Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Candy C130 za mała moc silnika

SUE104 18 Lut 2005 12:56 1163 6
  • #1 18 Lut 2005 12:56
    SUE104
    Poziom 10  

Witam,
    Próbuję reanimować dość zabytkową pralkę jak w temacie.
    Miała uszkodzone łożyska, po wymianie zaczęła działać, lecz nie osiąga pełnej mocy przy obrotach lewo - prawo. Przy praniu zasadniczym i obrotach w prawo próbuje się "zbierać", natomiast przy przełączeniu w lewo nie wykonuje nawet ćwierci obrotu.
    Podejrzewam że mogą być przełączone przewody na silniku.
    Tu moja prośba, czy może ktoś może podać kolory przewodów dochodzących do silnika. Obecne podłączenie to licząc od "przodu" silnika, czyli kółka pasowego: czarny, szary, niebieski ciemny, niebieski jasny, pomarańczowy. Kondensator obecnie zainstalowany to 10 µF i ma tyle; czy taki powinien być?
    Z góry dzięki za pomoc

• #2 18 Lut 2005 13:32
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

A wirowanie dziala dobrze? Jesli tak to przewody raczej nie sa pomylone.
    Na kond. 10µF powinno dzialac dobrze nawet jesli oryginalnie powinien miec 16µF. Przynajmniej bez rzeczy w bebnie.

• #3 18 Lut 2005 13:47
    SUE104
    Poziom 10  

Na progr. 5 czyli wirowaniu, zachowuje się dość dziwnie; wykonuje 2 lub 3 b. krótkie cykle wirowania. Wirownie w prawo jest z pełną mocą natomiast w lewo (czy to ma być wirowanie?) jest b. wolne. Cały program "wirowania" kończy się długą sekwencją takiego niby wirowania w lewo.
    Dzięki za już, czekam na dalsze

• Pomocny post
    #4 18 Lut 2005 14:09
    elektryk2000

To wskazuje rzeczywiscie na pomylke polaczenia silnika. To pierwsze bardzo krotkie wirowanie to pewnie mialo byc ukladanie rzeczy przed wirowaniem na wolnych obrotach - na obrotach prania. Schematu niestety do tej pralki nie mam wiec pozostanie kombinowanie ;)

• #5 18 Lut 2005 15:01
    SUE104
    Poziom 10  

Witaj Elektryk2000,
    Dzięki Twojej sugestii o układaniu przed wirowaniem zacząłem jak mówisz kombinować. Doszedłem do wniosku, zresztą posiłkując się schematem 135-tki z Elektrody, że przewody na silniku "obrócone" zostały względem środkowego - zasilającego.
    I właśnie melduję, że wszystko jest O.K.
    Wielkie dzięki za zainteresowanie. Pozdr.
    Temat oczywiście uważam za zamknięty.

• #6 18 Lut 2005 15:08
    elektryk2000

Dodam tylko pare uwag :)
    Zobacz jaki prad pobiera podczas wirowania, sa dwie mozliwosci podlaczenia wirowania i w tych dwu przypadkach bedzie dzialac, ale beda rozne prady. Powinna pobierac wiekszy prad (okolo 3A), wiekszy bedzie tez moment obrotowy, szybciej bedzie "wchodzic na obroty". Niestety nie pamietam w ktora strone ma wirowac.
    Bardzo wazne jest tez podlaczenie uzwojenia wolnych obrotow - zobacz czy chwile przed wirowaniem podczas ukladania rzeczy kreci na wolnych obrotach w te sama strone co pozniej wiruje. Jesli nie, zamien 2 przewody od wolnych obrotow miedzy soba w kostce silnika.
    Pozdrawiam

• #7 12 Lis 2005 17:04
    SUE104
    Poziom 10  

Witam znowu,
    Dzisiaj tj 12.11.2005 otrzymałem mailem prośbę od (chyba) administratora strony o zamknięcie tematu. Oczywiście jak napisałem w poście powyżej w dniu 18.02.2005 TEMAT UWAŻAM ZA ZAMKNIĘTY.
    Stosowne podziękowanie dla Elektryk2000 dołączyłem i pole "pomógł" zaznaczyłem :))
    Z poważaniem
    JacekNiz

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME