Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WWW - W jakim programie wykonać przyciski

05 Mar 2013 22:46 3411 31
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Paint?
    GIMP, "fotosklep" ?
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    kiss39 napisał:
    W jakim programie można zrobić przyciski (gif)

Staraj się unikać plików GIF. Są one objęte prawami autorskimi i mają słabą kompresję.
    Jak już musisz, to używaj PNG lub tak jak wszyscy JPG.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jak we flashu to nie są gify...
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Wyeksportuj do PNG. Od razu jeśli jest możliwość lub następnie przy pomocy jakiegokolwiek programu który pozwoli otworzyć GIF i zapisać/wyeksportować do PNG.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    arnoldziq napisał:
    kiss39 napisał:
    W jakim programie można zrobić przyciski (gif)

Staraj się unikać plików GIF. Są one objęte prawami autorskimi i mają słabą kompresję.
    Jak już musisz, to używaj PNG lub tak jak wszyscy JPG.

W GIF zastrzeżony był patent dotyczący kompresji, o ile dobrze pamiętam, LZW; wygasł kilka lat temu. PNG przewyższa pod niemalże każdym względem GIF; jednak animowane PNG nie są popularne i nie są wspierane przez wszystkie przeglądarki. Nie warto sięgać do GIF chyba że chcesz zrobić animowany obrazek.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    arnoldziq napisał:
    Staraj się unikać plików GIF. Są one objęte prawami autorskimi

A ja mam pytanie. Bo pomijajac ze masz czesciowa racje, to jesli mozesz podaj argumenty ze jest tak jak piszesz.

Moje pytanie to czysta ciekawosc, dlaczego? Poniewaz eksport praktycznie do kazdego formatu jpg, tif, png rowniez sa objete licencjami. Stad chcialbym wiedziec jakie sa te prawa autorskie?! Bo o ile wiem nie mozna miec prawa autorskiego do przycisku ktory wykonam sam, ale moze byc obostrzenie co do formatu a nie sadze by setki jak nie milony userow stron www tym sie przejmowaly.
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    angelica_n napisał:
    Bo o ile wiem nie mozna miec prawa autorskiego do przycisku ktory wykonam sam

I dokładnie tak jest. Chodzi o prawa autorskie do samej kompresji użytego pliku. Prawa autorskie do GIF-a wygasły w Europie tak gdzieś pod koniec 2006 roku, ale wiele firm produkujących oprogramowanie dalej tego formatu nie używa, lub stara się unikać. Z resztą, GIF, to żadna rewelacja, zwłaszcza dla statycznych obrazów. Jeżeli komuś wystarcza 256 kolorów, to proszę bardzo, droga wolna. Ale PNG daje to samo a nawet więcej, jest o niebo lepiej rozpropagowanym formatem itd. itp.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    @arnoldziq, nie zgodze sie z toba pod wieloma wzgledami. Oczywiscie mozesz miec racje co do praw autorskich, bo pamietam ze spory czas temu byla jakas afera z formatem. Jednak:

arnoldziq napisał:
    Prawa autorskie do GIF-a wygasły w Europie tak gdzieś pod koniec 2006 roku, ale wiele firm produkujących oprogramowanie dalej tego formatu nie używa, lub stara się unikać

Jestes w bledzie. Praktycznie kazdy program do grafiki (nie mylic programow tylko obrobki zdjec) ma format gif. Pomijajac juz jego spore ograniczenia, jest to jedyny znany mi format ktory pozwala na eksport obrazka w formie animowanej i w dodatku z przezroczystoscia. Jako ze ma takie a nie inne ograniczenie, to wcale nie znaczy ze nie jest popularny. Ba w niektorych przypadkach bez tego formatu nie jestes w stanie zmodyfikowac np popularnego sklepu jakim jest OsCommerce lub pochodnych. Konstrukcja tego sklepu nie pozwala na zamieszczenie np przycisku w formacie flash. Wiaze sie to z koniecznoscia zmiany pewnych funkcji w calej konstrukcji a w wielu przypadkach modyfikowanie kodu, co dla np osoby nie rozeznanej w programowaniu jest powaznym problemem.
    arnoldziq napisał:
    Ale PNG daje to samo a nawet więcej, jest o niebo lepiej rozpropagowanym formatem itd. itp

Oczywiscie ze tak. Tylko ze format png ma to ograniczenie ze nie zrobisz animacji. Oczywiscie mozna zastosowac javascript i podmieniac obrazki, ale czy to kazdy chce robic?

