Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karabin ASG zdalnie sterowany ze środka pojazdu

05 Mar 2013 23:49 1995 7
  • Poziom 7  
    Witam !
    Na forum znalazłem tylko jeden taki temat w którym za dużo opisane nie było no i sięga parę lat wstecz, a zaistniała potrzeba na rzecz rekonstrukcji sprawienia takiego "działka" na ASG montowaną na dachu auta terenowego dokładniej ARO, zrobienie zwykłej wieżyczki obrotowej nie wchodzi w grę (dziura w dachu). Nie mam jednak żadnego pomysłu jak to zrobić, strzelec będzie siedział w środku pojazdu, a co z a tym idzie istnieje potrzeba zainstalowania kamery, tzn żeby to jakoś sprzężyć razem. Jeśli ktoś by umiał coś takiego zrobić bardzo bym prosił o dokładny opis no i byłbym bardzo wdzięczny za każdą pomoc z Waszej strony ! :)

Pozdrawiam !

Nie piszemy byle gdzie a tylko w działach do tego przeznaczonych.
    Przenoszę.
    Regulamin pkt 3.1.14 . [SP5ANJ]
  • PCBway
  • Moderator Robotyka
    Wieżyczka obrotowa na platformie, przykręcanej jak bagażnik dachowy. Na platformie gniazdo, którym podpina się zasilanie i sterowanie za pomocą kabla.

Kamera - najtańsza kamera płytkowa. Mają wyjście sygnałem analogowym. Podłączasz do monitora zwykłym Czinczem A/V.

Obrót - dwie wkrętarki akumulatorowe z regulacją prędkości. Wystarczy przedłużyć przewody a wyłączniki z regulatorem zamocować na pulpicie w kabinie.
  • PCBway
  • Poziom 7  
    Hmmmm, ciekawy pomysł tylko jak pogodzić tą platformę z wkrętarkami, albo inaczej czy dało by się to jakoś połączyć z joystickiem tak ambitniej :)
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    Budujesz ramę, mocowaną do dachu. Wszystkie napędy i instalacje montujesz na tej platformie, zamiast na dachu.
    Tu już trzeba się zastanowić i przygotować sobie jakiś projekt. Przekazanie napędu możesz zrobić nawet na zębatkach rowerowych. Jedna dospawana do osi wieży, druga do walka zamocowanego w uchwycie wkrętarki. Łańcuch spina wszystko. Identycznie z wychyłem, tylko przekazanie napędu trzeba zrobić na pierścieniach ślizgowych. Plus i minus do wkrętarki i spust, oraz sygnał wideo. razem 4 pierścienie. Zasilanie do kamery i repliki możesz zrobić z baterii zamontowanych przy replice.

Musisz coś sam wymyślić. Służymy pomocą, ale nie zrobimy wszystkiego za ciebie.
  • Poziom 7  
    ok, dzięki Ci wielkie za podsunięcie świetnego pomysłu ! :) ale nie podpinałbym do baterii z repliki, bardziej pod jakiś dodatkowy akumulator tylko czy taki akumulator obsługujący dwa silniczki nie będzie za słaby ?
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    Replika ma swój akumulator, z którego nic innego nie zasilasz. Do niej (repliki), przyczepiasz drugi, który zasila kamerę. Tu spokojnie wystarczy coś 11-12V 0,7-1Ah. Kamera płytkowa pobiera maks. 150-200mA. Dodatkowy pakiet, niweluje konieczność stosowania kolejnego pierścienia ślizgowego.

Napęd lepiej zasilać z osobnych, pojemnych i wydajnych akumulatorów. Jeżeli mówimy o wkrętarkach, to przecież mają już swoje akumulatory. Kwestia wyprowadzenia sterowania silnika.
    No i jeszcze zasilanie monitora. Najlepiej dobrać coś LCD, dostosowanego do 12V DC. Np. dedykowane do samochodów monitory ok 7". Nie są bardzo drogie.

Można też zrobić nieco inaczej, bardziej profesjonalnie, ale drożej.
    Kupujesz dowolną modelarską aparaturę drążkową. Może być nawet jakaś tania za 100 zł. Z odbiornikiem. Tu radzę 40MHz lub 2,4GHz. Z uwagi na pasmo CB, odradzam 27MHz z zabawek.
    Do odbiornika potrzebujesz zasilanie 5-6V. Najlepiej z podobnego akumulatora co zasilanie kamerki i dodatkowy układ BEC (stabilizator napięcia dla serw i odbiornika). Mocne serwa mogą brać większy prąd i tu potrzebny jest wydajny układ, zdolny zasilić oba serw + odbiornik z małym zapasem
    .
    Do tego, dwa serwa modelarskie, klasy standard lub maxi, z metalowymi zębatkami i o sile ok 5kg. Tu chodzi głównie o siłę potrzebną na uniesienie ramienia z repliką. Obrót wymaga znacznie mniej siły.

