Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiennik pompy wodnej Viessman Vitopend 100

04 Mar 2013 20:01 14484 44
  • Poziom 9  
    Witam

Już dawno miałem podzielić się ta informacją i nadszedł na to czas.
    A mianowicie jeśli popsuła się komuś pompa do Viessmann - Kocioł wiszący gazowy Vitopend 100 WH1B rok prod. 2008, to niżej zaprezentuję jaki zamiennik będzie pasował, gdyż sam padłem ofiarą takiego zdarzenia i śledząc tematy na tym forum nie dowiedziałem się niczego konkretnego więc mam nadzieję, że komuś przydadzą się takie informacje.
    Nazwa oryginalnej pompy to: VIESSMANN 2,6 nF - 400VDB / ~230V -50Hz, Class F- TF95, 2310 o/min, nr fabryczny: 724455091658073700
    Zamiennik: WILO Star - RS25/6 , Art.-No. 4032956/11w33
    Niżej zdjęcia z wymiany.

Zamiennik pompy wodnej Viessman Vitopend 100
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    1. Pompa w serwisie kosztowało ponad 1100 zł z informacji telefonicznej, ja kupiłem zamiennik za 500 zł i działa już od 2011-11-15 a oryginał padł po ok 3 latach (data zakupu 07.04.2008)
    2. mowa o oryginalnej pompie czy tej zielonej już zmienionej ?
    3. Nic nie słyszę a pompa działa już dłużej niż oryginał.
    4. Vitopenda 100 WH1B
    Nie wiem w jakim celu miały by być te pytania, post został stworzony po wymianie, więc jest to metoda sprawdzona na 100% prze zemnie.
  • Poziom 9  
    Walker29 z Twojej dociekliwości wynikło, że faktycznie podałem błędne informację nie oparte na fakturach. Pisałem z głowy i napisałem i bez wnikliwego przemyślenia (mowa o latach), lecz zostało już to skorygowane z fakturami zakupu.

Ps. piec/kocioł nie jest już nowością (2008-2013 )więc części teraz są tańsze. Tak czy inaczej informacja dotyczyła zamiennika pompy a nie dat czy zaoszczędzonych pieniędzy.
  • Poziom 9  
    Ta informacja jest oparta o Twoją wypowiedz, gdzie sugerujesz cenę (3. Pompa ta na dzień dzisiejszy kosztuje 680 zł brutto katalogowo.) (nie sprawdzałem tego gdyż nie jest mi to potrzebne i nic nikomu nie muszę udowadniać).

Myślę, że dalsze wypowiedzi w tym temacie są zbędne, podałem cenę, którą usłyszałem od przedstawiciela, dzwoniąc pod numer serwisowy (podany w instrukcji obsługi).
    Pytałem tylko o koszt pompy, który otrzymałem po podaniu numeru seryjnego urządzenia/ kotła.
  • Poziom 9  
    A czym ich oszukałem ?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Ciężko nazwać ta pompę zamiennikiem bo wymieniłeś Vilo na Vilo :)
    Tu problem jest taki ze vilo ma trochę inny rozstaw montażowy niz reszta pomp i dlatego tak ciężko znaleźć inna pompę aczkolwiek widziałem juz pracująca w Vitopendzie pompę made in china za 120zl z marketu więc ją mozna nazwać "zamiennikem"
    Co do ceny to coniektóre firmy serwisowe mają takie ceny.
  • Poziom 9  
    Vilo niby firmy Viessmann za 1100 zł a Vilo firmy Villo za 500 zł jak wiadomo ceny teraz są inne.
    Zaczynam żałować, że napisałem tego posta. Myślałem, że komuś mogę tym pomóc a zostałem potraktowany jak jakiś naciągacz.

Jeśli to możliwe proszę usunąć temat który został założony, bo już nie mam ochoty tłumaczyć się w tym temacie. Każdy potrafi tylko wytykać czyjeś błędy, wymądrzając się i udowadniając swoją mądrość.
    A ja szukałem ponad rok czasu takiej pompy i co noc budził mnie głos działającej oryginalnej pompy, gdyż nie byłem w stanie wywalić takiej gotówki za pompę, której wartość przekraczała 40% wartości pieca. Szukałem informacji na tym forum i było opisywane ogólnie,nikt nie chciał podać konkretnej nazwy i modelu, żaden serwisant, do którego dzwoniłem nie chciał podać modelu lecz jeden zdradził mi tajemnicę i powiedział że Villo ale nie znal modelu więc udałem się do sklepu i po znajomościach udało mi się dobrać pompę, gdyż żaden sprzedawca nie pozwolił zdjąć korpusu pompy w celu sprawdzenia środka czy przypadkiem nie jest taki sam jak w oryginalnej pompie i czy do niej pasuje.
    Chciałem pomóc innym forumowiczom, lecz traktujecie mnie tu jak kogoś kto raczej nie chce pomagać tylko szkodzi, ludzie zastanówcie się co robicie. Jeśli komuś się spodoba to kupi Villo jak nie to kupi co innego, ja kupiłem Villo i jestem zadowolony.

