest wychłodzona w tym również parownik schowany za plastikiem w komorze chłodzącej. Czujka termostatu jest podpięta przy parowniku i od tego wszystkiego wyczuwa chłód. Więc nie załącza agregatu (tak to mogę wytłumaczyć Ci w prosty sposób). Istnieje możliwość że uszkodził się termostat i sam nie załączy, można to sprawdzić w prosty sposób. Ustaw termostat na pozycji maksymalnej i rozgrzej komorę do około 20 stopni C i tak staraj się ją utrzymywać. Po dłuższym czasie powinna się załączyć(gdzieś około 20 min.). Jeśli nie załączy świadczy to o uszkodzeniu termostatu.

0
  • #6 02 Mar 2013 10:08
    michb8
    Poziom 8  

Dziękuję za odpowiedzi. Rozjaśniły mi sytuację. I przyznam, że poprawiły mi humor, bo wymiana termostatu nie napawała mnie optymizmem.

Na razie nie jestem w stanie wypróbować sposobu, o którym pisał bagrowski59, czyli ogrzania lodówki. Po prostu zaczekam aż temperatura w domu sama się podniesie. Co nastąpi pewnie już na dniach.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi. Za kilkanaście dni dam znać czy lodówka ruszyła.

-1
  • #7 14 Kwi 2013 12:39
    michb8
    Poziom 8  

Witam ponownie

Teraz gdy temperatura na dworze jest nieco wyższa to również w domu jest cieplej. Poza tym co jakiś czas chodzi ogrzewanie. W związku z tym lodówka pracuje normalnie.
    Czyli mieliście rację. Termostat lodówki wariuje, kiedy temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się lodówka spada poniżej 8st C.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Temat wyczerpany. Można zamknąć.

2