Jedno z serw przerabiasz na silnik - opisów przeróbki jest w sieci na forum dziesiątki, nawet setki. Eliminuje to konieczność stosowania lub przeróbek silników, dobierania przekładni i regulatorów. To serwo podłączasz do zębatki, która porusza się po pierścieniu na platformie. Serwo oczywiście zamontowane na części obrotowej. Możesz też go nie przerabiać. Wtedy kąt obrotu działka będzie ograniczony do ok 45* od osi głównej.

Podobnie jak akumulatory i odbiornik.
    Aparaturę montujesz na pulpicie w samochodzie. I masz sterowanie bezprzewodowe. Anteny można zakamuflować jako np. anteny wozu dowodzenia.

Możesz też podpiąć jedno serwo do repliki, do naciskania spustu, pod drugi drążek. A na pozostałym kanale zrobić np. obrotowy szperacz.
    Podobnie z kamerą - można dokupić jakiś tani, nisko mocowy zestaw nadawczo-odbiorczy A/V (legalne są częstotliwości 2,4GHz i 5,8Ghz, z tym, że ta pierwsza wyklucza użycie sterowania 2,4GHz - za duże zakłócenia).

I masz profesjonalną, bezprzewodową wieżyczkę strzelecką. Którą w każdej chwili odpinasz od samochodu. Do tego jeszcze "blachy pancerne" ze sklejki 2mm i pełny profesjonalizm. Myślę, że koszt takie rozwiązania można by zamknąć w ok. 1000 zł:

Aparatura ok 100zł
    UBEC mocny ok 100 zł do 8A
    Dwa serwa ok 10kg - 200zł za oba.
    Serwo do spustu i reflektora ok 60zł za oba.
    Pakiety do kamery i odbiornika ok, 100zł za oba.
    Kamera HD? ok 150zł. Tu nowinka. Na Ebay można dostać Kamerkę szpiegowską w Breloczku do kluczy: Keychain camera mod. 808 #16. Ta wersja tej taniej i bardzo popularnej kamery ma wyjście video, które można wykorzystać do przesłania obrazu. Koszt ok 50$
    Podobna cena na Ebay za zestaw TX/RX A/V.
    Razem: ok. 860zł.
    Do tego koszt profili stalowych na szkielet platformy i jakieś łożyska do osi.

Jak na koszt artykułów do ASG, w szczególności dobrych replik - to jest cena więcej niż okazjonalna. ;)

A jak porośniesz w piórka, można pomyśleć o jakimś OSD z celownikiem i GPS-em lub kompasem elektronicznym do wyświetlania pozycji "działka" względem stron świata oraz samochodu.
  • Poziom 7  
    dzięki wielkie o to mi właśnie chodziło, pomysł na podstawę już się powiedzmy urodził, tylko przeanalizować z resztą grupy co do kosztów i dzida do sklepu a potem warsztatu :P ! dzięki jeszcze raz i masz mój pokłon ! :)
  • Poziom 1  
    Witam jestem na etapie projektowanie i zbierania informacji o potrzebnych materiałach, więc chciałbym odświeżyć temat. Wymyśliłem sobie że na moim aucie terenowym używanym do gier ASG (typowe milsimy) z racji braku możliwości zrobienia miejsca na normalną wieżyczkę strzelniczą zrobię sobie na dach zdalnie sterowaną opartą na konstrukcji z repliki M4, kamerą doświetlaną IR , sterowaną za pomocą pada od PS lub XBOXa. Za wyświetlacz ma służyć 7 calowy monitor samochodowy zasilany na 12V. O ile z skonstruowaniem posadowienia repliki dam sobie radę o tyle nie mam pojęcia jakie serwomechanizmy będą odpowiednie, wiem że na pewno do sprawnego działania będę potrzebowało niezależnych źródeł zasilania oraz stabilizatorów napięcia. Nie znam się jednak na częściach modelarskich więc nie wiem co dokładnie kupić ani jak to poskładać aby wszystko działało.

Proszę o pomoc. W załączniku podrzucam gryzmoły tego co bym chciał osiągnąć a poniżej listę części o których nie mam pojęcia a wyczytałem, że będą potrzebne.

3x serwomechanizm tj. pochył, obrót, oraz spust; jaki byłby odpowiedni do wagi całej konstrukcji, która przekładnia się nie zmieli ?
    1x stabilizator napięcia do ogniwa lipo, zasilania ruchów
    1x kamera z doświetleniem IR, czy kamera tubowa używana do monitoringu działająca po Wi-Fi się nada? Czy lepiej kamera FPV?
    1x odbiornik FPV do monitora, czy będzie łapać sygnał z kamery wi-fi ?
    3x ogniwo lipo 1 dla kamery, 1 dla mechanizmu poruszania, 1 dla monitora
    1x Arduino - moduły główne który?
    1x Monitor 7" LCD do FPV
    2x koła zębate do obsługi ruchów, jakie ?
    1x kontroler pad od xboxa albo od ps3, czy moze lepiej kupić aparaturę z odbiornikiem ?
    1x jeśli pad od konsoli to pewnie jakiś odbiornik do arduino działający w tym samy zakresie ?

Proszę o pomoc bo czuję się mega głupi w tym temacie.