Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok)

crux 03 Mar 2013 18:50 13821 3
    crux
    Level 10  
    Witam serdecznie,
    Znajoma ma problem z piecem Brotje Energy 24 CTE. Piec do tej pory działał bezawaryjnie od stycznia 2008r. (5 lat). Był serwisowany raz w roku (pierwsze dwa lata na pewno serwis autoryzowany a ostatnie trzy jeszcze nie potwierdziłem czy był autoryzowany, ale na pewno była to firma serwisująca piece CO). Nigdy nic nie było wymieniane, jedynie czyszczone raz w roku.
    Problem zaczął się około 5 tygodni temu gdy piec niekiedy nie włączał podgrzewania bieżącej wody po odkręceniu kranu. Ciśnienie wody jest w porządku i nie włączanie pieca nie było z tym związane. Gdy piec nie włączał grzania wody, bardzo mocno hałasował "bucząc" (niestety pomimo 2-krotnego pobytu nie udało mi się być obecnym podczas owej usterki). Brak grzania wody zdarzał się czasami 3-4 razy dziennie a niekiedy 2 dni były w porządku. Aby pozbyć się chwilowo problemu wystarczyło włączyć ogrzewanie CO a po rozpoczęciu pracy pieca, ciepła woda z kranu leciała bez problemów. Wyłączenie ogrzewania nie powodowało problemów z grzaniem wody nawet przy wielokrotnych próbach.
    Zdarza się również niekiedy (znacznie rzadziej niż z ciepłą wodą), że nie zadziała również ogrzewanie (objawia się w/w "buczeniem").
    Wezwany serwisant po telefonicznej diagnostyce stwierdził, że to zawór trójdrożny. Przyjechał, sprawdził wszystko co mógł i gdy usterka nie wystąpiła w jego obecności stwierdził, że piec jest sprawny i wyjechał. Obserwowaliśmy piec kolejny tydzień i nic się nie zmieniało. Kolejny telefon do serwisu i tym razem serwisant po ponownej "telefonicznej" diagnostyce stwierdził, że to elektronika pieca nawala. Ponownie serwisanta jeszcze nie zapraszałem (ma umowę ze spółdzielnią i puki co przyjazd nie był płatny).
    Poniżej znajdziecie zdjęcia pieca jakie jestem w stanie zrobić po zdjęciu dwóch osłon. Będę niezwykle wdzięczny za wszelkie porady co to może być. Nie jestem specjalistą, ale jeżeli mogę coś zrobić samodzielnie w celu diagnostyki bez wielkiej ingerencji w piec to chętnie podejmę się. W innym wypadku skontaktuję się z innym serwisantem tym razem na pewno autoryzowanym, który nie stwierdzi od razu przez telefon, że to elektronika (~900zł za płytę). Jeżeli również zasugerujecie elektronikę, to oczywiście przestanę myśleć, że ktoś mnie chce naciągnąć.
    Pozdrawiam

Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok) Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok) Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok) Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok) Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok) Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok) Brotje Energy 24CTE - Piec niekiedy się nie włącza (nie grzeje wody, CO jest ok)
    MaMik
    Level 15  
    Chyba trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż popsuje się bardziej, albo mieć szczęście i złapać go na 'gorącym uczynku'. Jeśli to nastąpi należy zwrócić uwagę skąd dobiega buczenie. Uważam, że z elementu ruchomego. Takich ruchomych jest niewiele: pompa, zawór przełączający i wentylator.
    crux
    Level 10  
    Trochę szkoda tak czekać, aż zepsuje się bardziej. Autoryzowany serwis telefonicznie odrzucił elektronikę i wini raczej wentylator i brak spalania (hałas) oraz jakiś przekaźnik, który mógł się przepalić. Więcej będę wiedział po wizycie w/w.
    crux
    Level 10  
    Problem rozwiązany niestety dość kosztownie (~800zł włącznie z przyjazdem 2-krotnym serwisu). Wszystkie problemy spowodowane były zacierającą się pompą. Po wymienia problemów brak.
    Pompa wytrzymała więc 5 lat stałej eksploatacji ogrzewania mieszkania oraz grzania wody. Nie wiem czy to dużo czy mało, ale moja mama ma piec (nie pamiętam marki), który eksploatuje już 12 lat i w tym roku wymieniała płytę sterującą gdyż sprawiała problemy. Po za tym nic, ale zdaje się teraz już nie robią takich pieców podobnie jak lodówek, pralek itd.
    Pozdrawiam