Nie wiem czy sie zgodzisz ze mna, ale wszystkioe wynalazki opatentowane poza europa zawsze maja jakie problemy prawne.

O ile sam gif tak naprawde to pryszcz w skali jego uzycia i mozliwosci to zwroc uwage na to co napisane jest ponizej:
    "ZABRANIA SIĘ UŻYWANIA TEGO PRODUKTU W CELACH INNYCH NIŻ DO UŻYTKU PRYWATNEGO I ZGODNIE ZE STANDARDEM MPEG-2 KODOWANIA DANYCH WIDEO NA NOŚNIKACH DANYCH, BEZ LICENCJI NA ODPOWIEDNIE PATENTY Z PAKIETU PATENTÓW STANDARDU MPEG-2, KTÓRĄ MOŻNA UZYSKAĆ POD ADRESEM MPEG LA, L.L.C., 250 STEELE STREET, SUITE 300, DENVER, COLORADO 80206."

To jest skala problemu wrecz niewyobrazalnego gdyby ktos chcial dochodzic praw i licencji. Co wiecej ten tekst znajduje sie we wszystkich kamerach profesjonalnych aparatach cyfrowych z mozliwoscia zapisu wideo. Czyli placac 20.000 -50.000zl za sprzet masz zabawke do uzytku domowego. Jako ze malo kto czyta instrukcje nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu, co przy tak przestazalym formacie jak gif jest problemem niezauwazalnym!
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    angelica_n napisał:
    Nie wiem czy sie zgodzisz ze mna, ale wszystkioe wynalazki opatentowane poza europa zawsze maja jakie problemy prawne.
    Zgadzam się całkowicie.
    angelica_n napisał:
    Tylko ze format png ma to ograniczenie ze nie zrobisz animacji.
    Absolutnie się nie zgadzam !!!
    WWW - W jakim programie wykonać przyciskiWWW - W jakim programie wykonać przyciski
    Nie dość, że animacja, to jeszcze z przezroczystym tłem.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    arnoldziq napisał:
    Nie dość, że animacja, to jeszcze z przezroczystym tłem.

A tego nie wiedzialem. Dzieki za informacje. W takim razie format gif staje sie bardziej gadgetem niz korzystnym wyborem. Zwlaszcza ze dzisiaj przy szybkosciach internetu stosowanie gifa jako ograniczenie wielkosci pliku nie ma wiekszego sensu.
  • Poziom 34  
    Fajna ta animacja

Jak pamiętam zawsze mnie interesowały np:w grach tkz.krótkie intra przed grą, a później nastały filmy zaczynające sie waśnie -nie wiem jak to nazwać od wejścia -animacji, intra-grafiki np:3D. W czym to robią..może wiecei? http://www.youtube.com/watch?v=5NDyCOyWZN8
  • Poziom 40  
    Temat powraca jak bumerang. A wiec musze zrobic animacje na potrzeby jednej ze szkol. I jak sie okazalo animacja musi byc wykonana w miare na dobrym poziomie.
    No i przypomnialem sobie ten temat. Koledzy siedze od godziny i probuje programami Photoshop, Corel photoimpact, Corel PhotoPaint wyeksportowac animacje do PNG. I po przelaczeniu na format PNG opcje animacji koncza sie na jedynie mozliwym wyborze klatki ktora ma byc wyeksportowana. A wiec:
    arnoldziq napisał:
    Absolutnie się nie zgadzam !!!

