Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zdechly CD-rom, jak go ocucic ?

invx 28 Feb 2005 13:55 4092 37
Tespol
    invx
    Level 25  
    no ale juz stalo sie wyplukalem... ma ktos jeszce jakies pomysly jak to reanimowac ?

a jak wymontowac ta soczewke kontaktowa zeby ja przelozyc ?? i jak ja potem wkleic ?

Scalono ( TJT )
  • Tespol
    Agentlos
    Level 25  
    Wymontowuje sie chyba normalnie. Weź malutki srubokręt, i podważ ją, tylko z boków, a nie od dołu. Soczewki mają z dołu dość dużą wypukłość więc jeżeli wsadzisz srudokręt od dołu to gwarantuje, że porysujesz soczewkę. Soczewki są wklejane na jakiś specjalny rodzaj siliconu. Ja spotkałem tak przyklejone soczewki w DVD DAYTEK, SAMsUNG SC-148, YAMAHA CRW (jakiś staroś), więc wnioskuje, że robi się tak wszędzie. W tych tańszych sprzętach gorszej jakości, możesz mieć problem z ponownym włożenieniem jakiekś soczewki, ponieważ element z sama soczewka wiszący na cewkach ogniskujacych jest robiony z plastiku, więc zerwanie jest ciężkie i uszkadza w pewnien sposób samą podkładke od soczewki (odrywa sie jej cześć). W firmowych sprzętach takich jak SAMSUNG (chodzi o opisany przezemnie model) spotkałem soczewke wklejaną do metalowego (lub innego twardego materiału - nie sprawdzałem co to jest) elementu. Wszystko co napisałem, to to z czym się spotkalem, a z pewnością profesionalisci wiedzą lepiej, więc jesli się mylę to proszę poprawienie mnie.
  • Tespol
    invx
    Level 25  
    ok, powracam do tematu tejn nagrywarki co ja rozpuszczalnikiem wyczyscilem optyke, umylem ja teraz w denaturacie - byl osad, to umylem plynem do mycia szyb, wyszlo czysciutkie, laser swieci, jednak nie czyta .... mam pomysl zeby kazda z soczewek wymontowac, umyc, osobna i wkleic, tylkoo czy sie uda je potem wkleic rowno ... ?
    Agentlos
    Level 25  
    ee. Jak się Tobie uda je wyjać bez porysowania, to chyba uda się je też wkleić, Tak mnie sie wydaje. Przecież są chyba umieszczone w jakis prowadnicach czy coś?

I jeszcze jedna mała uwaga z mojej strony :-).
    I CZEMU W DEMATURACIE CZYŚCIŁEŚ?. Widzę, że nie ważne ile rgumentów przytocze, czym sie nie czysci lsaerów, to i tak idzie to w las. Przecież Dematurat jest to skażony chemicznie spirytus, więc logicznym jest ze zawiera cos co go skaża. O ile się nie myle większość Dematuratów jest zanieczyszczona czymś takim jak arament. Teraz pomyść. Czemu zabrania się czyszczenie laserów takimi srodkami jak nawet Spirytus salicylowy? BO JEST ZANIECZYSZCZONY. Więc jeśli chcesz za wszelka cenę dobrze wyczyscić ten laser, to jedynie musisz załatwić sobie czysty spirytus. Słyszałem kiedyś o tanim technicznym 100% czystym, ale nigdzie go nie mogłem dostać, podbno nie ma czegos takiego... Spożywczy jest za drogi i nie opłaca się go kupować do wyczyszczenia lasera. Możesz zawsze przedestylować ten dematurat :-).

Warto poczytać:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic210627.html https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1159566#1159566 . Podaje tematy w których ja sie wypowiadam, bo mam akurat te linki w poczcie. Jak poszukasz znajdziesz ich 20 razy więcej!!
    invx
    Level 25  
    chcialem zastosowac metode "plame zwalczaj plama" tak napisales ze ten rozpuszczalnik plamy tluste zostawia, to mysle denaturatem, i potm plynem do szyb. Ale cuz, sprubuje faktycznie przedestylowac (chyba ze to mial byc zart :)). A co sadzisz o plynie do szyb, on niby po odparowaniu syfu nie zostawia na socewkach.
    uhhh hyba zrezygnuje z wymontowywania soczewek, bo one tak poklejone, ze jeszce je pokrusze ;/
    TONI_2003
    Moderator
    ... coś mi się zdaje że pewno prędzej znajdziesz taki sam zepsuty niż dojdziesz z tymi soczewkami do ładu.
    Chyba że się mylę ale sądzę że będzie tak jak mówię to są nieodwracalne szkody jakie poczyniłeś!
    invx
    Level 25  
    ... i stalo sie ... mozna podsumowac tak: "operacja sie udala, pacjent umarl"

