Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Elektryczna - Zbyt duża ilość RCD?

03 Mar 2013 15:20 15597 27
  • Poziom 9  
    Witam

Bardzo proszę o opinie na temat zaprojektowanej instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym o powierzchni 100m2. Wybudowany w latach 70-tych, posiada aktualnie starą instalację (alu)
    Koledzy elektrycy powiedzieli, że mocno przesadziłem z ilością RCD.
    Zaznaczam, że robię to dla siebie i nie zamierzam oszczędzać na materiałach.

Dom dzieli się na dwie kondygnacje.
    Na parterze mamy: Hol, łazienka, kuchnia, salon, gabinet.
    Na poddaszu : 3 pokoje , łazienka, garderoba, hol.

Oświetlenie i gniazdka podzieliłem na kilka obwodów.
    Są też obwody specjalne dla poszczególnych urządzeń.

Obwody oświetlenia - przewody 3x1,5
    Obwody Gniazdkowe i specjalne - przewody 3x2,5

Proszę o opinie bardziej doświadczonych użytkowników.

pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Przy obwodach oświetleniowych RCD jest zbędny.
  • Poziom 37  
    Dla oświetlenia RCD zbędne. Dla płyty ceramicznej też bo na stałe przyłączona do zasilania. Też bym pominął RCD w obwodzie alarm, domofon, brama, wentylator. A raczej bym rozbił na obwód wentylatora, bramy + domofon razem, alarm. Zabezpieczenie ochronników C25 też zbędne i FR zamiast 4 torowy to 3 torowy zastosuj tylko na rozłączanie faz N zostaw nieruszany
  • Specjalista elektryk
    Można rozłączać żyłę N, tylko trzeba użyć odpowiedniego FR-a (3+N), a w instalacjach przemysłowych z dużą ilością odbiorników nieliniowych trzeba też odpowiednio przewymiarować wartość prądu znamionowego.
  • Poziom 9  
    zdzisiek1979 napisał:
    Dla oświetlenia RCD zbędne. Dla płyty ceramicznej też bo na stałe przyłączona do zasilania. Też bym pominął RCD w obwodzie alarm, domofon, brama, wentylator. A raczej bym rozbił na obwód wentylatora, bramy + domofon razem, alarm. Zabezpieczenie ochronników C25 też zbędne i FR zamiast 4 torowy to 3 torowy zastosuj tylko na rozłączanie faz N zostaw nieruszany

Rozumiem, że dla obwodu oświetlenia zewnętrznego i łazienki, też nie dawać RDC?

Co do Alarmu i wentylatora to faktycznie myślałem rozdzielić je od reszty.

Dodano po 4 [minuty]:

jarecki 86 napisał:
    Można rozłączać żyłę N, tylko trzeba użyć odpowiedniego FR-a (3+N), a w instalacjach przemysłowych z dużą ilością odbiorników nieliniowych trzeba też odpowiednio przewymiarować wartość prądu znamionowego.

Które rozwiązanie według Ciebie, lepiej zastosować FR 303 czy FR (3+N)
  • Moderator
    Padają odpowiedzi. Różne. I cóż o nich sądzić? Nikt nawet się nie zająknął pytaniem o układ sieci, o kwestię uziomu, instalacji towarzyszących i połączeń wyrównawczych. Oraz o tym jaka jest wiedza fachowa projektującego oraz wykonawcy tego zadania.
    Jak kaczątka za panią kaczką rzucacie się w toń.

Może by tak ktoś kumaty zaczął jednak od początku? Od kiedy projektowanie instalacji elektrycznej zaczyna się kwestią różnicówki w oświetleniu?
    Myślę, że parę ostrzeżeń następnym razem skieruje dyskusję na właściwe tory.
  • Poziom 37  
    Jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne na elewacji lub pylony w ogrodzie to albo jest wykonane w II klasie więc samo mówi przez siebie że musi być bezpieczne i RCD co zdziała jak niema PE przyłączonego :D a jak są w I klasie to jest obudowa przyłączona do przewodu ochronnego i jest bezpieczna oprawa. RCD nie jest jedyną ochrona przed porażeniem.
    Co do łazienki to też jakie oprawy będą stosowane? Jest coś takiego jak strefy ochronne. RCD na łazienkę tak ale nie wiem jak inni robią bo stosuje RCD na obwód gniazd i oświetlenia razem. I jakoś nie było nigdy problemów z tego powodu z egipskimi ciemnościami.
    Co ci daje rozłączenie N by wyłączyć zasilanie rozdzielni to trzeba odłączyć fazy więc FR 3 torowy to zapewnia i jest ok. Ale jak kto woli. Niechęć do FR 4 torowych wywodzi się z tego że może nastąpić problem z opóźnieniem rozłączenia i załączenia toru N i powstaniem asymetrii w zasilaniu i uszkodzeniu odbiorników przyłączonych napięciem wyższym od 230V.
  • Poziom 29  
    Jaki jest układ sieci?
    Jeśli TT to prawdopodobnie będziesz musiał posiłkować się wyłącznikami różnicowoprądowymi, ponieważ nie spełnisz warunku samoczynnego wyłączenia zasilania wyłącznikami nadprądowymi ze względu na zbyt wysoką wartość rezystancji przewodów ochronnych i uziomu.
  • Poziom 30  
    http://bezel.com.pl/index.php?option=com_cont...ji&catid=39:instalacje-elektryczne&Itemid=102
    Jak cię stać na RCD to zakładaj sobie ile chcesz.
    Tylko musisz wiedzieć w jakim celu to robisz.
    Między ogranicznikiem przepięć, a rozłącznikiem głównym powinien być albo rozłącznik izolacyjny, albo odłącznik, lub rozłącznik bezpiecznikowy.
    Dawanie "Sa"- to jest tylko wymysł Legranda.
    Poczytaj o dobezpieczeniu ograniczników przepięć.
    Wszystkie materiały są na stronie.

Najważniejsze pytanie odnoście twojego "projektu".
    Jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe?
  • Poziom 9  
    Sieć w układzie TT, zabezpieczenie przed licznikiem C25A, moc przyłączeniowa 13KW.
  • Poziom 16  
    retrofood napisał:
    Nikt nawet się nie zająknął pytaniem o układ sieci

No i wyszło na admina.
    lipatl napisał:
    Sieć w układzie TT

Wygląda na to, że na obwody oświetleniowe też wypadałoby dać RCD.
  • Specjalista elektryk
    lipatl napisał:
    Sieć w układzie TT, zabezpieczenie przed licznikiem C25A, moc przyłączeniowa 13KW.

W takim razie brakuje tu co najmniej jednego istotnego elementu, ale projektujący to elektryk powinien wiedzieć. Ogólnie schemat ( a właściwie obrazek), ma dość dużo błędów i skoro kolega napisał, że nie zamierza oszczędzać, to zacząłbym od zatrudnienia fachowca z prawdziwego zdarzenia.
  • Poziom 9  
    Miniax napisał:
    lipatl napisał:

W takim razie brakuje tu co najmniej jednego istotnego elementu, ale projektujący to elektryk powinien wiedzieć. Ogólnie schemat ( a właściwie obrazek), ma dość dużo błędów i skoro kolega napisał, że nie zamierza oszczędzać, to zacząłbym od zatrudnienia fachowca z prawdziwego zdarzenia.

Czytałem wiele tematów związanych z instalacjami elektrycznymi które są zamieszczone na tym portalu i wszędzie wszyscy negują i krytykują, przeważnie te same osoby. Z tego co wiem to forum powinno służyć pomocą dla jego użytkowników. Założyłem ten temat w celu zaciągnięcia porady i informacji, nie uważam sie za alfę i omegę jak inni.

Co do tematu tych "fachowców z prawdziwego zdarzenia", to większość z elektryków, których znam robi instalacje na jednym wyłączniku różnicowym, bez większego przejęcia się tematem (Co uważam za wielki błąd). I niestety, ale takie są realia , bo specjalistów od elektryki spotkałem wielu, ale w większości teoretyków u których koszty budowy instalacji są kosmiczne, a wiedza żadna.

Moderowany przez kkas12:

Proponuję przypomnieć sobie, że to jednak kolega szuka rady. Jednak jak często się zdarza interesuje kolegę taka rada która potwierdzi kolegi tok myślenia.
    Niestety to nie jest TWA i musi kolega liczyć się z negatywnymi opiniami dotyczącymi swego pomysłu. Więc powyższy tekst jest całkowicie nie na miejscu i taka postawa tolerowana nie będzie.

Piszesz że są błędy, podaj konkrety. Gdybym uważał, że wszystko jest super nie pytał bym o nic.
    1. Zmieniłem FR 304 63A na FR 303 63A
    2. Mocno zastanawiam sie nad wykorzystaniem RCBO jak zasugerował kolega Łukasz-O
    3. Poz zapoznaniu się z materiałem i uwagą kolegi InTOUCH zmieniłem dobezpieczenie ogranicznika na rozłącznik FR
  • Specjalista elektryk
    lipatl napisał:

Piszesz że są błędy, podaj konkrety.