czy moglbys mi podeslac na lub wystawic jaka kolwiek animacje w PNG?
  • Poziom 34  
    Bierzesz obojętnego animowanego GIFa, przepuszczasz go przez PngOptimizera i otrzymujesz animowany PNG (APNG).
  • Poziom 40  
    No tak, ale to nie ma najmniejszego sensu. Moj obrazek w oryginale zawiera 8mln kolorow i chce te jakosc zatrzymac a gif ma 256. Takie rozwiazanie jakie podales jest bez sensu to tak jak bys do malucha wsadzil kierownice z mercedesa i znaczek przykleil z przodu. To nie bedzie mercedes!
  • Poziom 34  
    To tylko jedno z rozwiązań. Inne jakie mogę zaproponować to wyeksportować wszystkie klatki animacji do plików frame001.png frame002.png ... a następnie użyć programu APNG Assembler aby złożyć to do kupy.
  • Poziom 40  
    Atreyu Makiavel napisał:
    To tylko jedno z rozwiązań.

Ok jako ciekawostka. :)
    Atreyu Makiavel napisał:
    wyeksportować wszystkie klatki animacji do plików frame001.png frame002.png ... a następnie użyć programu APNG Assembler aby złożyć to do kupy.

Ok, zrobilem faktycznie zmieszalo, zaskakujaco niski rozmiar pliku wyjsciowego tylko ... Maly problem. jaki sens tworzyc plik ktorego np Internet Exporer nie umie odczytac? Pomijajac juz IE bo w Firefoxie faktycznie jest widoczny w postaci animacji. Tylko ze co z tego skoro zaden z programow gdzie musze zaimportowac plik animowany oprocz gifa nie jest w stanie go odczytac!
  • Poziom 34  
    angelica_n napisał:
    jaki sens tworzyc plik ktorego np Internet Exporer nie umie odczytac?
    Taki sam sens jak tworzyć przeglądarkę niewspierającą podstawowych standardów powszechnych w internecie.

angelica_n napisał:
    zaden z programow gdzie musze zaimportowac plik animowany oprocz gifa nie jest w stanie go odczytac
    Zmienić programy.
  • Poziom 40  
    Atreyu Makiavel napisał:
    Zmienić programy.

No, nie sadze, profesjonalne programy wspierajace wszystkie formaty wideo wlacznie z mp4, formatami wideo z telefonow .... i brakowalo by jednego ... takiego wspanialego formatu? Dlaego pisalem wczensiej ze akurat z png jako aniamcjami nie spotkalem sie - teraz w sumie wiem dlaczego. Ale byc moze innym sie to przyda.
  • Poziom 34  
    Bo to stosunkowo młody format i nie aż tak rozpowszechniony przez przygniatającą popularność GIFów.
  • Poziom 34  
    Ja bym z tego podkreślił:
    angelica_n napisał:
    Firefox 3 and Opera 9.5 are [...] browsers

:roll:
  • Moderator Programowanie
    Nie zapominajcie, że ten artykuł jest datowany na : Thursday, July 23, 2009.
    Mamy od tego czasu kilka/kilkanaście nowych wersji FF i opery.
    A Google Chrome w moim telefonie całkiem nieźle odtwarza te animacje:
    WWW - W jakim programie wykonać przyciski
  • Poziom 40  
    arnoldziq napisał:
    A Google Chrome w moim telefonie całkiem nieźle odtwarza te animacje:

No tak tylko nie wszyscy lubia byc szpiegowani ;)

arnoldziq napisał:
    Nie zapominajcie, że ten artykuł jest datowany na : Thursday, July 23, 2009.

To niczego nie zmienia. Przeciez w ciagu 4 lat skoro format jest tak dobry! (bo na pewno jest lepszy od gifa) to powinien znalezc swoje miejsce wsrod programow do grafiki. A tak nie jest. Nawet format jpg2000 pomimo ze jest tak samo "popularny" jak APNG znajduje sie praktycznie w kazdym programie graficznym a APNG juz nie.
  • Poziom 34  
    I o czym to świadczy, według kolegi?