Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator impulsów na przerzutnik astabilnym (555)

03 Mar 2013 19:24 3000 4
  • Poziom 8  
    Witam
    Chciałbym porady przy moim projekcie:
    Muszę zbudować generator impulsów na NE555
    miałby załączać mały przekaźnik 12V,
    częstotliwość regulowana zakres od 1 do 10 impulsów na minutę,
    licznik impulsów na wyświetlaczu LED (chyba najtańsza wersja)
    mozliwość ustawienia zakresu np. 1500 impulsów, i automatyczne zatrzymanie generatora po osiągnięciu tego zakresu.

Robiłem juz przerzutniki astabilne, na tranzystorach, i do sterowania tylko diodami

Proszę o porady.
    Dziękuję.

zrobić licznik na NE555 z licznikiem na wyświetlaczu led
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Spróbuj bardziej rozjaśnić temat. Co to będzie za urządzenie, co ono ma "robić".
    Twój opis w zasadzie niewiele mówi. Jak sobie wyobrażasz obsługę tego urządzenia. Opisz , będzie łatwiej wskazać Ci właściwe rozwiązanie.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 8  
    Juz rozjaśniam:
    generator ma sterować przekaźnikiem, który będzie w ustalonym przedziale czasowym zamykał chwilowo obwód. Załózmy, ze w ciągu jednej minuty generator wyśle 10 impulsów, kazdy impuls to będzie 3 sekundy załączonego przekaźnika. Do tego muszę mieć mozliwość ustalenia sumy generowanych impulsów. Jezeli ustawię np 1500 impulsów, to po zliczeniu 1500 generator się wyłączy (moze być przez odcięcie zasilania) na wyświetlaczu led najlepiej gdyby było odliczanie w dół, ale niekonieczne, jezeli mialoby to za mocno skomplikować budowę układu. ustawienie ilości impulsów mogłoby być ustalane za pomocą przycisków góra/dół w najlepiej czterech dzielnikach jednostek: +1/-1 w tysiącach, +1/-1 w setkach, +1/-1 w dziesiątkach, +1/-1 w jednościach. Druga opcja: generator sobie pracuje, a licznik podaje tylko aktualny stan.
    Myślę, ze troszkę rozjaśniłem. Proszę o porady, i dziękuję
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Jako licznik kaskada 4 x CD4033 + wskażnik 7-segmentowy. Zadawanie wartości przyciskiem na każdym wejściu licznika. Generator 555 z obwodem RC obliczonym dla wymaganych częstotliwości pracy rezystorami . Wyliczone widełki zastępujemy szeregowym układem rezystor + potencjometr + rezystor. Zatrzymanie pracy generatora sygnałem pożyczki z pierwszego licznika.
    Może to Cię zainspiruje:

Dodano po 25 [minuty]:

rewersyjnie to nie na 4033 ale 40110 - drobny błąd
  • Poziom 8  
    Znalazłem coś takiego. Koszt ok. 55zł z przesyłką. Myślę, że zastosuję do projektu na 555, co sądzicie?

A tu link do tego sterownika:

Link

Dziękuję bardzo za zainteresowanie tematem, może komuś się przyda.
    Pozdrawiam.