Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki wysokotonowe w zestawie JVC UX-G49

Andrzej Ch. 03 Mar 2013 22:30 1098 1
 • #1 03 Mar 2013 22:30
  Andrzej Ch.
  Poziom 27  

  Witam !
  Odkupiłem od znajomego, dla dziecka, zestaw - wieżę JVC UX=G49 z oryginalnymi głośnikami (kolumienkami dwudrożnymi 2x20W). Zastanowił mnie fakt, niedostatecznej ilości tonów wysokich z tych głośników. Kolumn nie rozbierałem bo i po co, ale zakryłem obydwa głośniki niskotonowe poduszką, aby posłuchać jak grają gwizdki. Nie grały. Ponieważ nie wiem jak takie kolumny się rozbiera, wyciągnąłem od przodu jeden jednej z kolumn głośnik wysokotonowy, który praktycznie się rozleciał. Zobaczyłem tam zwykłą płytkę piezoceramiczną Φ15 mm z dolutowanymi kabelkami. Znalazłem u siebie podobną i podmieniłem - efekt ten sam - cisza. Podłączyłem na szybko i krótko jakiś inny głośniczek żeby tylko sprawdzić czy w ogóle dochodzi sygnał. Głośniczek grał.
  Moje pytanie. Czy te głośniczki JVC zrobiło dla picu ?
  Chciałbym jednak założyć tam jakiś głośnik wysokotonowy - ale nie piezo bo one nic nie wartają. Jakie w marę tanie a dobre głośniki mi polecacie. Trzeba by dołożyć szeregowo jakiś kondensator ? Proszę o sugestię co do jego pojemności. Moc zestawu 2 x 20W, 6Ω 10%THD. Cudo techniki to to nie jest, ale przykro się słucha dudnienia.
  Dane otworów po wyciągnięciu głośnika piezo z maskownicą:
  - otwór wewnętrzny Φ50 mm
  - głębokość otworu wewnętrznego (nie rozwiercona płyta na wylot) 11 mm
  - trzy śruby mocujące głośnik o rozstawie 60 mm,
  - średnica zewnętrzna maskownicy głośnika Φ75 mm (mniejsza nie zalecana, będzie widać pozostałości po starej maskownicy.

  Pytanie, czy nie zaszkodzi rozwiercić ew. średnicy otworu wewnętrznego (jeśli będzie taka potrzeba i nie pogłębić - przewiercić na wylot płyty - otworu wewnętrznego.

  Zastanawiam się, ale to chyba ostateczność czy aby do obecnej maskownicy, której Φ gdzie był umieszczony przetwornik piezo wynosi ok. 18 mm nie wsadzić wynalazku z Allegro o nazwie: Infinity tweetery soprany głośniki wysokotonowe 1T Wymiarowo by pasowały. Tylko co to warta.

  Proszę o rzeczowe porady ze wskazaniem rozwiązania oraz podaniem ew. modelu głośników jakie w rozwiązaniu można zastosować.

  0 1
 • #2 11 Mar 2013 14:41
  Andrzej Ch.
  Poziom 27  

  -------------------------------------------------------
  Wobec braku jakiejkolwiek pomocy.... metodą prób:
  Wymieniłem niedziałające "gwizdki" piezoelektryczne na parę głośników GDKW 8,5/80 z kondensatorem szeregowym 2,2µF.
  Temat zamykam

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo