Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

automatyczne zalczanie urzaczenia przez wlaczenie innego

18 Lut 2005 20:39 3735 25
  • Poziom 14  
    Witam!

dzisja byl u mnie wujek i spytal mnie czy nie mogl bym pewnego ukladu zrobic. mianowicie chodzi o to ze ma szlifierke i do niej odkurzacz do odsysania pylu. problem tkwi w tym ze odkurzach stoi na podlodze no i jak szlifuje cos na suficvie to musi wlaczyc odkurzacz wejsc na gore i przez ten czas on wyje. a czasem trzeba tylko gdzies troszke przejchac. no uklad milby polegac na tym ze podczas wlaczenia szlifierki mial by sie wlaczyc odkurzacz. odpada dodatkowy kabel bo jak sie cos robi przy suficie to kazdy gram sie liczy, pozatym zmiana szlifierki np i znowu trzeba przerabiac. wiec to musialby dzialac na takiej zasadzie ze jesli plynie prad przez gniazdko szlifierki to zalacza gniazdko odkurzacza. moze ktos wie jak cos takiego zrealizowac?z gory dziekuje za pomoc,pozdr
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    no dobrze wg mnie ukladzik jest spox, tylko jaki triak zastosowac?zanzaczam ze master to szlifierka oscylacyjna a slave odkurzacz, chyba troszke to duzo pradu bierze choc nie wiem za bardzo. i czy do tego radiator i jakiej wielkosci?! obciazenie bramki byloby dosc duze a patrzylem na noty katalogowe triakow i prady bramki nie sa za duze!moze ktos mi wyjasni o co chodzi?! z gory dzieki
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 21  
    areni2002-bardzo Cię proszę o odrobinę szacunku dla języka polskiego.
  • Poziom 14  
    wiesiek robisz za miodka?!jesli nie wiesz jak pomoc to po co sie odzywasz?!
  • Poziom 21  
    Nie bądź taki nerwowy tylko szanuj tych, którzy czytają takie posty. Ponadto była to grzeczna prośba. Jeżeli masz problem ze składaniem do kupy literek to nie dziwię się, że potrzebujesz pomocy w tak prozaicznym temacie.

ostrzeżenie #1
    pisanie wiadomości nie wnoszących nic do tematu - od wyrażenia niezadowolenia jest opcja raportuj
  • Poziom 14  
    dobra miodek nagadales sie?!przeszkadza ci cos to nie patrz!!!jak bede mial pytanie z j.polskiego to sie do Ciebie zglosze

ostrzeżenie #1
    pisanie wiadomości nie wnoszących nic do tematu
  • Poziom 40  
    Możesz też przyjrzeć się czujnikom np. ASM10 - jest to przekładnik prądowy. Przez otwór w środku puszczasz kabel, a on indukuje na wyjściu - co prawda bardzo małe (10..50mV) ale zawsze - napięcie zależne od płynącego w przewodzie prądu. Taka szlifierka pobiera chyba ładne parę amper, więc może dałoby się to zastosować, choć z pewnością nie jest to najprostsze rozwiązanie. Czujniki masz np. w sklepie www.andpol.com.pl
  • Poziom 14  
    dzieki, zobacze sobie pozniej bo wyjezdzam. mimo wszystko chcialbym sie dowiedziec cos wiecej o tym ukladzie na triaku, jest prosty ale ta moc?!
  • Poziom 19  
    Jeżeli to odkurzacz "domowy" :D to może on pobierać moc ponad 1kW a dodatkowo jest to obciążenie indukcyjne - stąd triak wypadałoby zaopatrzyć w radiator. A może dałoby się zastosować zamiast triaka jakiś przekaźnik ??
  • Poziom 21  
    Proponuje proste urzadzenie w formie kostki rozdzielczej na kablu zasilajacym .W kostce dwa gniazda sterujace (szlifierka ) i sterowane (odkurzacz ) i urzadzenie sterujace skladajace kontaktronu (zwiernego) i cewki grubego drutu nawinietego na nim(trzeba dobrac ilosc zwojow),ktora znajduje sie w obwodzie gniazda do szlifierki,oraz stycznika (cewka 220V,styki 25A),ktorego cewka jest polaczona jest z kontaktronem do sieci a styki zalaczaja wprost gniazdo odkurzacza do sieci.Calosc musi byc zrobiona zgodnie z zasadami elektrotechniki i BHP.
  • Poziom 40  
    osnapus napisał:
    Jeżeli to odkurzacz "domowy" :D to może on pobierać moc ponad 1kW a dodatkowo jest to obciążenie indukcyjne - stąd triak wypadałoby zaopatrzyć w radiator. A może dałoby się zastosować zamiast triaka jakiś przekaźnik ??

