Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ledowa migotka. Iluminofonia - mariaż.

02 Mar 2013 22:39 24516 32
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
  • TermopastyTermopasty
    szczodros
    Poziom 18  
    Co to za wejście dwupinowe oraz czym projektowana tak kolorowo i przejrzyście płytka? :D Nie dało się tych elementów od spodu dać na górę?

ps.: widać nawet moderatorom zdarza się urwać ścieżkę przy lutowaniu :D
    andrzej34
    Poziom 16  
    Witam, może filmik nie oddaje całego efektu wizualnego - taka "migotka", mam nadzieję, że kol. "dj-MatyAS" nie ganił forumowiczów za wykonanie płytek. Bałagan na warsztacie wydaje się być znajomy ;)
    Pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mkpl
    Poziom 37  
    Efekt jak na tak proste cacko przyzna zacny :D Proste a treściwe (nigdy nie wierzyłem, że tak proste filtry mogą dać jakiś efekt a jednak).

Mnie chodziła po głowie iluminofonia na Attiny 2313. Atmega8 z powodzeniem liczy FFT to i na attiny 2313 dało by się policzyć dla 3 pasm a dalej tylko PWM i ledy ale oczywiście jak to w przypadku większości projektów stanęło na projekcie bo jeszcze inne są na ukończeniu :)
    szczodros
    Poziom 18  
    dj-MatyAS napisał:
    szczodros napisał:
    widać nawet moderatorom zdarza się urwać ścieżkę przy lutowaniu
    Akurat nie wiem o czym mówisz - żadna ścieżka nie została przegrzana (mimo kilkukrotnych lutowań i wylutowań elementów w trakcie testów) - co najwyżej może jej nie być - ze względu jaki podałem powyżej.

Miałem na myśli ścieżkę przy stabilizatorze. Ale już wiem dlaczego tam ten drucik. Błąd w projekcie, a nie urwana ścieżka.
  • TermopastyTermopasty
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Moldis
    Poziom 9  
    dj-MatyAS napisał:
    Niestety - jakość dźwięku jest jeszcze gorsza.

Dźwięk można zawsze nałożyć już na filmik na komputerze i ładnie zsynchronizować, ale to wymagało by myślę zbyt dużego zachodu w celu przedstawienia efektu tego urządzenia :)

Mi zdarzyło się popełnić iluminofonie na podstawie projektu z gazety Elektronika dla wszystkich Luty 2005, z filtrami na TL082 i sprawowała się ona całkiem świetnie, niestety dalej leży gdzieś sama płytka bez obudowy i lamp :)
    _eddie_
    Poziom 32  
    Klasyczny efekt - sam miałem zamiar zrobić to samo w celu "udekorowania" oświetlenia ale leń wygrał i użyłem elektroniki dmx z uszkodzonego para led a później gotowego sterownika na podczerwień.

Moja propozycja - co kilka modułów zamieniać kolory bazowe częstotliwości by urozmaicić całość, która by całkiem fajnie prezentowała się w rurach z mlecznej plexi.
    dj-Rafal
    Poziom 8  
    Mimo czystej prostoty, układ robi duże wrażenie...
    Skoro niezawodny oraz dobry układ można strwożyć na bazie garstki elementów, to nie ma większego sensu kombinować na bardziej zawodnych mikro-kontrolerach.

Gratuluję pomysłu oraz estetycznego wykonania. :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    nukedman
    Poziom 12  
    dj-MatyAS napisał:
    Może jeśli ktoś spróbowałby poprawić ten pomysł (iluminofonii na LED'ach)

Proszę bardzo: Link.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    spawacztda
    Poziom 11  
    Super projekt, chyba sobie taki sam zrobie, bo w szkole na dyskotece przydał by się jak by lampy włożył i w domu na domówkach.Ale do rzeczy ile tak niej więcej na elementy trzeba wydać,ale tak bez transformatora bo trafo mam.Proszę o szybką odpowiedzi.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mszr
    Poziom 12  
    Kolego dj-MatyAS - cztery uwagi:

1. Prosty projekci szpeci masa błędów językowych.

2. Prąd maksymalny tego transformatora to bynajmniej nie 300mA. Możesz go na stałe obciążyć 480mA.

3. Stabilizator 7812 jest zbędny. Jeśli już, to można zastosować źródło prądowe do zasilania LED.

4. Bezpiecznik 0.1A to przesada.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mszr
    Poziom 12  
    dj-MatyAS napisał:

A jakieś bardziej merytoryczne uwagi?

Tylko jedną - dla odwzorowujących: LED-y, BC313 i transformator mogą 'zadymić' w pewnych okolicznościach. Zapobiegawczo, 7812 można przerobić na ograniczenie nadprądowe, np. z LM317.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kolesnikov
    Poziom 10  
    Tylko jedno pytanie mi się nasuwa. W projekcie użył Pan transformatora TS 5/6. Jego napięcie wyjściowe $$U_{wy}=10V$$. Skąd więc po wyprostowaniu 16V?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    pawel13t
    Poziom 17  
    Jakie wymiary ma płytka po wydrukowaniu ( na papierze), bo zdarza mi się czasami niektóre płytki przeskalować:)
    Razi mnie w oczy brak bezpiecznika po stronie wtórej transformatora, ale to tak z przyzwyczajenia.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    LemuRR 11
    Poziom 26  
    Projekt bardzo fajny (: Przypominają mi się moje zmagania z iluminofoniami (jak to dawno już było ..)

I powiem szczerze, że naszła mnie znów ochota na zmontowanie takiej "migotki" (:
    Musze popróbować z efektem stroboskopowym, to znaczy zamiast płynnej zmiany jasności, zmiana częstotliwości mignięć (: Ledy można wtedy trochę bardziej "żyłować"
    Co sądzisz o takim pomyśle (: ?

Dodano po 3 [minuty]:

Myślałeś może o dodaniu na wejście kompresora dynamiki ?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    adversus
    Poziom 28  
    Można prosić autora projektu o schemat tej konstrukcji. Wydaje się banalna, ale wielu młodych forumowiczów i nie tylko mogło by skorzystać.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    adversus
    Poziom 28  
    Cytując kolegę dj-MatyAs'a z pierwszego postu:

"W razie gdyby ktoś usilnie domagał się schematu (na przykład żeby go zmodyfikować, porządnie przeliczyć, czy zastosować inny transformator (większy) - postaram się w wolnej chwili zamieścić i jego..."

Poproszę o schemat i dodaje że nie chodzi tu o mnie ale o kolegów którzy zaczynają swoją przygodę z elektroniką i raczej nie jest to dla nich już takie proste zadanie. Wtedy będą mogli przeanalizować schemat, i się czegoś nauczyć, a wiem że nie zawsze zrysowane schematy są czytelne (już nie mówiąc o kimś kto jest początkujący).

Uważam że będzie miał on charakter edukacyjny, bo jest to prosty układ na miarę początkujących, a i przy tym efektowny.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    LemuRR 11
    Poziom 26  
    Mam nadzieję, że kolega dj-MatyAS nie obrazi się jak dorzucę swoje trzy grosze.
    Ostatnimi czasy projektowałem sobie powolutku lampkę RGB, trochę bardziej rozbudowaną niż większość. Wzbogaciłem ją o efekt kolorofonu, (Mikrofon wzmacniacz i prosty filtr obcinający f>10Khz i ADC )
    Na razie jeszcze nie wstawiam na forum (brak przyzwoitej obudowy :) )
    ale pozwolę sobie, pochwalić się efektem.

Link