Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

niekompatybilne akumulatorki różnych firm - to możliwe ?

05 Mar 2013 13:12 1527 5
 • Poziom 2  
  Na wstępie, jako nowy użytkownik, pragnę wszystkich przywitać: Witam! :)

  A teraz do rzeczy:
  Mam problem z akumulatorkami NiMh. Otóż akumulatorki niektórych firm nie działają w sprzęcie innych firm mimo, że napięcie wyjściowe jest ok (są naładowane). Oto przykład.

  Mam 4 rodzaje akumulatorków (wszystkie NiMh): Kilkuletnie: AA GP 2100, AA Arkas 2500, Roczne: AA Sony (pojemność chyba 2300?), oraz AAA Philipsa 550 mAh; oraz 2 ładowarki, Sony (360 mA) i Arkas (165 mA).

  I teraz tak:
  -ładowarka Arkas ładuje wszystkie akumulatorki prócz Philipsa;
  -ładowarka Sony ładuje tylko aku Sony i Philipsa, przy pozostałych lampka od razu wyświetla błąd
  Dlaczego tak się dzieje ? Skąd ładowarka wie jakie włożyłem aku?

  Żeby jeszcze bardziej zagmatwać.
  Mam aparat Nikon Coolpix L26. Wg producenta działają w nim akumulatorki jak i baterie. Jednak okazuje się że z baterii działają w nim tylko baterie Duracell'a (przy innych, np: Phillips pokazuje 'bateria rozładowana' lub się nie uruchamia) a z akumulatorków tylko powyższe Sony (przy innych sytuacja analogiczna do powyższej). Jak sprawdzam miernikiem to wszystkie napięcia są podobne (1.3 - 1.4 V), typ aku również identyczny, we wszystkich innych sprzętach jakie mam (latarki, mysz, odtwarzacze itp.) działają wszystkie. Ktoś mi może to wytłumaczyć ? Bo nie ogarniam skąd ta niekompatybilność.

  Zamierzam kupić nowe akumulatorki, i teraz nie wiem czy będą działały we wszystkim, czy tylko w niektórych urządzeniach i ładowarkach :(

  Z góry dziękuję za pomoc!
 • Pomocny post

  Poziom 30  
  To, że napięcie jest dobre to nie znaczy, że pod obciążeniem będzie tak samo. Większość inteligentnych (procesorowych) ładowarek sprawdza rezystancję wewnętrzną akumulatora, jeśli jest stary i zużyty to od razu jest błąd ładowania. To samo w aparacie, kiedy załącza się przetwornica lampy to napięcie spada przy słabych aku i system się wyłącza. Nowe, dobrej firmy akumulatory będą pracowały bez zarzutu. Trzeba pilnować szczególnie prądów ładowania, bo zbyt wysokie niszczą akumulatory błyskawicznie. Do aparatu foto i szybkiego ładowania są dedykowane modele akumulatorów, które mogą być ładowane nawet poniżej godziny.
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Akumulatorki różnych marek, i w różnym wieku mają inną oporność wewnętrzną.
  Ma to niewiele wspólnego z napięciem nieobciążonego akumulatora.
 • Poziom 2  
  Ok, czyli kwestią nie jest model, tylko wiek sprzętu. To dziwne, bo stare akumulatorki nie były używane intensywnie, ale brzmi sensownie. Czy jest możliwość względnie miarodajnego sprawdzenia w domowych warunkach, czy akumulatorek już dogorywa czy jeszcze jest na chodzie ?

  A powiedzcie mi jeszcze, czy zdarzają się takie ograniczenia, że ładowarka X ładuje tylko akumulatorki X, a Y już nie ? Czy jeśli kupię np. akumulatorki GP to czy ładowarka Sony nie odmówi ładowania, jak w przypadku starych akumulatorów ? Czy z nowymi akumulatorkami powinienem kupić też nową ładowarkę ?
 • Pomocny post

  Poziom 30  
  Żarówka kryptonowa do latarki 2,4V i miernik, jeśli naładowany akumulator spadnie poniżej 1,2V pod obciążeniem żaróweczką to kosz.
  Ładowarki do akumulatorków uniwersalnych nie mają możliwości sprawdzenia firmy tylko chemię i kondycję podłączonego ogniwa. Najczęściej jest to realizowane przez pomiar napięcia przy dołączonym prądzie ładowania, kiedy akumulatorek przekracza 2V to ładowanie jest przerywane z błędem - tak mam w MH-C9000, czasem "trupa" można jeszcze naładować ustawiając minimalny prąd, lub użyć ładowarki prymitywnej na czas. U mnie takie odpadki po foto służą do zasilania klawiatury i myszy bezprzewodowej, przy małych prądach nieźle się jeszcze spisują.
  Akumulatorki nie mogą mieć przekroczonych prądów ładowania, trzeba używać ładowarek o odpowiednich parametrach, firma nie ma znaczenia.
  Podsumowując - nie każdy akumulatorek będzie do każdej ładowarki i odwrotnie. Wszystko zależy od oczekiwań i potrzeb, do fotografii amatorskiej można kupić tańsze akumulatorki i ładować dłużej mniejszymi prądami, do zawodowego użytku kupuje się akumulatorki droższe, ale za to dające sie ładować ekspresowo dużym prądem bez szkody dla zdrowia.
 • Poziom 2  
  Dziękuję wszystkim za porady!

  Problem rozwiązany, temat do zamknięcia.