Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Series HSTNS-PD05 model: DPS-800GB A rev: 03M tranzystory, bezpieczniki dobre

04 Mar 2013 17:33 9210 20
  • Poziom 13  
    HP Series HSTNS-PD05 model: DPS-800GB A rev: 03M tranzystory, bezpieczniki dobre
    Witam, mam takie dwa zasilacze do naprawy, oba prawdopodobnie po jakiś przepięciach są, a pracowały w serwerowni. Po wstępnych pomiarach, napięcie 315V jest, natomiast brak napięć dalej. Czy ktoś próbował to naprawiać?

Przemierzyłem wszystkie tranzystory i diody, zero zwarć, uszkodzony musi być widocznie układ sterowania nimi. Mam pytanie jeszcze odnośnie tej płytki bocznej. Ciężko ją odlutować żeby sprawdzić tą całą część sterowania. Ma ktoś jakąś dobrą radę jak takie dwustronne kilkunastopinowe złącze odlutować?

Z góry dzięki za wszelką pomoc
  • RenexRenex
  • Moderator
    Jako, że nic więcej nie wiem jak ten zasilacz wygląda nad sam wygląd złącza krawędziowego to może problem tkwi w sposobie odpalania tego zasilacza na warsztacie? Może coś doradzimy gdy zobaczymy jak wygląda wnętrze tego zasilacza... :D

Podobnie jak i fakt, że brak podanych głównych elementów zasilacza (strona pierwotna oraz wtórna).
  • Poziom 13  
    Dziękuję za zainteresowanie:) zasilacz próbuję odpalić tak jak w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2070917.html a wiec przez zwarcie pin 31 z 34 oraz zwarcie pin 30 do +12V. Zdjęcia zrobię jutro przy dobrym świetle i wrzucę.
    Pozdrawiam.
    Edit:
    Dorzucam fotki :)

HP Series HSTNS-PD05 model: DPS-800GB A rev: 03M tranzystory, bezpieczniki dobre HP Series HSTNS-PD05 model: DPS-800GB A rev: 03M tranzystory, bezpieczniki dobre HP Series HSTNS-PD05 model: DPS-800GB A rev: 03M tranzystory, bezpieczniki dobre HP Series HSTNS-PD05 model: DPS-800GB A rev: 03M tranzystory, bezpieczniki dobre HP Series HSTNS-PD05 model: DPS-800GB A rev: 03M tranzystory, bezpieczniki dobre HP Series HSTNS-PD05 model: DPS-800GB A rev: 03M tranzystory, bezpieczniki dobre HP Series HSTNS-PD05 model: DPS-800GB A rev: 03M tranzystory, bezpieczniki dobre
  • Moderator
    gustlik666 napisał:
    Ciężko ją odlutować żeby sprawdzić tą całą część sterowania. Ma ktoś jakąś dobrą radę jak takie dwustronne kilkunastopinowe złącze odlutować?

Faktycznie miałem mylne wyobrażenie co do tych powyższych słów, ale po obejrzeniu (szkoda że tak w tak odległym planie) tych zdjęć to stwierdzam, iż powinno być zero problemu (przy średnim z awansowaniu). Lecz podstawa to dobra lutownica oraz odsysacz (plus odpowiednia wprawa przy jego użytkowaniu).

Jednak co do samej naprawy (o ile naprawdę jest taka potrzeba) to szukaj jednak jakie napięcia i gdzie masz tylko po podłączeniu do zasilania sieci 230V, a bez usiłowania jego startu czy jego próbach wymuszenia...
  • Poziom 13  
    Jedną stronę odsysaczem sciągnę a co z drugą?....przepraszam za głupie pytania, no ale próbowałem i mam z tym problem niestety....
  • Moderator
    Wybacz kolego, ale albo potrenujesz aż do uzyskania odpowiednich efektów (tylko na czymś innym bo uszkodzisz punkty lutownicze)... Lub pozostaje pracownik wykwalifikowany w tej profesji.
  • RenexRenex
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam podłączę się pod temat gdyż posiadam właśnie taki sam zasilacz serwerowy, wykopany gdzieś w piwnicy.

