Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

konfiguracja sieci router<-switch->router

03 Mar 2013 21:35 5181 7
  • Poziom 10  
    Witam
    mam oto taką sieć
    Lecz router WRTU tworzy jedną sieć a router TP-LINK drugą sieć
    obie sieci mają dostęp do internetu
    Chciałbym to tak skonfigurować aby była to jedna sieć żeby komputery 2,3,4 widziały komputer 1 i drukarkę

Switch jest na strychu, TP-LINK jest na piętrze, WRTU na parterze
    Routery są podłączone od switcha do portu WAN

WRTU54G
    Adres pobiera z switcha przed DHPCP
    IP 192.168.1.1
    Maska 255.255.255.0
    przydział adresów 192.168.1.1-100

TP-LINK
    Adres pobiera z switcha przed DHPCP
    IP 192.168.1.1
    Maska 255.255.255.0
    przydział adresów 192.168.1.101-150
  • Switche POE
  • Poziom 39  
    1. Co do za switch? Bo zwykły switch nie ma DHCP i nie podłączysz się nim raczej do netu.
    2. Jaki operator?
    3. Jakie łącze (tel, kablówka, radio)
    4. Jaki TPlink?
    5. Jeśli chcesz mieć jedną sieć, to albo jeden z nich (lub obydwa) ustawiasz jako bridge, albo obydwa ustawiasz je jako zwykły switch z wyłączonym DHCP.

Nie możesz mieć tych samych IP w jednej sieci bo będzie konflikt i na pewno nie będzie działał jadem znich.

Od routera podłączonego bezpośrednio do net-a podłączasz zarówno TP linka jak i Linksysa do portów LAN. DHCP zajmie się Twój router (ten który nazwałeś switchem), bo to on się tym zajmuje (jeśli jest tak jak piszesz, że przydziela IP innym klientom)
  • Poziom 10  
    Poprawiam poprzedni post
    Za switch robi również router WRTU54G jest ustawiony jako switch bo po pewnej burzy przestało działać gniazdo WLAN

Przed switchem jest jeszcze router na domowym kominie - internet radiowy
    TP-LINK TL - WR340g

Wiec tak
    Router na dachu(radiówka) po kablu do switcha i od switcha do tych routerów

Chyba trochę miotam i kręcę.
  • Switche POE
  • Poziom 39  
    PlacikTrab napisał:
    ...Za switch robi również router WRTU54G jest ustawiony jako switch bo po pewnej burzy przestało działać gniazdo WLAN...
    Jakie gniazdo WLAN? Czy chodzi Ci o WiFi?

PlacikTrab napisał:
    Przed switchem jest jeszcze router na domowym kominie - internet radiowy TP-LINK TL - WR340g
    Co jest co? I co do czego podłączone? PO KOLEI.

PlacikTrab napisał:
    Router na dachu(radiówka) po kablu do switcha i od switcha do tych routerów
    Jeki router na dachu? Do jakiego switcha?

PlacikTrab napisał:
    Chyba trochę miotam i kręcę.
    STRASZNIE.

Przez to, co nazywasz switchem możesz, ale nie musisz mieć połączenia z net-em. To zależy, jak go masz podłączonego i jakie masz tam IP na WANie.
    Prześlij ustawienia WAN i LAN z tego co jest na dachu (jesli nie jest usawiony jako bridge). Jeśli jest jako bridge to usatwienia z pierwszego urządzenia za anteną, do którego masz dostęp (screeny z LAN i WAN). I po kolei opisz co do czego masz podłączone i na których portach: WAN czy LAN :?:
  • Poziom 10  
    Pisząc WLAN miałem namyśli WAN. Informatyk to ze mnie nie bedzie.
    Zacznijmy jeszcze raz od początku

Na dachu jest skrzynka - router a może kart sieciowa (radiówka) nie mam do niego dostępu. Założył go mój dostawca internetu. Od tego biegnie kabel który miałem początkowo bezpośrednio do karty sieciowej w komputerze ale stworzyłem własną sieć w domu i na dzień dzisiejszy jest tak.
    Kabel z dachu mam wpięty do gniazdka LAN nr 1 w SWITCHu

Od SCHWITa z gniazdka nr 2 LAN idzie kabel do routera LINKSYS WRTU54G-TM do gniazdka WAN (ten router jest na parterze i podłączony do niego jest komp1 do LAN, bramka VOIP do LAN, drukarka do LAN)

Od SWITCHa z gniazdka nr 3 LAN idzie kabel do routera TP-LINK TL-WR340G do gniazdka WAN (ten router jest na piętrze i do niego są podłączony komp2 do LAN, komp3 na WiFi)

SWITCH to również LINKSYS WRTU54G-TM ale po burzy nie działa gniazdo WAN wiec żeby go nie wyrzucać wykorzystałem go po ustawieniu jako switch. Teraz nie da sie nic ustawić w nim chyba ze zresetuje go do ustawień fabrycznych.

LINKSYS WRTU54G-TM na parterze
    konfiguracja sieci router<-switch->router konfiguracja sieci router<-switch->router

Tu nie ma bridge

TP-LINK TL-WR340G

Tutaj też nie ma bridge

komp 1 192.168.1.100
    Bramka VOIP 192.168.1.101
    drukarka 192.168.1.150

komp 2 192.168.1.100
    komp 3 192.168.1.101

Z tego co teraz widze po IP to już wiem że tak nie może być i na pewno komputery w jednej sieci nie będą

Jeszcze o czymś zapomniałem??
    voitek1 proszę sie nie denerwuj proszę o jeszcze trochę cierpliwości
  • Poziom 39  
    1. To najpierw podłącz się do APeka (wyjście LAN), który idzie z dachu, a nazywasz go nieprawidłowo switchem. Sprawdź czy masz połączenie z net-em.
    Jeśli tak to:
    2. Podłączasz skrętkę z wyjścia z dachu z LAN do LinkSys-a do WAN.
    3. LAN w Linksys-ie, czyli "Network setup" powinieneś mieć wpisane: jak poniżej:
    Local IP 172.16.1.1
    subnet 255.255.0.0
    DHCP - enable
    Number of DHCP 30
    DNS1 192.168.88.1
    DNS2 8.8.8.8
    Save,
    4. Reboot Linksysa i sprawdzasz po kablu LAN czy masz połączenie z netem.
    Jak to pójdzie to daj znać.
  • Poziom 10  
    voitek1 napisał:
    1. To najpierw podłącz się do APeka (wyjście LAN), który idzie z dachu, a nazywasz go nieprawidłowo switchem. Sprawdź czy masz połączenie z net-em.

To co jest na dachu to jest jakiś router i z niego idzie skrętka na początku ta skretka była bezpośrednio do komputera do karty sieciowej. Potem zamarzyło mi się aby neta rozdzielić na 2 komputery i zastosowałem switch. Tak więc na 100% to jest switch nie ma możliwości konfiguracji.

voitek1 napisał:
    3. LAN w Linksys-ie, czyli "Network setup" powinieneś mieć wpisane: jak poniżej:
    Local IP 172.16.1.1
    subnet 255.255.0.0
    DHCP - enable
    Number of DHCP 30
    DNS1 192.168.88.1
    DNS2 8.8.8.8
    Save,
    4. Reboot Linksysa i sprawdzasz po kablu LAN czy masz połączenie z netem.
    Jak to pójdzie to daj znać.

W linksys na parterze tak ustawiłem i jest połaczenie z netem
  • Poziom 39  
    Switch nie może być przed Linksysem (pomiędzy routerem na dachu i Linksysem). Musi być ZA linksysem, podłączony do portu LAN i wtedy ew. do innych kompów. Wtedy wszystkie kompy w domu będą w jednej sieci