Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

D-Link DI-604 i kablówka MAC konfiguracja

kenner 18 Lut 2005 20:44 7408 15
  • #1 18 Lut 2005 20:44
    kenner
    Poziom 10  

Witam,

jestem początkującym użytkownikiem, przekopałem forum i nie znalazłem odpowiedzi. Mój problem:
    Odpalam DI-604 pod modem kablówki z klonowaniem MACa i dynamicznym IP i komp nie widzi Inetu? Zarówno wizard jak i konfiguracja ręczna wydaje mi się OK. Czy kablówka jest jeszcze jakość dodatkowo zabezpieczona i widzi, że łączę się przez router?

Pomocy, plz

pzdr

0 15
  • #2 18 Lut 2005 20:50
    Urbas
    Poziom 15  

Więcej szczegłów pomogło by mi, ja tez mam d-linka i internet kablowy i podłączonego routera.

0
  • #3 19 Lut 2005 03:21
    kenner
    Poziom 10  

Chcę postawić sieć na 3 kompy. Na razie próbowałem odpalić internet tylko na jednym (xp) poprzez routera. Modem podłączony bezspośrednio działa bez problemu. Po wpięciu routera konfiguracja wygląda następująco:
    WAN
    -dynamiczny adres IP
    -klonowanie MACa
    -wprowadzony pierwszy i drugi DNS providera
    -MTU 1500 (nie wiem co to jest)

LAN
    -IP 192.168.0.1
    -maska 255.255.255.0

DHCP
    -DHCP server enabled
    -adresy od 192.168.0.100 do 199
    -Static DHCP disabled

Po podłączeniu routera w XP pojawia nowe połączenie typu brama internetowa, które jest wyłączone i którego nie mogę włączyć.

Nie mam doświadczenia i być może coś przeoczyłem. Szukając odpowiedzi na forum trafiłem na wątki z TTL, u mnie ping pokazuje TTL=1 czy to ma znaczenie?

0
  • #4 19 Lut 2005 11:10
    doxent
    Poziom 21  

a wpisales adres MAC dotychczasowej karty w router oraz numery DNS'u. Pozatym trzeba przepisac numery wewnetrzne na klase np. 10.0.0.1 i maska 255.255.255.0 tak by sie nie pokrywaly z istniejacymi juz w sieci. Mam identyczny router i zarowno przy 192.168.0.1 jak i 192.168.1.1 nie szlo z nim dojsc do ladu. Po przepisaniu na wskazana pule adresow wewnetrznych chodzi jak burza.
    Tak wiec ustalamy dla routera numer wewnetrzny 10.0.0.1, dla komputera oczywiscie 10.0.0.2. Wpisujemy obowiazujacy DNS do routera jak i do komputera taki sam. Adres MAC klonujemy ewentualnie przepisujemy recznie.
    Ewentualnie za pomoca 'kapitana pingera' szukamy lepszego numeru DNS. Ja taki znalazlem i jest wielokrotnie szybszy od oferowanego przez providera.

0
  • #5 19 Lut 2005 13:27
    kenner
    Poziom 10  

Czyli mam wyłączyć server DHCP w routerze i wybrać stytyczne DHCP a wszystko (router+komp) wklepać ręcznie? Coś mi to nie wychodzi :(

Jeszcze raz.
    Router:
    w WANie klonuję MACa karty z kompa i podaję DNSy providera.
    w LAN ustawiam nową klasę 10.0.0.1 ;nazwa domeny lokalnej potrzebna?
    co w DHCP? zezwalam na server czy ustawiam statyczny adres?

Komp:
    odznaczyć uzyskaj IP automatycznie czy nadaję z palca 10.0.0.2 + DNS?

I jeszcze jedna wątpliwość router ma ustawioną datę na 01.04.2002 (!) i w żaden sposób nie mogę jej zaktualizować.

0
  • Pomocny post
    #6 19 Lut 2005 15:09
    doxent
    Poziom 21  

Adresy ip po lanie nadajesz recznie dla komputera.
    IP, bramka i DNS przypisane recznie. (bramka w kompie jest adresem routera np. 10.0.0.1 a nie jest dotychczasowa bramka sieci)
    Czyli
    dla kompa to wyglada tak:
    IP kompa: 10.0.0.2
    maska : 255.255.255.0
    bramka 10.0.0.1
    DNS przykladowy : 194.204.159.1 , 194.204.152.34

