Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek Graetza. Jeden czy kilka?

02 Mar 2013 11:20 2001 9
  • Poziom 9  
    Mam taki problem.

Ażeby wyprostować napięcie z transformatora ( transformator z wieży na wyjściu ma 12,5; 4,1; 13,6; 16,8;) lepsze będą cztery oddzielne mostki czy jeden da się podłączyć pod cztery wyjścia? Myślę, że oba rozwiązania są do wykonania ale skłaniam się ku pierwszemu. Dodam, że chce stworzyć zasilacz warsztatowy.

Mam jeszcze jedno trafo. Na wyjściu 33; 65; 68;.Czy z takiego trafo da radę zrobić zasilacz regulowany powiedzmy do 50v?

Z góry dziękuję za rady.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    piotrekjuma napisał:
    Ażeby wyprostować napięcie z transformatora ( transformator z wieży na wyjściu ma 12,5; 4,1; 13,6; 16,8 lepsze będą cztery oddzielne mostki czy jeden da się podłączyć pod cztery wyjścia? Myślę, że oba rozwiązania są do wykonania ale skłaniam się ku pierwszemu. Dodam, że chce stworzyć zasilacz warsztatowy.

Jednym mostkiem się tego wyprostować nie da, chyba ze połączysz te uzwojenia szeregowo (rzczej bez sensu).
    By podjąć decyzję ustal obciążalnośc pradową uzwojeń i na tej podstawie określ koncept zasilacza - może się okazać ze sens ma wyłącznie prostowanie jednego z tych napięć.
  • Poziom 9  
    Mostek Graetza. Jeden czy kilka? Mostek Graetza. Jeden czy kilka? Mostek Graetza. Jeden czy kilka? Mostek Graetza. Jeden czy kilka?

Dodano po 17 [minuty]:

ten drugi bando był od wieży sony w instrukcji której wyczytałem, że pobierała 140W
    ten a ten pierwszy od philipsa jest napisane w instrukcji że 65w

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

Mam tani miernik uniwersalny vorel ( maks mierzy prąd 5A bo rozkręcałem i są dwa bezpieczniki ), czy jak wyprostuję napięcie z trafo będę mógł zmierzyć prąd jaki maksymalnie daje na konkretnym wyjściu? Rozumie się chyba, że jeśli nie przekroczy 5A to tak. Ale chyba nie będę mógł tego zmierzyć dopóki nie podłączę konkretnie dobranego odbiornika? Czy dobrze myślę?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    piotrekjuma napisał:
    ten drugi bando był od wieży sony w instrukcji której wyczytałem, że pobierała 140W
    ten a ten pierwszy od philipsa jest napisane w instrukcji że 65w

Transformatory z wież, wzmacniaczy audio itp mają tą cechę iż zaprojektowane są dla zasilania większością swej mocy wzmacniacza końcowego przy pomocy jednego z uzwojeń często wyposażonego w odczep środkowy. I tylko to uzwojenie możesz traktować jako potencjalnie możliwe do wykonania zasilacza laboratoryjnego (oczywiście pozostąłe uzwojenia moga w owym zasilaczu pełnić rolę pomocniczą).

Na trzecim zdjęciu owo główne uzwojenie to trzy kołki od lewej (poczatek, odczepśrodkowy, koniec).

piotrekjuma napisał:
    Mam tani miernik uniwersalny vorel ( maks mierzy prąd 5A bo rozkręcałem i są dwa bezpieczniki ), czy jak wyprostuję napięcie z trafo będę mógł zmierzyć prąd jaki maksymalnie daje na konkretnym wyjściu? Rozumie się chyba, że jeśli nie przekroczy 5A to tak.

Oj, doucz się- amperomierzem nie da się zmierzyć prądu nominalnego transformatora, ten oszacowac natomiast można po grubości drutu uzwojenia.
  • Poziom 43  
    Nie można zmierzyć prądu nominalnego uzwojenia transformatora, nie próbuj bo spalisz miernik.
    Prąd ten wynika z przekroju drutu, kiedyś przyjmowano że bezpieczne jest 2,5A/mm2.

Dziś podchodzi się inaczej do tematu, w końcu chodzi o to żeby nie przegrzać uzwojeń transformatora, można pobierać więcej prądu, ale w ograniczonym czasie, można pociągnąć jeszcze więcej, z wymuszonym chłodzeniem.

Ponieważ transformatory pochodzą ze sprzętu konsumenckiego, a producent wie że nikt nie eksploatuje tego na maksa, ani też długotrwale, więc jest pewne że to co odczytałeś to nie jest to ich moc ciągła.
  • Poziom 16  
    Żeby oszacować które uzwojenie daje największy prąd trzeba je obciążyć np.żarówką o odpowiedniej mocy i napięciu .Jeżeli masz napięcie 16,8V to podłącz na krótko żarówkę np.50W 24V i zobacz ile spada napięcie .Jak będzie spadało rzędu jednego wolta to możesz obciążać je bardziej .
  • Poziom 9  
    jdubowski źle się wyraziłem chodziło mi o to czy za mostiem da się mierzyć prąd tym sprzętem?

Dodano po 4 [minuty]:

jeśli teoretycznie mieściłby się w jego skali?
  • Poziom 31  
    A jak jest różnica czy wepniesz go bezpośrednio w uzwojenie czy zaraz za mostkiem?
    W jednym i drugim przypadku zrobisz zwarcie i uszkodzisz miernik.
  • Poziom 9  
    Mostek Graetza. Jeden czy kilka?
    taki mostek mam od tego większego transformatora czy to coś wyjaśnia:
    https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl_pl/el...item=7000754&gclid=CL-u59Tf3rUCFUGR3god1A4ANA

Dodano po 29 [minuty]:

powiedzmy, że zdecydowałem o losie tego większego posłuży jako zasilacz regulowany od 1.2V do 30V; LM338 5A, raczej bez tranzystora, bezpiecznik, rezystory, tylko szukam potencjometru, może ktoś coś polecić?