Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zdechly CD-rom, jak go ocucic ?

18 Lut 2005 20:34 3915 37
  • Poziom 25  
    mam naped CD, problem w tym ze nie czyta, plytek, myslalem jak zwykle, ze laser, rozebralem przeczyscilem, i nic, No to sciagnolem obudowe, podlaczylem, i moim oczam ukazal sie straszny fakt, ze wogule nie kreci plyta po wlozeniu, i pierwsze co mi do glowy szpyszlo to spalony ten sillniczek od napedu, ale potem sobie mysle ze moze to gdzies elektronika "wyzej" padla,

do was szanowni forumowicze mam pytanko, jak sprawdzic, czy sinik ten jest spalony czy nie ? z tego co widzema on co najmniej z 4 wyjscia, jakie napiecie, i do ktorych nuzek mu przylozyc ? czy moze jakos inaczej sprawdzic ?
  • Moderator
    Witam ! ... nie będziesz musiał sprawdzać czy wymieniać silnika , ale zapewnie masz zepsuty scalak jaki nim steruje ! Jaki dowiesz się jeśli masz miernik ? Musisz prześledzić ścieżki od miejsca gdzie jest podłączany do płytki silnik . Tylko pytanie czy dasz sobie radę z ewentualnym zakupem , demontażem zepsutego scalaka oraz montażem nowego?
    Pozdrawiam brać lutującą .
  • Poziom 25  
    mam miernik :) a uklad to moze dostane w jakims sklepiku z elektronika, albo poszukam jakiegos innego napedu i wymontuje z niego :)

a mam pytanko taki uklad scalony, to on ma przewodzic kazda nowzka z kazda, czy tylko te dwie naprzeciw siebie, bo pewny nie jestem.

aha i czy to po kolei mam kazda sciezke wychodzaca sprawdzac ??
  • Poziom 14  
    wydaje mi sie ze naprawa takiego cdromu mija sie z celem, bo jak padla elektroniaka, to po pierwsze ciezko bedzie to naprawic w warunkach domowych, albo nie bedzie to wogule mozliwe, po drugie koszt naprawy w serwisie napewno nie bedzie niski!!!!
    chyba ze sie myle
  • Poziom 25  
    w domowych :), nudzi mi sie wieczorkami, teraz na dodatek chory jestem, nie mam co robic, to sobie pogrzebie :)
  • Poziom 15  
    Jeżeli wszystko chodzi tylko nie czyta za dobrze a czyszczenie nie pomaga to można podkręcić laser w dosłownym znaczeniu tego słowa to znaczy przy podstawce do lasera jest śrubka, którą można regulować jak blisko ma pracować laser płyty. Uwaga!!! Nie można z tym przesadzić to zabieg bardzo delikatny wadą tego jest to, że laser się szybciej zużywa, ale jeżeli nic innego nie skutkuje to, co nam pozostaje. A co do tego silniczka to nie mam pojęcia Może do innego CD-ROM-u
  • Poziom 26  
    Popierwsze dioda od laseru musi zaświecić. Laser musi próblować czyli poruszać się góa dół. Jeśli chodzi o silniczek to zacznij może od sprawdzenia taśmy łaczacej go z elektroniką. Bywa tak że nie raz jest ona gdzieś przerwana. Co do scalaków od tego typu napędó w to chyab stracony czas na wylutowywanie jest wiecej wart niż nowy cd rom. Niestety one nie przewodza nóżka do nóżki jak napisałeś tylko dają odpowiednie napięcia tak, że jest regulowana prędkość obrotowa tego sliniczka.
    Jesli nie ma płyty powinien on się ruszyć kilka razy o malutki skok.
  • Poziom 25  
    od tasmy zaczolem jest OK, po wlozeniu plyty, laser swieci, i rusza gora-dol, wszystko jest normalnie, tylko niekreci, plyta.

to jak sie sprawdza taki ukladzik czy jest on dobry czy rabniety ?? trzeba znac jego specyfikacje i mozolnie mierzyc napiecia na nozkach ?
  • Poziom 25  
    u mnie tez byla zakryty, jakas aluminiowa blacha

to na nim pisze:
    BA6849FP
    639 155

EDIT:
    tylko czy to aby na pewno ten, ??,
    Przecież Ci napisałem Byś to sprawdził ( w pierwszym poście ), a tak to się to wlecze że szkoda pisać! ( TJT )
  • Poziom 25  
    Nota katalogowa do twojego elementu jest tutaj: http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/d.php?id=50276&pdf=ba6849fp
    Cytat:
    tylko czy to aby na pewno ten, ??,
    Mimo że się nie znam na CD-ROM'ach to wiem ze to tem. Przezytaj note katalogową do której cie odesłałem. Tam jest dokładma rospiska wejść i gdzie idą. Poczytaj pomierz i pobaw się z tym.
    Powodzenia.
  • Poziom 25  
    troszke mnie zmartwilo to, bo mam coprawda miernik, ale z dkoladnoscia do 0. v nie pomierze nim ;/

