Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ ładujący z Baterii Slonecznej

03 Mar 2013 11:39 2310 10
  • Poziom 8  
    Witam zrobiłem numer domu z plexi o wymiarach 250x200x20 mm
    Układ ładujący z Baterii Slonecznej

tutaj powstał pomysł na jego podświetlenie myślę o diodach led takich jak te:
    http://sklep.neonica.pl/category/tasmy-led?gclid=CKC_55Os4LUCFQtY3godNx8Asg
    Parametry taśmy LED:
    Napięcie zasilania
    12V
    Moc
    ( 7.68W/m )
    Pobór prądu
    3.2A ( 0.64A/m )
    Kąt świecenia
    Typ diod
    3528

tutaj pytanie do was jak zbudować układ do zasilania z baterii słonecznej takiej listwy czas świecenia 8-12h czyli w nocy, diod było by 15szt na listku o długości 25cm myślę że oświetlenie z góry spokojnie wystarczy, jakie i ile ogniw zastosować, jakie akumulatorki o jakiej pojemności, oraz układ ładujący można kupić gotowy czy trzeba zrobić, proszę o pomoc bo troszkę jestem w lesie nigdy nie zagłębiałem się w tym temacie
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 8  
    mam hehe ale chcę aby działało z baterii słonecznej, oraz samo załączało się po zmroku a podłączenie pod sieć to łatwizna
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 33  
    Przy tak dużym prądzie 3,2A pojemność akumulatora musi być conajmniej 60Ah, aby w długie zimowe wieczory i całą noc nie brakło energii. Słońca wówczas nie ma. Od godziny 16 do 7 rano jest 15 godzin. 3,2A*15h=48Ah
    Trochę prądu zje układ załączający, więc akumulator samochodowy 60Ah nie będzie za duży.
    Zużycie energii będzie 3,2A*12V*15h=576Wh
    Cała tę moc plus nadwyżkę 20% na ograniczoną sprawność ładowania musi zapewnić panel słoneczny w ciągu 5 zimowych godzin słonecznych.
    Panel musiałby być 200W, gdyż zimą nawet w słoneczny dzień nie da ci pełnej mocy. Praktyka wykazuje, że i to nie gwarantuje bilansu mocy. Zimą często cały tydzień jest pochmurny i bez przetwornicy ładującej akumulator może być zbyt niskie napięcie aby wogóle wystąpiło ładowanie.
    Należy więc poprzestać na symbolicznym podświetlaniu za pomocą kilku białych lub niebieskich LEDów wpuszczonych w plexi. Pobór prądu na poziomie 100mA byłby realny. Zrób próbę i zobacz jak prezentuje się ta tabliczka podświetlana nocą kilkoma LEDami. Może sterować ją dodatkowo zegarem wyłączającym zasilanie od godziny 23 do 4 rano ? Wówczas bilans energii się jeszcze poprawi i to umożliwi wykonanie takiego projektu.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    wieswas napisał:
    Przy tak dużym prądzie 3,2A pojemność akumulatora musi być conajmniej 60Ah, aby w długie zimowe wieczory i całą noc nie brakło energii. Słońca wówczas nie ma. Od godziny 16 do 7 rano jest 15 godzin. 3,2A*15h=48Ah

Wczytaj się dokładnie - pobór prądu wyniesie jakieś 160mA, i generalnie dalsze rozważania wymagają podzielenia przez 20.
  • Poziom 8  
    wieswas no co Ty taki pobór hehe na 15 diodach, nie znam się aż tak bardzo ale mam lampki choinkowe ledy smd 35szt zasilane z dwóch aku każdy po jakieś 700mah świecą prawie tydzień a Ty proponujesz mi 70Ah aku (jak w samochodzie)i 200W ogniwa
    opis który skopiowałem może zawiera błędy jest skopiowany bezpośrednio z aukcji ?
    http://allegro.pl/show_item.php?item=3044902509#tabsAnchor

jdubowski, możesz nakierować jak to wszystko skompletować, aby działało?
  • Poziom 33  
    Przepraszam za zamieszanie. Faktycznie nie doczytałem, że podałeś 3 wartości prądu: 3,2A dla całej taśmy, 0,64A dla 1m i 160mA dla 25cm.
    Wystarczyło podać planowany pobór prądu 160mA i post byłby krótszy.
  • Poziom 8  
    Wiem przepraszam ale jestem laikiem dlatego tez sam nie wyraziłem się wystarczająco klarownie, a więc Panowie pomóżcie dobrać ogniwa słoneczne, znalazłem jakieś 4,54W na allegro tutaj podaje parametry:

Wydajność (%) - 19-20 %
    Moc (W) - 4,54 W
    Natężenie (A) - 8,361 A
    Napięcie (V) - 0,543 V

jak zrobić układ ładujący, ile ogniw potrzeba może wystarczy tylko jeden, co trzeba zastosować aby napięcie było 12V, oraz jakie aku zastosować żeby dobrze się sprawowało, aha jak jest z włączaniem po zmroku jest jakiś dobry patent?
  • Poziom 33  
    Jako czujnik zmroku najprościej wykorzystać gotową, ogrodową lampkę solarną.
    Za 5PLN masz gotowy układ, z ustawionym progiem zadziałania i własnym akumulatorkiem oraz plastikową obudowę, w której zmieści się też reszta elektroniki załączającej podświetlanie tablicy z numerem.
    3V pojawiające się się o zmroku na zapalonej diodzie LED może wysterować tranzystor załączający taśmę LED
    PS.
    A moje wcześniejsze obliczenia po podzieleniu przez 20 stają się aktualne.
  • Poziom 8  
    Aha spoko to mogę wykorzystać do załączania, dzięki za podrzucenie pomysłu, ale do zasilenia 15 diód raczej nie wystarczy tym bardziej że będę potrzebował 12V, co myslisz o tych ogniwach parametry opisałem wczesniej:
    http://allegro.pl/ogniwo-sloneczne-ja-solar-a-4-54-w-najmocniejsze-i3050059316.html

akumulatorki 2500-3000mah, teraz jak dobrać ogniwa i jak zrobić aby dawały 12V?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Paragon26 napisał:

Parametry pojedynczego ogniwa w/g producenta:

Wydajność (%) - 19-20 %
    Moc (W) - 4,54 W
    Natężenie (A) - 8,361 A
    Napięcie (V) - 0,543 V

Takich modułów łączysz szeregowo 30 i masz 12V, ale wydajnośc prądowa za duża - szykaj mniejszych powierzchniowo ogniw, choćby z aukcji "Panel słoneczny 10W Ogniwa Bateria słoneczna":

Moc max. [W] 10
    Napięcie max. [V] 17,49
    Prąd max. [A] 0,57
    Napięcie rozwarcia Voc [V] 21,67
    Prąd zwarciowy Isc [A] 0,61
    Pozostałe parametry
    Tolerancja mocy [%] ±3
    Max. napięcie systemu [V] 1000
    Zakres temp. Pracy [ºC] od -40 do 85
    Parametry mechaniczne
    Długość [mm] 360
    Szerokość [mm] 300