Po podłączeniu zasilania nic się nie dzieje. Dioda nie świeci, wentylatory milczą. Wiedząc że ten zasilacz potrzebuje po poprawnej pracy zwarciu kilku pinów przystąpiłem do zmierzenia pinów. Niestety na żadnym pinie nie było żadnych napięć ani +3,3V czy +5VSB. W ogóle jakby zasilacz nie uruchamiał się. Rozkręciłem go by sprawdzić czy nie ma jakiś zwarć na płytce czy spalonego bezpiecznika jednak wszystko jest w porządku bezpiecznik sprawny napięcie na kondensatorze głównym tuż za mostkiem wynosi 300V. Po sprawdzeniu kilku tranzystorów wszystkie wydają się być dobre.

Postanowiłem poszperać trochę w sieci na temat tego zasilacza i znalazłem na jakieś rosyjskiej stronie zdjęcie z dolutowanym kondensatorem elektrolitycznym 100µF/25V równolegle do diody. Bez kondensatora napięcie na diodzie wynosi 10V.

Nie mając nic do stracenia dolutowałem kondensator elektrolityczny i włączyłem zasilacz szeregowo z żarówką 60W/230V. Po włączeniu do sieci z zasilacza wydobywa się synchroniczne cykanie przekaźnika wraz z żarówką, gdy tak sobie cyka miernikiem sprawdziłem piny i pojawiły się napięcia wyjściu zasilacza +3,3V i +5VSB. Później sprawdzę zasilacz ze zwartymi pinami 34 z 31 i 30 z +12V zobaczymy czy wystartuje.

Bez żarówki w szeregu przekaźnik w zasilaczu normalnie się załączył, a po zwarciu pinu 31 z 34 i pinu 30 z +12V zasilacz normalnie wystartował wentylatory się kręcą i dioda świeci. Więc proszę spróbować tego sposobu zanim zniszczysz zasilacz przez odlutowanie tej bocznej pionowej płytki.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 13  
    Witam,
    Jednak po takim zabiegu przez chwilę odezwał się przekaźnik i tyle. W tej chwili bezpiecznik strzelony i jeden z tranzystorów na tym radiatorze co mostek gretza. Czyżby od początku był uszkodzony, a miernik tego nie pokazywał czy to po tym zabiegu się mogło stać?

Mam taki drugi zasilacz to tranzystor mogłbym przełożyć, tylko czy nie poleci znowu...
  • Moderator
    Nie ma takiej opcji skoro teraz Ci poszedł bezpiecznik, a wcześniej był dobry i o ile te pomiary robiłeś na odlutowanym tranzystorze, a wszystkie inne elementy w jego otoczeniu były sprawdzane. Zapewne gdzieś popełniłeś błąd w międzyczasie i może to było podczas wykonywania tego wynalazku gdzieś kiedyś też ten artykuł czytałem, ale gdzie i w jakim kontekście to zero pamiętam.

Poza tym zapewne nie stosowałeś pewnej maksymy podczas naprawy (żarówka)... :D
  • Poziom 13  
    Podmieniłem tranzystor, zamiast bezpiecznika zarówka i ten kondensator...Po włączeniu żarówka słabo się swieci, lekkie tykanie słychac i 0.5V mam na pin 31...a na tym dolutowanym kondensatorze mam 9,3V

Jak nic nie wymuszam (zwieranie 31 z 34 itd..), to na 35 pinie mam 3V, a na 36-37 mam 1.7V na pin 31 mam 2.5V

Wynika z tego ze napięcia mam pomniejszone o polowe gdyż na 31 ma być ok 5V, na 35 też a na 36-37 powinno być 3.3V

Na tym radiatorze są dwa takie same mosfety 20N65C3, jeden z nich padł wcześniej (ten blizej mostka - na zdjęciu od lewej), i po podmianie jest teraz tak jak jest, ale mogł coś wiecej uszkodzic. Proszę o podpowiedz jakie to mogę być tranzystory zaznaczone na zdjęciu strzałką.
  • Moderator
    Masz ponoć dwa takie zasilacze zatem podaj co na nich (są to oznaczenia kodowe)...
  • Poziom 20  
    Te tranzystory to od lewej ZEW 68 i ZFW 67.
  • Poziom 13  
    W takim razie w tym miejscu mam uszkodzenie.... ZFW 67 to co to będzie dokładnie?