Proszę bardzo:

- źle dobrany FR,
    - prawdopodobnie zbędne dobezpieczenie ochronników,
    - z uwagi na układ sieci wymagane jest stopniowanie aparatów RCD,
    - zestaw siłowy z gniazdem 32 A zabezpieczony bezpiecznikiem 20 A (czy w ogóle jest sens stosowania takiego gniazda skoro zabezpieczenie główne to 25 A?), dodatkowo w tym wypadku warto zastanowić się nad charakterystyką C
    - jak już koledzy pisali RCBO w tym wypadku będzie lepszym rozwiązaniem,
    - co z GSW?
    - obwód alarmowy objęty RCD i to z innymi obwodami mija się z celem

lipatl napisał:

Czytałem wiele tematów związanych z instalacjami elektrycznymi które są zamieszczone na tym portalu i wszędzie wszyscy negują i krytykują, przeważnie te same osoby. Z tego co wiem to forum powinno służyć pomocą dla jego użytkowników. Założyłem ten temat w celu zaciągnięcia porady i informacji, nie uważam sie za alfę i omegę jak inni.

Krytykują, bo praktycznie jest to jedna z nielicznych dziedzin, w której każdemu wydaje się, że się na tym zna i każdy chciałby zrobić sam i to jeszcze żeby było dobrze, a tak się niestety nie da. Dopiero jak ktoś straci zdrowie, lub życie zaczyna się proces myśleniowy i nikt tu nie jest alfą i omegą, lecz tutaj znaczna część użytkowników poświęciła bardzo dużą część życia żeby posiąść wiedzę, którą większość laików chce posiąść w kilku postach ("ja czytałem dużo postów na forum, to się znam!"). Wszystko wydaje się proste dopóki nie pozna się wszystkich zasad rządzących się daną dziedziną.
  • Poziom 9  
    Do: kkas12
    Widocznie źle mnie kolega zrozumiał, owszem szukam rady. lecz wcale nie chcę potwierdzenia mojej racji. Szukam konstruktywnej krytyki i wskazania błędów. Jeżeli coś jest nie tak to piszemy że jest to źle i chociażby tak jak kolega INTOUCH - wskazujemy jakieś źródło gdzie szukać rozwiązania. Ja nie potrzebuję zatwierdzenia tego co przedstawiłem. Jeżeli zostałem źle zrozumiany to przepraszam.

Do:Miniax
    Miniax napisał:
    lipatl napisał:

Piszesz że są błędy, podaj konkrety.

Proszę bardzo:

- źle dobrany FR,
    - prawdopodobnie zbędne dobezpieczenie ochronników,
    - z uwagi na układ sieci wymagane jest stopniowanie aparatów RCD,
    - zestaw siłowy z gniazdem 32 A zabezpieczony bezpiecznikiem 20 A (czy w ogóle jest sens stosowania takiego gniazda skoro zabezpieczenie główne to 25 A?), dodatkowo w tym wypadku warto zastanowić się nad charakterystyką C
    - jak już koledzy pisali RCBO w tym wypadku będzie lepszym rozwiązaniem,
    - co z GSW?
    - obwód alarmowy objęty RCD i to z innymi obwodami mija się z celem

lipatl napisał:

Krytykują, bo praktycznie jest to jedna z nielicznych dziedzin, w której każdemu wydaje się, że się na tym zna i każdy chciałby zrobić sam i to jeszcze żeby było dobrze, a tak się niestety nie da. Dopiero jak ktoś straci zdrowie, lub życie zaczyna się proces myśleniowy i nikt tu nie jest alfą i omegą, lecz tutaj znaczna część użytkowników poświęciła bardzo dużą część życia żeby posiąść wiedzę, którą większość laików chce posiąść w kilku postach ("ja czytałem dużo postów na forum, to się znam!"). Wszystko wydaje się proste dopóki nie pozna się wszystkich zasad rządzących się daną dziedziną.

Jak napisałem wyżej jak najbardziej liczę się z krytyką, po to właśnie założyłem ten temat. To że napisałem tu raptem 5 postów wcale nie oznacza braku wiedzy.
    Chodziło raczej o konsultacje z jak to zakładam "szerszym gronem osób".
    P.S. Nie ma osób które wiedzą wszystko w danej dziedzinie.

O to Mi właśnie chodziło, konkretne punkty:
    - źle dobrany FR, FR zmieniony na FR 303 63A
    - prawdopodobnie zbędne dobezpieczenie ochronników, Czy zastosowanie go jest wadą?
    - z uwagi na układ sieci wymagane jest stopniowanie aparatów RCD, jeśli można dokładniej
    - zestaw siłowy z gniazdem 32 A zabezpieczony bezpiecznikiem 20 A (czy w ogóle jest sens stosowania takiego gniazda skoro zabezpieczenie główne to 25A) Tu prawdopodobnie mój błąd - ten zestaw ma tylko odwzorowywać garaż, czyli gniazdo siłowe wraz z obwodem jednego gniazdka
    dodatkowo w tym wypadku warto zastanowić się nad charakterystyką C Czemu ma służyć C - będzie tylko zwykłe gniazdo siłowe , brak silników
    - jak już koledzy pisali RCBO w tym wypadku będzie lepszym rozwiązaniem, Tak jak napisałem - zgadzam się raczej pójdę w tym kierunku
    - co z GSW? w Trakcie opracowywania
    - obwód alarmowy objęty RCD i to z innymi obwodami mija się z celem Fakt nieprzemyślany obwód, rozdzielę Alarm jako oddzielny obwód bez RCD
  • Poziom 37  
    Z tym stopniowaniem aparatów RCD chodzi o to że RCD może zawieść a w sieciach TT SWZ jest ciężkie do uzyskania poprzez powstanie wystarczająco wysokiego prądu zwarcia między L a PE by wyłączyło E-skę więc RCD tu jest jak znalazł bo jego prąd zadziałania to 30mA. Skoro cała ochrona będzie się głównie opierała na RCD a że jest to złożony element i może zawieść w tym przypadku to musi być "główny" RCD o prądzie wyzwolenie 100mA lub 300mA lub 500mA jaki ? nie wiem to zależy od wielkości sieci bo musi być nieczuły na " naturalne " prądy upływu jakie powstają w sprzętach i musi być wyeliminowane jego przypadkowe zadziałanie.
    Pierwotnie jak co zadziała RCD 30mA ale jak by coś się stało z nim to zadziała ten "główny".
  • Poziom 9  
    zdzisiek1979 napisał:
    Z tym stopniowaniem aparatów RCD chodzi o to że RCD może zawieść a w sieciach TT SWZ jest ciężkie do uzyskania poprzez powstanie wystarczająco wysokiego prądu zwarcia między L a PE by wyłączyło E-skę więc RCD tu jest jak znalazł bo jego prąd zadziałania to 30mA. Skoro cała ochrona będzie się głównie opierała na RCD a że jest to złożony element i może zawieść w tym przypadku to musi być "główny" RCD o prądzie wyzwolenie 100mA lub 300mA lub 500mA jaki ? nie wiem to zależy od wielkości sieci bo musi być nieczuły na " naturalne " prądy upływu jakie powstają w sprzętach i musi być wyeliminowane jego przypadkowe zadziałanie.
    Pierwotnie jak co zadziała RCD 30mA ale jak by coś się stało z nim to zadziała ten "główny".

Czyli dokładniej rzecz biorąc chodzi Ci o zastosowanie jednego głównego RCD (od 100mA do 500mA - odpowiednio dobrany) jako głównej ochrony, a następnie kolejnych RCD <= 30mA jak na rysunku.

• Specjalista elektryk
    lipatl napisał:

Jak napisałem wyżej jak najbardziej liczę się z krytyką, po to właśnie założyłem ten temat. To że napisałem tu raptem 5 postów wcale nie oznacza braku wiedzy.
    Chodziło raczej o konsultacje z jak to zakładam "szerszym gronem osób".
    P.S. Nie ma osób które wiedzą wszystko w danej dziedzinie.

W takim razie tylko mam tylko dwa pytania:
    - ile kolega w życiu zaprojektował instalacji?
    - ile kolega w życiu instalacji wykonał?

lipatl napisał:

- prawdopodobnie zbędne dobezpieczenie ochronników, Czy zastosowanie go jest wadą?

