Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor Rubin 714 reanimacja

retromodern 02 Mar 2013 00:45 72969 241
 • #1 02 Mar 2013 00:45
  retromodern
  Poziom 13  

  Witajcie.
  Po ostatnich doświadczeniach postanowiłem Was popytać zanim wsadzę łapy w nowy nabytek pod tytułem Rubin 714 - wersja radziecka 77r.

  Generalnie telewizor jest sprawny, szybko się nagrzewa itp. ale jakość obrazu jest bardzo słaba.
  Kineskop świeci tak na oko na 50%, ogólnie jest "szary" kolory są ale albo takie jakby, któreś barwy brakowało (przypomina to "negatyw") przy podkręceniu kontrastu, nasycenia potrafią się tez mocno przejaskrawić. Przy utracie sygnału jest widoczna zielona dominata, która znika po złapaniu sygnału.
  Czy należy gdzieś szczególnie zerknąć, sprawdzić (transformator itp) czy kineskop jest po prostu padnięty?
  Na laminacie, pod cewką jest ślad po małym pożarze, krosowaniu drutem i sądząc po nadtopionej obudowie element to przetrwał kataklizm.
  Dookoła niego były wytopione luty (telewizor działał mimo to, zorientowałem się potem) ale szybko zostały naprawione, nie wpłynęło to na pracę tv.

  1 29
 • Arrow Multisolution Day
 • #2 02 Mar 2013 09:02
  mirex
  Poziom 43  

  Zanim zaczniesz grzebać na poważnie, to znajdź sobie kogoś z reaktywatorem. "Przeleci" ci kineskop i będziesz mądrzejszy.
  Możesz też "potrenować" - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic559935.html
  choć bez doświadczenia wyniki mogą być takie sobie. ;)

  Napięcia poprawne? Wymiary obrazu stabilne?

  Ta zieleń bez sygnału może być spowodowana kiepskim wykonaniem dekodera PAL domontowanego w TV.

  0
 • Arrow Multisolution Day
 • #4 02 Mar 2013 13:59
  retromodern
  Poziom 13  

  Ten telewizor jest na prawdę przerąbany, obudowa jak z fortepianu, wszystko na ramie jak od jeepa i szynach
  kolejowych, trafo ze stacji osiedlowej, a obok tekturowe płytki, liche kabeleczki z niezabezpieczonymi lutami, latające elementy itp.

  Lampa ma ceramiczną podstawkę i wszystkie luty nie trzymały, ale znów naprawa nie dała żadnego efektu.

  Czytałem że należy też sprawdzić coś w transformatorze, że jest tam jakiieś ważne połączenie które ze wzg. na aluminiowy zwój i "dziwny lut" najlepiej poprawić i skręcić, znitować bo to powoduje niedostatek mocy dla kineskopu?

  A-ha po odłączeniu dekodera silna zieleń zniknęła ale obraz ma lekką dominatę niebieską, pozostałe parametry bez zmian.

  0
 • #5 02 Mar 2013 14:39
  Kcyś
  Poziom 19  

  Co do dominaty niebieskiego możesz zamienić miejscami 6F12P, sprawdzisz w ten sposób czy ta od niebieskiego jest "najmocniejsza".

  0
 • #7 02 Mar 2013 23:27
  1171337
  Użytkownik usunął konto  
 • #8 03 Mar 2013 13:25
  retromodern
  Poziom 13  

  Moi drodzy.

  Rozmontowałem i przeczyściłem wszystkie przednie suwaczki, sytuacja znacząco się poprawiła, z dominat pozostała tylko zielona od dekodera przy niedostrojeniu, kineskop świeci mocniej kolory też już "nie negatywowe" ale żeby nie było tak dobrze to obraz nadal jest jakby przez prześcieradło, cieńko z mocnym białym kolorem (szary, lekko kremowy itp.), na górnej i dolnej krawędzi minimalnie paskuje (ale ładnie dopasowuje wielkość obrazu) i wogóle widzę że telewizor źle wyświetla krawędzie, mają tendencję do "falowania".
  Powiedzcie amatorowi jak i co pomierzyć prostymi słowami :)

  0
 • #9 04 Mar 2013 11:14
  retromodern
  Poziom 13  

  Sprawdziłem przy skręconym kontraście - świecenie zaczyna się dopiero od 2/3 mocy, kolor raczej się zmienia (z brązowego na zielonkawy)

  0
 • #11 04 Mar 2013 22:44
  retromodern
  Poziom 13  

  Nie rozumiem uwagi z "rz" , a czytając uważnie post widać że nie pada pytanie "czy mierzyć" ale "jak to zrobić"

