Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP 1702 - po 2 sek gaśnie podświetlenie matrycy

abik 05 Mar 2013 15:19 2289 4
 • #1 05 Mar 2013 15:19
  abik
  Poziom 15  

  Mam następujący problem z monitorem HP 1702. Monitor działał prawidłowo, aż do pewnego czasu kiedy zaraz po włączeniu po około 2 sek. zaczęło gasnąć podświetlenie matrycy. Początkowo podejrzewałem jedną ze świetlówek. A ponieważ mam bliźniaczo podobny drugi monitor COMPAQ FP7317 z identyczną płytką zasilacza i inwertera to podstawiłem płytkę od tamtego monitora – monitor działał na niej prawidłowo. Wykluczyłem więc świetlówki i poszedłem dalej – przelutowałem z tamtej płytki mniejszą płytkę z blokiem zasilania inwertera (z elementami SMD) do tej płytki od monitora HP – monitor nadal gasnął. Później sprawdziłem napięcia wychodzące z zasilacza oraz kondensatory elektrolityczne w tym układzie – dla pewności cześć wymieniłem. I też bez efektu. Na końcu chciałem porównać uzwojenia wtórne transformatorków inwertera. W układzie są po 2 pary transformatorków – większe i mniejsze. Te mniejsze sprawdziłem – wszystkie uzwojenia mają identyczną oporność. Gorsza sprawa z większymi transformatorkami - bo ich uzwojenia posiadają tylko 1 odczep. Dlatego mam pytanie – jak można to sprawdzić czy faktycznie transformatorki inwertera nie są uszkodzone ? Czy może jest inna przyczyna wyłączania się podświetlenia matrycy ? Dołączam zdjęcie tej płytki zasilacza i podświetlenia matrycy.

  HP 1702 - po 2 sek gaśnie podświetlenie matrycy

  0 4
 • Sklep HeluKabel
 • #2 05 Mar 2013 15:25
  PPK
  Poziom 26  

  Jeśli bez podłączonych do zasilacza innych elementów (wtyczka jak na zdjęciu) to trafo WN świetlówki albo któryś element komutujący WN. U mnie było trafo, miałem szczęście, na giełdzie znalazłem zwaloną płytke ze sprawnym trafo. Czy przez te 2 sekundy świecą OBIE świetlówki ?

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 05 Mar 2013 15:46
  abik
  Poziom 15  

  Zrobiłem próbę - odpinając kolejno 1 ze świetlówek. Podświetlenie monitora działa przy odpiętej 1 świetlówce: na zdjęciu przy wypiętej dolnej wtyczce a wpiętej górnej. Przy sytuacji odwrotnej od razu znika podświetlenie po 2 sek. Wynika z tego że wadliwy jest układ lub trafko inwertera widoczny na zdjęciu na dole płytki. Spróbuję jeszcze na próbę podstawić kondensatory w. n. i ewentualnie samo trafko oraz ten mały żółty dławik z tej 2 sprawnej płytki z monitora COMPAQ i napiszę jakie są efekty.

  0
 • Pomocny post
  #4 05 Mar 2013 15:52
  PPK
  Poziom 26  

  Spróbuj podłączyć jakieś obciążenie bierne zamiast świetlówki, w tą gałąź która nie świeci, jakieś 30-50 kΩ.

  0
 • #5 05 Mar 2013 18:19
  abik
  Poziom 15  

  Monitor naprawiony. Wadliwymi elementami okazały się nie transformatorki ani kondensatory w.n. w inwerterze ale 2 identyczne kondensatory elektrolityczne w układzie równoległym C651 i C652 o pojemności 47uF/25 V. Przy pomiarze pojemności niby miały prawidłową pojemność, co było złudnie mylące. Ale ja jednak postanowiłem je wymienić na nowe i po ich wymianie podświetlenie monitora działa teraz już prawidłowo. Zamykam temat.

  0