DHCP ma pobierac jedynie router od providera na podstawie adresu mac sklonowanego.
    W niektorych sieciach mozna recznie wpisywac adres przydzielony z DHCP i tez dziala ale ostatnio w mojej przestalo bo ktos sobie ubzdural ze bez pobrania ustawien z DHCP internetu nie ma. (2 lata chodzilo na recznym i bylo ok, teraz jest z DHCP a adres jest ten sam ale reczne wpisanie unieruchamia internet)
    Trzeba mu tez ustawic opcje utrzymywania polaczenia - keep conection lub jakos podobnie. Ten router mam w pracy wiec dokladnie nie pamietam co tam konkretnie pisze. Ustawienia DHCP w routerze mozesz zostawic bez zmian. Pozbadz sie conajwyzej jakichkolwiek zmian ustawien na filtracje wewnetrzna adresow MAC o ile probowales takie ograniczenia ustawiac. Skad masz ten router? z tego wynika ze byl grzebany wczesniej i dlatego sa klopoty. Co pisze status routera ? powinien pisac adres IP dotychczas przydzielany z DHCP karcie.
    Ja swoj odpalalem z marszu w zasadzie w 5 minut i jedyny problem to czkawka przy fabrycznych ustawieniach ip na siec wewnetrzna. Nawet na wladowanie sie stron konfiguracyjnych routera trzeba bylo czekac 5 minut i juz myslalem ze zepsulem router.
    po przestawieniu ip nie trzeba bylo czekac wcale.
    Ewentualnie jakby co nie poszlo to trzeba skorzystac z resetu do ustawien fabrycznych. Ktos gdzies pisal ze przytrzymanie klawisza 10-15 sekund i po tym czasie wylaczenie i wlaczenie routera z przytrzymanym klawiszem resetuje ustawienia do fabrycznych.

Aha jeszcze jedno co mi do glowy przychodzi. Jezeli w sieci istnieja zarowno adresy nerutowalne typu 10. jak i 192. to jeszcze trzeba poszukac innej nierutowalnej puli
    a dostepne sa tylko 3 :

A 10.0.0.0 - 10.255.255.255
    B 172.16.0.0 - 172.31.255.255
    C 192.168.0.0 - 192.168.255.255

Dla poczytania troche http://www.stokrotka.konin.lm.pl/adresowanieIP.doc

0
  • #7 19 Lut 2005 19:27
    kenner
    Poziom 10  

Dzięki za obszerne info.

0
  • #9 22 Lut 2005 14:50
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

kenner napisał:
    Witam,

..............Czy kablówka jest jeszcze jakość dodatkowo zabezpieczona i widzi, że łączę się przez router?

Pomocy, plz

pzdr

Witam

jak, problem rozwiązany?????

dodatkowe zabezpieczenia niekoniecznie,
    zależy jaką masz umowę z operatorem, ale musisz jednak wiedzieć, że nie ma kłopotu w rozszyfrowaniu tego, że udostępniłeś połączenie innym osobom

pozdro

0
  • #10 22 Lut 2005 18:53
    kenner
    Poziom 10  

Powiem szczerze, że nie zdawałem sobie sprawy z ograniczeń. Myślałem, że jeśli mam sygnał w domu to mogę go sobie podzielić. Dzielenie poza mieszkanie nie wchodzi w grę. Po głębszej analizie warunków umowy okazuje się, że dodatkowy komp kosztuje (że też nie czytałem tego wcześniej).
    Docelowo będę miał trzy kompy w mieszkaniu. Jeden ma dostęp, dwa kolejne będą dla małolatów. Nie będzie tam jakiegoś wyjątkowo wielkiego ruchu, gg i czasem przeglądarka. ISP ogranicza pasmo (ja mam 128), łącze podpina pod konkretnego MACa i puszcza pakiety z TTL=1.
    Chyba nie zgodzą się na zmianę parametru bez dopłaty w abonamencie. a nie chcę bulić 70% więcej kasy za okazjonalne użytkowanie internetu na dodatkowych kompach. Prawdopodobnie rozwiążę z nimi umowę i kupię NEO 128.
    Ponieważ nie ciągam dużych plików limit NEO powinien wystarczyć. Tu podział też nie jest legalny ale praktycznie nie czepiają się (łącze będzie w ramach mieszkania). Szkoda mi tylko ISDNa. To tyle.

PS
    dzięki forum dużo się nauczyłem ... i wyrwałem z błogiej nieświadomości

pzdr

0
  • #11 22 Lut 2005 19:07
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

witam

spokojnie, myślę, że wiele osób tak robi i nie miało jak dotychczas z tego tytułu kłopotów - proponuje załozyć temat np.: złapani przez kablówkę :)

druga sprawa - w umowie masz prawdopodobnie napisane - nie wolno udostępniać internetu osobom trzecim - czyli ty używasz do swoich potrzeb
    pozdrawiam

0
  • #12 22 Lut 2005 22:18
    doxent
    Poziom 21  

kasprzyk napisał:
    witam

spokojnie, myślę, że wiele osób tak robi i nie miało jak dotychczas z tego tytułu kłopotów - proponuje załozyć temat np.: złapani przez kablówkę :)

mysle ze admini maja wiecej na glowie niz patrzenie w pakiety uzytkownikom a router raczej ciezko wykryc w sieci poza tym ze jest obecny 24h.