P.S.
    a skoro mowisz ze to ten to moze od razu wymienic
  • Poziom 25  
    Chyba ze chcesz wymieniac dla zasady :-). Lepiej kupo sobie np. na allego romienk za 30 zł i będzesz mógł mierzyć spokojnie. Ja mam taki i jak na razie mnie nie zawiódł. Pomierz bo tak po prostu lepiej nie wymieniaj. Szkoda pracy. A silnik to wiesz że jest na pewno spalony? Sprawdz czy zadziała z podpiętą baterią np. 1.3V. U mnie z dostepnoscią do przewodów zasilajacych silnika nie ma problemu. A tak w ogóle, to silnik nie powinien mieć oporo międzu plus i minus. Ja ma takie od napędów i działają dobrze :-). Czym objawia się spalenie ilnika?? Czy to w ogóle jest realne??
  • Moderator
    ... tak myślisz że wymienić będzie tak łatwo kolego invx ? Jeżeli chodzi o miernik to każdym dasz radę .

do kolegi Agentlos ze spalonym silnikiem się nie spotkałem na razie przynajmniej . Zatarty czy nie sprawny tak do końca to tak ale całkiem spalony to nie .
    Pozdrawiam naprawiaczy i brać lutującą i bez urazy !
  • Poziom 25  
    TONI_2003 ma racje. Nie będzie łątwo, ale nie poddawaj sie :-). Przydała by sie lutwnica Hot-Air :-(. Drogie g.... cacko.
  • Moderator
    Agentlos napisał:
    TONI_2003 ma racje. Nie będzie łątwo, ale nie poddawaj się :-). Przydała by się lutwnica Hot-Air :-(. Drogie g.... cacko.

... powiem tak wymienić jest bardzo łatwo i to bez takich "cacek" tyle że trzeba mieć sposoby .
    Oraz z lutowaniem być na co dzień , a powiadają że trening czyni mistrza .
    Zobaczymy czy kolega się na ten krok zdecyduje !
  • Poziom 31  
    e tam
    pokrec peerka jesli jest (tylko delikatnie w prawo albo lewo - pamietaj polozenie wyjsciowe)
    i zobacz czy zaskoczy

cdrom i cd nigdy nie zakreci plyta jesli promien lasera nie zostanie odbity i nie trafi do czujnika
  • Poziom 25  
    Cytat:
    Zobaczymy czy kolega się na ten krok zdecyduje !Zobaczymy czy kolega się na ten krok zdecyduje !

kolega sie nigdy nie poddaje, zawsze wlaczy do konca, sil i mozliwosci :) i sie zdecyduje na wszytsko :D no prawie wszytsko :), tylko zanim wezme sie za wylutowanie tego cuda, musze skombinowac skas takie drugie, przejde sie w tyg. po sklepach, poszperam w tym co mam, i moze cos znajde :))
  • Poziom 25  
    A sprawdziłeś co to napisał Zbynia? Też o tym slyszałem. Od kiedy przestał Tobie czytać płyty? Może coś z laserem jest nie tak? Od kiedy przestał kręcić je? Sprawdz ten silnik jakąś bateria a potem poszukaj tego elementu. Zastanawiam się czy nie mógłbyś uzyć np. układu takiegojak ja mam. Czy te zdjecie co dałem dużo sie różni ot twojego elementu?
    Ja mam w domu jedynie jeden taki element znajdujacy się w starej zepsutej CD-RW. Nawet nie wiem czy działa, bo ała nagrywarka była uszkodzona.... Jego nazwa to BA6395AFP . Opisany jest jako CD players and CD-ROM drives a był w nagrywarceYAMAHA 2x2x6x :lol: . Ciekawe czy po podmianie u Ciebie by zadziałał. A tu jak wygląda ten element:
  • Poziom 25  
    z tamtym dalem sobie spokoj

teraz wygrzebalem nagrywarke CD-RW, wyczyscilem soczewke lasera, i nie pomoglo, po wlozeniu plyty do napedu, czasami chwile nia zakreci, po tem dioda miga caly czas zielony-czerwony. Chcialem zwiekszyc moc lasera, ale ona nie tej srubki ....
  • Poziom 25  
    Witam. W koncy sprawdziłeś czy ten silnik jest sprawny czy nadal stawiasz a układ (nie masz go skad wziąc), i dla tego zostawiłeś tego CD-ka?

