Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SIEMENS/315-2 PN/DP - Topologia sieci profibus

ziper76 05 Mar 2013 09:01 7404 6
SterControl
 • #1
  ziper76
  Level 12  
  Witam

  Jestem początkującym w sieci profibus dlatego proszę was o pomoc. Przygotowuje aplikacje, w której będę miał 2 szafy sterownicze oddalone od siebie o około 20m. W jednej szafie będzie zainstalowany sterownik SIEMENS 315-2 PN/DP w drugiej szafie będzie zainstalowany MODUŁ INTERFEJSU IM151-1 (ET200S). Czytałem w necie o topologii sieci profibus i nie jestem pewien czy moja topologia jest poprawna. Do CPU315 chcę podłączyć wtyczkę DB9 i jeden przewód chcę zostawić w szafie 1 do podłączenia enkodera, a drugi przewód chcę połączyć do wtyczki DB9 do ET200S w szafie2. Czy muszę stosować repater czy mogę wszystko połączyć według poniższego schematu?

  SIEMENS/315-2 PN/DP - Topologia sieci profibus
 • SterControl
 • Helpful post
  #2
  liberateme
  Level 19  
  Witam,

  Jest OK. Ja z jakiegoś tam doświadczenia, stosuję repeater'y jeżeli mam więcej niż 6-7 urządzeń w sieci lub odległość większą niż 50m (oczywiście mówimy o prędkości 1,5mb/s). Oczywiście bardzo ważne jest poprawne "zarobienie" wtyczek oraz odseparowanie siejących kabli od kabla profibusowego.

  Pozdrawiam
 • SterControl
 • Helpful post
  #3
  jam_es
  Level 24  
  Witam,

  Schemat jest OK.
  W tym przypadku odległości są bardzo małe, sieć spokojnie można puścić na 12Mbps.
  Repeater jest konieczny gdy rośnie liczba urządzeń (max 32 w jednym segmencie sieci) oraz rośnie odległość pomiędzy urządzeniami (max 200m dla 1,5Mbps, max 100m dla wyższych).
  Tutaj trochę ogólnych informacji.
  Tak jak wcześniej wspomniał kolega ważne aby odsunąć kable od źródła potencjalnych zakłóceń (np. falowniki, przewody silnoprądowe itp.) oraz dobrze zarobić wtyczki, zachowując ciągłość ekranu. No i koniecznie zwrócić uwagę na IN/OUT aby terminacja dobrze działała.

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #4
  ILSSystem
  Automation specialist
  Witam,
  Zgadzam się z przedmówcami ale zauważyłem kilka niejasności.
  1. Jak wiadomo RS-485 wymaga terminacji na obu końcach segmentu. Na schemacie jest to zaznaczone jako oddzielny terminator ( przy enkoderach). Ważne jest aby zwrócić uwagę na prawidłowe zasilanie terminatora. Terminację można realizować właściwie na 3 sposoby:
  - dedykowana wtyczka profibus, w której za pomocą przełącznika wykonuje się terminację. Wykorzystuje ona zasilanie od strony stacji do której jest podłączona (+5V, GND)
  SIEMENS/315-2 PN/DP - Topologia sieci profibus
  - terminacją realizowaną za pomocą przełącznika na samym urządzeniu (warto sprawdzić czy jest zasilana)
  - za pomocą dedykowanego terminatora
  SIEMENS/315-2 PN/DP - Topologia sieci profibus

  2. Warto także sprawdzić jaki jest potencjał uziemienia w obu szafach. Przy każdej stacji należy przewód uziemić (ekran). Warto sprawdzić czy potencjał uziemienia jest taki sam, jeśli nie należy stosować połączenie wyrównujące.

  Pozdrawiam:)
 • #5
  ziper76
  Level 12  
  Dziękuję wszystkim za pomoc.
  Pozdrawiam
 • #6
  ENCON
  Level 15  
  Witam

  Quote:
  Terminację można realizować właściwie na 3 sposoby:


  Tak dla ścisłości jest jeszcze czwarty sposób:
  - w przekształtnikach bardzo często wykorzystywane jest bezpośrednie podłączenie kabla Profibus pod zaciski A i B. Wtedy należy dołączyć dodatkowy układ rezystorów terminujących, który jest najczęściej w komplecie z przekształtnikiem lub modułem Profibus. Tak jest na przykład w niektórych Micromasterach:
  http://support.automation.siemens.com/WW/llis...objaction=csview&extranet=standard&viewreg=WW

  Pozdrawiam
 • #7
  ILSSystem
  Automation specialist
  Może nie sprecyzowałem tego na przykładzie jak Pan, ale zawarłem to w "drugiej pauzie" :)
  Zgadzam się pod warunkiem (jak już wcześniej wspomniałem), że "falownik" posiada wyprowadzone zasilanie o standaryzowanych wartościach . Częstym problemem jest brak zasilania dołączanego terminatora co powoduje obniżenie napięcia "ciszy" przy braku zapytań od strony stacji aktywnych.
  Pozdrawiam :)