W niektórych wypadkach nadgorliwość jest gorsza niż faszyzm. Na pewno zastosowanie "esa" jest błędem. Jednak to czy obwód wymaga dobezpieczenia i czy dane zabezpieczenie "nie zaszkodzi", to już kwestia wielu warunków, które niestety nie sposób opisać w jednym poście.

lipatl napisał:

- z uwagi na układ sieci wymagane jest stopniowanie aparatów RCD, jeśli można dokładniej

To już kolega zdzisek wyjaśnił.
    lipatl napisał:

dodatkowo w tym wypadku warto zastanowić się nad charakterystyką C Czemu ma służyć C - będzie tylko zwykłe gniazdo siłowe , brak silników

Jak kolega spróbuje podłączyć spawarkę/kompresor/betoniarkę itp., to być może zrozumie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    W układzie TT instaluje się ochronę przeciwprzepięciową dla układu TT i jest ona inna niż dla układu TN a Wy koledzy lipatl i zxr4 posiadacie w swoich "projektach" ograniczniki właśnie do instalacji w układzie TN.
    Zerknijcie do katalogów Moellera.
  • Poziom 26  
    Zxr4 ten projekt to na pewno robił fachowiec? Poważnie, ale nie wszędzie wyłączniki różnicowe są wymagane w tym projekcie.
  • Poziom 9  
    zxr4 napisał:
    Moja sieć również jest w układzie TT, zabezpieczenie przedlicznikowe C25A, moc przyłaczeniowa 13,5kW, dom o pow. 150m, fachowiec zaprojektował mi coś takiego (wersja rysunkowa poniżej), nie wiem tylko, czy ów fachowiec jest z prawdziwego zdarzenia ?(jak sugeruje to kolega Miniax), w związku z tym mam teraz pewne obawy, czy aby projekt nie zawiera rażących błędów.

U mnie obwody oświetleniowe zabezpieczone są wyłącznikami B6,
    co do ilości użytych różnicówek jedno fazowych, to jest ich w sumie 14szt.

Fachowiec powiadasz, (ale na moim schemacie-niezła kopia) nawet się nie wysilił aby coś zmienić.

Dodano po 2 [minuty]:

[quote="Miniax"]
    lipatl napisał:

W takim razie tylko mam tylko dwa pytania:
    - ile kolega w życiu zaprojektował instalacji?
    - ile kolega w życiu instalacji wykonał?

Jak kolega spróbuje podłączyć spawarkę/kompresor/betoniarkę itp., to być może zrozumie.

to pierwszy projekt własny , ale instalacji kilkadziesiąt wykonałem, i patrząc na dokumentacje według której robiłem - to moja jest o niebo lepsza.
  • Specjalista elektryk
    zxr4 napisał:
    Moja sieć również jest w układzie TT, zabezpieczenie przedlicznikowe C25A, moc przyłaczeniowa 13,5kW, dom o pow. 150m, fachowiec zaprojektował mi coś takiego (wersja rysunkowa poniżej), nie wiem tylko, czy ów fachowiec jest z prawdziwego zdarzenia ?(jak sugeruje to kolega Miniax), w związku z tym mam teraz pewne obawy, czy aby projekt nie zawiera rażących błędów.

U mnie obwody oświetleniowe zabezpieczone są wyłącznikami B6,
    co do ilości użytych różnicówek jedno fazowych, to jest ich w sumie 14szt.

A posiada kolega SCHEMAT wykonany przez projektanta, bo nie wierzę, że projekt został wykonany w formie takiego rysunku?
    Jeżeli tak, to w miarę możliwości prosiłbym o zamieszczenie oryginału.
  • Admin Elektroenergetyka
    zxr4 napisał:

A teraz odbiegnę troszku od tematu, gdyż chciałbym podziękować koledze Łukasz-O (trzeci post i tradycyjnie nie mała rozdzielnica), który to, jakiś czas temu udzielił mi jakże cennej informacji - gdzie w Warszawie mógłbym zakupić tak DUUUŻE rozdzielnice Moellera.
    I faktycznie, w jednym ze wskazanych przez kolegę miejsc, dorwałem rozdzielnice Eatona, i tak, pierwsza na 245 modułów zagnieździła mi się w chałupie na parterze, a druga 96 modułów wylądowała na piętrze.
    Gdyby kolega Łukasz-O tu czasem jeszcze wdepnął, to może podpowie: jakie stosuje zaślepki (osłony) w miejsca pustych modułów (producent, nr.katalogowy).

Jeszcze w piórka obrosnę i co będzie? :D

Osłony szukaj pod nazwą NBP-1000, numer katalogowy 275413. Producent ten sam co rozdzielnic które zakupiłeś.