Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tani Subbas na głośniku 12" do nagłośnienia sali na 40 osób

DjDanielo1 09 Mar 2013 13:40 25464 46
    DjDanielo1
    Poziom 12  
    Hohoho widzę że temat trochę się rozwinął, jak pisałem wcześniej mam utrudniony dostęp do komputera dlatego przepraszam że odpowiadam dość pózno.

Napędzam to w tej chwili na końcówce Holtona 250W z allegro. Wcześniej na wzmacniaczu od kolegi 2 x 300W. Kolumny które posiadam w domu to Altusy 140.

To tak aktualnie, plany mam zbudować wzmacniacz estradowy bez zbędnych regulacji na Holtonie 600W. Na głośniku STX będzie budowane prawdopodobnie coś w stylu Tapped Horn. Tylko zacznę od budowy obudowy dopiero pózniej zakupie przetwornik z tego powodu że płyty mam i wszystkie potrzebne elementy więc mogę praktycznie zaczynać.

Zaraz będę na sali więc zobaczę jak to gra w większych pomieszczeniach. Na sali posiadam kolumny Omnitronic'a DX2222.
    wyrokulicy
    Poziom 23  
    Altus 140 - nie na imprezy.

Holton - też średnio...

Horny i inne skuteczne obudowy - nie na taką małą salę...i nie w ilości poniżej kilku sztuk , chyba że wynalazek kolegi Granat który gra ponoć dobrze przy 1-2 sztukach ale wątpie czy udostępni projekt :D
    DjDanielo1
    Poziom 12  
    Altusy mam w domu na imprezy napisałem że te kolumny z Omnitronica (nie mój wybór). Chciałbym w przyszłości grać na imprezach typu urodziny, jakieś okazje itd. Dlatego chce zrobić coś co już dobrze zagra a w przyszłości zbudować kilka kolejnych sztuk wraz z budową nadstawek. Jest to wielki koszt ale chce to rozłożyć na długi okres czasu.

Od jednej się zaczyna ;)
    arek59
    Poziom 29  
    Taaak? TA 2400 z tymi stx 15.3.800 ledwo zipał, dopiero jak podłączyłem pod wzmacniacz fidek fpa 12A wysterowując po clipy to dopiero poczułem niespodziewaną potęge i wiatr we włosach. Marzenie się spełniło :D
    Na koncercie głośniki jeszcze się nie rozleciały!

Co do konstrukcji to mi się wydaje że kolumna basowa jest za duża jak na ten słabawy głośnik.

Myślę że dalsza dyskucja odbiega od tematu.
    DjDanielo1
    Poziom 12  
    Witam Witam
    Długo nie pisałem ale jednak mam nowiny.

Jedno jest wiadome za słaby wzmacniacz. Impreza udana wszyscy się bawili, na sali bass był dość mocny jednak trochę go brakowało wiadomo bardziej ten subbas do domu a nie do lokalu. Jednak można było poczuć na Sobie fale.

Cewka głośnika piekielnie się grzała i śmierdziała jednak wystarczyło trochę zmniejszyć wysterowanie wzmacniacza i ustąpiło bez znaczącej zmiany głośności.

Mam 3 filmy wysterowanie wzmacniacza na około 50% bo przy więcej mikrofon w aparacie nie dawał rady przechwycić niskich częstotliwości.

1. Szybcy i Wściekli 6
    http://w1000.wrzuta.pl/film/5Jzgbc7YqAg/101_0509

2. Skrilex Bangarang
    http://w1000.wrzuta.pl/film/98gvZ87HFTO/101_0507

3. Krasza Uliczna Zajawka
    http://w294.wrzuta.pl/film/05P02wCHTYs/101_0506

Ehhh niestety coś wgrywanie filmików nie działa, udostępniam je z innego serwisu jak będzie można już wgrać pliki na serwer elektrody to zrobię to.

Ps.1 Czy końcówka mocy z kolumny aktywnej Skytec 15A będzie odpowiednia do tego subbasa ??

