Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiennik pompy wodnej Viessman Vitopend 100

maixik 05 Paź 2019 14:41 14160 44
    Nippy
    Poziom 11  
    Potwierdzam, że na dzień dzisiejszy (październik 2019) trudno jest znaleźć nową pompę WILO Star - RS25/6 w dobrej cenie. Znalazłem za to zamienniki WILO Star - RS25/6 :) np. Wilo YONOS PICO 2.0 25/1-6 w cenie 456 zł lub np. Lowara Ecocirc BASIC 25-6/180 w cenie 510 zł. Pytanie do znawców, czy którąś z tych pomp mogę zastąpić oryginalną pompę Viessmanna do Vitopend 100 WH1B?

Zamiennik pompy wodnej Viessman Vitopend 100
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Yonos powinien pasować. Ale tylko nowa wersja. Ta z zielonym pokrętłem.
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Tak. O tą. Pewności nigdy nie ma 100% przy takich akcjach.
    Pompa może mieć i będzie miała mniejszą sprawność.
    Czasem potrzeba dać dwie uszczelki aby wirnik nie ocieral.
    Kondzior
    Poziom 15  
    Tyle, że te nowe kosztują prawie tyle co oryginalna. RS25/6 miała cenę 50% albo mniej.
    Sprawdzałeś OLXa?
    Nippy
    Poziom 11  
    Jasne, że patrzyłem i tak jak napisałem, trudno jest znaleźć nową pompę WILO Star - RS25/6 w dobrej cenie.
    Kondzior
    Poziom 15  
    Będziesz przynajmniej ekologiczny.
    Dałbyś fotę jak ta pompa wygląda w kotle?
    Nippy
    Poziom 11  
    Kupiłem nowa pompę Wilo-Yonos PICO i chciałbym ją zamontować. Mam instrukcję obsługi i przeczytałem ją, ale proszę Was o podpowiedź na co zwrócić uwagę przy wymianie, ponieważ instrukcja traktuje temat pobieżnie. Nigdy nie wymieniałem, ani nie montowałem żadnej pompy, więc nie chciałbym zrobić jakiegoś babolca ;) Po pierwsze zauważyłem, że nowa pompa w całości nie da się zamontować. Rozumiem, że odkręcam fronty obu pomp (starej i nowej) i tylko je podmieniam. Dobrze rozumiem? Czy w jakiś szczególny sposób muszę zabezpieczyć kocioł przed odkręceniem starej pompy? Zrozumiałe jest dla mnie, że zakręcam wszelkie przyłącza wody i gazu oraz odłączam elektrykę, ale czy np. przy wymianie pompy muszę się liczyć na spory wyciek wody ze starej pompy, czy nie? Wszelkie uwagi mile widziane :)

Zamiennik pompy wodnej Viessman Vitopend 100 Zamiennik pompy wodnej Viessman Vitopend 100 Zamiennik pompy wodnej Viessman Vitopend 100
    Kondzior
    Poziom 15  
    Jutro tez wymontowuję pompę - u mnie odpowietrznik do wymiany.
    Wieczorem napisze Ci co po kolei zrobić.
    Uzbrój się w cierpliwość.
    Nippy
    Poziom 11  
    To czekam na info. Bardziej interesuje mnie demontaż, bo tu obawiam się jakiegoś nagłego wycieku wody w niewiadomej mi ilości ;) A Ty jaką kupiłeś pompę?
    ewoo
    Poziom 25  
    Nippy napisał:
    obawiam się jakiegoś nagłego wycieku wody w niewiadomej mi ilości ;)

Jeśli zamkniesz zawory pod kotłem to i tak będzie w nim woda pod ciśnieniem. Naczynie przeponowe w kotle może magazynować pewną ilość wody. Przed rozkręcaniem musisz spuścić ciśnienie z kotła. Zabezpiecz dobrze sterownik kotła przed zachlapaniem. O wyłączeniu z sieci nie powinienen wspominać.
    Nippy
    Poziom 11  
    @ewoo W jaki sposób spuścić ciśnienie z kotła? Czy wystarczy spuścić wodę z grzejników? Rozumiem, że sterownik znajduje się w tej uchylanej części od frontu, tak?
    ewoo
    Poziom 25  
    Nippy napisał:
    @ewoo W jaki sposób spuścić ciśnienie z kotła? Czy wystarczy spuścić wodę z grzejników? Rozumiem, że sterownik znajduje się w tej uchylanej części od frontu, tak?

Najprościej ciśnienie spuścisz otwierając zawór bezpieczeństwa do momentu gdy przestanie wyciekać przez niego woda. O ile dobrze widzę to to za pompą z czerwoną "główką" jest na nim dzwigienka którą odchylasz delikatnie do góry. Sterownik kotła jest w tym odchylanym pudle, dobrze go zabezpiecz.
    Przy zaworach odcinających pod kotłem , np w Vitodensie 100 jest dodatkowy zawór którym można spuścić wodę z kotła. Nie wiem jak jest u Ciebie, daj fotę zaworów pod kotłem.

Jeśli zamkniesz zawory pod kotłem to nie musisz spuszczać wody z całej instalacji (grzejników)
    Kondzior
    Poziom 15  
    Z tym spuszczaniem zaworem bezpieczeństwa bym uważał - nie jest on pancerny, a i dostęp do odbioru spuszczanej wody niekoniecznie wygodny.
    Poza tym nie opróżnisz tym korpusu pompy z wody i trudniej o suchą robotę w kotle przy odkręcaniu napędu.

Napisałem tutorial:
    Wymiana napędu pompy już tam jest. W wolnej chwili dopiszę resztę.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18273911#18273911

Dodano po 5 [minuty]:

Daj fotę jak zamontujesz tą pompę - ciekaw jestem czy będziesz musiął ją montować w poziomie.