Z dwóch zasilaczy udało mi się znaleźć dwa dobre tranzystory i w tej chwili napięcia kolo +5V już mam, ale z miganiem żarówki w takt słychać też przekaźnik. Dalej gdzieś zwarcie jest czy po prostu 100W żarówka jest za słaba?

Napięcia +3,3V i +5V są, na tym dolutowanym kondensatorze mam teraz 14.3V. Wszystko wskazuje, że powinno działać, a zatem próbować bez żarówki?
  • Poziom 20  
    No próbuj kolego...
    U mnie przy żarówce 60W synchronicznie migała żarówka i przekaźnik pstrykał, a po włączeniu do sieci bez żarówki zasilacz normalnie przekaźnik raz pstryknął. Pomierzyłem napięcia, które się zgadzały, a potem zwarłem poszczególne piny ze sobą i wtedy wystartował.
  • Moderator
    gustlik666 napisał:
    Z dwóch zasilaczy udało mi się znaleźć dwa dobre tranzystory

Zatem sprawdź teraz póki masz je dobre, który jest jaki (NPN czy PNP), a może to wcale nie tranzystory? Potem będzie już za późno jak by co, a ja nie znalazłem w necie co to może być tak by było to jednoznaczne... :D
  • Poziom 13  
    Jutro na spokojnie spróbuje go odpalić, a teraz proszę o podpowiedź związaną właśnie z tymi elementami. Jednak raczej tranzystory jak mierzę, ale dokładnie jakie to mogą być modele?
  • Moderator
    gustlik666 napisał:
    raczej tranzystory jak mierzę ale dokładnie jakie to mogą być modele?

Właśnie o tym napisałem, ale po takiej odpowiedzi to szkoda...
  • Poziom 20  
    Z moich pomiarów wynika że ZEW 68 to NPN a ZFW 67 to PNP
  • Poziom 13  
    Może się dokładnie nie wyraziłem, chodziło mi o dokładne modele, to że jeden NPN a drugi PNP to do tego doszedłem :) Bo to są chyba jakieś kody, gdyż nawet wujek google nic na ich temat nie pokazuje. Albo proszę o poradę, co za nie podstawić mogę powszechnie dostępnego. Również za SPP20N65C3 czy da coś innego dobrać bo może być problem w moich okolicach z jego zakupem.
    Edit: 22 Mar 2013 17:06
    Witam ponownie :)
    Po podstawieniu bezpiecznika i zwarciu odpowiednich pinów zasilacz ruszył, wiatraki się kręcą, na wyjściu na tych szerokich pinach mam tylko 4.5V, z drugiej strony 12.89V. Widocznie tyle ma być :)

Co do tych elementów to jeśli ktoś by wiedział czym to zastąpić to z góry dzięki. Teraz spróbuje ten drugi postawić na nogi :)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Widocznie masz coś nie tak , bo z obu stron na tych szerokich stykach musi być +12V.
  • Poziom 13  
    Panowie, jeden zasilacz działa elegancko, co do drugiego to dalej problem z tymi małymi tranzystorami... Jakie to tranzystory mogą być, lub jakie można zamiast nich użyć?
    Edit: 28 Maj 2013 12:01
    Witam po dłuższej przerwie. Drugi zasilacz też już pracuje poprawnie zamiast tych tranzystorów ZEW i ZFW wsadziłem standardowe BC807 i BC817 i działa poprawnie. Dziękuję koledze fichu4 za poradę z dołączeniem tego kondensatora.