Tani Subbas na głośniku 12" do nagłośnienia sali na 40 osób
    Chrusta
    Poziom 22  
    No to czegoś nie rozumiem. Cewka głośnika się przegrzewała, a Ty piszesz, że za słaby wzmacniacz?

Ten wzmacniacz ze zdjęcia, które wstawiłeś, jest na scalaku TDA7294 - więcej jak 80W przy 4Ohm z tego nie wyciśniesz.
    wyrokulicy
    Poziom 23  
    Głośnik w tym basie to tani chińczyk, wzmacniacz "estradowy" tez nie jest. Możliwe iż ten głośnik ma realnie z 40-50w mocy, lub przesterowałeś wzmacniacz.

Nie, nie będzie dobra-też chiński syf.
    CMS
    Administator HydePark
    Chrusta napisał:
    Ten wzmacniacz ze zdjęcia, które wstawiłeś, jest na scalaku TDA7294 - więcej jak 80W przy 4Ohm z tego nie wyciśniesz.

wyrokulicy napisał:
    Nie, nie będzie dobra-też chiński syf.

Zbyt wiele się z tymi TDA nie bawiłem, ale stwierdzam, że potrafią się różnić.
    Dla przykładu, w moim subwooferze wyciąga (zmierzone) 80W 4OHM.
    W konstrukcji mojego Taty wynik jest bardzo zbliżony. Oba subwoofery powstały kilka lat temu. Około pół roku temu zrobiłem subwoofer dla znajomego, scalak tak jak oba poprzednie kupiony w Soltroniku, konstrukcja wzmacniacza identyczna jak poprzednio. Jednak ta sztuka (pomiary na tym samym obciążeniu) już po minimalnym przekroczeniu 60W zaczynała obcinać wierzchołki sinusoidy.

Pozdrawiam.
    CMS
    DjDanielo1
    Poziom 12  
    Przegrzewała się z powodu przesterowania wzmacniacza. Czyli ta końcówka nie zagra dobrze z tym głośnikiem ? (za słaba?)
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    DjDanielo1 napisał:
    Czyli ta końcówka nie zagra dobrze z tym głośnikiem ? (za słaba?)

Chrusta napisał:

wyrokulicy
    Poziom 23  
    Tak, TDA i ta z skyteck (to miałem na myśli że chiński, nie TDA)

Poza tym już od samego początku tłumaczy Ci każdy że ten głośniki "estradowy" jest tylko z nazwy...
    DjDanielo1
    Poziom 12  
    Ludziee, mam ten głośnik w tej skrzyni gra mi w pokoju. Do słuchania muzyki i oglądania filmów jest nawet za mocny. Chce tylko do niego jakiś mały wzmacniacz co zrobie z niego aktywny. Nie pytam się o głośnik a dlaczego on jest odpowiedz w 1 poście... Wzmacniacz ok ma 80W ale pytałem jak to zagra Z TYM głośnikiem bo do niego go chce.
    kendzikk
    Poziom 10  
    marian133 napisał:
    wyrokulicy napisał:
    ten głośnik lubi waty :)

A który głośnik nie lubi? Albo inaczej,do tego głośnika można podpiąć nawet 2000W bo on tak lubi? czyli można więcej mu "wpompować" (tak uwielbiane słowo przez laików),bo on lubi dostać więcej niż może? A inne głośniki które mają po 800W RMS mogą tylko dostać 600W,bo więcej "nie lubią"? Co za głupie gadanie...

wyrokulicy napisał:
    u mnie przy 400w/8R grały bo grały, dopiero jak dostały ok 800w to pokazały pazur.