0
  • #13 22 Lut 2005 22:29
    kenner
    Poziom 10  

Dodajecie mi otuchy :) może spróbować tak dla sportu, to wciąga :)

Otwarta pozostaje kwestia jak sobie poradzić z TTL, linux raczej odpada, nie czuję się na siłach. Czytałem gdzieś, że PLANET XRT-401D by się nadał.

0
  • #14 23 Lut 2005 21:16
    kenner
    Poziom 10  

OK, przesiadłem się na Planet XRT-401D, który posiada nową funkcję TTL Enabled i próbuję walczyć dalej.
    Niestety nadal nie widzę netu, tzn. coś biega.
    1. Router pobrał sobie datę i czas z jakiegoś serwera
    2. ping przez routera np onet.pl pokazuje TTL=1 czyli jest dobrze
    3. Nie mogę otworzyć żadnej strony oprócz strony ISP (!!!) o co jeszcze chodzi? W jaki sposób ISP wykrywa, że mam sieć? po analizie pakietów? czy trzeba coś zrobić z translacją adresów IP? w jaki sposób?

...dużo pytań

pzdr

0
  • #15 28 Kwi 2005 21:24
    tgnia
    Poziom 1  

Internet w Dami Net (obecnie Vectra) – kilka uwag o instalacji i podziale sygnału.
    Modem np. Motorola SB4101 lub odpowiednik firmy Thompson można podłączyć poprzez:
    1). USB
    W tym przypadku potrzebne są sterowniki dostarczone przez dostawcę Internetu albo można je ściągnąć samemu ze strony producenta.
    Instalacja pod 2000/XP jest szybka, system sam wykrywa, należy tylko wskazać katalog ze sterownikami. Jeśli instalacja była już wykonywana, to należy najpierw usunąć sterowniki programem REMOVE.EXE, a następnie instalować nowe. Pod Windows 98 występują czasami problemy z instalacją, trzeba czasem zmieniać ustawienia BIOS komputera.
    2). Kartę sieciową
    Podłączenie poprzez kartę sieciową nie wymaga instalacji żadnych sterowników do modemu poza sterownikami do karty sieciowej. Wymagane ustawienia: DHCP włączone i zaznaczone Uzyskaj adres automatycznie.

W obu przypadkach we właściwościach modemu lub karty sieciowej należy włączyć DHCP i uzyskiwanie adresu IP od dostawcy Internetu. To wszystko, jeśli chodzi o prostą instalację.
    Dostawca Internetu rozróżnia klienta po adresie MAC karty sieciowej (modemu), adres ten jest zaprogramowany w firmware modemu/karty sieciowej. Problem może powstać wtedy, gdy uszkodzi się np. karta sieciowa i wstawimy inną. Wtedy należy zadzwonić do dostawcy Internetu i podać MAC adres nowej karty, a on łaskawie odblokuje nam dostęp (tu uwaga: nabierając też podejrzeń, że coś kombinujemy). Obecnie dostępne są też programy, które pozwalają MAC adres zmieniać.

Inna kwestia to dzielenie sygnału Internetu na wiele komputerów.
    Można to zrobić na kilka sposobów:
    1). Udostępnienie połączenia internetowego w systemie.
    Najprostsze wyjście, ale ma tę wadę, że komputer udostępniający połączenie musi być włączony, gdy inny komputer chce korzystać z Internetu. Wymagane elementy to karty sieciowe w każdym komputerze, a gdy łączymy więcej niż dwa komputery to potrzebny jest HUB lub Switch. Modem podłączamy do komputera udostępniającego połączenie poprzez USB lub kartę sieciową (HUB/Switch), a inne komputery włączamy do HUB’a/Switch’a.
    2). Użycie routera zwykłego lub z komunikacją radiową (Wireless).
    Najprościej połączyć modem poprzez złącze RJ-45 do złącza WAN w routerze, a komputery dołączyć do portów LAN routera. Oczywiście każdy komputer ma zainstalowaną kartę sieciową zwykłą lub radiową. Są urządzenia włączane pod USB w komputerze i pełniące rolę karty sieciowej radiowej.
    Używam routera WBR-244 z 2003r. i sprawuje się dobrze. Aktualnie są dostępne o wiele lepsze routery w cenie do 200 zł. Problemem w tym przypadku jest adres MAC, który należy sklonować w ustawieniach routera (po wejściu do jego konfiguracji). Adres ten zależnie od systemu można uzyskać poleceniami winipcfg /all lub ipconfig /all – należy to spisać przed dołączeniem routera. Należy także spisać adresy DNS, będą potrzebne w ustawieniu router.
    Router będzie działał na fabrycznych ustawieniach, które przywracamy przytrzymując przycisk Reset na routerze przez ok. 5-10 sekund (jest w instrukcji). Po klonowaniu adresu MAC, włączeniu DHCP (DHCP Server – Enabled), ustawieniu zakresu adresów LAN IP dla DHCP, wybraniu opcji DHCP client or Fixed IP, wpisaniu zanotowanych wcześniej adresów DNS powinien nam odpalić Internet.