Myślę, że temat do zamknięcia/usunięcia zanim ktoś znów napisze jakąś swoją mądrość,
  • Poziom 9  
    Było podane z wyjątkiem 1 a 3 to każdy może poszukać.
  • Poziom 14  
    Pompa do VITOPEND kosztuje 529 netto. Nie trzeba stosowac zamienników.

Dodano po 3 [minuty]:

maixik napisał:
    Vilo niby firmy Viessmann za 1100 zł a Vilo firmy Villo za 500 zł jak wiadomo ceny teraz są inne.
    Zaczynam żałować, że napisałem tego posta. Myślałem, że komuś mogę tym pomóc a zostałem potraktowany jak jakiś naciągacz.

Jeśli to możliwe proszę usunąć temat który został założony, bo już nie mam ochoty tłumaczyć się w tym temacie. Każdy potrafi tylko wytykać czyjeś błędy, wymądrzając się i udowadniając swoją mądrość.
    A ja szukałem ponad rok czasu takiej pompy i co noc budził mnie głos działającej oryginalnej pompy, gdyż nie byłem w stanie wywalić takiej gotówki za pompę, której wartość przekraczała 40% wartości pieca. Szukałem informacji na tym forum i było opisywane ogólnie,nikt nie chciał podać konkretnej nazwy i modelu, żaden serwisant, do którego dzwoniłem nie chciał podać modelu lecz jeden zdradził mi tajemnicę i powiedział że Villo ale nie znal modelu więc udałem się do sklepu i po znajomościach udało mi się dobrać pompę, gdyż żaden sprzedawca nie pozwolił zdjąć korpusu pompy w celu sprawdzenia środka czy przypadkiem nie jest taki sam jak w oryginalnej pompie i czy do niej pasuje.
    Chciałem pomóc innym forumowiczom, lecz traktujecie mnie tu jak kogoś kto raczej nie chce pomagać tylko szkodzi, ludzie zastanówcie się co robicie. Jeśli komuś się spodoba to kupi Villo jak nie to kupi co innego, ja kupiłem Villo i jestem zadowolony.

Myślę, że temat do zamknięcia/usunięcia zanim ktoś znów napisze jakąś swoją mądrość,

Jak można kupic cos innego jak pasuje tylko VILLO przecież gundfos kręci w inna strone. orginał VIESSMANN 529 netto. Każdemu mogę taką pompe załatwić.
    LeeRoz napisał:
    pasuje tylko VILLO przecież gundfos kręci w inna strone

He he he. Fajne ...
  • Poziom 23  
    LeeRoz napisał:
    tylko VILLO przecież gundfos kręci w inna strone.

No szkooodaaa, że w inną, i nic nieda się z tym zrobić...... Chyba na tym forum będą rozdawać "złote usta", LeeRoz łapie się:)
  • Poziom 20  
    ... jak ją odwrócisz to będzie kręcić w te dobre strone. :D
  • Poziom 8  
    Witam, dotarłem teraz do tego wątku, bo właśnie w moim Vitopendzie 100 WH1B padła pompa i właśnie zamówiłem w Viessmannie oryginalną za 670 zł a potem dopiero znalazłem ten wątek i wymienioną tu pompę WILO Star RS 25 6 na allegro za 290 zł i stąd też moje pytanie do założyciela wątku czy ten zamiennik pompy Kolego działa u Ciebie bez zarzutów?
    Pytanie do wszystkich pozostałych czy starą pompę uszkodzoną mogę gdzieś zregenerować i zostawić jako zapas lub sprzedać?
  • Poziom 15  
    Kolega autor wątku chciał dobrze, ale dostał w przysłowiowy dziób za wychylanie się.
    Napiszę więc samo "geste".
    Padła pompa w piecu Vitopend 100 WH1B
    Oryginał to ViMB 12/5-1
    Wycena wg serwisu na 01/2015 to 635zł netto.
    Wymieniona zgodnie z sugestiami z forum na Wilo Star RS25/6 za 280zł brutto. (Przydała się sama głowica)

Przy wymianie serwisant początkowo kwestionował wymianę, bo
    - otwór zasysania większy
    - średnica wirnika mniejsza
    - może będzie ocierać itd. itp.

W końcu pompa zamontowana - bez żadnych modyfikacji.
    Chodzi ładnie z lekkim świstem (możliwe, że rzeczywiście minimalnie delikatnie coś ociera - ciężko mi stwierdzić - w kazdym razie serwisant potwierdził że to nic czym się powinno przejmować) Obrót wirnika sprawdzony i nie ma żadnych oporów.
    Dziękuję za bardzo przydatny wątek i rozwiązanie problemu.

P.S.
    Skorygowałem kwotę za pompę - prawdłowa to 635zł netto.
  • Poziom 15  
    Widzę, że kto się nie odezwie to jednak musi zebrać ;)
    Przyjmę to jak i mój poprzednik-autor wątku, bo dzięki powyższym mniej lub bardziej cynicznym radom skorzystałem i rozwiązałem problem.

Walker29 napisał:
    Jak ociera to opory są.

