Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kontroler Video pozwalający animować grafikę 8-bitowcom

jacu007 02 Mar 2013 09:47 2088 2
 • Kontroler Video pozwalający animować grafikę 8-bitowcomFirma FTDI Chip przedstawiła w Glasgow kontroler video dla ekranów LCD, który umożliwia tworzenie animowanej grafiki 8-bitowym mikrokontrolerom.
  Układ FTDI800 promowany pod nazwą EVE (embedded video engine) zawiera również kontroler ekranu dotykowego z procesorem dotykowym oraz syntezator dźwięków z przetwornikiem cyfrowo-analogowym.

  Wyświetlacze obsługiwane są przez „obiekt ROM”, w którym zapisane są typowe obiekty od prostych jak tekst, do bardziej skomplikowanych jak zegar analogowy. „Obiekt RAM” jest dostępny dla użytkownika do zamieszczenia własnych niestandardowych. Obiekty oraz ich lokalizacja wywoływane są z „list wyświetlania” ładowanej przez mikrokontroler użytkownika.
  „Mikrokontroler tworzy listę wyświetlania obiektów w tym przyciski i suwaki. Ładowana lista jest następnie animowana” - powiedział Dave Sroka globalny dyrektor produkcji FTDI.
  Dla przykładu lista wyświetlania zegara analogowego:
  Cmd_dlstart()
  Cmd_clock(current time)
  Cmd_display()
  Cmd_swap()

  Kontroler Video pozwalający animować grafikę 8-bitowcom
  Układ wytwarza standardowy sygnał cyfrowy RGB dla kolorowych wyświetlaczy LCD w rozdzielczości do 512x512 włączając standardy wyświetlania WQVGA (480x272) i QVGA (320x240).

  Nie ma tu jak w standardowych kontrolerach video, wewnętrznego ani zewnętrznego bufora ramki RAM. Zamiast tego każda linia wyświetlania jest obliczana na bieżąco.

  Dźwięki mogą być odtwarzane z plików wav poprzez strumieniowanie lub załadowanie do pamięci. Dzwonki, ćwierki, dźwięki kliknięć, alarmy i DTMF mogą być generowane za pomocą wewnętrznego 64-tonowego polifonicznego syntezatora.

  Sterownik dotyku zaprojektowany jest do obsługi ekranu rezystancyjnego. Wylicza on określone współrzędne X-Y i przekazuje je do sterującego MCU. Kontroler zawiera filtr jitter aby zniwelować zniekształcenia sygnału.

  Układ został wyposażony w funkcję obsługi dotyku nazwaną przez FTDI „zdefiniowany dotyk”, dzięki której użytkownik może zaprogramować zdefiniowane obszary ekranu dotykowego np. otaczające przycisk. Kontroler przekaże informację jedynie, gdy dotykany będzie pożądany obszar, bez potrzeby przetwarzani wszystkich współrzędnych X-Y. Jak twierdzi Sroka „zdefiniowanych może być tysiące obszarów, co zdecydowanie poprawia czas przetwarzania.”
  „Układ może decydować czy dotyk był silny czy słaby przy dotknięciu inicjującym. Możemy dzięki temu ignorować przypadkowe dotknięcia” - dodaje Lee Chee Ee dyrektor generalny działu rozwoju produktu.

  Moc pobierana w stanie aktywności to 35mA, a chip jest zamknięty w obudowie QFN o rozmiarach 7x7mm.

  Urządzenie jest wspierane przez zestaw narzędziowy Visual TFT firmy MikroElektronika, obejmujący bibliotekę 800 funkcji.
  Cena przy zakupie 100000 wynosi 2,75$.
  Kontroler Video pozwalający animować grafikę 8-bitowcom
  http://www.electronicsweekly.com/Articles/01/03/2013/55686/video-chip-lets-8bit-mcu-animate-lcds.htm

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  jacu007
  Level 22  
  Offline 
  Has specialization in: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 wrote 688 posts with rating 79. Live in city Dąbrowa Górnicza. Been with us since 2007 year.
 • #2
  szymon122
  Level 38  
  Niezły kombajn. Ciekawe jak będzie z ceną poniżej 10 sztuk.
  jacu007 wrote:
  Układ wytwarza standardowy sygnał cyfrowy RGB

  Czyli mogę pod to podłączyć zwykły monitor komputerowy?
  Są jakieś ograniczenia co do wielkości nakładki dotykowej?
 • #3
  jacu007
  Level 22  
  szymon122 wrote:

  Czyli mogę pod to podłączyć zwykły monitor komputerowy?

  Z tego co się doczytałem to posiada 6 linii RGB i 2 synchronizacji więc możliwość jakaś jest, tylko że rozdzielczość to 512x512 a standard VGA to 640 x 480 więc mógłbyby być problem z obrazem.