Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzanie się bezpieczników

01 Mar 2013 22:15 6258 14
  • Poziom 9  
    Witam.Mam taki problem instalacja ma przynajmniej 20 lat kiedy podłączam grzejnik elektryczny to silnie grzeje mi sie bezpiecznik.Czy bezpicznik może sie aż tak grzać i dlaczego się grzeje a nie wybija??
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator Energetycy
    Bo ma problemy na wszelkich stykach/łączeniach z instalacją.
    Zmierz spadek napięcia na wej-wyj tego bezpiecznika, to się przekonasz.
  • Poziom 9  
    Ok dziękuje za rade,czy sa jakies skutki grzania sie bezpiecznika?
  • Moderator Energetycy
    Oczywiście. W końcu nie jest to sytuacja normalna, a skutkuje m. inn. wypaleniem się zacisków i połączeń.
    To trochę potrwa, ale jest nieubłagane. Jak podatki i reszta.
  • Poziom 9  
    To zabieram sie do roboty wszytko podokrecam w gniazdach i puszkach
  • Moderator Energetycy
    Samo dokręcanie czasami nie wystarcza.
    Oględziny proszę sobie przeprowadzić, obejrzeć końcówki bezpieczników, przewodów na zaciskach itd.
    Sprawdzić przekroje żył i wielkości zabezpieczeń na nich.

Cały czas mowa o gnieździe bezpiecznikowym, bezpieczniku i przewodach podłaczonych do niego, a nie o puszkach i gniazdach wtykowych instalacji.
  • Poziom 19  
    Witam serdecznie, grzanie się bezpiecznika to normalny objaw.
    Jeżeli bezpiecznik ma np. 16A a pobór prądu ma 15A to bezpiecznik jeszcze nie zadziała ale nagrzeje się prawie do granicy wytrzymałości. Jego temperatura może dojść nawet do kilkuset stopni ponieważ drucik (mowa o topikowym) jest nagrzany do czerwoności i ciepło przechodzi na obudowę.

W tej sytuacji należy zwiększyć bezpiecznik na większy i będzie grzał się mniej. Mogą być jeszcze zaśniedziałe styki bezpiecznika, oprawki i gniazda, należy je oczyścić do gołego metalu i też pomoże.

Moderowany przez retrofood:

Udzielam ostrzeżenia nr 2 za propagowanie elektrotechniki alternatywnej i niebezpieczne porady.

• Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Kolego technik.el:
    1. Po pierwsze sprawdz czy bezpiecznik jest dobrze dokrecony, i czy nie ma w nim żadnych podkładek i tego typu rzeczy,oraz czy przewody w gniezdzie od bezpiecznika są podokręcane ??
    (Oczywiscie jak masz chociaż jakaś wiedze w temacie prądu. Chociaż podstawową obligatoryjną co do bezpieczników i ich wymiany, żebyś się nie zaświecił jak żarówka w oprawce podczas oględzin tego bezpiecznika i gniazda)
    2. Policz (jak umiesz) jakie wisi na tym bezpieczniku obciążenie ??
  • Poziom 19  
    cKKqa napisał:
    Krisstoferes napisał:
    W tej sytuacji należy zwiększyć bezpiecznik na większy i będzie grzał się mniej.

Porada, która jest groźna dla użytkowników instalacji jak i dla niej samej.

Proszę zajrzeć do umowy z dostawcą energii elektrycznej, podejrzewam że jest zwykła jak dla każdego odbiorcy indywidualnego, znam tę umowę bo mam do czynienia z podobnymi przypadkami w moim budynku.
    Umowa mówi że dostarczany prąd do mieszkania jest o natężeniu 20A, zabezpieczony bezpiecznikiem 25A na klatce (tablicy rozdzielczej) w skrzynce dostawcy energii.