jednak rozpuszczalnik, uszkodzil jakas taka jedna soczewke w ksztalcie takiej tulejki. byla ona wyraznie z plastiku, to ta co nia laser idzie do tego elementu odczytujacego jego dlugosc (chyba?). No, ale eby nie bylo tak wesolo, doszedlem do tego jak wymontowalem pozostale szklane soczewki. A bylo to tak, pierwsza zdjolem bez problemu, druga (lusterko) tez, doszedlem, do takego kwadraciku, mecze sie i mecze, podwazam, ruszam, a tu jak nie prysnie ... jak nie peknie na dwa kawalki ...

trudno stalo sie, robilem co bylo w mojej mocy, wszytsko mozna mi zazucic ale nie to ze nie chcialem (jak to malysz ostatnio po MS powiedzial :)). Spakowalem czesci, i do reklamowki wsadzilem, polozylem na szafe, i leza :) kiedys jak znajde taki sam zepsuty, to wezme sie za to :))

konczac, podsumowuje
    glupi byl to pomysl myc w rozpuszczalniku, ale na przyszlosc bede wiedziec ze nie mozna, jak to mowia "czlowiek uczy sie na bledach" albo "czlowiek cale zycie sie uczy i glupi umiera"

reasumujac

co sie stalo to sie nie odstania, jednak dzieki wam wszytskim, za pomoc :))) chociaz sie nie udalo, DZIEKI :)))
    Sądzę że to jest najlepsze rozwiązanie temat zamykamy ! ( TJT )
    Agentlos
    Level 25  
    Witam. I TONI znów ma racje. Do tego z tego co widzę, to sama dioda laserowa nie jest odosobniona jak drucik w zarówce. Oczywisnie mówie o starej diodzie laserowej od nagrywarki z 1997 roku tak jak wcześniej pisałem YAMAHA CRW (jakiś staroć). technika idzie do przodu, a z technika uproszczenia. Wiele nowszych laserów nie czyta płyt przez zanieczyszczenia. Wszytstko zrobione jest praktycznie z plastiku. Nawet nie wiem czy soczewki umieszczone w środku nie zrobione są przypadkiem z plastiku bo nowszych laserów nie rozbierałem (żal mi). A jestem raczej pewien, że dosptęp do soczewke nie jest łatwy. W załaczniku załączma skan tego starego laster (oczywiscie już po odpowiedniej zabawie).Lustra i soczewki są elegancko przyklejone klejem, cała pdstawka lasera zdudowana z aluminium, nie wiem jak teraz w firmowych laserach ale wydaje mnie sie że górą plastik :-). Aha. Co do rysunku który załączam to:
    1- dioda laserowa
    2 - nie wiem za bardzo co to jest (wiem że jest to w każdym laserze). Wie ktoś jak się to nazywa i do czego służy (zakładam że odczytuje dane z lasera).
    3 - pryzmat skierowującypromień lasera na soczewkę.

Dodam jeszcze, że wszytkie soczewki zrobione są z bardzo delikatnego materiału i są bardzo kruche...
    I jeszcze jedno. jeśli my tu o laserach, to we weęce oznakowanej nr.4 znalazłem poniższy element:
    Kto wie co to jest :-) ?

Biorąc pod uwagę ilosć elementów które musiałbyś teraz dokładnie wyczyscić, to lepij daj sobie spokój z tym lasere, i kup np. na allego jakąś podobną nagrywarkę z uszkodzona elektronika (a nuz trafisz), i przełoz laser, bo z tym to raczej nie zajedziesz....

Ajj widzę, że się spóżniłem... post zaczłątem pisać praktyniegodzinę temu. No cóż.. Szkoda, że sie to tak skończyło, ale doświadczenie jest też bardzo ważne :-) .