Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompa hydrauliczna minikoparka

02 Mar 2013 17:00 6984 17
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich!
    Proszę o pomoc,zbudowałem minikoparke,potrzebuje pompę hydrauliczną,która bedzie służyła do poruszania ramieniem kopiącym.Jaka pompa pasowała by do tego?
  • Poziom 33  
    pablo1623 napisał:
    Jaka pompa pasowała by do tego?

Do czego? Ile siłowników jakie? Możesz pomyśleć o pompie z jakiegoś małego ciągnika np t-25.
  • Poziom 10  
    Do ramienia minikoparki podłączanej do małego traktorka.Od t 25 jest za mała,mam nawet załozoną pompe nsz32 ale na tej pompie grzeje mi sie olej a ramie nie ma tyle siły co powinno,nawet jak zwiekszam obroty jest dalej to samo ,siłowników 4,rozdzielacz 4 sekcyjny 40l/min
  • Poziom 21  
    pablo1623 napisał:
    na tej pompie grzeje mi sie olej

To nie jest wina pompy, olej się grzeje bo masz za małe przekroje węży, ma to też wpływ na moc siłowników, choć jak pompa jest ,,wiekowa" to też ciśnienia nie będzie dużego dawać, załóż zegar będziesz wiedział jakie jest ciśnienie.
  • Poziom 10  
    Pompa ma 2 miesiace,kupiłem ją nowa.A jakie obroty powinny byc optymalne dla tej pompy?
  • Poziom 41  
    Fajny temat, taki typowo polski.
    Gość coś buduje (tworzy), ale nie ma pojęcia jak to działa.
    A tu wystarczy znajomość kilku podstawowych wzorów fizycznych i pojęcie co do czego służy.
    Ech, ręce opadają (pompa bez manometru).
  • Poziom 10  
    Szanowny kolego wiem co do czego,to było tak wymyslone aby zdało egzamin ale jednak sie pomyliłem,(tylko ten sie nie myli co nic nie robi) i dlatego prosze kogos o pomoc,co w tym złego?Ten twój komentarz troche nie na miejscu.
  • Poziom 41  
    No dobra, nieważne.
    Pompą zadajesz ciśnienie, zaworami kierujesz olej, siła z jaką działa siłownik to ciśnienie razy pole powierzchni tłoczyska. Czyli wystarczy zastosować większy (szerszy) siłownik o około 40% aby siła wzrosła dwukrotnie.

Co do pompy, czym większa tym lepsza (oczywiście w granicach rozsądku). Manometr musisz mieć
  • Poziom 10  
    Siłowniki sa z oryginalnej minikoparki komatsu...
  • Poziom 33  
    To jak wiesz jakie siłowniki to policz wydajność pompy i dobierz jej ciśnienie. Nie wywróżymy nic bo żadnych danych nie podajesz.
  • Poziom 10  
    Sr tłoczyska 3cm
    sr cylindra 6,5cm
    skok 35cm
    dł siłownika 50cm

Według moich obliczen wychodzi tak:
    pole powierzchni tłoka 33,183cm2
    pole powierzchni tłoczyska 26cm2
    objetosc tłoka 1161cm3
    objetosc od strony tłoczyska 914cm3
    siła uciagu 4260kg
    siła nacisku 5413kg
    przy ciśnieniu 160bar
    Jezeli źle to poprawcie

tu sa parametry pompy:

1. Geometryczna objętość robocza cm3/obr 31,5
    2. Prędkość obrotowa nominalna obr/min 1920
    maksymalna obr/min 2400
    minimalna obr/min 960
    3. Ciśnienie na wyjściu nominalne MPa 16
    maksymalne MPa 20
    4. Ciśnienie na wejściu MPa -0,02÷ 0,40
    5. Wydajność przy parametrach nominalnych dm3/min 54
    6. Masa kg 7,5
    7. Rodzaj cieczy roboczej: olej hydrauliczny mineralny
    - zakres lepkości mm2/s 10÷600
    - zalecany zakres lepkości mm2/s 37÷115
    - zakres temperatury pracy °C -20÷+60
    - zalecany zakres temperatury pracy °C -20÷+40
    - klasa czystości wg NAS 1638 9
    8. Napęd pompy kW 20, poprzez sprzęgło nie dające sił poosiowych
    9. Pompy montowane są na prawy kierunek obrotów patrząc na pompę od strony napędu.

Nie wiem moze to wina oleju hydraulicznego? olej L-HL68
  • Poziom 33  
    Być może za małe obroty dajesz pompie i z tąd problemy. Przy nominalnych obrotach ta pompa powinna w czasie 1,5 s wysunąć tłoczysko. Jest jeszcze kwestia rozdzielacza, być może ma małą wydajność przepływu.
  • Poziom 10  
    rozdzielacz nowy,przepustowosc 40l/m

jeszcze wina moze byc w pompie chodzi o to ze kierunek obrotów pompy moze byc zły?
  • Poziom 21  
    Aleksander_01 napisał:
    Fajny temat, taki typowo polski.
    Gość coś buduje (tworzy), ale nie ma pojęcia jak to działa.

I bardzo dobrze że coś buduje, bo faktem jest że tylko Polacy coś potrafią zrobić, inni to nawet nie próbują, no może Czesi na forum Nasze Traktory. Nikt nikogo do niczego nie zmusza, nie podoba się to nie zabieraj głosu. Co do tematu, kolego jak pompa jest nowa to sprawdź przekroje węży i zawór przelewowy, być może przelewowy nie trzyma, na zegarze byłoby to widać. Obroty pompy powinne być zgodnie ze strzałką na obudowie, ale jak jej nie ma to trzeba spróbować odwrócić obroty. Jak masz oryginalne siłowniki od komatsu, to wystarczy taką koparkę znaleźć i sprawdzić jaką ma pompę i węże, po co się wysilać, tam wszystko jest obliczone i dobrane.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Wiem kolego tylko ze nie moge nic na ten temat konkretnego znalezc

Wszystko działa,to była wina pompy,załozyłem pompe hydrauliczną z c385 i wszystko smiga,olej sie nie grzeje i ramie ma siłę jaką powinna miec
  • Poziom 1  
    Tu amator co '' prubuje'' fajnie miło
  • Poziom 43  
    pablo1623 napisał:
    mam nawet załozoną pompe nsz32 ale na tej pompie grzeje mi sie olej a ramie nie ma tyle siły co powinno

Ta pompa powinna pracować na ok 900obr.min pobór mocy to ok 27KM.

Jakie masz ustawione ciśnienie na zaworze przeciążeniowym?

CIesze się z Tobą że ci działa.
  • Poziom 20  
    Jeśli siłownik nie ma siły to masz zawór ustawiony na zbyt niskie ciśnienie, liczyłeś dla 160bar, a jakie masz rzeczywiście ?

Podczas obciążania siłownika silnik spalinowy jest duszony i zwalnia ? Jeśli nie to winny jest zawór przeciążeniowy, jeśli tak to należy wymienić pompę o mniejszej wydajności, a to sie dobiera do silnika.