Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATX

buh 03 Mar 2013 21:29 15453 6
  • Zdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATX

Opis:
    Witam, przedstawiam mój zdalnie sterowany zasilaczo-sterownik przeznaczony do zasilania taśm LED. Zbudowany został na bazie jakiegoś Fortrona o mocy 250W. Obudowę okleiłem białą okleiną, natomiast front zrobiłem z kawałka białego plastiku PCV o grubości 3 mm. Teoretycznie zasilacz na linii +12V może "dać" bodajże 8 A, ile to metrów taśmy - nie wiem - należy przeliczyć, zależnie od taśmy. U mnie działa z około 4,5 m taśmy, prąd jaki zmierzyłem przy rozjaśnieniu 100% to nieco ponad 2 A. Układ wykonałem na mikrokontrolerze ATTiny13, program w języku BASCOM. Częstotliwość PWMu to niecałe 600 Hz, MOSFET to BUZ11 wspomagany przez parę tranzystorów S8050 i S8550.

Zdalne sterowanie rozwiązałem stosując odbiornik TSOP1736 (albo pokrewny), przy czym działa on po prostu jako zwykła fotodioda. Czyli wystarczy wciśnięcie dowolnego przycisku z dowolnego pilota lub nawet poświecenie zwykłą diodą IR, aby układ zareagował. Zdecydowałem się na takie rozwiązanie, gdyż urządzenie znajduje się wysoko na półce, a najwygodniejsze sterowanie to pilot od TV. Układ od strony sprzętowej ma możliwość odbioru sygnałów w RC5 (jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba), trzeba tylko napisać odpowiedni program.

Zasada działania urządzenia:
    1. Podłączamy urządzenie do sieci - działa w trybie stand-by (sterownik zasilany jest z linii +5VSB zasilacza).
    2. Pierwszy sygnał z pilota - włączenie zasilacza i rozjaśnianie od 0 do 100% przez 10 sekund.
    3. Jeżeli podczas rozjaśniania pojawi się drugi sygnał z pilota, urządzenie zatrzyma rozjaśnianie, czyli zostanie na aktualnym poziomie jasności.
    4. Trzeci sygnał z pilota - urządzenie ściemnia od 100% (w tym wypadku jest to drugi sygnał) lub aktualnej wartości rozjaśnienia do 0% w czasie około 2 sekund, następuje wyłączenie zasilacza.

Koszt urządzenia:
    - zasilacz Fortron - 5 zł + 15 zł wysyłka,
    - okleina 1 mb - 6 zł,
    - PCV na front - 0 zł, dostałem od kolegi,
    - części elektroniczne - 0 zł, wszystko miałem, ale jakby z grubsza podliczyć to byłoby tego na jakieś 20 zł.
    Razem: 46 zł

Zdjęcia:
    Po wylutowaniu niepotrzebnych przewodów:
    Zdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATXZdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATX

Brązowy przewód (+3,3 V sense), który przysporzył mi sporo problemów. Zapomniałem go zwyczajnie podłączyć do linii +3,3 V po wylutowaniu przewodów, przez co zasilacz zachowywał się jak uszkodzony.

Wlutowane gniazdo AC, oryginalnie nie było, bez niego demontaż jest strasznie kłopotliwy.

Płytka przedniego panelu:
    Zdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATXZdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATX

Płytka sterownika:

Płytki, schematy:
    Zdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATXZdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATXZdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATXZdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATX

Mocowanie płytki panelu przedniego:

Mocowanie płytki sterownika:

Wersja "testowa":

Okazało się, że dodatkowy radiator to za mało, zasilacz grzał się dość mocno bez wentylatora. Wymieniłem też przewód zasilający na taki "bezpieczniejszy" :).
    Zdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATXZdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATXZdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATX

Całość prezentuje się tak:
    Zdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATXZdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATXZdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATXZdalnie sterowany zasilacz/sterownik PWM taśm LED na bazie zasilacza ATX

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    buh
    Level 22  
    Has specialization in: elektronika diy
    buh wrote 702 posts with rating 144, helped 25 times. Live in city Bytom. Been with us since 2005 year.
    User removed account
    Level 1  
    manekinen
    Level 29  
    Modyfikowałeś kontroler napięć w tym zasilaczu? Jeśli nie, i jeśli nie obciążysz dodatkowo linii 5V to obawiam się że z linii 12V nie wyciągniesz tych 8A przy 12V bo napięcie będzie siadać.