  Prostymi słowami jak i gdzie przyłożyć multimetr komuś kto się nie zna aby był w stanie choć spróbować coś naprawić

  0
 • #12 05 Mar 2013 01:52
  TELEWIZOREK52
  Poziom 26  

  Podejrzewam że jest to Rubin 711. Jeśli mnie pamięć nie myli to 714 ukazały się milimetr później. Z opisu wynika że jest to wersja bloku odchylania z TWSŁC5 mocowanym do druku i w tych modelach często druk ulegał zwęgleniu na wskutek zimnego lutu i powstającego w tym miejscu łuku. W pierwszej kolejności proponowałbym dać sobie siana z kolorem a uruchomić odbiornik jako cz-b. Kolorami można zająć się później. Jakość poszczególnych dział możesz z grubsza sprawdzić włączając pojedyńczo poszczególne działa wyłącznikiem umieszczonym w dekoderze - w zależności od wersji obrotowy lub 3 "pstryczki". Następny etap: Wyłącz kolor (wyłącznik w dekoderze) i spróbuj ustawić balans bieli (potencjometrami w bloku odchylania - szt3) żeby uzyskać obraz maksymalnie zbliżony do czarno białego. Jeżeli ci się to uda to znaczy że kineskop jest w miarę dobry. Przed regulacją wyżarz go z pół godziny.

  0
 • #13 05 Mar 2013 11:34
  retromodern
  Poziom 13  

  To na pewno rubin 714 pisze nawet cyrylicą ;)

  Nie potrafię odnaleźć symbolu ale ta cewka jest tak jak mówisz wmontowana bezpośrednio do płyty (kartonu?) i wokoło niej na wyprowadzeniach pełno zimnych lutów, wytopionej cyny i jeden ślad po małym zapłonie.
  Sprawdziłem po kolei działa, zielony i niebieski ok, czerwony wyraźnie słabszy od reszty.
  Telewizor wogóle nie reaguje na wyłącznik kolorów, regulator nasycenia bardzo słabo działa i nie wygasza kolorów do zera, udało mi się znaleźć kanał odbierany w cz-b i doprowadzić opornikami do względnie dobrego obrazu cz-b.
  W czasie pracy ekran co chwilę robi się na moment znacznie jaśniejszy i wyraźniejszy (jakby zimny lut?).
  Generalnie ktoś w nim ordynarnie kiedyś grzebał, sa nie ruskie kondensatory z lat 80tych, tranzystory, przy trafie dołożony trzeci kondensator na wysokie napięcie

  0
 • #14 05 Mar 2013 21:45
  TELEWIZOREK52
  Poziom 26  

  To na pewno rubin 714 pisze nawet cyrylicą Wink
  Przecież na pozostałych modelach gotykiem nie pisali. Sam przerobiłem kilkaset R 710/11 na R714 i podejrzewam że spora część znajdujących się jeszcze na rynku R714 to właśnie przerobione starsze modele. Ale to jest bez znaczenia w tym przypadku. Radziłbym odłączyć dekoder PAL (zapisz połączenia) i uruchomić oryginalny dekoder. W tej chwili nie wiesz co ci syfi, czy dekoder SECAM czy PAL. Widziałem wiele dekoderów PAL prywaciarskiej roboty które były powodem różnych zakłóceń. Przy większości dekoderów PAL oryginalny wyłącznik chrominancji nie działał, dlatego domyślam się że masz nadal podłączony ten dekoder. Sprawdx zimne luty na podstawce kineskopu i przelutuj podstawki 6F12P i 6Ż52P. Sprawdź regulator ostrości, były dwie wersje - potencjometr i w postaci ołówka podobnego do termistora. Ten drugi często iskrzył na styku powodując rozpływanie się obrazu. To że były wymieniane kondensatory (domyślam się że elektrolity) to i dobrze, oryginalne były do .... Kondensator, jak piszesz doczepiony do trafa, po raz kolejny domyślam się że chodzi o powielacz, jeżeli tak to tak mialo być.

  0
 • #15 05 Mar 2013 22:44
  retromodern
  Poziom 13  

  Ok. dekoder odłączony, powtórzone sprawdzenie dział- tak samo, czerwony dużo słabszy itp.

  Bez dekodera obraz cz-b w najlepszym wypadku wygląda tak jak w starych otv lampowych - jest niebieskawy.

  Powiedz mi prosze gdzie znaleść ten regulator ostrości....