1. Rozumiem że miałeś sprzęt do tego aby podczas grania muzyki sprawdzić ile wzmacniacz oddaje na głośnik?

2. Znów gadasz Panie głupoty,głośnik "pokazał pazur" (objaśniam jak by ktoś nie wiedział,ten slang oznacza,że głośnik zagrał po prostu głośniej) ponieważ dostał więcej W. Od razu objaśniam również,że głośnik dostaje więcej W w momencie gdy podkręca się potencjometr na końcówce mocy,i gra co raz głośniej do momentu spalenia lub uszkodzenia mechanicznego,żadna filozofia. Dla Twojej świadomości,tak się dzieje z każdym normalnym (nie z bazaru) głośnikiem,który ma mierzone parametry.

Równie dobrze mogę napisać: "mam głośnik Eminence kilomax,przy 800W gra tak sobie,ale przy 1200W pokazuje pazur". No litości...

Jeśli uważasz że ten głośnik,podczas gdy dostał 800W pokazał pazur,to powiedz mi,co pokaże gdy dostanie 1000W? Może zagra jeszcze lepiej?

Rusii napisał:
    On ma 650 aes czyli około 500 rms ale można zapuścic 650w ale w paśmie od 30 do 300 hz poza tym pasmem trzeba mniej`

Po za tym pasmem dawać mniej? A kto puszcza suba tak wysoko? Po to jest crossover aby uciąć od góry i od dołu dać subsonic.

Chłopaki się cieszą, głośnik pokazał "pazur " i jest mega zadowolony bo się nie rozleciał, ktoś inny pisze, że poczuł wiatr we włosach...
    Ja mam pytanie do konstruktorów: Czy macie pojęcie co to jest potęga głośnika, kolumny, ? Czy macie porównanie z głośnikami zawodowymi? Czy byliście na imprezie, gdzie było dobre nagłośnienie? Może w spodku na koncercie? Czy profesjonalna firma robiąca nagłośnienie używa głośników STX?
    Czy jesteście pewni swoich paczek na STX w 110%, że dogra imprezę bez żadnych kłopotów? Czy jest osoba która odpowie mi na te pytania rzetelnie i poprze budowę na estradę (klub, mały plener ) na głośnikach STX-a? Sam jestem w trakcie budowy swojego małego sound, uważam, że lepiej kupić coś dobrego używanego lub najtańszego renomowanej firmy, niż się taplać w przekonaniu, że to są świetne paczki , na budżetowych głośnikach... Nie da rady pogodzić ceny do jakości... Jeżeli jest się wymagającym i wie się czego się oczekuje, dobry głośnik nie ma prawa śmierdzieć na imprezie palonym klejem, ma być katowany i ma grać przy tym bardzo dobrze, takie są moje doświadczenia z klubów.. Sprzęt ma być niezawodny.
    Shadowix
    Poziom 27  
    "Potęga głośnika, kolumny"? No wytłumacz mi proszę, co to znaczy, ponieważ nie mam pojęcia.
    Sam mam kolumny zbudowane na przetwornikach STX i nie tylko moim zdaniem sprawują się znakomicie jak za taką cenę. Ich brzmienie mi odpowiada, wytwarzają dostateczne natężenie dźwięku, są mobilne i wytrzymałe. To raz, a dwa: dlaczego porównujesz to do zestawów profesjonalnych firm? Tak widziałem, słuchałem, a nawet zdarzyło mi się obsługiwać taki sprzęt. A jaką masz pewność, że taki najlepszy B&C Ci nie padnie podczas koncertu? Każdy głośnik jesteś w stanie spalić poprzez nieodpowiednie użytkowanie. Takie STX-y używane z głową mogą pograć dłużej, niż niejedne lepsze... Idąc dalej, profesjonalne firmy nie używają STX-ów, bo kompletują sprzęt pod tzw. rider, czyli "wymysły gwiazd i zespołów". I jest to najczęściej najwyższa półka niedostępna dla przeciętnego zjadacza chleba. Po co mam kupować zestaw kolumn np. Pol Audio czy Mayer'a za 100 tyś, na potupajki, na które będzie używany kilka, kilkanaście razy do roku?
    Tak, jestem pewien swoich paczek na STX-ach, bo sam ja budowałem, wiem na co je stać. Dograją każdą imprezę do końca, ponieważ obsługuję mój sprzęt z głową.
    Poprę budowę kolumn do klubu, jeśli ma to być wykonane w miarę tanio, ale pod warunkiem odpowiedniej obsługi. Budujesz swoje nagłośnienie na najtańszych seriach dobrych firm, które potrafią być gorzej wykonane od niejednego sprzętu DIY. Krótko: kupujesz sprzęt tylko dla znaczka... A sam znaczek nie oznacza dobrego brzmienia, niezawodności itp, jeśli nie ma odpowiedniej jego obsługi. Da się pogodzić cenę do jakości, w zależności czego oczekujemy. Każdy głośnik będzie śmierdział palonym klejem nieodpowiednio obsługiwany (tak cały czas o obsłudze sprzętu ;D ). A w tych "klubach" po prostu ta obsługa była nieprawidłowa. I tyle z mojej strony.