A poza tym bardzo ładnie ta obudowa wyszła, wygląda jak malowana proszkowo, a może to tak zdjęcia wyszły :) Ważne że nie wstyd postawić jej w kącie nawet w salonie :)

Teraz tylko pozostaje dołożyć dwa tranzystory, doskrobać kodu, i już mamy obsługę taśm RGB :)
    slawek1718
    Level 9  
    Mógł by kolega wstawić kod mikroprocesora, bardzo bym prosił.
    buh
    Level 22  
    Carmixus wrote:
    Wentylator wdmuchuje powietrze do obudowy z góry? Wydajniej byłoby go odwrócić, tak żeby wydmuchiwał ciepłe powietrze na zewnątrz - zgodnie z ruchami konwekcyjnymi.

Nie pomyślałem nad tym, spróbuję odwrócić, dziękuję za podpowiedź :).

Carmixus wrote:
    No i fajnie by było oprogramować RC5, skoro jest taka możliwość.

Z wykorzystaniem RC5 w tym wypadku jest duży problem. Nie chcę stosować drugiego pilota, chciałbym używać tylko tego od TV, a że zasilacz jest w zupełnie innym kierunku niż TV nie ma problemu z przypadkowym odbiorem przez niewłaściwe w danej chwili urządzenie. Oczywiście jak najbardziej chciałem wykorzystać pilot TV do sterowania zasilaczem, ale pojawił się spory problem. Otóż TV jest dosyć nowy i prawdopodobnie pilot działa w standardzie RC6 (sprawdzałem pewnym urządzeniem podłączanym do komputera i okres był około 2x krótszy niż w RC5). Odpuściłem sobie ręczną obsługę RC6 w BASCOMie, odpowiada mi tak jak jest. Zbudowałem nawet własny odbiornik i pilot RC5 do testów. Co ciekawe, pilot własnej konstrukcji (RC5) współpracował z TV no i rzecz jasna z moim odbiornikiem, natomiast oryginalny pilot już nie.

manekinen wrote:
    Modyfikowałeś kontroler napięć w tym zasilaczu? Jeśli nie, i jeśli nie obciążysz dodatkowo linii 5V to obawiam się że z linii 12V nie wyciągniesz tych 8A przy 12V bo napięcie będzie siadać.

Nie modyfikowałem, do linii +5V podłączony jest wentylator. Zapewne jest to zbyt małe obciążenie, ale zasilacz działa bezproblemowo z moją taśmą. Jeśli zajdzie potrzeba, wtedy zmieni się co trzeba :).

manekinen wrote:
    A poza tym bardzo ładnie ta obudowa wyszła, wygląda jak malowana proszkowo, a może to tak zdjęcia wyszły Ważne że nie wstyd postawić jej w kącie nawet w salonie

Raczej na zdjęciach wygląda tak ładnie. W rzeczywistości i z bliska nieco gorzej, ale rzeczywiście, salon na estetyce mógłby niekiedy nawet zyskać stawiając w nim taki "klocek" :). Okleina ma to do siebie, że nie dolega idealnie do wszystkich zakamarków, chyba największa jej wada zaraz po możliwości łatwego uszkodzenia.

Proszę, oto kod, życzę powodzenia w zrozumieniu :D

Code: basic4gl
    Log in, to see the code
    omin172
    Level 14  
    Quote:
    Carmixus napisał:
    Wentylator wdmuchuje powietrze do obudowy z góry? Wydajniej byłoby go odwrócić, tak żeby wydmuchiwał ciepłe powietrze na zewnątrz - zgodnie z ruchami konwekcyjnymi.

Chłodzenie jest najwydajniejsze, jeśli strumień powietrza jest skierowany na chłodzony element (radiator). Wydmuchiwanie nie jest więc chyba najlepszym pomysłem. Lepiej odwrócić obudowę do góry nogami.
    bystryldz
    Level 11  
    Bardzo estetyczne wykonanie . Może zbudować pilot do tego? Było by to ciekawe rozwiązanie, ew. Łączność wifi.