Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iskrzenie przy uziemieniu anteny - łączność GSM

fomadron 02 Mar 2013 15:27 930 4
  • #1 02 Mar 2013 15:27
    fomadron
    Poziom 12  

Witam!
    Instalowałem na siłowni wiatrowej antenę GSM. Sama antena zamontowana na stacji traffo, połączenie do sprzętu pracującego w elektrowni za pomocą 20m kabla H155. I tu pojawiła się zagadka. Chciałem uziemić tą instalację i założyć zabezpieczenie odgromowe (bezpiecznik). Tyle tylko, że jak zbliżyłem przewód uziemienia do zabezpieczenia czy samej ścianki wiatraka zaczynało iskrzyć i kopać... Teraz tak - czy to jest zjawisko naładowania elektrostatycznego konstrukcji, przebicie czy kiepskie uziemienie? Choć te wygląda i ponoć zrobione jest solidnie. Wcześniej firma, która instalowała radiolinię miała ten sam problem i całkiem się odcięli od instalacji wewnętrznej.

Pytanie - co to może być? Czy jest to norma w przypadku wiatraków i czy mimo wszystko zamontować to zabezpieczenie?

0 4
  • #2 02 Mar 2013 16:47
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

fomadron napisał:
    Instalowałem na siłowni wiatrowej antenę GSM. Sama antena zamontowana na stacji traffo,

Jakiej stacji trafo? SN/NN?

fomadron napisał:
    Chciałem uziemić tą instalację i założyć zabezpieczenie odgromowe (bezpiecznik). Tyle tylko, że jak zbliżyłem przewód uziemienia do zabezpieczenia czy samej ścianki wiatraka zaczynało iskrzyć i kopać... Teraz tak - czy to jest zjawisko naładowania elektrostatycznego konstrukcji, przebicie czy kiepskie uziemienie?

Zapewne SN trafia do owego kabla przez pojemność między przewodami SN a kablem/anteną. Kabel, antena itp. bezwarunkowo powinny być uziemione, i to w kilku punktach.

0
  • #3 02 Mar 2013 17:10
    fomadron
    Poziom 12  

ta stacja to połaczenie z siecią energetyczną. Kabel jest w podwójnym ekranie. Przy kolejnej okazji pobytu, dodam uziemienie w dwóch punktach. Mam możliwośc przy antenie i przez spliterem. Dzięki!

PS. Ale i tak jest tam coś nie halo, bo żaden element radiolinii nie ma styczności z przewodami energetycznymi, w sensie kable antenowe nie są ułożone wzdłuż innych przewodów, a mają ten sam problem...

0
  • #4 02 Mar 2013 18:16
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

fomadron napisał:
    PS. Ale i tak jest tam coś nie halo, bo żaden element radiolinii nie ma styczności z przewodami energetycznymi, w sensie kable antenowe nie są ułożone wzdłuż innych przewodów, a mają ten sam problem...

Ma połączenie - przez pojemność...

0
  • #5 09 Cze 2014 08:24
    fomadron
    Poziom 12  

OK. Wszystkie instalacje tego typu już uziemiam. Choć ostatnio coś się poprawiło na tej instalacji (chyba zostało poprawione uziemienie), bo iskrzenie już nie występuje...

0
  Szukaj w 5mln produktów