  0
 • #16 06 Mar 2013 02:53
  TELEWIZOREK52
  Poziom 26  

  Patrząc z tyłu, mniej więcej na połowie wysokości bloku odchylania są trzy potencjometry (PR) do ustawiania balansu bieli. Nad nimi znajduje się identyczny czwarty potencjometr (PR) lub jak wcześniej pisałem taki podobny do termistora i wielkości papierosa - to jest regulacja ostrości. A czy regulowałeś balans bieli? Prawdę mówiąc trochę bym się zdziwił gdyby kineskop miał 100% emisji ale próbuj.

  0
 • #17 07 Mar 2013 15:50
  retromodern
  Poziom 13  

  Potencjometr (zwykły) odnaleziony, przeczyszczony itp ale obraz nadal pomigiwuje (ale znacznie mniej), prawdopodobnie szwankują też potencjometry od barwy którymi wkrótce sie zajmę.

  Wszystkie lampy mają przelutowane pożądnie podstawki, kineskop obydwie płytki.

  Na odłączonym d. PAL udało się uzyskać obraz zbliżony do cz-b z lekką niebieskawą dominatą.

  Nadal niestety prawie brak kontrastu i słaba emisja.

  Dodatkowy kondensator był w trafie sieciowym.

  0
 • #18 08 Mar 2013 15:32
  TELEWIZOREK52
  Poziom 26  

  Nadal nie piszesz czy ustawiłeś balans bieli. Nawet przy nowiutkim kineskopie obraz nigdy nie był cz-b. tylko bardzo zbliżony a co wymagać po 30 latach. Gdyby było jakieś zdjęcie łatwiej byłoby mi zrozumieć co Ty nazywasz brakiem kontrastu i słabą emisją. Brak kontrastu niekoniecznie musi być spowodowany zużytym kineskopem. Dlatego jeszcze raz, rzut okiem dużo by ułatwił. Nie wiem co Ty uważasz za potencjometry "od barwy" jak nie wiesz jak to podaj chociaż oznaczenia schematowe. Na koniec jeszcze raz - ustaw (spróbuj) balans bieli.

  0
 • #19 08 Mar 2013 16:04
  retromodern
  Poziom 13  

  Jeżeli zdjęcia pomogą to oczywiście jak najszybciej je wrzucę.

  Potencjometry od barwy to te do balansu bieli z bloku odchylania - były rozklekotane i brudne więc przeczyściłem.

  Zgodnie z Twoimi wytycznymi rozgrzałem tv i regulowałem.

  Jak już wspominałem najbliższy cz-b obraz jaki udało mi się uzyskać był wyraźnie zabarwiony na niebiesko, jak w starym lampowym TV cz-b.

  Generalnie ekran jest znacznie ciemniejszy niż np. w crt samsung od rodziców czy moim junoście.

  Ekran nie generuje jasnej bieli, ciemnego czarnego,szarego, krawędzie sa rozmyte, wogóle jest tak jakby "przez mleczną szybę"

  Jak wspominałem wkrótce zdjęcia

  0
 • #20 09 Mar 2013 01:36
  TELEWIZOREK52
  Poziom 26  

  Jeżeli regulowałeś balans bieli i nadal niebieski dominuje to świadczyłoby o słabym działku R i G. Sprawdź jeszcze intensywność świecenia poszczególnych dział regulując potencjometrami balansu od min. do max. Czy regulując potencjometrem ostrości są jakieś zmiany? Trudno mi coś więcej doradzić nie widząc obrazu. Kineskop kineskopem ale z opisu wynika że uszkodzenie może być również w p.cz. ARW i innych układach. Może wystarczy tylko regulacja. Możesz to pokaż obraz.

  0
 • #21 09 Mar 2013 08:51
  retromodern
  Poziom 13  

  Proszę obraz "cz/b" i "kolor"

  Dodano po 3 [minuty]:

  .Telewizor Rubin 714 reanimacja

  Telewizor Rubin 714 reanimacja

  Telewizor Rubin 714 reanimacja

  Telewizor Rubin 714 reanimacja

  0
 • #22 09 Mar 2013 18:38
  TELEWIZOREK52
  Poziom 26  

  Z tego co widzę to cieńkawo wygląda zielony ale i tak jest lepiej niż myślałem. Te kineskopy wytrzymywały na ogół parę lat. Spróbuj jak wcześniej radził jeden z kolegów zamienić miejscami 6F12P i dołożyć trochę zielonego. Szkoda że nie mogę na odległość zmierzyć Ci (kineskopowi) emisji. Najprostszy prymitywny sposób na upewnienie się że problem jest w kineskopie to zasilić żarzenie (po odłączeniu fabrycznego) z innego źródła o minimalnie wyższym (ok.8V) napięciu. Parę minut mu nie zaszkodzi. Napisz czy jest różnica w jakości obrazu.

