Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opóźniony pojedyńczy impuls prostokątny + samoczynne wyłączenie zasilania

06 Mar 2013 01:06 2175 8
  • Poziom 10  
    Witam,
    Potrzebuję pomocy z układem czasowym. Przeszukałem sporą część net'a i nie znalazłem tego co mnie interesuje. Zaznaczę na początku, że najbardziej zależy mi na pewnośći działania. Układ musi być zasilany napięciem z zakresu 5-16V. Najlepiej beż żadnych stabilizatorów, co najwyżej jakiś filtr na zasilaniu. Warunki są następujące: układ powinien działać przez około 5min po podaniu zasilania, po czym samoczynnie musi odłączyć zasilanie układu. W ciągu tych 5min w dowolnej chwili może wystąpić wyzwolenie innej części układu, która po ok. 15s poda zasilanie przez ok. 5s na przekaźnik, po czym odłączy to zasilanie. Wyzwalanie odbywać się przez sygnał w postaci zaniku masy (brak masy - można np. podciągnąć przez rezystor do plusa). Wolał bym uniknąć wszelkich układów typu CMOS. Jako rozwiązanie mojego problemu nasuwa się samoczynnie ne555. Niestety musiał bym zastosować trzy takie układy - do odmierzania 5min, 15s oraz 5s. Dodatkowo moja obawa przed stosowaniem ne555 wynika z problemów z wyzwalaniem tego układu(bardzo ważna jest pewność działania układu!!). Czy ktoś może zaproponować coś innego?
    Opóźniony pojedyńczy impuls prostokątny + samoczynne wyłączenie zasilania Opóźniony pojedyńczy impuls prostokątny + samoczynne wyłączenie zasilania
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 28  
    Najszybciej będzie zrobić to na małym procesorku. Jeśli kolega zainteresowany to mogę za niewielką opłatą wykonać taki układ na jakimś AVR.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 24  
    FastProject napisał:
    Jeśli kolega zainteresowany to mogę za niewielką opłatą wykonać taki układ.

No z ust mi to wyjął. Tyle, że ja proponuję uklad na tranzystorach i małym ( TO-92)
    tyrystorze.
    salut
    a.
  • Poziom 10  
    Chętnie zapłacę, tylko czy jakiś tam procesorek sprosta wymaganiom jakie postawiłem układowi: super niezawodność i zasilanie 5 -16V (mam tu na myśli cały zakres tzn. czasami układ może być zasilany nawet 8V, a i może pojawić się nawet 16V)? :D
  • Poziom 28  
    A dlaczego nie miałby sprostac? Wystarczy stabilizator LDO 3,3V i wszystko gra i chuczy. Dodatkowo można dać diodę zenera albo transile na zasilaniu i na wejściach i będzie to działało. W końcu tysiące procesorków w automatyce i motoryzacji jakoś działa, a są to bardzo nieprzyjemne środowiska pracy (zakłócenia i skrajne warunki atmosferyczne).
  • Poziom 10  
    Jeżeli chodzi o niezawodność to zbytnio nie ufam mikroprockom. W dodatku ten spadek napięcia z 16V do 3,3V. Mam na co dzień do czynienia z elektroniką w motoryzacji i niestety wiem jak to wygląda. Cały czas są jakieś problemy - a przecież cała elektronika testowana jest w komorach klimatycznych co najmniej na kilkanaście lat do przodu, są stosowane specjalne uP do do zastosowań "automotive". Co prawda przeważnie to jednak przyczyną awarii są zimne luty, ale uszkodzeniu ulegają także wyjścia/wejścia, oprogramowanie dziwnie działa - czasem wystarczy po prostu zaprogramować moduł od nowa i po problemie. Nie mniej jednak nie można dostrzec plusów takiego rozwiązania. Byłoby ono najprostsze do realizacji, już zastosowanie np. samego Watchdog'a mogłoby znacznie zwiększyć pewność działania. Chciałbym jednak znaleźć coś innego, przede wszystkim żeby wytrzymało bezpośrednio napięcie 16V.
  • Poziom 28  
    Obawy przed wszechobecnymi mikorokontrolerami pozostawię bez komentarza i będę życzył powodzenia w szukaniu takiego układu.

P.S. Zimne luty mogą zdarzyć się także w układzie analogowym lub zbudowanym z elementów dyskretnych, a taki układ na pewno będzie bardziej rozbudowany(złożony z więszej ilosci elementów i półprzewodników), więc prawdopodobieństwo wystąpienia zimnych lutów (co wg kolegi jest najczęstsza przyczyną awarii) będzie o wiele większe jak w układzie z 1 procesorkiem i kilkoma elementami dodatkowymi.
  • Poziom 10  
    Dzięki wielkie Raphaw, ale bardzo chciałbym zrobić coś samemu.