Jesli nawet są to minimalne. Ja bym nie zwrócił uwagi na ten minimalny świst. Świstek nawet. Instalator wspomniał, że minimalnie coś słyszy, ale (mimo, że wczesniej był dość sceptyczny co do zamiennika) mówił, że to kompletnie nie powód to zawracania sobie głowy.
    Fakt, że wczesniej wiele osób z powodzeniem skorzystało z zamiennika, oraz instalatorzy na forum również potwierdzają poprawne działanie głowicy - zdaje się to potwierdzać. Same opory są i będą zawsze. Są one związane ze zjawiskiem zwanym tarciem standardowo występującym w przyrodzie. Bardzo zresztą przydatnym.

Nie znalazłem nigdzie informacji żeby zamiennik się wysypał, uszkodził cokolwiek itd. Jedynie przypuszczenia. Gdyby jednak tak się stało w moim przypadku - bez zbędnych złośliwości dopiszę stosowną informację w tym temacie.
    Na chwilę obecną potwierdzam poprawne działanie.

Walker29 napisał:

Pompa nie kosztuje 735 netto tylko 545 netto co daje nam kwote 670,35 brutto.

Pompa kosztuje tyle za ile chcą ją sprzedać sprzedawcy w danym miejscu w danym okesie. W moim przypadku cena sprzedaży wynosiła tyle ile napisałem w okresie jaki wspomniałem.
    Dzięki jednak za zwrócenie uwagi na możliwą marżę jaką doliczają serwisanci (lub brak rabatu).
    Czy cena jaką podawałeś jest ceną katalogową czy uwzględnia jakiś rabat?
    Ta informacja byłaby przydatna dla kolejnych z tym samym problemem (czyli jeśli możesz to podaj proszę jak sprawdzić cenę katalogową i jakiego rabatu od niej można oczekiwać)
  • Poziom 8  
    Kondzior dzięki za swoją opinię, ja niestety nie uzyskałem tu potwierdzenia czy ten zamiennik się sprawdza w 100% dlatego też zdecydowałem się na oryginał, który brutto kosztuje ok. 670 zł i jest to cena katalogowa, ale możliwe jest, że każdy serwis ma inny narzut i stąd zapewne wynikają różnice w cenie, ale to rzecz normalna i zasługa wolnego rynku :)
    Mam jeszcze tą pompę, która mi padła i zastanawiam się czy jest sens ją regenerować by mieć ją na zapas?
  • Poziom 15  
    Wg mnie regeneracja nie ma sensu. Używana pompa to koszt kilkudziesięciu złotych.
    Jedyne czego możnaby spróbować to sprawdzić czy możliwe jest przełożenie samego wirnika plastikowego. Wtedy zamiennik stałby się idealnym zamiennikiem.
    P.S.
    Poprawiłem cenę - we wcześniejszej pomyliłem się o stówę.
  • Poziom 1  
    Potwierdzam, że pompa Wilo Star RS 25/6 jest idealnym zamiennikiem pompy wody o oznaczeniu ViMB 12/5-1 do pieca Viessman Vitopend 100 WH1B.
    Zamiennik ma inny wirnik, ale pracuje on w porządku, nie wywołuje żadnych niepokojących dzwieków. Zamiennik mozna nabyć na allegro za ok 300zł, oryginał w Viessmannie kosztuje 670zł brutto i (w łódzkim) trzeba go sprowadzać i czekać kilka dni.
  • Poziom 11  
    Używając pompy marki Vilo - niezależnie gdzie są montowane - są bardzo czułe na pracę na sucho. Nawet krótkotrwała praca na sucho najczęściej doprowadza do jej uszkodzenia. Znacznie bardziej wytrzymałe są pompy Grundfos.
    MetysPL napisał:
    pompa Wilo Star RS 25/6 jest idealnym zamiennikiem

Super, tylko że od roku jest już niedostępna w sklepach (dyrektywa ErP)
  • Poziom 10  
    Panowie, odkopie. Mam Vitopend 100 i pompę Vihu 26/6-2ku, czy mogę ją zastąpić inną?
  • Poziom 1  
    Dzięki Wam za cenne info.

Zakupiłem używaną pompę Wilo RS 25/6-3P za kilkadziesiąt złotych i po zamontowaniu okazało się, że wirnik jest zablokowany. Konieczne było przycięcie obcążkami lejka wlotowego w turbinie nowej pompy (pozostawił on ślad w korpusie przy dociśnięciu pompy). Turbina jest z plastiku, więc poszło łatwo, obciąłem lejek w całości. Zauważyłem, że średnica lejka była większa niż w poprzedniej pompie i nie pasowała do korpusu. Również średnica zewnętrzna całej turbiny była większa, ale zmieściła się.

Wystarczyło więc ściąć sam lejek i pompa chodzi świetnie, wydajnie i bez żadnych świstów. Może komuś się przyda taka sztuczka, bo nie wiem czy w warunkach domowych możliwa jest zamiana tych turbin, tzn, zamontowanie turbiny ze starej pompy.

Pozdrawiam.