Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa małej sieci LAN. Proszę o pomoc w konfiguracji LiveBoxa oraz routera.

03 Mar 2013 09:34 1836 3
  • Poziom 23  
    Witam. W łączności jestem laikiem i prosił bym o łopatologiczne wyjaśnienie jak co zrobić.

Posiadam internet z Neostrady oraz FunPack'a. W salonie stoi TV z Dekoderem orange, Livebox, telefon i laptop. Piętro wyżej, mam dwa PC'Ty, drukarkę i brak zasięgu z Livebox'a - co prawda jest, ale uwierzcie mi, internet 128kb/s był szybszy.

Przygotowałem dziury w ścianach, kable, zaciskarkę do kabli oraz routery d-Linka. Czemu dwa? Bo mam dwa które zostały mi po starym internecie i muszę sobie wybrać lepszy. Pierwszy to D-Link DIR 300 a drugi starszy D-Link Dl-524.

Chcę zmontować sieć LAN w taki sposób, aby:

Na dole, stał Livebox + Dekoder + Telefon. Kolejnie z LiveBoxa chcę poprowadzić kabel do któregoś z routerów (wybór należy do Was) przez sufit i parę ścian do pokoju z dwoma PC'tami. Od Routera poprowadzić kable do PC'tów. Drukarka podłączona jest do jednego z nich.

Chcę, żebym z laptopa mógł drukować za pośrednictwem WiFI (do liveboxa itd) - podejrzewam, że wtedy musiał by być włączony PC't do którego ta drukarka jest podłączona - więc całe zamieszanie z drukarką jest opcjonalne.

Po za tym nie chcę biegać po domu z pendrivem więc udostępnianie plików też było by super. Oczywiście chciał bym mieć wygodę również w tym, by np. grając w jakąś grę, dzieciaki mogły grać miedzy sobą na pc'tach i nie musiały bawić się hamachi itp.

I tu pytania do Was:
    Który router?
    Jak skonfigurowac LiveBoxa (2.0)
    i co ustawić w routerze? (Podejrzewam, że kabel z Liveboxa musi wchodzić do gniazda LAN (nie wlan) i muszę włączyć serwer DHCP ?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Specjalista Sieci, Internet
    polaklbn napisał:
    Jak skonfigurowac LiveBoxa (2.0)

Zostawić tak jak jest a kabel co pójdzie do góry podłączyć do czerwonego lub zielonego portu.

polaklbn napisał:
    i co ustawić w routerze? (Podejrzewam, że kabel z Liveboxa musi wchodzić do gniazda LAN (nie wlan) i muszę włączyć serwer DHCP ?

W routerze ustawić adres LAN na np. 192.168.1.254 i wyłączyć DHCP. Ustawić WiFi ( najlepiej nazwa sieci i hasło takie same jak na dole z liveboxa, tylko inny kanał. Kabel z dołu podłączyć do portu LAN.
    Powinno zadziałać.

Co do drukarki jeśli jest ona na usb i podłączona do komputera to on musi być włączony. Można podłączyć drukarkę do Liveboxa i drukować przez sieć.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 23  
    Ok, dzięki. Zaraz jadę po zaciskarkę, poprasuję kabelki i powiem czy działa. Jak nie będzie działać - to nie powiem bo nie będę miał jak :)!
  • Poziom 23  
    Więc tak. Końcówki mimo, iż pierwszy raz - zacisnąłem i nawet działają :)!

Z drukarką rozwiązałem problem poprzez podpięcie jej do LiveBoxa i fruwa aż miło :)!

Jednakże mam jeszcze problem z udostępnianiem pików. Otóż:

Przypominam: Moja sieć wygląda następująco:

Code:
               Drukarka        PC

|          |
    Internet --> Livebox --> Router --> PC
                     |               
                     | wifi           
                     |               
                  LAPTOP           

Laptop posiada Windows XP Home
    PC'ty chodzą naWindows 7 Ultimate
    Na jednym z PC'tów utworzyłem grupę domową i z podłączeniem drugiego nie miałem problemów - wpisałem hasło itd. Nie wiem niestety jak podłączyć pod grupę domową laptopa. Otóż zmajstrowałem coś w laptopie, spróbowałem udostępnić plik i buum. Działa :) Z pecetów Laptopa widzę oraz widzę pliki. Niestety działa to w jedną stronę. Udostępnione pliki z PC'tów nie są widziane w Laptopie - co więcej - Laptop nie widzi pctów.

Jakieś pomysły ;)?