  0
 • #23 09 Mar 2013 22:35
  retromodern
  Poziom 13  

  Lampy zamienioe miejscami i jest widoczna poprawa, ale kręcenie potencjometrami niewiele daje.

  Zauważyłem że jedna z nich ma inny symbol 6Ż52P o ile dobrze sczytałem.

  Jak dokonać zewnętrznego zasilenia (gdzie, czym?)

  Teraz jest tak:

  Telewizor Rubin 714 reanimacja

  Dodano po 2 [minuty]:

  Telewizor Rubin 714 reanimacja

  Telewizor Rubin 714 reanimacja

  0
 • #24 10 Mar 2013 03:30
  TELEWIZOREK52
  Poziom 26  

  Gdybyś trochę precyzyjniej pisał czym kręciłeś. W dekoderze masz 3 x 6F12P i 1szt 6Ż52P i nie jest to lampa zamienna z 6F12P. Znajdź na podstawce kineskopu dwa przewody podające napięcie żarzenia na kineskop i odłącz chociaż jeden z nich. W to miejsce podaj napięcie ok.7 - 8V z jakiegoś transformatorka.

  0
 • #25 10 Mar 2013 12:53
  retromodern
  Poziom 13  

  Kręciłem potencjometrem balansu bieli, potem suwakiem z przodu, ale rewelacji w obydwu przypadkach nie było, obraz przechodził po prostu coraz bardziej w zieloną dominatę.

  Niestety na zdjęciach sytuacja wygląda lepiej niż w rzeczywistości, jest mniej ostro, mniej wyraźnie.
  Kręcenie regulatorem ostrości daje wyraźny efekt.
  Za dnia kiedy w pokoju jest jasno obraz jest słabo widoczny mimo że tv nie stoi w sąsiedztwie okna, przechodzi w "konturowy", jeśli ta i nformacja coś pomoże ...

  Z lampami jest tak jak piszesz, oczywiście nie przyszło mi do głowy aby je zamieniać miejscami z tą jedną. pomyślałem że moze ktoś kiedyś wstawił jakis zamiennik, a wszystkie miały być jednakowe.

  Ekran w dalszym ciągu "przeskakuje" z ciemniejszego do jaśniejszego.

  Na niektórych kanałach są kolory na innych wszystko zielone

  0
 • #26 12 Mar 2013 00:13
  waza47
  Poziom 9  

  Daję film z działaniem mojego Elektrona, u mnie jakby lepszy kineskop. Mała porada nie wymagaj od kineskopu nie wiadomo czego one jak zresztą chyba wszystkie radzieckie kineskopy nie były super jakości i lubiły padać, nawet na gwarancji. Ciesz się, że świeci i nawet masz kolory, doprowadź go do porządku tzn. usuń usterki o których wspominałeś ale świecenia samego kineskopu raczej nie poprawisz.

  Film : http://www.youtube.com/watch?v=4KvGBrrDwt4

  0
 • #27 12 Mar 2013 11:09
  retromodern
  Poziom 13  

  właśnie o to chodzi że bardzo licho z kolorami.

  Zauważyłem też że chwile po nagrzaniu obraz "rozłazi' się na dłuższy czas.

  Ponieważ przebłyski jasności ekranu nasilają się, chciałem zapytać o te przepalające się wyprowadzenia transformatora, gdzie ich szukać, jak sprawdzić

  0
 • #28 12 Mar 2013 14:49
  waza47
  Poziom 9  

  Nagraj może jakiś filmik z zachowaniem telewizora bo ciężko zrozumieć o co tobie dokładnie chodzi. Co znaczy "rozłazi" i co to te przebłyski jasności ?

  0
 • #29 12 Mar 2013 15:24
  retromodern
  Poziom 13  

  W sensie tak jakby nagle rozkalibrował kineskop i krawędzie totalnie tracą ostrość. Przebłyski tzn że ekran co chwilę na chwilę robi się wyraźnie jaśniejszy i jaskrawszy

  0
 • #30 15 Mar 2013 15:02
  retromodern
  Poziom 13  

  W załączeniu zdjęcie płytki kineskopu, które przewody to te zasilające żarzenie?

  Telewizor Rubin 714 reanimacja

  Zabrałem się też za sprawdzenie i przelutowanie tej "centralki" pod kineskopem do której powpinane są wszystkie wtyczki z układów.

  Zauważyłem że bardzo nagrzewają się te duże czerwone oporniki po na górze płytki drukowanej tak gdzie gniazda. do tego stopnia że czuć kalafonię z wymienionej cyny, na obudowach jest poczerniały, łuszczący się lakier (zwłaszcza tej pary mniejszych oporników)

  Please help

  0