Często w mieszkaniach jest bezpiecznik 10A-16A a w kuchni zmywarka 1800W, pralka 2100W, czajnik elektryczny 2200W, kuchenka 2500W, farelka (grzejnik)1100-2200W
    16A to 3680W przy połączeniu dwóch dowolnych urządzeń moc zostaje przekroczona a nie liczę dodatkowych odbiorników jak lodówka, telewizor czy komputer.
    20A to już 4600W
    Nie mówię żeby na siłę zwiększać bezpieczniki ale na logikę, trzeba policzyć pobór prądu w krytycznym momencie, kiedy 2 najbardziej obciążające urządzenia pracują.
    Grzejący się bezpiecznik może doprowadzić do pożaru izolacji i plastików które znajdują się w jego sąsiedztwie, bezpiecznik ma zadanie zabezpieczyć przed nagłym przeciążeniem a nie być źródłem zagrożenia.

Posiadam uprawnienia eksploatacji- obsługi, konserwacji i napraw kontrolno pomiarowych, montażowych do 1kV i wiem co mówię kolego cKKqa

Wracając do tematu, ciepło zawsze wydziela się tam gdzie jest opór, trzeba więc sprawdzić stan połączeń bezpiecznika i przewodów które mogą nagrzewać się w miejscu połączenia.

Moderowany przez kkas12:

Proponuję koledze zaprzestanie wypisywania teorii sobie tylko zrozumiałych co mimo udzielonego ostrzeżenia z upodobaniem kolega czyni.

Dalsze brnięcie w absurd skutkować będzie urlopem na szukanie miejsca w którym zaczyna się elektryka alternatywna.

• Moderator Energetycy
    Witam.
    Krisstoferes napisał:
    Wracając do tematu, ciepło zawsze wydziela się tam gdzie jest opór, trzeba więc sprawdzić stan połączeń bezpiecznika i przewodów które mogą nagrzewać się w miejscu połączenia.
    Kolego, po co powtarzasz wypowiedzi, które już inni napisali ?
  • Poziom 29  
    Krisstoferes napisał:
    W tej sytuacji należy zwiększyć bezpiecznik na większy i będzie grzał się mniej.

Krisstoferes napisał:
    Posiadam uprawnienia eksploatacji- obsługi, konserwacji i napraw kontrolno pomiarowych, montażowych do 1kV i wiem co mówię kolego cKKqa

Jak widać jednak nie wiesz co mówisz, ani tym bardziej co piszesz, a posiadane uprawnienia powinny być ci odebrane.

To, że ktoś podłączy do obwodu więcej niż zakładano, spowoduje w najgorszym przypadku przepalenie zabezpieczenia, lub przewodu,
    ale dobrowolne zwiększanie zabezpieczeń, bez poznania stanu instalacji, a tym bardziej bez wiedzy choćby szczątkowej o niej to proszenie się o samobójstwo, pożar itd.

Zastanów się co piszesz, zanim to napiszesz, a nie później.

A co jeśli autor ma w ścianie aluminiową instalację, o przekroju 1mm?
    Zastanowiłeś się co może spowodować każda z twoich rad?

Nie lej wody o tym, jaką ktoś ma moc przyłączeniową, bo ja mam 24kW, a bezpieczniki w starej instalacji 16A, mimo że na zasilaniu są BMy 32A.
    Nowa instalacja ma już 25A, bo wiem co mam w ścianach, dobra pomijając:
    To że masz dużą moc przyłączeniową, nie oznacza, że możesz dowolnie lawirować zabezpieczeniami.

P.S. A ja mam uprawnienia do 30kV, zarówno D jak i E, ale takiej porady jak ty, bym nie udzielił.
  • Moderator Energetycy
    serwisor napisał:
    Nowa instalacja ma już 25A, bo wiem co mam w ścianach, dobra pomijając:

No proszę - nowa instalacja ma zabezpieczenia 25 A.
    A mogę wiedzieć, jakie przekroje i osprzet założony ?
  • Poziom 29  
    Możesz, jak najbardziej, w ścianie 4mm2, zabezpieczenie: 3faz B25 - główne w piwnicy, dalej B16 na obwody i 2,5mm2, jeszcze w TN-C, ale w lato będzie przenoszony układ pomiarowy na zewnątrz i TN-C-S robiony, ale myślę, że to nie jest ważne w tym temacie.
  • Poziom 21  
    Pomyśl też kolego nad modernizacją instalacji. Jak piszesz, instalacja ma już 20 lat, a przez te lata wiele się zmieniło.