Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofalówka Whirlpool VIP34 - spalona po awarii w sieci energetycznej

01 Mar 2013 23:05 2274 7
  • Level 10  
    Witam.
    Wystąpił problem w sieci energetycznej (nie było prądu przez kilkanaście godzin) i wydaje się, że coś przepaliło się w mikrofalówce ( numer serwisowy 8538 215 10291). Lampa po otwarciu drzwi działa, nie działa natomiast komputer. Bezpieczniki na płycie (znalazłem dwa) wydają się sprawne. Wg mnie padł znajdujący się na płycie transformator (jednak nie jestem specjalistą w tej materii a jedynie hobbystą). Wnioskuję to po tym, iż na płycie w zasadzie nie występuje napięcie stałe; 230V dochodzi do płyty; dość mocne przebarwienia na płycie w miejscu transformatora.

Mam pytania następujące:
    - czy jest tutaj ktoś z Warszawy, okolic Ząbek/Wesołej kto by mógł mi naprawić mikrofale ?
    - jaki może być orientacyjny koszt takiej usługi ?
    - co ew mogę sam zrobić aby doprecyzować problem, znaleźć przyczynę, naprawić ?

Bardzo dziękuję za uwagę i ew informacje.
    Pozdrawiam
    Kamil
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • TermopastyTermopasty
  • Level 43  
    Cameleek wrote:
    Bezpieczniki na płycie (znalazłem dwa) wydają się sprawne.
    To na pewno trzeba wiedzieć, a nie "wydaje mi się". Wystarczy omomierz,lub bateria i żarówka.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 10  
    Sprawdziłem - bezpieczniki są sprawne
  • Level 20  
    Trafo na płytce jest zapewne lutowane. Wylutuj i pod izolacją powinien być bezpiecznik. Sprawdź miernikiem czy jest przejście.
  • Level 10  
    Witam. Wylutowałem transformator. Bezpiecznik jest sprawny. Dokonałem pomiarów transformatora - szczegóły na zdjęciu.
    Między 'nogami' bezpiecznika jest przejście. Dodatkowo między kolejnymi nogami jest opór ok550 ohm. Inne kombinacje nie przewodzą prądu (detale na zdjęciu).

Czy ew należy inaczej (na innych nogach) pomierzyć transformator ?

Pozdrawiam
    Kamil

Mikrofalówka Whirlpool VIP34 - spalona po awarii w sieci energetycznej
  • Helpful post
    Level 20  
    Wstaw poprawnie zdjęcie. Popatrz jeszcze dokładnie czy przy tych bolcach nie jest zerwany drucik gdzieś. Ostatnio dwie mikrofale tak naprawiłem. Jak będzie zerwany zalej cyną i będzie ok.
  • Level 10  
    Poprawiłem zdjęcie.

Sprawdziłem druciki i wszystkie się dobrze trzymają - nie ma czego poprawiać. Czy na podstawie dokonanego przeze mnie pomiaru można stwierdzić, iż transformator jest sprawny lub uszkodzony ?

Pozdrawiam
    Kamil
  • Level 10  
    Przelutowałem wszystkie nogi transformatora, wlutowałem w płytę, podłączyłem urządzenie do prądu i miktofala ruszyła!
    Bardzo dziękuję za pomoc!