Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR - budowa przekaznika - ów programowalnego.

pawelo220v 01 Mar 2013 22:05 1299 6
  • #1 01 Mar 2013 22:05
    pawelo220v
    Poziom 11  

Witam, na wstepię powiem ze nie mam dużego doświadczenia.
    Potrzebuje zbudować układ na uC, kótry by pracował razem z wyświetlaczem i przyciskamy do programowania.
    Układ pracowała by jako 6 układów czasowych (4 przekaniki) nie zależne od siebie z czego dwa z nastawą czasu działania od 10 do 60sek a jedno wyjście z nich jako napięciowe 0-10v.

jaki najprostszy układ byście mi polecili myślałem nad atmel16 .
    Czy znajdę jakieś biblioteki z takimi rozwiązaniami układów.
    Pozdrawiam

Proszę poprawić treść wiadomości - 3.1.13 [zumek]

0 6
  • Relpol
  • #2 01 Mar 2013 22:09
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

A można po polsku?

Kto go z Tobą przyciska do programowania?

0
  • Relpol
  • #3 02 Mar 2013 06:23
    pawelo220v
    Poziom 11  

Sory może nie dokładnie opisałem :
    4 wyjścia przekaźnikowe - program 24 godziny wlącz/wyłacz.
    1 wyjście - przekaźnikowe 10-60 sek.
    1 wyjście napięciowe 0-10v.

Klawiaturę będę obsługiwał ja , wyświetlacz 2x16.
    Chcę zbudowac sam bo wiem ze wyjdzie taniej.
    Gotowe takie jak "ZEN " omrona są strasznie drogie a ja nie będę realizował wszystkich jego funkcji.
    Czy dobrze typuje almega16 ?
    Bo mam chęci zaprzyjaznic się dokładniej z programowaniem uC.

0
  • #4 02 Mar 2013 09:47
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Do tak prostego zadania każdy MCU się nada. Natomiast nie jestem pewien czy wyjdzie to taniej niż gotowce. Nawet zakładając, że twój czas jest darmowy. Niemniej dla początkującego niebanalne jest poprawne zaprojektowanie układu. Czym mają sterować te przekaźniki? Jeśli to są jakieś większe prądy to zakłócenia staną się problemem. Masz jakieś doświadczenie w programowaniu MCU?
    Zacnzij od schematu i nam go pokaż.

0
  • #5 02 Mar 2013 13:10
    pawelo220v
    Poziom 11  

Nie mam doświadczenia w MCU.
    Dobra , już wdepnąłem...... w atmega 32, programator ISP oraz ( język C ) ?
    Taki uC chcę zakupić by spróbować mój projekt, słyszałem ze to dobre układy do nauki.
    Tylko wszystko muszę zacząć od zera tak będzie najlepiej i chyba najlepiej zrozumie topologie pisania prog.
    Tylko czy możecie mi doradzić, czy pisanie w C będzie łatwiejsze czy kontynuować Asemblera choć za dużo nie pamiętam, jakieś przebłyski ( mov )
    Przynajmniej ten mój skomplikowany projekt :) wykonać jako pierwszy.

0
  • #6 02 Mar 2013 13:42
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Osobiście powiem tak - AVR są dobre do nauki na początek - stosunkowo mało rozbudowane, co moim zdaniem (na pewno kol. BlueDarco temu zaprzeczy, ale jak mówiłem to miej prywatne zdanie wyrobiona na podstawie obserwacji uczniów i procesu uczenia się 98% z nich) jest na samym początku dużym atutem.
    Co do języka to oczywiście na początek C jest dobry - ASM też jest bardzo dobry, ale tu już trzeba zupełnie inaczej myśleć i świetnie znać architekturę procesora, którą poznasz po części pisząc w C.
    A na początek na razie polecam procesor, programator ISP na USB, płytka stykowa, garść elementów i zacznij od migania diodą ;)

0
  • #7 08 Lip 2015 10:22
    pawelo220v
    Poziom 11  

temat do zamknięcia, rozwiązany znalazłem wystarczający projekt zwany skalar - sterownik akwarium. 2 strefy włącz wyłącz , 2 timery.
    Ma wszystko prócz wyjscia 0-10V.
    Wszechstronne zastosowanie :)

0