Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa małej sieci LAN. Proszę o pomoc w konfiguracji LiveBoxa oraz routera.

03 Mar 2013 09:34 1836 3
 • Poziom 23  
  Witam. W łączności jestem laikiem i prosił bym o łopatologiczne wyjaśnienie jak co zrobić.

  Posiadam internet z Neostrady oraz FunPack'a. W salonie stoi TV z Dekoderem orange, Livebox, telefon i laptop. Piętro wyżej, mam dwa PC'Ty, drukarkę i brak zasięgu z Livebox'a - co prawda jest, ale uwierzcie mi, internet 128kb/s był szybszy.

  Przygotowałem dziury w ścianach, kable, zaciskarkę do kabli oraz routery d-Linka. Czemu dwa? Bo mam dwa które zostały mi po starym internecie i muszę sobie wybrać lepszy. Pierwszy to D-Link DIR 300 a drugi starszy D-Link Dl-524.

  Chcę zmontować sieć LAN w taki sposób, aby:

  Na dole, stał Livebox + Dekoder + Telefon. Kolejnie z LiveBoxa chcę poprowadzić kabel do któregoś z routerów (wybór należy do Was) przez sufit i parę ścian do pokoju z dwoma PC'tami. Od Routera poprowadzić kable do PC'tów. Drukarka podłączona jest do jednego z nich.

  Chcę, żebym z laptopa mógł drukować za pośrednictwem WiFI (do liveboxa itd) - podejrzewam, że wtedy musiał by być włączony PC't do którego ta drukarka jest podłączona - więc całe zamieszanie z drukarką jest opcjonalne.

  Po za tym nie chcę biegać po domu z pendrivem więc udostępnianie plików też było by super. Oczywiście chciał bym mieć wygodę również w tym, by np. grając w jakąś grę, dzieciaki mogły grać miedzy sobą na pc'tach i nie musiały bawić się hamachi itp.

  I tu pytania do Was:
  Który router?
  Jak skonfigurowac LiveBoxa (2.0)
  i co ustawić w routerze? (Podejrzewam, że kabel z Liveboxa musi wchodzić do gniazda LAN (nie wlan) i muszę włączyć serwer DHCP ?
 • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
 • Specjalista Sieci, Internet
  polaklbn napisał:
  Jak skonfigurowac LiveBoxa (2.0)

  Zostawić tak jak jest a kabel co pójdzie do góry podłączyć do czerwonego lub zielonego portu.

  polaklbn napisał:
  i co ustawić w routerze? (Podejrzewam, że kabel z Liveboxa musi wchodzić do gniazda LAN (nie wlan) i muszę włączyć serwer DHCP ?


  W routerze ustawić adres LAN na np. 192.168.1.254 i wyłączyć DHCP. Ustawić WiFi ( najlepiej nazwa sieci i hasło takie same jak na dole z liveboxa, tylko inny kanał. Kabel z dołu podłączyć do portu LAN.
  Powinno zadziałać.

  Co do drukarki jeśli jest ona na usb i podłączona do komputera to on musi być włączony. Można podłączyć drukarkę do Liveboxa i drukować przez sieć.
 • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
 • Poziom 23  
  Ok, dzięki. Zaraz jadę po zaciskarkę, poprasuję kabelki i powiem czy działa. Jak nie będzie działać - to nie powiem bo nie będę miał jak :)!
 • Poziom 23  
  Więc tak. Końcówki mimo, iż pierwszy raz - zacisnąłem i nawet działają :)!

  Z drukarką rozwiązałem problem poprzez podpięcie jej do LiveBoxa i fruwa aż miło :)!

  Jednakże mam jeszcze problem z udostępnianiem pików. Otóż:

  Przypominam: Moja sieć wygląda następująco:


  Code:
             Drukarka        PC
  
                  |          |
  Internet --> Livebox --> Router --> PC
                   |               
                   | wifi           
                   |               
                LAPTOP           


  Laptop posiada Windows XP Home
  PC'ty chodzą naWindows 7 Ultimate
  Na jednym z PC'tów utworzyłem grupę domową i z podłączeniem drugiego nie miałem problemów - wpisałem hasło itd. Nie wiem niestety jak podłączyć pod grupę domową laptopa. Otóż zmajstrowałem coś w laptopie, spróbowałem udostępnić plik i buum. Działa :) Z pecetów Laptopa widzę oraz widzę pliki. Niestety działa to w jedną stronę. Udostępnione pliki z PC'tów nie są widziane w Laptopie - co więcej - Laptop nie widzi pctów.

  Jakieś pomysły ;)?