Nie miałem zamiaru Cię urazić lub jakoś Tobie urągać (jeśli tak to odczułeś to przepraszam), ale takie jest moje zdanie.
    Już czuję głosy, że bronię STX-a albo coś, ale po prostu jestem zadowolonym użytkownikiem owego sprzętu. ;)
    Pozdrawiam
    kendzikk
    Poziom 10  
    Ja się nie czuję urażony w żaden sposób i sam nie chcę nikogo urazić. Sam chciałem budować na STX-ach, dlatego chcę rzetelną opinię na ten temat. Dlatego chcę podyskutować i bardzo zachęcam do dyskusji.

chodziło mi np o to ,że BOX Electronics, LDM, użyją celestiona, a nie stx , jedni uważają ,że stx jest pseudoestradowy, ja nie mówię o skrajnosciach za kilkaset tysięcy złotych, ale do głośnika dołożysz kilka złotych i masz już coś , zachodzę się właśnie w głowę, ponieważ z jednej strony jest dużo konstrukcji na tych głośnikach,i ludzie piszą, że włosy porywa, zaś z drógiej strony spotykam się z opiniami negatywnymi na temat tych głośników, ludzie piszą,że się palą szybko, rozlatują się wręcz, z drógiej strony też nie mówię,że polskie konstrukcje są złe, bo polak potrafi, nie da mi spokoju ten stx dopóki chyba sam nie kupię i nie zrobię czegoś na tym,tylko teraz porozmawiaj z ludźmi którzy siedzą w estradzie i ludzi którzy budują swoje pierwsze konstrukcje i nie mają porównania, co do potęgi kolumny to chodziło mi o to,że na mnie robi wrażenie ale Dynacord, systemy liniowe, coś wielkiego koncertowego a nie subbas na głośniku za 300 pln który rzekomo pokazuje " pazur "
    Shadowix
    Poziom 27  
    "Pokazanie pazura" to takie określenia laików po prostu...
    Zależy co oczekujesz od swojego sprzętu, jeśli chcesz nagłaśniać koncerty systemami liniowymi to musisz zakupić dobry sprzęt, ale jeśli grasz np. w zespole po weselach (tzw chałtury), to możesz mieć nawet na STX. Wszystko zależy od tego, co chcesz robić tym sprzętem. Heh, akurat mam subwoofer na głośniku za 300zł i grając na 80-90% możliwości obsłuży imprezki do 100 osób (pomijając jakieś imprezy młodzieżowe lubiącym pobasować).

Ale offtop robimy... Jak nas moderator dorwie, to oberwiemy, lepiej założyć mowy temat. ;)
    CMS
    Administator HydePark
    Shadowix napisał:

Ale offtop robimy... Jak nas moderator dorwie, to oberwiemy, lepiej założyć mowy temat. :wink:

Na tym radosnym stwierdzeniu proponuję zakończyć dywagacje na temat wyższości głośników nad "głośnikami" itp.

Pozdrawiam.
    CMS