No to do rzeczy... Jaki to jest w ogóle nape? Wiem żę nagrywarka, ale jakiej firmy.
    Cytat:
    Chcialem zwiekszyc moc lasera, ale ona nie tej srubki ....
    Jak to nie ma śrubki? Obejrzałeś dokładnie całą płytkę? To troszkę nie możliwe przynajmniej ja się nie spotkałem z napedem bez potencjometru. Wyczysciłś tylko soczewke lasra, czy cały laser? Przedmuchałeś środek dokładnie, ale na pryzmacie i innych elementach wewnatrz nie był kurz? Co robi laser? Porusza sie w górę i w dół? Czy laser zachowuje sie identycznie jak masz włożona płytę i bez płyty? Pamiętarz od kad sie tak dzieje? Stopniowo czy nie masz informacji na ten temat?
  • Poziom 25  
    wyczyscilem tylko soczewke, i zdarza sie ze czasami odczyta plyte, ale najczesciej miga j.w. napisalem. A zeby wyczyscic caly laser, to moge optyke wymontowac, i jak w kubeczku z rozpuszczalnikiem utopic ??
  • Poziom 25  
    Ekhm. No nie polecam rozpuszczalnika :-) - czy to miał być kawał? Optyke jedynie sprężoonym powietrzem się czyści!. Ja swoja czyszczę odkurzaczem na zmniejszonych ovrotach, żeby mi zewnetrznej soczeki nie wyrwało.

[ponownie pytam. Czemu zaprzetałeś naprawy tamtego CD-ROMu? Brak elementu, czy brak możliwosci na sprawdzenie czy silnik jest sprawny?
  • Poziom 25  
    wymasterzylem, nie ma co, wymontowalem optyke, i wyplukalem ja w rozpuszczalniku lakowym, efekt, oplakany, jak przedtem po wlozeniu krecilo plytka, tak teraz nie, czy moglem uszkodzic laser ?? czy tylko cos poosadzalo sie na soczewkach i tych tam lusterkach ?? rozebralem to dzisiaj na czesci piewsze, wymontowalem ta gorna soczewke razem z zawieszeniem, i biore sie za czysczenie soczewek tych kolo lasera, tylko cos mam jakies przeczucie ze laser trafil szlag ....

P.S.

co do tamtego CD to narazie pozucilem go, z kilku powodow:
    - znalazlem ciekawsza nagrywarke do naprawy
    - nie mam pewnosci czy to slinik czy scalony, a nawet jak scalony, to bede miec trudnosci z wylutowaniem, nie mowiac o dostaniu takiego
    ale kiedys do niego wruce.

kur*** i po co ja to kapalem w tym rozpuszcza;niku, a gdzies wyczytalem ze tak sie robi :evil: :evil:
  • Poziom 25  
    Cytat:
    kur*** i po co ja to kapalem w tym rozpuszcza;niku, a gdzies wyczytalem ze tak się robi
    PRZECIEŻ CI NAPISAŁEM!
    Cytat:
    No nie polecam rozpuszczalnika :-) - czy to miał być kawał? Optyke jedynie sprężoonym powietrzem się czyści!
    Moim zdaniem to teraz to możesz porzegnać się z optyka od tego lasera... Pradopodobnie plastikowa soczewa jest już matowa i dla tego przestał cokolwiek robic z płytą.... Czy czytałeś specyfikacje tego rozpusczalnika???? Czytałeś do czego on służy?!? Ja z tego co właścnie wyczytałem, to zostawia on TŁUSTE ŚLADY NIE DO USUNIĘCIA, i stosuje się go do rozcieńczania farb. Kto ci taki sposób podsunął? Optyki nie powinno się czyscić nawet spirytusem, ani denaturatem. Chyba że jest to jakis inny rodzaj rozpuszczalnika niż ten o jakim czytałem. Poszukaj jakąś palstikową butelkę, namocz patyczek do uszu w tym rozpuszczalniku i przejedz po butelce kilka razy. Jeśli powierzchcnia zmatowieje, to ten laser od tej nagrywarki jest już nie do uratowania.... Sprawdz pod lupa, czy soczewka zmatowiała.. Nie wiem co mam teraz doradzić, bo sprawa wygląda beznadziejnie :-( .
  • Poziom 25  
    taki sposob wyczytalem i to gdzies chyba na elektrodzie :twisted: poszukam tego posta :evil:

ale, nie jest az tak zle (chyba) bo plam nie zostawia, soczewek nie rozpuscil, bo najpierw nim wyczyscilem tylka ta gorna kontakowa, i troche pomoglo, te inne po orzebrniu ogldalem i tez matowenie sa, gdzieniegdzie lekki osad zostal (a wzia sie on z tad (tak przypuszczam, ze ten rozpuszczalnik, rozpuscil, markera, ktorym cos bylo na tej optyce popiane, bo rozpuszczalnik byl zielony, i to sie nieszczesliwie osadzilo.)) tylko czy jakos lasera nie zalalo ? mysle zeby to teraz jak rozebralem, delikatnie szlachetnym trunkiem 40% przeczyscic, i potem wydmuchac sprezonym powietrzem.

