Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok)

crux 03 Mar 2013 18:50 16956 3
Relpol
    crux
    Level 10  
    Witam serdecznie,
    Znajoma ma problem z piecem Brotje Energy 24 CTE. Piec do tej pory działał bezawaryjnie od stycznia 2008r. (5 lat). Był serwisowany raz w roku (pierwsze dwa lata na pewno serwis autoryzowany a ostatnie trzy jeszcze nie potwierdziłem czy był autoryzowany, ale na pewno była to firma serwisująca piece CO). Nigdy nic nie było wymieniane, jedynie czyszczone raz w roku.
    Problem zaczął się około 5 tygodni temu gdy piec niekiedy nie włączał podgrzewania bieżącej wody po odkręceniu kranu. Ciśnienie wody jest w porządku i nie włączanie pieca nie było z tym związane. Gdy piec nie włączał grzania wody, bardzo mocno hałasował "bucząc" (niestety pomimo 2-krotnego pobytu nie udało mi się być obecnym podczas owej usterki). Brak grzania wody zdarzał się czasami 3-4 razy dziennie a niekiedy 2 dni były w porządku. Aby pozbyć się chwilowo problemu wystarczyło włączyć ogrzewanie CO a po rozpoczęciu pracy pieca, ciepła woda z kranu leciała bez problemów. Wyłączenie ogrzewania nie powodowało problemów z grzaniem wody nawet przy wielokrotnych próbach.
    Zdarza się również niekiedy (znacznie rzadziej niż z ciepłą wodą), że nie zadziała również ogrzewanie (objawia się w/w "buczeniem").
    Wezwany serwisant po telefonicznej diagnostyce stwierdził, że to zawór trójdrożny. Przyjechał, sprawdził wszystko co mógł i gdy usterka nie wystąpiła w jego obecności stwierdził, że piec jest sprawny i wyjechał. Obserwowaliśmy piec kolejny tydzień i nic się nie zmieniało. Kolejny telefon do serwisu i tym razem serwisant po ponownej "telefonicznej" diagnostyce stwierdził, że to elektronika pieca nawala. Ponownie serwisanta jeszcze nie zapraszałem (ma umowę ze spółdzielnią i puki co przyjazd nie był płatny).
    Poniżej znajdziecie zdjęcia pieca jakie jestem w stanie zrobić po zdjęciu dwóch osłon. Będę niezwykle wdzięczny za wszelkie porady co to może być. Nie jestem specjalistą, ale jeżeli mogę coś zrobić samodzielnie w celu diagnostyki bez wielkiej ingerencji w piec to chętnie podejmę się. W innym wypadku skontaktuję się z innym serwisantem tym razem na pewno autoryzowanym, który nie stwierdzi od razu przez telefon, że to elektronika (~900zł za płytę). Jeżeli również zasugerujecie elektronikę, to oczywiście przestanę myśleć, że ktoś mnie chce naciągnąć.
    Pozdrawiam

Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok) Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok) Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok) Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok) Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok) Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok) Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok)
  • Relpol
    MaMik
    Level 15  
    Chyba trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż popsuje się bardziej, albo mieć szczęście i złapać go na 'gorącym uczynku'. Jeśli to nastąpi należy zwrócić uwagę skąd dobiega buczenie. Uważam, że z elementu ruchomego. Takich ruchomych jest niewiele: pompa, zawór przełączający i wentylator.
    crux
    Level 10  
    Trochę szkoda tak czekać, aż zepsuje się bardziej. Autoryzowany serwis telefonicznie odrzucił elektronikę i wini raczej wentylator i brak spalania (hałas) oraz jakiś przekaźnik, który mógł się przepalić. Więcej będę wiedział po wizycie w/w.
    crux
    Level 10  
    Problem rozwiązany niestety dość kosztownie (~800zł włącznie z przyjazdem 2-krotnym serwisu). Wszystkie problemy spowodowane były zacierającą się pompą. Po wymienia problemów brak.
    Pompa wytrzymała więc 5 lat stałej eksploatacji ogrzewania mieszkania oraz grzania wody. Nie wiem czy to dużo czy mało, ale moja mama ma piec (nie pamiętam marki), który eksploatuje już 12 lat i w tym roku wymieniała płytę sterującą gdyż sprawiała problemy. Po za tym nic, ale zdaje się teraz już nie robią takich pieców podobnie jak lodówek, pralek itd.
    Pozdrawiam