Nie opisuję dokładnie szczegółowych wpisów, bo były wielokrotnie podawane na tym czy innym forum. Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba zrobić wymieniłem.
    Router może być z firewall’em i ma wiele innych opcji do ustawiania, ale do odpalenia Internetu nie są potrzebne (wystarczą opcje fabryczne), można się tym zabawiać jak już Internet ruszy.
    Jest jeszcze jeden istotny problem to parametr MTU, który możemy zmieniać w routerze, ale tylko przy innych typach połączenia np. L2TP. W opcji DHCP client or Fixed IP (kablówka) można to zrobić tylko w rejestrze systemu (na każdym komputerze) – gałąź HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces\{59F68C73-0A2C-45AB-B040-7BBDE1A5A375} - ręcznie lub użyć do tego celu programu http://www.student.ipfw.edu/~gottjl01/files/cmtu10017.zip..
    Np. Windows XP nie ma wpisu MTU w rejestrze i robi to w/w program. Dla kablówki Dami Net można podać wartość 1492. Jeżeli nie ustawimy MTU, to nie można np. wysłać załącznika poczty w Outlook Express, czysty list bez załącznika, nie za długi, jest wysyłany.
    Inni dostawcy Internetu (kablowego) stosują przeróżne restrykcje, bo podział łączy uważają za nielegalny. Opinie tu są podzielone, kto kogo okrada, ale „wojewoda” może zawsze.
    Póki co Dami jest łaskawcą.
    3). Podłączenie modemu do jednego komputera poprzez USB, a do drugiego przez RJ-45.
    Było to już opisane na forum, są z tym inne opisywane już problemy.

Dorzuciłem kilka swoich uwag, trochę chaotycznie w mniemaniu, że komukolwiek trochę pomogą.

0
  • #16 06 Sty 2009 02:13
    rocker82
    Poziom 9  

Witam

Mam problem z tym ruterem :) Tzn, niby się połączyłem z netem, ponieważ działa mi gg :P ale strony i inne programy juz nie działają.

Skonfigurowalem ruter następująco:

LAN
    MAC Address 00-80-C8-36-0E-61
    IP Address 10.0.0.1
    Subnet Mask 255.255.255.0
    DHCP Server Enable

WAN
    MAC Address 00-80-C8-36-0E-60
    Connection DHCP Client Connected.

Remaining Lease Time 23:23:59
    IP Address 88.156.39.52
    Subnet Mask 255.255.240.0
    Gateway 88.156.32.1
    Domain Name Server 194.204.152.34, 194.204.159.1

Zastanawiam się nad klonowaniem MAC, tutaj mam podany mac rutera, a wyczytalem na innym forum:

===
    Jeżeli zmieni Ci się karta/mac (np zmienisz sobie sieciówkę w pc), to dostaniesz nowy ip pod nowego maca, ale to dopiero po resecie modemu. Bez resetu na nowej karcie nie będziesz mógł połączyć się z Internetem. Tu problemem nie jest ilość komputerów, tylko to, że zamiast sieciówki pod modem wpakowałeś router - co zmienia Twój MAC, który jest widziany przez modem. Modem nie powienien widzieć (i raczej nie widzi) ile masz tam kompów podpiętych. On widzi maca routera i wg niego jest tam jeden pecet i tyle. Jeżeli router pozostanie ten sam, to możesz sobie podpiąć i 100 kompów.
    ===

W/g tego co czytam na forach, to internet powinien mi już działać. Nie wiem, moze jeszcze spróbuje wyłaczyć/włączyć modem od kablówki, ale teraz nie moge tego zrobić, dopiero jutro.

I pytanie, czy ktoś znalazł złoty środek na to :) ???

Dodaje zdjęcie na potw, faktu ze gg dziala i ustawien.

D-Link DI-604 i kablówka MAC konfiguracja

0