P.S.
    ja to zrobilem zanim posta Twojego przeczytalem.

=========
    co do tego wczesniejszego CD, to ja tak przypadkowo zerknolem, i zobaczyem ze ta soczewka kontaktowa, jest strasznie porysowana, ze czyszczenie jej nic nie dalo, (glownie ta jej wypuklosc, jest zrysowana) byc mzoe dlatego nie kreci. czy moznat taka soczewke z innego napedu przelozyc, czy moze jaos to wypolerowac ?
  • Poziom 25  
    Witam. Wypolerować się nie da, lecz sądzę, że można prełożyć z innego napędu. Soczeki przyklejnae są na specjalny silikon (lub coś takieg), lecz np w moim przypadku wyjąłem z ciekawości soczewkę od DVD i CD i rózniły się wilekością. Przy ponownym wymontowywaniu i wkłądnaiu trzeba bardzo uważać aby nie zarysować powierzchni. Co to tego rozpuszczalnika którego uzyłeś, to uzywa się go do rozpuszczania farb. Jst bardzo tłusty, i nie sądzę, że uda sie Tobie go usunąć. Poza tym to co napisałeś.
    Cytat:
    tak przypuszczam, ze ten rozpuszczalnik, rozpuscil, markera, ktorym cos bylo na tej optyce popiane, bo rozpuszczalnik byl zielony, i to się nieszczesliwie osadzilo
    Jeżeli masz na myśli soczewke to powiedz ładnie papa :-( . Właśnie jesteś i ile się nie mylę rozyściłeś warstwę antyrefleksyjną, przepuszczającą tylko i wyłacznie promień lasera, nie przepuszczający światła.
    Cytat:
    mysle zeby to teraz jak rozebralem, delikatnie szlachetnym trunkiem 40% przeczyscic, i potem wydmuchac sprezonym powietrzem.
    Powiem tak. Dla soczewki i układu wewnatrz NIE MOZNA STOSOWAĆ:
    - rozpuszczalników wszelkiego rodzaje
    - spirytusu
    - denaturatu
    - szlachetnych trunków
    MOŻNA STOSOWAĆ
    - sprężone powietrze
    - alkochl najyższej czystosci - IZOPROPANOL
    A to dla tego, że soczewka jest zrobiona z plastiku, a nie ze szkła, więc jakikolwiek agresywny środek ci ją po prostu rozpuści ta jak to jest u Ciebie...
    Poczytaj na forum o czyszczeniu CD-ROM'ów. Ile było takich przypadków, że ktos wyczysciłe soczewke nieprawidłowo? Np. jakimś browcem bo zawiera alkohol i przestało mu czytać dosłowinie wszytko? Czas zrobić pożytek z opcji szukaj, a nie używać danych uprzednio zapomnianych (gdzieś tak pisało). Przecież wiele przypadków gdy CD-ROM przestaje czytać płyty jest od tego ze cos osadza się na soczewce i uniemozliwia odczyt, a to co zrobiłeś - zatłuszczyłeś soczewkę tym oktopnym rozpuszczalnikiem jest tragiczne....
  • Poziom 25  
    ale ja ta soczewke najpierw przemylem tym rozpuszczalnikiem, i to dobrych kilka razy, to jej pomoglo, bo cos zeczelo czytac, zaszkodila dopiero ta kapiel. Pod swiatlo i pod lupe naprawde wyglada cudownie, jak nowa.

a mozna jakos bez podlaczania calosci sprawdzic czy laser OK, bo tam od chu** odnozek od niego jest, ew. ile V mozna przylozyc.
  • Poziom 25  
    Z tego co wiem to domowymi metodami nie da się tego zrobić, jednie serwisy mają coś takiego jak urzadzenie do pomiaru mocy lasera. Sprawdz czy laser coś czyta jak odłączysz go od mechanizmu poruszającego nim, i zostawisz na środku płyty. Powinien chyba zakręcić nią. Ja nie mam jak na razie więcej pomysłów...
  • Poziom 31  
    po co cokolwiek płukałeś?

w pierwszym wypadku napisałem ci co i jak - wystarczylo ruszyc peerka bo jesli laser dziala a plyta nie kreci to znaczy ze jej nie wykryl - ruszenie peerka nie zuzywa szybciej lasera - on i tak sie zuzywa dlatego po jakims czasi korekcja jest potrzebna

jesli by zakrecil to juz znak ze zblizasz sie do momentu w ktorym zacznie czytac

w drugim przypadku niektore nagrywarki lg nie mialy peerki - regulacje mozna bylo przeprowadzic jedynie poprzez podgiecie delikatne do gory(bardzo delikatne) blaszki na ktorej bylo mocowanie od soczewki(te z 4 drucikami)

elektronika pada bardzo zadko....