Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł Termet Turbo - niska temperatura wody

03 Mar 2013 18:31 3315 4
 • Poziom 10  
  Panowie o co chodzi z niską temperaturą wody grzewczej w kotle turbo?
  Podobno jest zagrożenie pracy kotła w tzw punkcie rosy.
  Mam kocioł Termet Turbo i cały czas ustawiona jest temperatura wody grzewczej na 55 st. Jest stała bo wystarczała w czasie 15 st mrozów do ogrzania budynku i teraz jak jest cieplej też nie zmieniałem jej, kocioł się po prostu rzadziej uruchamia.
  Czy temp wody grzewczej 55 st (czasem dochodzi do 58 st i potem włącza się tryb L3) jest w jakiś sposób groźna dla trwałości kotła?
 • Poziom 29  
  Krótko mówiąc kocioł się moczy przy zbyt niskiej temperaturze powrotu. Przy gazie ziemnym wykraplanie zaczyna się poniżej ~57' W kotłach turbo należy szczególnie przestrzegać instrukcji montażu przewodów powietrzno spalinowych i tam gdzie trzeba montować odprowadzenie skroplin. Pracujący na mokro kocioł niszczy się dosyć szybko.
 • Poziom 15  
  Dodam jeszcze, że ilość kondensatu (skroplin) zależy również od długości komina. Przy długich kominach temperatura spalin na wylocie z komina najczęściej obniża się poniżej punktu kondensacji i woda spływa do kotła. Przy krótkich i poziomych kominach ilość wody kondensacyjnej jest minimalna i nie wymaga montażu dodatkowych urządzeń odbioru kondensatu.
 • Poziom 10  
  Czyli w moim przypadku nie ma jakiegoś niebezpieczeństwa bo rura spalinowa wychodzi zaraz z kotła poziomo za ścianę i ma dł ok 1 metr.
  Pochylona jest na zewnątrz i skropliny wyciekają na ziemię.
 • Poziom 15  
  Jest OK ! Jednakże trzeba mieć świadomość, że gorące spaliny unoszą z sobą sporo ciepła, co jest stratą, a nie wykroplona para wodna również jest nośnikiem ciepła, które tracimy. Ciepło kondensacji można odzyskać w kotłach kondensacyjnych.