To może być niezły pomysł z tym przekaźnikiem. Wiem że produkuje się przekaźniki z cewką na 230V - NIE JESTEM PEWIEN, ale być może jeśli włączyć taką cewkę za włącznikiem odkurzacza (przeciąć kabel i wsawić w to miejsce cewkę), to po włączeniu odkurzacza prąd płynący przez cewkę oprócz zasilania odkurzacza załączałby przekaźnik. Maiłbyś układ na jednym paktycznie elemencie.
    Oczywiście zakładając ża przez cewkę można przepuścić taki duży prąd jaki pobiera odkurzacz i że nie ma ona wbudowanych jakiś elementów które go zmniejszają.
  • Poziom 24  
    marcinj12 napisał:
    (...) jeśli włączyć taką cewkę za włącznikiem odkurzacza (przeciąć kabel i wsawić w to miejsce cewkę), to po włączeniu odkurzacza prąd płynący przez cewkę oprócz zasilania odkurzacza załączałby przekaźnik (...)

Nie wiem, czy dobrze to rozumiem, ale wg mnie to nie ma szans na zadziałanie, bo rezystancja cewki przekaźnika na 230V to grube kiloomy, tak więc w praktyce całe 230V odłożyłoby się na cewce, natomiast na silniku odkurzacza pozostałyby jakieś miliwolty zamiast 230V. Swoją drogą, to chyba cewka powinna być połączona szeregowo z szlifierką (no bo to ona jest tu 'masterem'), ale i to tak nie zmieni faktu, że całe napięcie odłoży się na cewce przekaźnika.

Może rozwiązaniem byłyby przekaźniki półprzewodnikowe? W conradzie jest taki przekaźniczek (nr 18 64 73-07), który steruje obwodem wyjściowym AC230V o prądzie do 10A. Aby go 'włączyć' potrzeba min 3V DC. Tak więc może szeregowo w obwód szlifierki (master) włączyć kilka diód 3...5A jak na rysunku?
    Niestety rozwiązanie trochę kosztowne bo przekaźnik to 100zł.
  • Poziom 14  
    cena napewno odstrasza! wiecie jak jest....
  • Poziom 19  
    Przekażnik R-15 na prąd zmienny potrzebuje ok. 220 Azw. do prawidłowej pracy. Kup taki przekażnik odwiń oryginalną cewkę i grubszym drutem nawiń nową. Musisz wiedziec jaki prąd pobiera szlifierka w czasie pracy. Znając prąd obliczysz ile zwojów nawinąc aby uzyskac te Azw. Średnice przewodu dobierz do płynącego prądu. Po wykonaniu cewkę przekażnika włącz szeregowo ze szlifierką. Przy uruchamianiu szlifierki przekażnik będzie załączał odkurzacz. Styki przekażnika połącz równolegle, powinny wytrzymać obciążenie przeciętnego odkurzacza. Oczywiscie cewka przekaźnika zabierze troche napięcia ale to będą pojedyncze wolty i szlifierka tego nie odczuje.
  • Poziom 14  
    pomysl z przekaznikiem wydaje sie ciekawy tylko nie wiem czy dalbym rade to zrobic?!a co do kontaktronu....moze cos wiecej bo raczje nie wiem z czy to sie je
  • Specjalista elektronik
    Można poszukać przekaźnika z niskonapięciową cewką (najlepiej byłoby znaleźć na 0.4V),
    albo zrobić układ elektroniczny, który wzmocni napięcie - wystarczy do tego jeden tranzystor,
    większy problem w tym, że trzeba to zasilać; można też użyć transformatora, tylko nawinąć
    mu kilka zwojów grubym drutem, a z drugiego uzwojenia zasilać przekaźnik.

Kontaktron raczej się nie nada - one są na małe prądy, raczej nie więcej niż kilkaset mA.
  • Poziom 24  
    Mi początkowo kontaktron również nie podchodził, ale ktoś wyżej napisał, że owy konaktron sterowałby cewką przekaźnika na 230V AC (a nie bezpośrenio odkurzaczem), i to wydaje się również sensowne (podejrzewam, że prąd cewki, a więc kontaktronu nie przekroczyłby kilkunastu...kilkudziesięciu mA).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    w sumie pomysl niezbyt tani z uwagi na cene przkeznka plus tyrystor, ale ciekawy,chetnie bym to sprawdzil. mam jeszcze tylko pytanie skad wziac taki tyrystor?! w TME np nic takiego nie ma, moze jakis inny?!
  • Poziom 11  
    Można jeszcze zastosować przekaźnik prądowy. Przekaźniki R15 były na pewno na 5 i 10A prądu załączenia , a na niższe zawsze można przewinąć. Na 5A przekaźniku jest kilkanaście zwojów drutu 2mm kwadrat.
  • Poziom 19  
    Pomysł z kontaktronem nie jest dobry ponieważ przy zasilaniu prądem zmiennym pracuje jak wibrator. Najprostszym i najtańszym sposobem jest jednak przezwojenie R-15.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektronik
    proponuję najpierw rozejrzeć się, jaki przekaźnik nadający się do odkurzacza da się kupić
    w rozsądnej cenie (alternatywa to użycie triaka, ale to już jest trudniejsze), a potem się
    zastanawiać, jak go sterować; preferowany jest przekaźnik na mały prąd, ale nie bardzo
    duże napięcie (np. na 30V, nawet do 60V), albo na prąd taki, jaki pobiera szlifierka;
    ale jak się trafi coś innego, to też jakoś się zrobi, tylko należałoby unikać dużego prądu
    (powiedzmy ponad 60mA) przy napięciu większym niż 1V, bo wtedy byłoby najtrudniej